Tuhaf Bir Erkek

8,3/10  (6 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
712 gösterim
Bütün acılara karşın hayat içimize bir nota bırakır ya en bitik günümüzde direnme notasını bir zarfa mı koyar bir deniz çırpıntısıyla mı savurur yüzümüze neşe üşüşür hayatımıza birden güç aşılar iyi güçtür başeğdirmeyen umut altın kafesinden çıkıverir dolaşır tepemizde...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786053608240
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Üç Renk 
 20 Eyl 16:24 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu Leyla Erbil'in okuduğum ilk kitabı. Şiirsel tarzda yazılmış güzel bir kitap aslında. Kitabın başlarında tarz değişik geldiği için garipsedim hatta yarım bırakmayı bile düşündüm.  Ama sonrasında ise sevdim. Bir yandan tuhaf bir erkeği anlatırken ülkeyi de anlatıyor diğer yandan ise siyasi dokundurmalarla ülke gündemini irdeliyor.

Kitaptan 7 Alıntı

Duygu 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu

şu da var
bütün acılara karşın
hayat
içimize bir nota bırakır ya
en bitik günümüzde
direnme notasını
bir zarfa mı koyar
bir deniz çırpıntısıyla mı
savurur
yüzümüze
neşe üşüşür hayatımıza
birden
güç aşılar
iyi güçtür
baş eğdirmeyen
umut
altın kafesinden
çıkıverir
dolaşır tepemizde

Tuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil (Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Tuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil (Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Duygu 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu

seslendi gorgo:
ölümümü bekleyenler
avucunu yalasın
ölmeyeceğim
yüzyıllar sürse de
sizi değiştirene kadar
başınızdayım
bu iğrenç toplumu
istediğim biçimde
yoğurup
istediğim inanca
getirene kadar
ölmeyeceğim
her biriniz tek tek
benim biçtiğim
kısbeyi giyene kadar
yaşayacaksınız
ölmeyeceğim

Tuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Tuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil (Sayfa 47 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Üç Renk 
20 Eyl 15:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Îda dağlarının başında zeus’un tüm zamanlarda karı kız demeden peşinde avlandığı oralarda tepemizden asma memelerinin nazlı nazlı sallandığı incir ballarının meyvelerin üzerinden çıtırdayarak aktığı zeytinlerin serin çağla rengi yaprakları arasında kehribar damlası gibi ışıldadığı o sıcak günde anason, sakız, terementi, çıra, reçine, kekik kokusundan oluşmuş bir bulutun itkisiyle koynuna girmeye doğru sürüklendiğim adama yeniden yeniden yeniden baktım...

Tuhaf Bir Erkek, Leyla ErbilTuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil
Emrah Kars 
31 Ağu 14:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilincin her şeyini ortaya koyduğu ve yok edilmeyi göze aldığı yerdeyim nasıl bir yer orası bilemezsiniz anlatamam, bazı insanlar hep o noktadadır.

Tuhaf Bir Erkek, Leyla ErbilTuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil
Emrah Kars 
 31 Ağu 15:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın yüceliğini engelleyen onca entrikayla yetişmiş insana inanılır mıydı? İnsan kandırılmıştı, pespayeleştirilmişti. Bütün suç emperyalizmin kapitaliz­minde miydi yani... Öyleyse insanlar ne zavallı bir dün­yayla boğuşmaktaydılar.

Tuhaf Bir Erkek, Leyla ErbilTuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil
Üç Renk 
20 Eyl 00:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

taksim alanı’ndaki heykelin
yerine dikilen
avm kulesinin tepesinden
seslendi gorgo:
ölümümü bekleyenler
avucunu yalasın
ölmeyeceğim
yüzyıllar sürse de
sizi değiştirene kadar başınızdayım bu iğrenç toplumu istediğim biçimde yoğurup istediğim inanca getirene kadar ölmeyeceğim her biriniz tek tek benim biçtiğim kısbeyi giyene kadar yaşayacaksınız ölmeyeceğim

Tuhaf Bir Erkek, Leyla ErbilTuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil
Emrah Kars 
31 Ağu 16:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Azıcık ayılır gibi olmuştuk ki birden gorgo gizli ordusunu soktu devreye, ellerinde tüfekler kelepçelerle geldiler arkadaşlarımızı yoldaşlarımızı, yakınlarımızı katledip çekip gittiler minicik yavrularımızı kapıp kendi kamplarına götürdüler. Oğlanları imam kızları hafize yapacağız dediler. Öldüremediklerini bunlar terörist diyerek zindana attılar, bu söylediğim dört yıl önce oldu. Hala oradalar, kimi ölüm orucuna yattı, tabutluklarda ayakta ölenlerin gövdelerini akordeon olarak buldular... kimi de intihar etti. Geri kalanlarsa delirdi ama gorgo nuh dedi peygamber demedi. Bunlar deli değil bana şantaj yapıyor dedi, onları da hayırsızada'ya gönderdi. Birkaç deli kaçmıştı ellerinden gülüşüp söyleşirlerdi sokaklarında konstantinopolis'in. Kalan sağlamlar da deli taklidi yaparak dolaşmaya başladılar böylece tarihin en şanlı kentlerinden biri olan vizantion'un ikinci roma şarki roma konstantinopolis roması imparatorluk şehri megali polis kali polis olarak da anılan üç yanından deniz bir yanından karaya bağlı olan ülkemizin görkemli bizantium'unun sokaklarında kalan deliler de oğlancı mafyasıyla fuhuş çetesinin eline düştü. Ekmek almaya gittiğinizde bir karartı belirirdi kapının dibinde, karıncalara dönüşmüş çocuklar, amca açım; teyze bir ekmek al. bana bir mendil al benden. teyze bir kalem al teyze. bir simit alayım iki gündür ağzıma lokma girmedi. bi simit nolur abla... Dışarıya çıkmak tehlikeli olmuştu.

Tuhaf Bir Erkek, Leyla ErbilTuhaf Bir Erkek, Leyla Erbil