Kayboluş

7,4/10  (81 Oy) · 
253 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.917 gösterim
Hayatınızı başka bir insanın bedeninde yaşasaydınız…

Artık beyninin içine yerleştirilen küçük elektrotların kontrolündeydi...
Artık zihninin sessiz bölgeleri uyanıktı ve kendi sesinde ona ait olmayan bir çığlık işitiyordu; yüzyıl öncesinden gelen... kurnaz, duygusal ve cani ruhlu birinin zihninde ve bedeninde yankılanıyordu bu ses.

Epilepsi tedavisi gören Elizabeth Austin’in beynine minyatür elektrotlar yerleştirilmiştir. Elizabeth elektrotları kendisine verilen ufak bir cihazla aktif tutarak krizlerini kontrol edebilmektedir. Ve artık bırakmak zorunda kaldığı, özlediği hayata dönerek evliliğindeki sorunları çözmeye ve tekrar işine başlamaya hazır olduğunu hisseder. Buna karşın, ameliyatın bir parçası olarak son derece riskli olduğu halde fazladan elektrot yerleştirilmesine razı olur. Bu elektrotlardan biri uyarıldığında kendisine ait olmayan bir hayatı yaşamaya başladığını, başka bir bedende vücut bulduğunu fark eder. Doktorundan bu gelişmeleri saklayan Elizabeth, şimdiki ve önceki hayatı arasındaki geçişlerde bocalarken, keşfettiği yeni hayatın onu daha mutlu ettiğini hisseder. Ama bu hayatın hazırladığı korkunç oyunun içine çekildiğinden habersizdir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  333
 • ISBN:
  6054188611
 • Orijinal Adı:
  Breakthrough
 • Çeviri:
  Elif Özkaya
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Selim YURTDAŞ 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okurken empati yeteneğinizin geliştiğini hissediyorsunuz...

neslihan güneş 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hadi yaaaa tühh falan dedirtiyo sonunda (daha başka şeylerde diyosun ama onları yazamam:))) Hikaye çok güzel anlatım akıcı tıbbi terimler sıkıcı. Tavsiye edilir.

Ensar. 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ken grimwood bana gore sıkı bir adam fawer hayranı. Bunu söylemenin nedenleri ise çoğu şeyde bilimsel açıklamaya kaçması ve anlatım tarzıdır.

Yazar zaten 3 kitabında da zaman konusunu ele almış. Gerçekten de çok özgün fikirlerle yazılmış kitaplar. Ama sadece ben de mi oldu bilmiyorum; kitabı okurken yazar sanki özenmeye çalışmış. Kime mi? Tabi ki Adam FAWER amcamıza...:)

Kitaptan 3 puan kirardim ama final bölümlerini çok iyi yazdığını dusunuyorum o yüzden 2 puan da karar kıldım.

Kitabın konusuna gelince epileptik bir hastalığı olan elizabeth'in hastalığını yenmek için beynine yerleştireceği elektrotlar üzerinden gelişen olaylar.

Okuyup okumamaniz için bir şey demeyeceğim çünkü çok özgün ve farklı olan bu konunun anlatım tarzı da özgün olsaydı kesinlikle okunmalı diyebilirdim.

Sonuç olarak final bölümleri ve konusu için okunur diye düşünüyorum.

DÜZENLEME:günler sonra adam fawer ile ken grimwood'un yaşamlarınz baktım ve utanılacak bir şey farkettim. Ken grimwood 2003 yılında vefat etmiş FAWER ise hala yaşıyor ve kitaplarını GRİMWOOD'dan 18-20 yıl sonra yazmış bense yukarıda gördüğünüz gibi GRİMWOOD amcamıza FAWER'dan etkilenmiş diyorum. Ne gülünç bi durum :)

Esma Tezgi 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kayboluş istediğimi vermese de güzel bir kitaptı, mükemmel değildi ancak okunabilir bir roman. Özellikle sonu şaşırtıcı ve garipti, hâlâ hislerim kesinleşmedi bu konuda ve hiç de kesinleşmeyecek galiba. İlk bölümler epilepsi hastalarınızı anlamanızı ve empati kurmanızı sağlıyor, bu kısımları çok beğendim, farkındalığımızı arttırmamız gerektiğini bir kez daha görmüş oldum.
Konusu ve hikayesi ile güzel bir kitap olsa işlenişini ve Elizabeth'in tavırlarını sevemedim ben, yine de güzel bir kitaptı.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/08/kaybolus.html

elvan bağatur 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Bu kitaba başlamama yazarın Sil Baştan eseri neden oldu çünkü yazarı ilk orada tanıdım. Ayrıca yazarın olaylara bakışı, anlatımındaki hem gerçek hem de gerçeküstücülük ile yoğrulmuş olay örgüsü, bilimselliğe başvurmuş olması ve karakterleri mükemmel yönlendirmesi beni bir sonraki kitabı Kayboluş 'a büyük bir tutkuyla, heyecanla yönlendirdi.
Yazar Elizabeth karakterini çok güzel bir koltuğa oturtmuş ve yanına da romanında fazlalığa sebebiyet vermeyecek arkadaşlar koymuş...
Baş karakter Elizabeth on üç yaşında epilepsi (sara) hastalığıyla tanışır. Bu hastalık ile geçirdiği zamansız krizler onu her türlü sorunla baş başa bırakır ve onun hayatında hep sınırlar oluşturur. Taki doktorunun onun beynine yerleştirdiği elektrotlar aracılığıyla 1800'lerin Victoria Döneminde Jenny 'in bedenine girip orada sorunsuz, krizsiz bir hayatta yeniden var olana kadar. Ama tabi "güzel şeyler daima çabuk biter" bu yeni ve sorunsuz hayat da Elizabeth 'i çok kötü bir şekilde köşeye sıkıştırır ve o çok sevdiği hayatta yaşamak için tutunduğu dal yaşamını bitiriverir.

Hanzade sayın 
 17 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beynin sınırlarını merak eden okuyucu için son derece besleyici, tibbi ve bilimsel detaylarla doyurucu, özgün hikayesi ile sarsıcı bir roman..

Bizim ruh dedigimiz, aslında beynimizdeki bilinci kastettigimiz olgunun beden ve zamanın cok ötesine gecerek zaman icinde yaptığı astral seyahatler..ve bu seyehatlerde kurulan alternatif bir yaşam..

Epilepsi hastalığı üzerine de oldukca kapsamli bir anlatı bulacağınız kitap sizi sinestezya gibi engin bir okyanusun kıyısına da vurduracak..

Okurken teknik bilgi edinmeyi seven okuyucu icin biçilmiş kaftan..macera yönüyle de surukleyici..

Adam fawer'in efsane kitaplari "Empati" ve "Olasılıksız" size şahane geldiyse, Kayboluş da o lezzeti anımsatacaktır..

Cep kitap boyu da mevcut bu boy okuma sevenler icin..

Elif Bilge 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Etkileyici ve sıra dışı bir bilim kurgu romanı. Bilimsel terimlere fazlalıkla yer verilmiş.

<Uyarı! İçerik Hakkında Açık Bilgi.

Konusundan bahsedecek olursak; Elizabeth epilepsi hastasıdır. Bir gün tedavi amaçlı bilimsel deneylere katılmayı kabul eder ve böylece elektrotları kullanarak başka bir bedenle iletişim kurmayı başarır.

Uyarı! İçerik Hakkında Açık Bilgi.>

Bilim kurgu sevenlere önerilir...

Deniz-ays 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Kitaba ilk başta bir heyecan ve merakla başladım. Fakat sonrasında kısıtlı bi hayal Dünyasına doğru yol Aldı. Ve bazı konularda tutarsızlık ve yetersizlikler beni şaşırttı. "Sil baştan" kitabı bu kitabına göre biraz daha iyiydi.(!) Kitabı'n ilk başındaki Tıbbi bilgiler dışında zaman kaybı bence.

Asiye Yıldız 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 3/10 puan

Bekledigimden vasat bir roman. Zamanda yolculukta dememiyecek garip bir hikaye. Ben beğenmedim. Beyinle ilgili bir deneyle başladı kitap ki ilginç, merak uyandıran bir başlangıç. Sonrası ise garip anlamsız sanki aşk romanı. Hele de sonu hiç beğenmedim.

Derya Berber Tali 
03 Eki 2013 · Kitabı okudu · 9/10 puan

kitabı okurken elizabeth'in yerine kendinizi koymadan yapamıyorsunuz..beğendimm tavsiye edilir

2 /

Kitaptan 4 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 05 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kaybetmek
...Zamanı aldatmak için
Zaman gibi görünün; gözünüz, eliniz, diliniz hoş geldin desin.
Görünüşünüz günahsız bir çiçek olsun, siz onda gizlenen bir yılan.

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 242)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 242)

yaşam ile mücadele
Tavşanlar tehlikeyle karşılaştıklarında 'donup' kalarak kendilerini görünmez hatta ölmüş gibi göstermeye çalışırlar.

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 36 - Koridor)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 36 - Koridor)
Esma Tezgi 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kendini inanılmaz yalnız ama bir yandan da meşum ve görünmez bir kalabalığın tam ortasındaymış gibi hissediyordu.

Kayboluş, Ken GrimwoodKayboluş, Ken Grimwood