Seçil Ersek

Seçil Ersek

Çevirmen
7.2/10
2.475 Kişi
·
10.477
Okunma
·
3
Beğeni
·
467
Gösterim
Adı:
Seçil Ersek
Tam adı:
Seçil Ersek Ümitvar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
216 syf.
·Beğendi·10/10
Okudukça okumak istediğim kişisel gelişim kitaplardan birisidir. Düşününce birçok yeri gerçek olduğunu görüyoruz. Kendinizi geliştirmek için sizleri bu kitap ile başlangıca davet ediyorum ;)
504 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
En sevdiğim yazarlardan biri olan John Verdon'un kitaplarını okuyuculara sunan Koridor Yayınları aracılığıyla yepyeni ve oldukça kaliteli bir yazar keşfettim: Linwood Barclay. Tess Gerritsen ve Stephen King'den olumlu yorumlar alan, aynı şekilde okuyucuların da beğenisini kazanan Psikoz'u okumaya başlarken kitabı beğenip beğenmeme konusunda kafamda çok fazla soru işareti yoktu. Kitap hakkında yapılan yorumlar, kitap konusunun oldukça ilgi çekici olması gibi nedenlerle, okumaya başlarken bile Psikoz'u beğeneceğimden emindim. Öyle de oldu. Linwood Barclay ile tanıştığım bu kitaba tek kelimeyle "bayıldım".

Kitapta Thomas ve Ray isimli iki kardeş var. Thomas haritalara saplantılı bir şizofren. Kendisine ABD Başkanı ve CIA tarafından dünya üzerindeki bütün sokakları, caddeleri vb. ezberleme görevi verildiğine inanıyor. Bilgisayarındaki bir program ile tüm dünyayı dolaşan Thomas, New York'ta yer alan bir dairenin penceresinde ilginç bir şey görüyor: Kafasına poşet geçirilerek öldürülmeye çalışılan bir kadının görüntüsü. Kardeşi Ray'den New York'a giderek o daireyi araştırmasını isteyen Thomas bir bombanın pimini çektiğinden tamamen habersiz.

Psikoz 500 sayfalık bir kitap. Şunu söylemem gerekir ki, ilk 80-100 sayfa biraz durağan. Bu kısımda olayların perde arkasına gidilerek karakter tanıtımları yapılıyor. Ancak durağan şeyler illa sıkıcı olmak zorunda değil. Sadece bu kısımlarda aksiyon yok denecek kadar az ve biraz sabırlı olup olayların başlamasını beklemek gerekiyor. Bu olaylar başladığında ise  sayfalar fark etmeden akıp gidiyor. Sözünü ettiğim ilk bölümlerinin geride kalmasının ardından kitabın kazandığı bu tempo, sürükleyicilik mükemmel. Ayrıca Psikoz oldukça orijinal bir konuya sahip ve daha önce karşılaşmadığım bir kurgusu var. Konunun özgünlüğü ve anlatılışı Psikoz'a kocaman bir artı kazandırıyor.

Kitapta ana karakterlerden birinin psikolojik rahatsızlığının bulunması ve yaşadıkları, mevcut takıntısı olayları daha ilginç hale getiriyor. Aynı zamanda bu psikolojik durumun onun hayatını ne şekilde etkilediğini okuyor, az da olsa empati kurabiliyorsunuz. Ellerinde olmayan nedenlerle fiziksel veya zihinsel olarak normal bir insan yetisine sahip olmayan bireye yapılanlar zaman zaman sinirlerimi bozmadı değil. Bu durumun zaten farkında olsak da bir kitapta karşılaşmak daha fazla farkındalık kazanmayı sağlayabiliyor.

Psikoz aksiyon dolu, sürükleyici ve fazlasıyla şaşırtıcı bir kitap. Kitabın son sayfasını okurken bile şaşırdım. Linwood Barclay son sayfada dahi okuru şaşırtacak bir cümle kaleme almış. Fazla sayfa sayısına rağmen günde ortalama 150 sayfayı çok rahat okuyabileceğiniz bir kitap olan Psikoz, beğendiğim psikolojik gerilim kitapları arasında yerini almış bulunuyor. Kitabın yazarı Linwood Barclay'in dilimize çevrilen diğer kitabı Vedaya Zaman Yok. O kitabın yorumları da oldukça ilgi çekici. Psikoz gibi iyi bir kitaba sahip bir yazarın Türkçeye çevrilen sadece iki kitabı olması açıkçası hoşuma gitmedi. Vedaya Zaman Yok'u da okuyacağım ve umarım yazarın diğer kitaplarını da çevrilmiş haliyle en kısa zamanda raflarda görebiliriz. Psikolojik gerilim severlere bu mükemmel kitabı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
370 syf.
·10/10
filmi vardır herhalde bunun?..size bu kitap hakkında verebileceğim garantilerden biri de şudur ki okurken hem okuyor hem izleyeceksiniz size bunun garantisini verebilrim...senaryosu da sürükleyici kendisini okutan ve merak ettiren bi senaryo..yani okunmalı okunması gereken bi kitap diyorum..ama puanının bu kadar olması beni biraz şaşırttı açıkçası ben en az 8.5 falan beklerdim 7.5 olmamış ...ayıp olmuş bu müthiş senaryoya
..
370 syf.
·2 günde
Bu tür kitaplar için yazmakta gerçekten güçlük çekiyorum, bu tür kitapların okur sayısının da fazla olmasını gördükçe hep kendime kuşkuyla bakıyorum. Kitap kötü, başarısız manasında bir fikir beyan etmeyeceğim, lakin gördüğü ilgi kadar mükemmel değil diyeceğim. Ben satın almadım, ev de bulduğum için okudum, kimlerin satın aldığını da biliyorum. 361 sayfa kitap bir günde okunuyorsa, bunu da sorgulamak gerek bence. Lakin hep inandığım bir şey olmuştur, en azından hep inanmak isterim, her kitaptan bir şeyler çıkartılacağına; okurken kitaptaki tema için düşünmedim dersem yalan olur, yaşamla ilgili bir şans daha olsa şunları yapardım gibi düşünceleri hayatın içinde insanlar kendilerine bir şekilde yöneltirler. Kitapta bunu düşündürtüyor, konu sizi meraklandırıyor, en azından sonu nasıl bağlanacak diye merak ediyorsunuz. İnsanlığın yaşadığı felaketleri Amerikan gözüyle de olsa yakın tarihin önemli olaylarını yüzeysel bir şekilde hatırlıyorsunuz kitabı okurken. Benim en çok hoşuma giden iki şeyden birini sizle paylaşayım, gözlerden uzak, iletişimden kopuk, küçük bir kasabada Jeff'in yaşadığı evi hayal ettim. Radyodan tek bir dalgadan aldığı yayınla bazı şeyleri takip etmek dışında tamamen her şeyden uzak bir yaşantı. Sonuç olarak, sahilde şezlong üzerinde okunacak bir kitap benim için.
200 syf.
·2 günde·10/10
Kişisel gelişime merak salanların ilk okuyacağı kitaptır. Fakat benim ilk olmadı.
Ben sırrı başka kitaplardan az çok anlayıp konuyu her yönüyle ele alan bu kitabı yeni okumaya başlıyorum. Daha iyi anlamam açısından iyi ki şimdi okumuşum dedirtti. Herkesin bildiği ama çok çok az insanın uyguladığı sır işte bu kitapta. Böyle söyleyince merak uyandırdı biliyorum.Sır dediğimiz şey hepimizin içinde var aslında.Sadece bunu uygulamayı her insan bilmiyor. Bir nevi isteklerimizin nasıl gerçekleşeceği... Yani evreni lehimize kullanmak. Daha önce de önerilerde bulunmuştum fakat dediğim gibi kişisel gelişime merak salıp nereden başlayacağına bilemeyenlere en iyi yolu 'Secret' gösterecektir.
216 syf.
Özet olarak, “The Secret - Sır” kitabı bizlere istemeyi, inanmayı ve şükretmeyi anlatıyor. Evren’i yaratan Allah’tır ve dua ile ondan istemeliyiz. Hadis-i Şerif: “Allah’a duânızı kabul edeceğine inanarak duâ edin.” Sürekli iyi düşünerek yaşamayı vurgulayan bir eser.
370 syf.
·3/10
2004 yapımı Butterfly Effect filmi bu kitaptan uyarlama olabilir mi diyerek biraz araştırdım, benzerlik inanılmaz...

Eğer uyarlama ise; beklenenin aksine film kitaba göre çok daha başarılı olmuş, eğer uyarlama değilse de filmin vasat bir kopyası olmuş diyeceğim maalesef.
Hayal kırıklığına uğradım fazlaca, eğer kurgu bu tarz akıl oyunlarına dayanıyorsa, en azından okuyucuyu biraz daha düşünmeye, zorlamaya teşvik edebilirdi, etmeliydi ya da benim beklentim çok yüksekti.

Roman; adından da anlaşılacağı gibi, bir adamın bir şekilde 20 yıl öncesinde kendisini buluyor olması ve sil baştan her şeyi tekrar yaşamak zorunda kalması ile ilgili. Tekrar tekrar ve tabi gelecekte olacak herşeye vakıf olarak.
Şans oyunları ve iddia oyunlarında da geleceği görebilmesi gibi( kimsenin aklına gelmez!) derinliksiz bir mevzu üzerinden başlıyor, servet ediniyor vs...kitabın yarısı böyle oldukça öngörülebilir kurgular üzerinden devam etti.

Tavsiye edebileceğim bir eser değil maalesef

Keyifli okumalar.
216 syf.
Bana nedense The Secret diğer kişisel gelişim kitaplarının babası gibi geliyor. Her şey burada anlatılmış diğerleri sadece taklit gibi. Her şey dediğim de ne mi? 'Evrene güzel mesajlar gönder, güzel düşün; güzel olsun.'
Çok kişisel gelişim okumuşumdur ama sevemem bu türü. Kendimi geliştiremediğim için belki de ya da 'güzel' düşünemediğim.
Kişisel gelişim okumak istiyorsanız önceliğiniz The Secret olabilir.
370 syf.
·Beğendi·10/10
Ken in bir kaç kitabını okudum gerçekten çağının ilerisinde bir yazar.
Bu kitabında silip silip başa dönüyor ama sonu hep aynı yani mutlak Son. Belki Bi şeylerin farkına varınca değiştirmeye çalışıyor deniyor yapıyor ama olmuyor yine Sil Baştan. Yani mutlak sona ermeden silin ve yeniden başlayın Aşkınıza İşinize Hayatınıza Kendinize...
370 syf.
·6 günde·8/10
Kısa incelemeler yazmayı pek sevmiyorum ama bu kitap hakkında pek de uzun bir inceleme yazmama gerek yok.

Kitabın konusu ve dili gayet güzeldi fakat çoğunlukla aynı şeyler olduğundan dolayı pek de sürükleyici değildi. Sayfa sayısı gayet uygun ama o bölümler daha güzel doldurulabilseydi bir efsane olabilirdi.

Bilhassa gidip alın ve okuyun diyemem ama eğer bir şekilde elinize de geçerse okumamazlık etmeyin derim.

Kitapla kalın efendim. :))

Yazarın biyografisi

Adı:
Seçil Ersek
Tam adı:
Seçil Ersek Ümitvar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 10.477 okur okudu.
  • 184 okur okuyor.
  • 2.501 okur okuyacak.
  • 271 okur yarım bıraktı.