Seçil Ersek

Seçil Ersek

Çevirmen
7.0/10
1.528 Kişi
·
5.811
Okunma
·
0
Beğeni
·
39
Gösterim
Adı:
Seçil Ersek
Tam adı:
Seçil Ersek Ümitvar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
216 syf.
·Beğendi·10/10
Okudukça okumak istediğim kişisel gelişim kitaplardan birisidir. Düşününce birçok yeri gerçek olduğunu görüyoruz. Kendinizi geliştirmek için sizleri bu kitap ile başlangıca davet ediyorum ;)
504 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
En sevdiğim yazarlardan biri olan John Verdon'un kitaplarını okuyuculara sunan Koridor Yayınları aracılığıyla yepyeni ve oldukça kaliteli bir yazar keşfettim: Linwood Barclay. Tess Gerritsen ve Stephen King'den olumlu yorumlar alan, aynı şekilde okuyucuların da beğenisini kazanan Psikoz'u okumaya başlarken kitabı beğenip beğenmeme konusunda kafamda çok fazla soru işareti yoktu. Kitap hakkında yapılan yorumlar, kitap konusunun oldukça ilgi çekici olması gibi nedenlerle, okumaya başlarken bile Psikoz'u beğeneceğimden emindim. Öyle de oldu. Linwood Barclay ile tanıştığım bu kitaba tek kelimeyle "bayıldım".

Kitapta Thomas ve Ray isimli iki kardeş var. Thomas haritalara saplantılı bir şizofren. Kendisine ABD Başkanı ve CIA tarafından dünya üzerindeki bütün sokakları, caddeleri vb. ezberleme görevi verildiğine inanıyor. Bilgisayarındaki bir program ile tüm dünyayı dolaşan Thomas, New York'ta yer alan bir dairenin penceresinde ilginç bir şey görüyor: Kafasına poşet geçirilerek öldürülmeye çalışılan bir kadının görüntüsü. Kardeşi Ray'den New York'a giderek o daireyi araştırmasını isteyen Thomas bir bombanın pimini çektiğinden tamamen habersiz.

Psikoz 500 sayfalık bir kitap. Şunu söylemem gerekir ki, ilk 80-100 sayfa biraz durağan. Bu kısımda olayların perde arkasına gidilerek karakter tanıtımları yapılıyor. Ancak durağan şeyler illa sıkıcı olmak zorunda değil. Sadece bu kısımlarda aksiyon yok denecek kadar az ve biraz sabırlı olup olayların başlamasını beklemek gerekiyor. Bu olaylar başladığında ise  sayfalar fark etmeden akıp gidiyor. Sözünü ettiğim ilk bölümlerinin geride kalmasının ardından kitabın kazandığı bu tempo, sürükleyicilik mükemmel. Ayrıca Psikoz oldukça orijinal bir konuya sahip ve daha önce karşılaşmadığım bir kurgusu var. Konunun özgünlüğü ve anlatılışı Psikoz'a kocaman bir artı kazandırıyor.

Kitapta ana karakterlerden birinin psikolojik rahatsızlığının bulunması ve yaşadıkları, mevcut takıntısı olayları daha ilginç hale getiriyor. Aynı zamanda bu psikolojik durumun onun hayatını ne şekilde etkilediğini okuyor, az da olsa empati kurabiliyorsunuz. Ellerinde olmayan nedenlerle fiziksel veya zihinsel olarak normal bir insan yetisine sahip olmayan bireye yapılanlar zaman zaman sinirlerimi bozmadı değil. Bu durumun zaten farkında olsak da bir kitapta karşılaşmak daha fazla farkındalık kazanmayı sağlayabiliyor.

Psikoz aksiyon dolu, sürükleyici ve fazlasıyla şaşırtıcı bir kitap. Kitabın son sayfasını okurken bile şaşırdım. Linwood Barclay son sayfada dahi okuru şaşırtacak bir cümle kaleme almış. Fazla sayfa sayısına rağmen günde ortalama 150 sayfayı çok rahat okuyabileceğiniz bir kitap olan Psikoz, beğendiğim psikolojik gerilim kitapları arasında yerini almış bulunuyor. Kitabın yazarı Linwood Barclay'in dilimize çevrilen diğer kitabı Vedaya Zaman Yok. O kitabın yorumları da oldukça ilgi çekici. Psikoz gibi iyi bir kitaba sahip bir yazarın Türkçeye çevrilen sadece iki kitabı olması açıkçası hoşuma gitmedi. Vedaya Zaman Yok'u da okuyacağım ve umarım yazarın diğer kitaplarını da çevrilmiş haliyle en kısa zamanda raflarda görebiliriz. Psikolojik gerilim severlere bu mükemmel kitabı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
370 syf.
·10/10
filmi vardır herhalde bunun?..size bu kitap hakkında verebileceğim garantilerden biri de şudur ki okurken hem okuyor hem izleyeceksiniz size bunun garantisini verebilrim...senaryosu da sürükleyici kendisini okutan ve merak ettiren bi senaryo..yani okunmalı okunması gereken bi kitap diyorum..ama puanının bu kadar olması beni biraz şaşırttı açıkçası ben en az 8.5 falan beklerdim 7.5 olmamış ...ayıp olmuş bu müthiş senaryoya
..
370 syf.
·2 günde
Bu tür kitaplar için yazmakta gerçekten güçlük çekiyorum, bu tür kitapların okur sayısının da fazla olmasını gördükçe hep kendime kuşkuyla bakıyorum. Kitap kötü, başarısız manasında bir fikir beyan etmeyeceğim, lakin gördüğü ilgi kadar mükemmel değil diyeceğim. Ben satın almadım, ev de bulduğum için okudum, kimlerin satın aldığını da biliyorum. 361 sayfa kitap bir günde okunuyorsa, bunu da sorgulamak gerek bence. Lakin hep inandığım bir şey olmuştur, en azından hep inanmak isterim, her kitaptan bir şeyler çıkartılacağına; okurken kitaptaki tema için düşünmedim dersem yalan olur, yaşamla ilgili bir şans daha olsa şunları yapardım gibi düşünceleri hayatın içinde insanlar kendilerine bir şekilde yöneltirler. Kitapta bunu düşündürtüyor, konu sizi meraklandırıyor, en azından sonu nasıl bağlanacak diye merak ediyorsunuz. İnsanlığın yaşadığı felaketleri Amerikan gözüyle de olsa yakın tarihin önemli olaylarını yüzeysel bir şekilde hatırlıyorsunuz kitabı okurken. Benim en çok hoşuma giden iki şeyden birini sizle paylaşayım, gözlerden uzak, iletişimden kopuk, küçük bir kasabada Jeff'in yaşadığı evi hayal ettim. Radyodan tek bir dalgadan aldığı yayınla bazı şeyleri takip etmek dışında tamamen her şeyden uzak bir yaşantı. Sonuç olarak, sahilde şezlong üzerinde okunacak bir kitap benim için.
200 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kişisel gelişime merak salanların ilk okuyacağı kitaptır. Fakat benim ilk olmadı.
Ben sırrı başka kitaplardan az çok anlayıp konuyu her yönüyle ele alan bu kitabı yeni okumaya başlıyorum. Daha iyi anlamam açısından iyi ki şimdi okumuşum dedirtti. Herkesin bildiği ama çok çok az insanın uyguladığı sır işte bu kitapta. Böyle söyleyince merak uyandırdı biliyorum.Sır dediğimiz şey hepimizin içinde var aslında.Sadece bunu uygulamayı her insan bilmiyor. Bir nevi isteklerimizin nasıl gerçekleşeceği... Yani evreni lehimize kullanmak. Daha önce de önerilerde bulunmuştum fakat dediğim gibi kişisel gelişime merak salıp nereden başlayacağına bilemeyenlere en iyi yolu 'Secret' gösterecektir.
216 syf.
Bana nedense The Secret diğer kişisel gelişim kitaplarının babası gibi geliyor. Her şey burada anlatılmış diğerleri sadece taklit gibi. Her şey dediğim de ne mi? 'Evrene güzel mesajlar gönder, güzel düşün; güzel olsun.'
Çok kişisel gelişim okumuşumdur ama sevemem bu türü. Kendimi geliştiremediğim için belki de ya da 'güzel' düşünemediğim.
Kişisel gelişim okumak istiyorsanız önceliğiniz The Secret olabilir.
370 syf.
·7/10
Hayatı tekrar tekrar yaşama şansınız olsaydı neleri değiştirirdiniz?
Kendi seçimlerimizin yanlış ya da doğru olduğunu sonucuna göre karar veririz ve yanlış kararlardan hep geri dönmek isteriz. Bu yolu seçseydik nasıl olurdu sorusunun cevabı bu kitap.Ayrıca yazar olacakları önceden bilmenin her zaman bir avantaj olmayacağını da göstermeye çalışıyor ve hayatımızın aslında ne kadar kısa olduğunu da düşündürüyor bize.
Mutlaka okunulması gereken bir eser.Çok güçlü bir kurgusu ve derin bir etkisi var.
216 syf.
·2 günde·7/10
Bir gönül ve iki avuç Duâ'dan başka neyimiz var?

Kitabın da hayatın da tek sırrı, sihirli anahtarı çekim yasası. Nedir bu çekim yasası? Düşüncelerimizin aynı frekansta olan bazı güçlerin etkisiyle iyi düşünürsek iyiyi, kötüyü düşünürsek kötüyü kendimize çektiğimiz yasanın adıdır. 'Evren bir aynadır düşündüklerimizi geri yansıtır'
Kitabın savunduğu şey ne düşünürsen onu biçersin."Düşünceleriniz tohumlar gibidir ve kaldıracağınız hasat, ektiğiniz tohumlara bağlıdır" syf 17.
Yani kitap istemeyi bilene her şeyi veriyor. Önce istemek sonra inanmak en sonunda ise hissetmekten geçiyor. Önce Allah'tan istemek daha sonra onun gerçekleşeceği zamanı sabırla beklemektir.
"Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler." (Bakara Suresi 186. Ayet)
Allah'ın duana karşılık vereceğine inan ve haline şükret. Haline şükreden insanların neleri başardığını göreceksiniz.
Kitabın temel konusu olumlu düşünmek. Bir şeylerin değişmesini istiyorsak önce düşüncelerimizden başlamamız gerektiğini öğütlüyor.

Bu kitap hayata negatif bakan ve sürekli iyi şeylerin olmayacağına inanan insanlara önerimdir.
370 syf.
Çok karışık bir hayat tarzı.
Yalnız, bilmediği bir şey vardır: Neden hayatını sil baştan yaşamak zorundadır? Sevdiği her şeyi ve herkesi kazanıp kaybetmeye daha ne kadar devam edecektir?
Birçok dile çevrilen ve listeleri alt üst eden Sil Baştan hayatın karmaşık döngüsünü sorgularken hayal gücünüzü de sonuna kadar zorluyor.
370 syf.
·8/10
Okumaya başlamadan önce klasik bir kelebek etkisi -butterfly effect- tarzı olacağını düşünmüştüm ama okurken çok keyif aldım. Zaman zaman ben olsam şöyle yapardım gibi düşüncelere de sevk olduğum gayet hoş bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Seçil Ersek
Tam adı:
Seçil Ersek Ümitvar

Yazar istatistikleri

  • 5.811 okur okudu.
  • 78 okur okuyor.
  • 1.402 okur okuyacak.
  • 167 okur yarım bıraktı.