Gecede

6,7/10  (12 Oy) · 
26 okunma  · 
8 beğeni  · 
740 gösterim
Leyla Erbil'in öykülerinin ve romanlarının odağında hep bir kabus çekirdeği vardır. Bu çekirdek okurlarının korkularını da kışkırtır. Korku ve kabusu besleyen ise yaşamda ve edebiyatta kadınların kucaklaşması değil. Değinmesi bile yasaklanmış konu ve sorunların incelenmesidir.

Leyla Erbil, birçok söyleşisinde "insan yaralı, sakatlanmış doğduğuna sevgiyle, sevecenliğe muhtaç olduğuna" değindi. Ancak yazarken "insanlığın her an şaha kalkabilecek kötülük tohumlarıyla donanmış olduğunu" da görmezdin gelmedi. Onun insanı yansıtma yöntemi daha çok "delilik görünümlü Yelpazede" yer aldı, öykü ve romanlarındaki deliye "gerçekmleri, söyletti.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  97
 • ISBN:
  9789754586060
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Leyla Erbil sessizce haykırıyor sayfalarında. İçinde bulunduğu topluma karşı kendi manifestosunu yazmış adeta. Bir hikayesinde, kötülerle dolu sayfalarda Arif'i arıyor, yani iyiyi. Bir hikayesinde baskılara karşı direnme söz konusu. Toplum kurallarına ve onun yasaklarına karşı dik duruyor yazdıklarıyla. Cinsellik, para, aile konularının toplumu ayrıştıran tarafları örtük bir şekilde irdelenmiş, mutsuz evliliklerin devam etmesi zorunluluğu, dini zorlamaların saçmalığı gibi konular alttan alta işlenmiş.
Üslubu kendine has bir yazar. Aynı cümlede farklı farklı durumlar mevcut ve bunların birbirinden kopuk gibi duruşu ama kopuk olmayışı çok değişik. İmla kuralları bu yazarda da kural dışı. Cümleleri tek tek ele alınca herhangi bir anlam çıkmıyor ama her bir cümle resmin bir parçasıymış gibi, sağlayacağı bütünlüğe hizmet ediyor. Yakalayabilen için bu resim çok net ama yakalaması çok zor. Sayfalarda boğulmamak için çaba sarf edilmeli. Kolay bir kitap değil. Benim sevdiğim tarz; okurken içinden farklı anlamlar çıkarabildiğim, imgelerle dolu derin bir derya.
Vapur adlı hikayesinde tarihe tanıklık etmiş bir vapurun düşüncelerini aktarmış yazar, animizmin olduğu kitapları seviyorum. Bir başka varlığın insanoğlunu dışarıdan tarafsız bir gözle eleştirmesi çok güzel olmuş. Yazar kendi düşüncelerini vapur imgesiyle vermiş ve bunu da çok iyi başarmış.
Leyla Erbil ile tanıştığıma çok memnun oldum. Kesinlikle devam edeceğim bir yazar. Bu ara kitaplığıma yeni yazarlar katmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kitaplar...
Son olarak Leyla Erbil gibi, Tezer Özlü gibi güçlü kadınları seviyorum.

silaes 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 2/10 puan

Sakin kafa ile okunması gereken , anlaşılması çok zor öyküleri bünyesinde barındıran kitap.. Kullanılan sembollerin dili çok ağır. Çekmece hikayesi dışında, kitaptan zevk almadığım gibi, aşırı yoruldum.

ays grds 
07 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Benim için farklı bir deneyim oldu. Çünkü okurken gerçekten çok zorlandım.Anlam bütünlüğü, noktalama işaretleri, yer yer bilinç akışı tekniği...Fakat biraz sabır gösterince öyküler güzellikleriyle parıldamaya başlıyor ve otoritenin her türlüsüne ciddi anlamda bir saldırı ile insanı cezbediyor. Anne baskısı, toplum baskısı, aile baskısı, sevgili baskısı, cinsel baskı....

Züleyha TİĞİZ 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir öykü kitabı olmasına ve kısa bir kitap rağmen zorlanarak okuyup bitirdim.Bazen kafam karışıyordu kim kimdi ,az önce anlatılan şey nereye kayboldu,...Yazar kişinin kendi içerisinde yaşadığı ve sevgisizlikten ,güvensizlikten kaynaklanan sorunlarını öyküler halinde anlatılmış

Kitaptan 9 Alıntı

Mâsiva 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...yutkunurken bir başkasının tükrüğü geçiyor gırtlağımdan,şamdanları yak,saçlarımı tara,ellerimi tut, iyi ki sen varsın. Kimsin sen?

Gecede, Leyla ErbilGecede, Leyla Erbil
Mâsiva 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“İnsanlar! insanlar! karınca sürüleri, kum taneleri denli gelip göçen insanlar!”

Gecede, Leyla ErbilGecede, Leyla Erbil
Mâsiva 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah artık bu sulardan da o koskoca tarihin görkemli anılarından da bıktım,elimde olsa tüm tarihi değiştirirdim,insanlığı en başından başlatırdım...

Gecede, Leyla ErbilGecede, Leyla Erbil
Mâsiva 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızlık,ne cesaret! Bile bile,köksüz,şimdisiz,kimselerle buluşmayı kabul etmeden; intihardan başka ne kalır avunmak istemeyene?

Gecede, Leyla ErbilGecede, Leyla Erbil
Züleyha TİĞİZ 
 06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...elim seninkine değdikçe büyüdü, küçücük ellerin var, yüreğinde hiç atmıyor, sen misin?

Gecede, Leyla Erbil (Sayfa 37 - Can)Gecede, Leyla Erbil (Sayfa 37 - Can)
ays grds 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"...dün sabah baktım aynaya çırılçıplak, ilk katı vermiş göbeğim, geceleri bacaklarım şişiyor, göz kapaklarımda alkol memecikleri, başında ta başında kafamıza vura vura bir eyleme soksalardı bizi, edindirselerdi öylesine değerler uğruna ölünesi. ..sonunda anamın istediği biçim bir kız oldum heh! evli barklı-evlilikle sınıf değiştirmiş,eşine pek bağlı, başkalarınla yatmayan-yatmayan değil yatamayan-ayrı ev açmış, sokaklarda mutlu çift olarak, cıvıl da cıvıl konuşaraktan, kol kola yürüyerek, bayramlarda divandan bir kilo sütsüz çukulata alıp büyüklerinin elini öpmeye, yani 'örselenir' diye düşünenlerin, geçmişinden iğrenmiş, şimdisinden tiksinen salihatı nisvandan, başı ezilecek bir burcuva. Çocuklarımız ne olacak kimbilir orospu çocuğu herhalde.."

Gecede, Leyla ErbilGecede, Leyla Erbil
Züleyha TİĞİZ 
 06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

....yarasayı andıran yakalı kara paltosunun içinde sanki çırpınıyor, sımsıkı tuttuğu elimizde kalbi tuk tuk diye oynuyordu.

Gecede, Leyla Erbil (Sayfa 24 - Can)Gecede, Leyla Erbil (Sayfa 24 - Can)
Züleyha TİĞİZ 
 06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Babam kimdi benim, neredeydi, neden hiç dönmemişti?

Gecede, Leyla Erbil (Sayfa 32 - Can)Gecede, Leyla Erbil (Sayfa 32 - Can)

"Ne tuhaf bir cihan felsefesidir ki biz işçi takımına her nesne: yemek, içki, giyecek maddeleri, ısı ve yatacak barınacak olsun ya da eğlence her vakit çok görünür ve insanlığımızı unutmamız istenir bizlerden ama, biz hep, hep değil de arada bir kendi kendimizi insan yerine koyarız. Yazık."

Gecede, Leyla Erbil (Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gecede, Leyla Erbil (Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)