·
Okunma
·
Beğeni
·
26,8bin
Gösterim
Adı:
Sil Baştan
Baskı tarihi:
Ocak 2010
Sayfa sayısı:
370
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054188239
Orijinal adı:
Replay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
Sil Baştan
Replay
Ken Grimwoodun sıradışı eseri Sil Baştan, zihninize şu soruyu kazıyor: Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?
43 yaşındaki Jeff Winston bu şansı birkaç kez elde eder. Heyecanını yitirdiği evliliği ile geleceği olmayan işi arasında sıkışıp kalmıştır ve hiç beklenmedik bir anda ölüverir. Tekrar hayata gözlerini açtığında ise takvimler 1963 yılını göstermektedir. O sabah 18 yaşında, üniversite yatakhanesinin duvarlarına bakarak uyanır. Her şey eskisi gibidir... tek bir fark dışında: Jeff geleceği avcunun içi gibi bilmektedir. Futbol ligi final maçlarından at yarışlarına kadar kimin kazanacağını, Wall Streette köşeyi dönmek için hangi şirketlere yatırım yapmak gerektiğini... Yalnız, bilmediği bir şey vardır: Neden hayatını sil baştan yaşamak zorundadır? Sevdiği her şeyi ve herkesi kazanıp kaybetmeye daha ne kadar devam edecektir?
Birçok dile çevrilen ve listeleri alt üst eden Sil Baştan hayatın karmaşık döngüsünü sorgularken hayal gücünüzü de sonuna kadar zorluyor.


"Uzun zamandır okuduğum en sıradışı, en sürükleyici roman."
Dean Koontz

"Grimwood olağanüstü gözlem yeteneği, üslubu ve orijinal kurgu yeteneğiyle benzerlerini fersah fersah gerilerde bırakıyor."
Publishers Weekly
 
370 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10 puan
Hayatını tekrar tekrar yaşayan Jeff ve bu durumu anlamlandırma çabası diyebiliriz kitabın konusuna.

Öleceği tarihi biliyor ve o zamana kadar yaşanan ne varsa hepsini yeniden yaşıyor. Böyle diyince sıkıcıymış gibi geliyor ancak okudukça sizi içine alan bir anlatımı var.

Aşırı bayıldım diyemem çünkü bazı yerlerde cidden çok sıkıldım. Fakat yine de bir şans verilmesi gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
370 syf.
·8 günde·7/10 puan
Hikaye ölünce tekrar hayatına belirli bir yaştan başlayan bir adamın içinde sıkıştığı bu döngüyü konu almakta. Konuya baktığınızda gerçekten akıcı ve her hayatında başka şekilde ilerlemesi kitabı meraklandırıcı bir hale sokuyor. Her tekrardan sonra "Acaba sonraki hayatında ne olacak? Tekrar uyanabilecek mi? Bu sefer ne olacak?" diyerekten ilerliyorsunuz. Fakat sonlarına doğru artık bu durum sıkmaya başlıyor. Sonlarında artık rutine binmesi heyecanını kaçırmakta. Öte yandan bu tekrarlar boyunca karakterin yaşadığı duygu durumu harika bir şekilde işlenmiş. Sonlarında biraz dişinizi sıkarsanız kaliteli bir film tadında ilerleyen bir kitap.
370 syf.
·2 günde
Bu tür kitaplar için yazmakta gerçekten güçlük çekiyorum, bu tür kitapların okur sayısının da fazla olmasını gördükçe hep kendime kuşkuyla bakıyorum. Kitap kötü, başarısız manasında bir fikir beyan etmeyeceğim, lakin gördüğü ilgi kadar mükemmel değil diyeceğim. Ben satın almadım, ev de bulduğum için okudum, kimlerin satın aldığını da biliyorum. 361 sayfa kitap bir günde okunuyorsa, bunu da sorgulamak gerek bence. Lakin hep inandığım bir şey olmuştur, en azından hep inanmak isterim, her kitaptan bir şeyler çıkartılacağına; okurken kitaptaki tema için düşünmedim dersem yalan olur, yaşamla ilgili bir şans daha olsa şunları yapardım gibi düşünceleri hayatın içinde insanlar kendilerine bir şekilde yöneltirler. Kitapta bunu düşündürtüyor, konu sizi meraklandırıyor, en azından sonu nasıl bağlanacak diye merak ediyorsunuz. İnsanlığın yaşadığı felaketleri Amerikan gözüyle de olsa yakın tarihin önemli olaylarını yüzeysel bir şekilde hatırlıyorsunuz kitabı okurken. Benim en çok hoşuma giden iki şeyden birini sizle paylaşayım, gözlerden uzak, iletişimden kopuk, küçük bir kasabada Jeff'in yaşadığı evi hayal ettim. Radyodan tek bir dalgadan aldığı yayınla bazı şeyleri takip etmek dışında tamamen her şeyden uzak bir yaşantı. Sonuç olarak, sahilde şezlong üzerinde okunacak bir kitap benim için.
370 syf.
·10/10 puan
filmi vardır herhalde bunun?..size bu kitap hakkında verebileceğim garantilerden biri de şudur ki okurken hem okuyor hem izleyeceksiniz size bunun garantisini verebilrim...senaryosu da sürükleyici kendisini okutan ve merak ettiren bi senaryo..yani okunmalı okunması gereken bi kitap diyorum..ama puanının bu kadar olması beni biraz şaşırttı açıkçası ben en az 8.5 falan beklerdim 7.5 olmamış ...ayıp olmuş bu müthiş senaryoya
..
370 syf.
·54 günde·Puan vermedi
Yaşadığınız hayatı tekrar yaşamak... Kaç kişi ister ki bunu. Ya çok mükemmel bir hayat sürmeniz gerekir bunu istemek için ya da hayallerinize ulaşmış olmanız. Yazar tam da bunu anlatmak istemiş. Sürükleyici bir o kadar da sürprizlerle dolu bir olay örgüsü . Tavsiye ederm herkese
370 syf.
·10/10 puan
Genelde bu kitapla ilgili iyi yorumlar görüyoruz.Fakat ben okurken sıkıldığımı hatırlıyorum . Bahsedildiği gibi bi sıradışılık yok ve sonunda da SON diyebileceğimiz bi son yok.
Geçmişe tekrar tekrar dönüp hatalarıyla doğrularıyla anılarını tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan biri üzerinden yürüyor eser. Bi süre sonra bi hareket beklediğinizden kitaptan okurken hayıflanmaya başlamıştım ben artık ''Yine mi başa döndü.'' diye.
Belki de başka bi zamanda okumuş olsaydım kitabı daha farklı düşünecektim ama bende bıraktığı izlenimler bunlar oldu eserin.
370 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Öncelikle kitabı büyük bir ilgiyle okumaya başladığımı belirtmek istiyorum. Konusu itibariyle bende diğer kitaplara nazaran daha fazla merak uyandırdı. Ufak bir araştırma yapan herkesin bileceği gibi kitap zaman döngüsü içine sıkışmış, hep aynı yılda ölen ve çoğalan zaman sapmaları ile üniversite yıllarına dönen Jeff' in hayatını ele almış. Geleceği bizzat yaşamış olan birinin geçmişe gitmesi ve gelecek hakkında tüm bilgiye sahip olması sizi ister istemez 'ben olsam' sorusuyla karşı karşıya bırakıyor. Kitabı okurken bunu çoğu kez yaptım. Kesinlikle finansal konu tahminlerinde başarılı olamazdım :)
İnsanın hayatında çoğu zaman seçenekler olur. Sen o zaman ki duyguların ile şartlarına göre bir yola girersin ve seçmediğin diğer yolun sana ne getireceğini hayat boyu bilemezsin. Bu Jeff için geçerli değil her hayata döndüğünde yapmadığı diğer seçimi yaparak onun kendisine ne getireceğini gördü. Peki tatmin oldu mu ya da kendini başarılı hissetti mi ? Tabi ki hayır. Konu harika kendini düşündüğün çok yer var. Ama nedense çok çabuk bitiremedim yer yer sıkıldım genel tekrarlar ve aynı ruh durumu beni okurken yordu. Değişik bir dünya isterseniz keyifle okuyabilirsiniz. İyi okumalar :)
370 syf.
·7/10 puan
Jeff Winston hayatta hiç beklemediği anda ölür ve tekrar hayata gözlerini açar. Takvime baktığında ise 1963 yılını göstermektedir. O sabah 18 yaşında, üniversite yatakhanesinin duvarlarına bakarak uyanır. Her şey eskisi gibidir. Tek bir fark dışında: Jeff geleceği avcunun içi gibi bilmektedir. Futbol ligi final maçlarından at yarışlarına kadar kimin kazanacağını, Wall Street’te köşeyi dönmek için hangi şirketlere yatırım yapmak gerektiğini. Yalnız, bilmediği bir şey vardır: Neden hayatını sil baştan yaşamak zorundadır? Sevdiği her şeyi ve herkesi kazanıp kaybetmeye daha ne kadar devam edecektir? Olağan üstü ve keyif verici bir kitap.
370 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Sil Baştan, çoğu insanın kendisine sorduğu sorulara bir çok kez cevap veren bir roman. Baş karakterimiz Jess Winston hayata defalarca gözlerini yumuyor ve her seferinde farklı bir hayat yaşamaya çalışıyor aynı hatalara düşmemeye çalışıyor ama kendisi olmaktanda uzağa gidemiyor. Romanın dili oldukça anlaşılır fakat birkaç bölümden sonra olayları ilgi çekiçi bulamadım açıkçası bitirmekte zorlandığım bir roman oldu. Romanı okurken kendime sürekli şu soruyu sordum ben olsaydım ne yapardım. Kitabın konusu ilgi çekici, fakat senaryo akıcı değil. Ayrıca kitap da yazar ana karakterin neden bu tuhaf reenkarnasyonu yaşadığına bir açıklama getirmemiş. Bana kalırsa bu kitabın en büyük eksiklerinden biri. Okunabilir bir kitap, ama bir tavsiye kitabı da değil. Keyifli okumalar.
370 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sıradan bir hayat süren adamın delidolu bir kıza aşık olmasını anlatıyor. Her gün ki gibi Joe işe giderken birden sıkılıp koşarak trene biner. Orada kendisine bir kız selam verir. Ama Joe nedense selam vermez. Kızın adı Clementaidir. Joe’nun isteksiz olduğunu görünce yanına oturur ve sohbet etmeye çalışır. Sonra Joe da hoşlanmaya başlar ve kızla samimiyet kurduktan sonra onun evinde kalmaya başlarlar. Böylelikle birbirlerine aşık olurlar. Ama bir gün Clementai içip eve gelir ve tartışırlar.

Kafasına estiği gibi kararlar alan Clementai hafizasını sildirmeye gider ve başka bir hayata başlar. Bunu Joe haftalar sonra fark eder ve çok sinirlenir o da hafızasını sildirmeye karar verir. Ama o sırada anılarını tek tek silerlerken birden çok kıymetli olduğunu anlayıp vazgeçmek ister ama oradakiler izin vermez ve Joe zihninde onlardan kaçmaya çalışır. Ve Clementai’ni bulur zihninde ve beraber kaçmaya başlarlar.

En sonda başarırlar. Joe, Clementai’ni hatırlar ama kız onu hatırlamaz. Tekrar ilk buluşma yerlerine giderler. Joe aynı hediyeyi alır ve tekrar birlikte olmayı denerler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sil Baştan
Baskı tarihi:
Ocak 2010
Sayfa sayısı:
370
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054188239
Orijinal adı:
Replay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Baskılar:
Sil Baştan
Replay
Ken Grimwoodun sıradışı eseri Sil Baştan, zihninize şu soruyu kazıyor: Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?
43 yaşındaki Jeff Winston bu şansı birkaç kez elde eder. Heyecanını yitirdiği evliliği ile geleceği olmayan işi arasında sıkışıp kalmıştır ve hiç beklenmedik bir anda ölüverir. Tekrar hayata gözlerini açtığında ise takvimler 1963 yılını göstermektedir. O sabah 18 yaşında, üniversite yatakhanesinin duvarlarına bakarak uyanır. Her şey eskisi gibidir... tek bir fark dışında: Jeff geleceği avcunun içi gibi bilmektedir. Futbol ligi final maçlarından at yarışlarına kadar kimin kazanacağını, Wall Streette köşeyi dönmek için hangi şirketlere yatırım yapmak gerektiğini... Yalnız, bilmediği bir şey vardır: Neden hayatını sil baştan yaşamak zorundadır? Sevdiği her şeyi ve herkesi kazanıp kaybetmeye daha ne kadar devam edecektir?
Birçok dile çevrilen ve listeleri alt üst eden Sil Baştan hayatın karmaşık döngüsünü sorgularken hayal gücünüzü de sonuna kadar zorluyor.


"Uzun zamandır okuduğum en sıradışı, en sürükleyici roman."
Dean Koontz

"Grimwood olağanüstü gözlem yeteneği, üslubu ve orijinal kurgu yeteneğiyle benzerlerini fersah fersah gerilerde bırakıyor."
Publishers Weekly
 

Kitabı okuyanlar 5,4bin okur

  • Kemal akbaş
  • di tenim
  • Yasar Eroğlu
  • Semra
  • Sweet but psycho
  • Seyhan Öksüz
  • Merve
  • Tuğba ŞENSÖZ
  • Deniz
  • ece gizem ikiz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6.2
13-17 Yaş
%5.6
18-24 Yaş
%26.8
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.7
Erkek
%29.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.5 (261)
9
%15.2 (215)
8
%24.1 (341)
7
%20.9 (296)
6
%10 (142)
5
%4.3 (61)
4
%2.3 (33)
3
%1.8 (25)
2
%1.4 (20)
1
%1.3 (19)

Kitabın sıralamaları