Lewis Lockwood

Lewis Lockwood

Yazar
9.7/10
3 Kişi
·
8
Okunma
·
1
Beğeni
·
525
Gösterim
Adı:
Lewis Lockwood
Tam adı:
Lewis H. Lockwood
Unvan:
Amerikalı müzikolog, yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1930
"Soylu olduğun için büyük bir adam olduğunu düşünüyorsun ha! Bunu hak etmek için ne yaptın ki? Doğmak zahmetine katlandın!"
"Prens, siz doğumunuzdaki rastlantıyla bugünkü siz olmuşsunuz. Bense, kendimin içinden geçerek bugünkü ben oldum. Binlerce prens olmuştur ve olacaktır. Oysa yalnızca bir tek Beethoven vardır."
Nasihatler: İnsanın yapabildiğinde iyilik yapması; özgürlüğü her şeyden çok sevmesi; tacın tahtın önünde bile hakikati asla inkâr etmemesi.
Dokuzuncu Senfoni'nin uzun süren gebelik dönemi, Beethoven'ın temel liberal fikirlerinin temelde ısrarla varlığını sürdürdüğüne işaret eder.
Töplitz'de Goethe ile tanışır ve 9 Ağustos 1812 tarihli bir mektubunda "Goethe sarayın havasından bir şaire uygun düşeceğinden fazla hoşlanıyor," diye yazar.
1825'te Prens Galitzin'e kendinin bilincinde bir dille yazdığı üzere, "Maalesef sanatta öbür dünyaya ait olan çekilip çok sert bir şekilde, hayatın dünyevi ve insani olan yönlerine doğru itiliyoruz."
Yazar ve eleştirmen Donald Francis Tovey'in dile getirdiği bir görüş şu biçimi almıştır: "Büyük sanatçıların hayatlarını incelemek, çoğu kez eserlerini anlamanın önüne dikilmiş engeldir. Çünkü genellikle ustalaşamadıkları şeylerin incelemensini gerektirir, bu yüzden de ustalaştıkları şeylerdeki yetkinliklerini baltalar.'
Müzikal Tanrısı ve sanatsal babası Mozart'la ilgili tedirginliğini hiçbir şey bundan daha iyi ortaya koyamaz; onun müziğini o kadar iyi biliyor, zihninde o kadar açıkça duyuyordu ki kendi sesini bulabilmek için Mozart'ın yollarını aşması gerektiğini hissetmişti.
640 syf.
·46 günde·Beğendi·10/10
Biraz önce kitapçıdan aldığım bu esere Kuaför de sıra beklerken hemen başladım.'Deha' kelimesinin karşılığını fazlasıyla hak eden 'Beethoven' ı okudukça eserleri daha bir anlam kazanıyor...
#TürkiyeİşBankasıKültürYayınları
#KlasikMüzik
#Beethoven
#LewisLockwood
#EbruKılıç

Yazarın biyografisi

Adı:
Lewis Lockwood
Tam adı:
Lewis H. Lockwood
Unvan:
Amerikalı müzikolog, yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1930

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.