Kurtuluş Kayalı

Yazar 6,0/10 · 4 Oy · 6 kitap · 15 okunma ·  4 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

4 okur beğendi.
4 puanlama · 2 alıntı
0 haber · 999 gösterim
15 okur kitaplarını okudu.
21 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kurtuluş Kayalı'ın Biyografisi

Kayalı, öğretmen anne-babanın çocuğu olarak 1949’da Kırşehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (Mülkiye) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Tarih ve siyaset konularında çalışmalarını sürdürdü. 27 Mayıs - 12 Mart dönemleri ordu ve siyaset ilişkileri üzerine bir doktora tezi hazırladı. 12 Eylül döneminde üniversiteden uzaklaştırıldı. Akademik hayatı inkıtaya uğradı.

Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi. oldu. Aynı zamanda ODTÜ ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde de lisans ve doktora dersleri verdi. Türkiye'nin Toplumsal Yapısı, Türk Sosyologları, Cumhuriyet Dönemi Tarih Anlayışları, Siyasal İletişim gibi derslerle, Türk Sosyolojisi ve Türk Sineması konusundaki birikimini öğrencileriyle paylaşmaya devam ediyor.

DTCF'de ana bilim dalı Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'dir. Ancak sinema, edebiyat, mizah, Türk düşünce dünyası gibi kültürel ilgi alanlarının yanı sıra, sosyoloji ile de ilgilenmektedir.

Metin Erksan, Kemal Tahir, İdris Küçükömer, Behice Boran, Hilmi Ziya Ülken, Niyazi Berkes, Pertev Naili Boratav, Orhan Şaik Gökyay, Mustafa Akdağ, Baykan Sezer, Cemil Meriç, Said Halim Paşa, Sezai Karakoç gibi Türk kültür ve akademi dünyasının farklı isimleri üzerine çalışmaları vardır.
Yusuf, bir alıntı ekledi.
19 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Türkiye’nin egzotik film çeken ve Batı sinemasının etkisi altında, adeta kendi kişiliğini ezdirecek kadar etkisi altında kalan yönetmeni çoktur. Ancak ulusal mahiyette evrensel filmler çeken yönetmeni oldukça sınırlıdır.

Metin Erksan Sinemasını Okumayı Denemek, Kurtuluş KayalıMetin Erksan Sinemasını Okumayı Denemek, Kurtuluş Kayalı

Kurtuluş Kayalı kitap incelemeleri

Emine sarıbay, Sinema Bir Kültürdür'ü inceledi.
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

sinema tarihi üzerine yapılmış güzel eserlerden biridir. fakat güncel olmadığı için bazı yerlerde kopukluk yaşadım ama genel olarak beğendiğim bir eser oldu..