1000Kitap Logosu
Marc Van De Mieroop
Marc Van De Mieroop
Marc Van De Mieroop

Marc Van De Mieroop

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
26 Kişi
77
Okunma
7
Beğeni
628
Gösterim
Unvan
Araştırmacı, Yazar
Mertcan Bulak
Eski Yakındoğu Tarihi'yi inceledi.
318 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
ESKİ YAKINDOĞU TARİHİ Kitabın adında 3000 geçmesine rağmen tarih öncesi(10000-4000) ve Uruk(4000-3000) dönemlerinden başlıyor. Asıl olarak Sümer, Akkad, Elam, Babil, Hitit, Asur, Mittani, Urartu, Fenike, İsrail, Med ve son olarak da Pers medeniyetlerini kapsıyor. Yeri geldiğinde ucundan da olsa Mısır ve Yunan medeniyetlerine de değiniyor. Anlatım resimler, haritalar, çizelgeler ve tabletlerden alıntılar ile pekiştirilmiş. Modern tarihçilerin ortak karar veremediği konuların üzerinde ise ayrıca durulmuş. Tarih için iyi bir altyapı kitabı olduğunu düşünüyorum. Okuması kolay ve meraklıyı fazlasıyla doyuracak kadar da detaylı.
Eski Yakındoğu Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
BKM KİTAP
Sponsorlu
İş Bankası Yayınları Tüm Kitaplarında %50 İndirim
Charles Dickens'dan "İki Şehrin Hikayesi" veya Carlo Collodi'den "Pinokyo" veya Dostoyevski'nin başyapıtı "Karamazov Kardeşler", bu liste uzar gider ama ne bkmkitap'ta ne de İş Bankası Kültür Yayınları'nda kitaplar bitmez. Tüm kitapseverleri mutlu etmek için İş Bankası Kültür Yayınları'nın tüm kitaplarına %50 indirim yaptık!💥 İndirimi yakalamak için bkmkitap.com'u ziyaret etmeyi unutmayın!📚 Hemen İncele: bkmkitap.com/is-bankasi-kultur-y...
1
132
Murat Koçhan
Hammurabi'yi inceledi.
172 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Hammurabi
İş Kültür'ün biyografi serisine ara vermiştim. Biyografi okumanın güzelliği farklı yaşamları tecrübe edebilmektir. Bu yüzden iş kültürün bu hazine değerindeki biyografileri her kütüphanede olmalı. 《☆☆☆》 Hammurabi M.Ö 1792-1750 yılları arasında Babil'in hükümdarıydı. 42 yıllık saltanatında Mezopotamya'nın neredeyse tamamına hükmetti. Siyasi ittifakların çabuk değişebildiği bir dönemde güçlü ordusu ve doğru strateji ile adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Paris'te Louvre Müzesi'nde sergilenen iki metre yirmi beş santim yüksekliğindeki dikilitaşa kazınmış meşhur kanunları, onun bu ününün sebebi ve teminatını oluşturmaktadır. Hammurabi bir hükümdar, savaşçı, diplomat ve idareciydi. Onun hükmettiği topraklar bugünkü Irak'ın güneyinde, Bağdat'ın Basra körfezine ulaşan büyük Babilonya'dır. 《☆☆☆》 Kendisi hakkında çok fazla şey bilemiyoruz. Onunla ilgili çoğu kaynak işgal ettiği Mari ve Elam uygarlığı'nın düzenlediği evraklardan geliyor. Fakat kanunları günümüze kadar geldi. Mezopotamya uygarlığını okurken mutlaka Hammurabi'yi ve onun mirasını okumadan geçmeyin.
Hammurabi
8.2/10
· 57 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Abidin Yeğiner
Hammurabi'yi inceledi.
172 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Hammurabi
Hammurabi, bilindiği üzere başarılı bir kral mıydı? Kendi adını taşıyan kanunları gerçekten onu adil bir hükümdar yapmaya yetiyor muydu? Yaptıkları ile çağının ötesinde bir kişilik miydi? Bu sorulara güzel ve mümkün olduğunca (belge açısından dönemin şartları göz önüne alınırsa) doyurucu cevaplar veren güzel bir biyografi çalışması olmuş. Eskiçağ meraklıları için önemli bir eser. Bir tarihi roman olmadığı için herkese hitap etmemekte. Yer yer çok detaylı bilgiler ile ilgisiz okuyucuyu sıkabilir.
Hammurabi
8.2/10
· 57 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8