Marcus Sakey

Marcus Sakey

Yazar
7.7/10
343 Kişi
·
1.061
Okunma
·
29
Beğeni
·
3.466
Gösterim
Adı:
Marcus Sakey
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Flint, Michigan, ABD, 1974
Sakey Flint, Michigan'da doğdu ve evlilikten sonra Chicago'ya yerleşti. Yazar olmadan önce Sakey, Atlanta'da Hingepoint Productions adlı bir grafik tasarım şirketi kuruyordu.
Sakey 1992-1996 Michigan Üniversitesi'nde iletişim ve siyaset biliminde çift anadal yaptı. Ayrıca Columbia College Chicago'ya , yaklaşık bir yıl boyunca, yaratıcı yazarlığa odaklanarak MFD programında yer aldı.
Sakey, Chicago'nun güney yakasındaki mavi yakalı dünyada suç romanları yazıyor. Arazilerini araştırmak için cinayet dedektiflerine, polis çetelerine ve askerlerle röportaj yaptı. İlk romanı The Blade Itself , New York Times Editörün Seçimi olarak seçildi ve Esquire Magazine'in 2007'nin En İyi 5 Okudan biri olarak seçildi.
Ben Affleck , yapım şirketi için 2008'de The Blade Itself adlı filmin haklarını satın aldı. İkinci ve üçüncü romanları Good People ve City's Edge'de de film hakları satın alındı.
Mart 2013'te Sakey, sonraki gelecek bilimkurgu gerilimi Brilliance to Legendary Pictures'a ekran haklarını 1.25 milyon dolara sattı. Roman, Temmuz 2013'te yayınlandı ve Mart 2017 itibariyle 1 milyondan fazla sattı. Potansiyel bir film uyarlaması, Will Smith'in yıldızlara, David Koepp'in yazmasına, Joe Roth'un da üretime başlamıştı; ancak bunu geliştirme aşamasından çıkarmamıştı. Haklar, Saklı'ya geri döndü. Sakey, devam filmlerini A Good World (2014) ve Fire on Written (2016) yazdı. Sakey, Brilliance serisini, fan eseri için ticari bir mekan olan Kindle Worlds'e lisansladı ; The Abnorm Chronicles . Diğer yazarların yazdıkları, ancak Brilliance devamlılığında belirlenen eserler arasında Twist by Kevin J. Anderson yer alır .

Mart 2017'de Sakey, ekran haklarıyla Imagine Entertainment'a gelecek yeni bir bilimkurgu romanı Afterlife'ı sattı. Yazı Temmuz 2017'de yayınlandı. Sakey, Brian Grazer , Ron Howard , Erica Huggins ve Shane Salerno tarafından üretilecek olan film uyarlaması senaryosunu yazmaya sözleşmeli.
Etrafına bakıp bir seçim yapar ve sonuçlarına katlanırsın, hayat budur. Kötü sonuçlar da adildir çünkü seni buna götürenler de senin tercihlerindir.
Marcus Sakey
Sayfa 65 - Koridor
Konuşmak insanların farkında olmadan yüzdüğü durağan ve önemli bir nehir gibiydi. Dinleseniz çok şey öğrenebilirdiniz.
Marcus Sakey
Sayfa 75 - Koridor Yayıncılık
Kontrolü ele geçirmenin en basit yolu; tavuğun tüylerini yolup onu bir avuç yeme muhtaç etmekti.Önce korkutarak gücü ele geçirirsin sonra da ne verirsen ver, karşısındaki minnettar kalır.
"Arkadaşlarınız son anda imdadınıza yetişmiyordu. İşler yürümüyordu. İnsanlar mutlu değildi. Ya da mutlu olsalar bile, mutsuzluk geldiğinde, canlarının daha çok yanması içindi."
Marcus Sakey
Sayfa 232 - Koridor Yayınları
Kontrolü ele geçirmenin en basit yolu; tavuğun tüylerini yolup onu bir avuç yeme muhtaç etmektir. Önce korkutarak gücü ele geçirirsin sonra da ne verirsen ver, karşındaki minnettar kalır.
Marcus Sakey
Sayfa 53 - Koridor
"Hepimiz kendi ışık çemberimizde yaşıyoruz. Görebildiğimiz kadar uzağı görüyor ve her şeyin bundan ibaret olduğunu sanıyoruz."
Marcus Sakey
Sayfa 75 - Koridor Yayınları
"...ama şimdi yaptıklarınız, gördüğünüz insanlar, okuduğunuz kitaplar, sizi uykunuzdan uyandıran rüyalar, onlar gerçek sizdiniz. Ne olmak istediğiniz ya da bir zamanlar ne olduğunuzun iskeleti değil."
Marcus Sakey
Sayfa 58 - Koridor Yayınları
512 syf.
·8 günde·Beğendi
1980 yılından itibaren genetik olarak diğer insanlardan farklı önsezi ve özel yeteneklere sahip olarak doğan görkemli (normallere göre anormaller olarak adlandırılan) insanlar ile dünyanın onlara bakış açısını anlatan bir kitaptı.
Konu olarak başlarda kitap durgun bir akışla ilerlerken, kitabın av bölümüne geçince heyecanla okumaya devam ettiğimi fark ettim, sürükleyici ve diğer konulardan oldukça farklı ve ilginç beklenmeyen bir finalle karşılaştım. Seri halinde kurgulanmış ve ilk kitabı Görkemli, devamını da okumayı umuyorum.
Kitabın konusuna gelecek olursam Nick Cooper AMD'de görevli özel yeteneğe sahip görkemli bir ajandır. Vatanseverliği adına inandığı ve özel yeteneği ile verilen tüm görevleri başarıyla tamamlayan iyi bir ajandır. Görkemliler ve normal insanlar arasındaki ayrımı savaş çıkararak vurgulamak isteyen yeteneği sebebiyle yakalanamayan John Smith isimli görkemli bir teröristi yakalamaya çalışan Cooper, teröristi yakalamak için kendini av haline getirip John Smith'i yakalama görevini üstlenir. Fakat öğrendiği gerçekler o güne kadar inandığı ne varsa alt üst eder ve onu çok farklı noktalara getirir... (Her ne kadar karşılaştığı gerçekleri yazmak istesem de heyecanı yok edememek adına devamı kitapta diyelim.)
DUA
DUA 26 Yazardan Tek Bir Hikaye: Adalet'i inceledi.
432 syf.
·10/10
26 yazarın yazdığı bir kitap ve her yazarın kendine özgü farklı yazım şeklinin olduğunu bu kitapta çok daha iyi anlıyorsunuz. Usta yazarlar ve süper hikaye ama daldan dala atlar gibiydi. 26 yazar olduğu söylenmese belki de farketmeyecektik farklı tonları bilemiyorum. Genel olarak ortalamanın üstünde diyebilirim
432 syf.
·44 günde·Beğendi·10/10
SEN UYUYABİLİRSİN AMA VİCDANIN ASLA!
26 yazarın beraber yazdığı fakat başlıklar olmazsa kesinlikle fark edilmiycek bir kitap. Kurgu ve geçişler muhteşem. Ayrıca bu kitaptan gelen ( yazarların parası dışındaki ) tüm para kanser vakıflarına bağışlanıyor. Kessinlikle herkesin kitaplığında olması gereken, herkesin okuması gereken bir kitap. Şiddetle tavsiye ederim.

Ve ben bunu Tess Geritsen 'la tanıdım :-))
400 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Sıradan hayatları olan ve her perşembe bir lokantada buluşup oyun oynayan 4 arkadaşın bir gün zengin birini soymaya karar vermesiyle başlayan olaylar daha sonra içinden çıkılmaz bir hâl almaya başlamıştır. İçinde aşk aksiyon ve heyecan bulunan güzel bir roman
440 syf.
·10 günde·Beğendi·6/10
Dilini başlarda çok yadırgadığım - şimdi ne olmuştu? Burada ne işi vardı?- gibi cümlelerle zaman zaman bezdiren bir kitap oldu zamanla diline de alıştım. Yaklaşık 10 günde kitabı bitirebildim. Ortalama bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Güçlü diyaloglar pek fazla yok. Kendini arayan bir adamdan daha fazla düşünsel, sorgulayıcı konuşmalar beklerdim. Bulamadım. Yinede olay örgüsü güzeldi. Havada kalan şeyler oldu tabiki ama zeten kitap çok fazla içine almadı.
432 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yirmi altı yazarın bir araya gelip bir roman yazması bir kişinin roman yazmasından kat kat daha zor ama bu yazarlar zoru başarmış ve akıcı bir roman ortaya koymuşlar. Ayrıca bu kitabı önemli kılan diğer noktada yazarlara yapılan ödemelerin dışında elde edilen karın tamamı Lösemili kişilere hizmet veren bir vakfa bağışlaması, güzel amaç ve özgeri ile hazırlanmış hoş bir roman.
440 syf.
·9/10
Kendini arayan bir adamın muhteşem kurulanmış hayatı.İnsan kim olduğunu bilmeden nasıl yaşar? Yazar eserinde detaylara çok önem vermiş,sıkılmadan okunacak bir başyapıt...
432 syf.
·5 günde·6/10
Puanım aslında 5'ti ancak gelirinin bağış olarak kullanılacak olması takdire değer.

26 yazar bir araya gelip, bir kitabı nasıl yazabilir ki? Kitabın kapağını ilk gördüğümde ve sonrasında bu soru zihnime takıldı ve okuyup görmek istedim. İki yazarın bile ortak kitap çıkarması bana hep şaşırtıcı gelmiştir, bir kitap sadece bir yazara ve onun düşünce dünyasına ait gibi hissederim hep.

"İnsanın hayatta yalnızca tek bir şansı olurdu ve kendisine sunulan bu şansa dört elle sarılması gerekirdi."

Kitabı dışı ile yargılayacak olursak, kitaptan etkileyici bir polisiye çıkabileceğini düşünmüyordum ama yazarların arasında kitaplarını severek okuduğum kişiler de olunca merakım arttı. Her yazar ayrı bir bölüm yazmış ve hepsi bir araya gelince hikaye de kopukluk olmuyor, bu yönden takdire değer bir iş çıkmış. Özele inecek olursak;

"Her şeyden uzaklaşmak ve olanları unutmak için çok çaba sarf ettim ama aslında hiçbir zaman unutmuyorsunuz, sadece yaralarınızın üzerini bir doku kaplıyor ve hayatınıza devam ediyorsunuz."

Kitabın konusu ve ilerleyişi fena değildi, her karakterin penceresinden olayı okumak ve çeşitli açılardan bakmak kitaba yakışmıştı. Kitabın sonuna kadar da bir gizem hakimdi, bu da sizi hikayenin içinde tutmak için iyi bir sebep. Ancak kitapta her şey ortalama seviyede idi, cinayet ve plan güzel ama şaşırtıcı olmaktan yoksun, yazar üslupları ise birbirinden farklı olduğu için bölüm geçişleri ya da aynı karakteri farklı yazarlardan okumak kitaptaki bütünlüğü zedeliyor.

"Hayattaki hiçbir şey basit değildir."

Genel olarak değerlendirecek olursam, ben 26 yazarın çalışmasından daha iyi bir sonuç beklerdim, bir polisiye roman olarak tatmin edici bulmadım. Ancak konu bütünlüğünün sağlanması ve kitabın akıcı bir şekilde yazılmış olması da sıkılmadan bitirmenizi sağlıyor. Kitaba kötü diyemesem de iyi diyemem, okusanız da okumasanız da bir şey kaybetmeyeceğiniz kitaplardan. Şuna da değinmek isterim ki, kitabın (yazarlara ödenen para dışında) gelirin Lösemi & Lenfoma Vakfı'na bağışlanacak olmasından çok hoşlandım.
440 syf.
·Beğendi·7/10
Marcus Sakey'den Akıl Labirenti'ni konusunun ilgi çekici olması nedeniyle okumuştum. Adam gözlerini açtığında kendini okyanusun içinde bulur. Sahile çıktından sonra gördüğü tek şey bir araba ve üzerine tam uyan eşyalar ve sevdiği nesneler. Hatırladığı sadece bir kadının yüzü. Kimileri bu kitabı sıkıcı bulabilir ama ortalamanın üzerinde heyecanı düşmeyen bir kitap...

Yazarın biyografisi

Adı:
Marcus Sakey
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Flint, Michigan, ABD, 1974
Sakey Flint, Michigan'da doğdu ve evlilikten sonra Chicago'ya yerleşti. Yazar olmadan önce Sakey, Atlanta'da Hingepoint Productions adlı bir grafik tasarım şirketi kuruyordu.
Sakey 1992-1996 Michigan Üniversitesi'nde iletişim ve siyaset biliminde çift anadal yaptı. Ayrıca Columbia College Chicago'ya , yaklaşık bir yıl boyunca, yaratıcı yazarlığa odaklanarak MFD programında yer aldı.
Sakey, Chicago'nun güney yakasındaki mavi yakalı dünyada suç romanları yazıyor. Arazilerini araştırmak için cinayet dedektiflerine, polis çetelerine ve askerlerle röportaj yaptı. İlk romanı The Blade Itself , New York Times Editörün Seçimi olarak seçildi ve Esquire Magazine'in 2007'nin En İyi 5 Okudan biri olarak seçildi.
Ben Affleck , yapım şirketi için 2008'de The Blade Itself adlı filmin haklarını satın aldı. İkinci ve üçüncü romanları Good People ve City's Edge'de de film hakları satın alındı.
Mart 2013'te Sakey, sonraki gelecek bilimkurgu gerilimi Brilliance to Legendary Pictures'a ekran haklarını 1.25 milyon dolara sattı. Roman, Temmuz 2013'te yayınlandı ve Mart 2017 itibariyle 1 milyondan fazla sattı. Potansiyel bir film uyarlaması, Will Smith'in yıldızlara, David Koepp'in yazmasına, Joe Roth'un da üretime başlamıştı; ancak bunu geliştirme aşamasından çıkarmamıştı. Haklar, Saklı'ya geri döndü. Sakey, devam filmlerini A Good World (2014) ve Fire on Written (2016) yazdı. Sakey, Brilliance serisini, fan eseri için ticari bir mekan olan Kindle Worlds'e lisansladı ; The Abnorm Chronicles . Diğer yazarların yazdıkları, ancak Brilliance devamlılığında belirlenen eserler arasında Twist by Kevin J. Anderson yer alır .

Mart 2017'de Sakey, ekran haklarıyla Imagine Entertainment'a gelecek yeni bir bilimkurgu romanı Afterlife'ı sattı. Yazı Temmuz 2017'de yayınlandı. Sakey, Brian Grazer , Ron Howard , Erica Huggins ve Shane Salerno tarafından üretilecek olan film uyarlaması senaryosunu yazmaya sözleşmeli.

Yazar istatistikleri

  • 29 okur beğendi.
  • 1.061 okur okudu.
  • 25 okur okuyor.
  • 448 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları