Amatörler

6,7/10  (18 Oy) · 
51 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.212 gösterim
Şöyle düşünün. Bir cinayetle suçlanıyorsunuz ve şüpheli dört kişiden birisiniz. Önünüzdeki seçenekler: Ya susacaksınız. Ya suçluyu ele vereceksiniz. Ya da hepiniz aynı hikayeyi anlatacaksınız. Oyun teorisine göre en iyi strateji suçluyu ele vermek gibi görünse de, karşınızdakinin nasıl hareket edeceğini hesaplayarak herkesin kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bu diğerleri sizin en yakın arkadaşlarınızsa...

Her perşembe akşamı aynı mekanda buluşan ve sonra normal hayatlarına geri dönen dört sıkı arkadaş. Diplerde yaşayan Alex; tehlikeli sırlar saklayan Ian, maceradan uzak duramayan Jenn ve Jenn'den uzak duramayan Mitch. Sıradan hayatlarından bunalan bu dörtlü, bir gün hayatlarını değiştirecek adrenalin ve gerilim dolu bir oyun oynamaya karar verirler. Hepsinin bu şansı değerlendirmek için farklı bir nedeni vardır. Korku, çaresizlik, aşk, heyecan. Ama bu oyunda en ufak bir yanlış adımın ölümcül sonuçları var ve bu dört amatör akla gelebilecek en tehlikeli profesyonellere karşı oynuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786054629589
 • Orijinal Adı:
  The Amateurs
 • Çeviri:
  Seçil Ersek
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Esma Ünal 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gerçekten arkadaş olmak, bir birine güvenmek, iyi günlerde değil yalnızca kötü günde de arkadaş olmak. Dört arkadaşın birbiriyle ilişkisi ve güvenini ortadaki bir suçla, ne kadar sahici ne kadar sahte gözler önüne seren bir yapıt.

Esma Tezgi 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Bu türde okuduğum bir çok kitabın gerisinde kalsa da Amatörler çokta kötü bir kitap sayılmazdı, sadece yeterince iyi değildi, yazar konu ve karakterleri iyi işleyememişti. Olaylar ise güzel bir hızda ve düzende gelişiyor, hatta kitaptaki bazı olaylar okuru ters köşe yaptırabilecek nitelikte, çok beklemesem de yazar beni şaşırtmayı başardı. Ve kitap gerçekten adının hakkını veriyor, ana karakterler birer amatör ve yazar onlara nereden geldiği belli olmayan yetenekler bahşetmemiş, oldukça sıradan ve amatörce davranışları olan dörtlünün bu yönünü sevdim.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/07/amatorler.html

sümeyye kip 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

4 arkadaşın birbirinden gizlediği gizemli hayatları ve aynı zamanda ortak bir sır ile biraraya gelişleri birbirleri ile ilişkileri aşkları nefretleri boğuştukları iç sorunlar hoş bir dille kaleme alınmış. Okunabilir nitelikte bir kitap

Eren 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduktan sonra kitap için ayırdığım dakikalarıma üzüldüm.

Halil Korkut 
27 May 16:59 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Bir oyun oynadılar.
Hayatları rutindi, pek bir sorunları yoktu bu dört arkadaşın ama eksik birşeyler vardı hayatlarında. Bir oyun oynamaya karar verirler. Sonra oyun esnasında oyunun kuralları değişir. Amatör oldukları suç dünyasında kurallara uymak hiç de kolay değildir. Bol aksiyonlu, gerilimli ve güzel bir roman. Trajik bir final.

Kitaptan 10 Alıntı

figen cane 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hepimiz kendi ışık çemberimizde yaşıyoruz. Görebildiğimiz kadar uzağı görüyor ve herşeyin bundan ibaret olduğunu sanıyoruz.

Amatörler, Marcus Sakey (Sayfa 75)Amatörler, Marcus Sakey (Sayfa 75)
Esma Tezgi 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Ben ne olmak istediğimi hiçbir zaman bilemedim. Çocukken hayallerim vardı. Tipik çocuk hayalleri. Korsan, astronot ya da film yıldızı olacağınızı düşünürsünüz. Dünyayı kurtaracağınızı. Bir.. öneminizin olacağını...
Ama zaman geçip gidiyor, değil mi? Bir bakıyorsunuz astronot olmamışsınız. Dünyayı kurtarmamışsınız. Ve bir gün otuzlu yaşlarda uyanıyorsunuz ve olmanız gereken yerin burası olmadığını anlıyorsunuz. Korkunç bir şey olduğundan değil. Ama istediğiniz şey bu değil.

Amatörler, Marcus SakeyAmatörler, Marcus Sakey

Dünyada ciddi biçimde ters giden bir şeyler vardı ve bundan ne tanrı ne de onun yokluğu sorumlu tutulabilirdi

Amatörler, Marcus SakeyAmatörler, Marcus Sakey
Esma Tezgi 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Hayat böyleydi işte. Şimdi olduğunuz şeyler gerçekte olduğunuz şeylerdi.

Amatörler, Marcus SakeyAmatörler, Marcus Sakey
Esma Tezgi 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Ama yalnızlığın güzel bir yanı da var. Yalnız olmana rağmen bunun, gerçekte olmadığın bir gibi yaşamaktan daha daha iyi olduğunu anlıyorsun.

Amatörler, Marcus SakeyAmatörler, Marcus Sakey
figen cane 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçek Siz
Şimdi yaptıklarınız, gördüğünüz insanlar, okuduğunuz kitaplar, sizi uykunuzdan uyandıran rüyalar, onlar gerçek sizdiniz. Ne olmak istediğiniz ya da bir zamanlar ne olduğunuzun iskeleti değil.

Amatörler, Marcus Sakey (Sayfa 58)Amatörler, Marcus Sakey (Sayfa 58)
figen cane 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Duygular
... onu bekleyen duyguları içine çekti, sık sık içtiği bir kokteyldi bu: İki ölçek öfke ve bir ölçek sancılı hayal kırıklığı, tatlandırmak için biraz da kendine acıma duygusu.

Amatörler, Marcus Sakey (Sayfa 51)Amatörler, Marcus Sakey (Sayfa 51)
figen cane 
 09 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Geçmiş
Geçmişe bakmak, tropik bir ülkeye kaçamak yapmak üzere bir seyahat broşürüne bakmak gibiydi.

Amatörler, Marcus Sakey (Sayfa 9)Amatörler, Marcus Sakey (Sayfa 9)