Adı:
Kayboluş
Baskı tarihi:
Kasım 2010
Sayfa sayısı:
333
Format:
Karton kapak
ISBN:
6054188611
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Breakthrough
Çeviri:
Elif Özkaya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Hayatınızı başka bir insanın bedeninde yaşasaydınız…

Artık beyninin içine yerleştirilen küçük elektrotların kontrolündeydi...
Artık zihninin sessiz bölgeleri uyanıktı ve kendi sesinde ona ait olmayan bir çığlık işitiyordu; yüzyıl öncesinden gelen... kurnaz, duygusal ve cani ruhlu birinin zihninde ve bedeninde yankılanıyordu bu ses.

Epilepsi tedavisi gören Elizabeth Austin’in beynine minyatür elektrotlar yerleştirilmiştir. Elizabeth elektrotları kendisine verilen ufak bir cihazla aktif tutarak krizlerini kontrol edebilmektedir. Ve artık bırakmak zorunda kaldığı, özlediği hayata dönerek evliliğindeki sorunları çözmeye ve tekrar işine başlamaya hazır olduğunu hisseder. Buna karşın, ameliyatın bir parçası olarak son derece riskli olduğu halde fazladan elektrot yerleştirilmesine razı olur. Bu elektrotlardan biri uyarıldığında kendisine ait olmayan bir hayatı yaşamaya başladığını, başka bir bedende vücut bulduğunu fark eder. Doktorundan bu gelişmeleri saklayan Elizabeth, şimdiki ve önceki hayatı arasındaki geçişlerde bocalarken, keşfettiği yeni hayatın onu daha mutlu ettiğini hisseder. Ama bu hayatın hazırladığı korkunç oyunun içine çekildiğinden habersizdir.
Kitabı az önce bitirdim. Başları cidden kafa karıştırıcı geldi bana ,olayları birbirine bağlayamadım.her zamanki Ken Grimwood kitabı gibiydi. Ama yavaş yavaş olayları anlayınca kitabın verdiği zevk tartışılmaz
Yani nerden nasıl başlasam bilmiyorum. Yazarın daha önce Sil Baştan kitabını okumuştum. Kurgusu çok ilginçti ama kitabın içerisindeki tekrarlar beni sıkmıştı... Yine de yazara bir şans daha verip Kayboluş kitabına başladım. Şuan iyi ki bunu yapmışım diyorum. Yine çok farklı ve bu kez mükemmel diyebileceğim bir kurgusu vardı. Dili o kadar akıcıdıy ki bir günde bitirdim kitabı. Gerçekten harikaydı. Kitabın şokunu uzun bir süre atlatamayacağım gibi duruyor.
Bir nefeste okuduğum kitabın sonu beni pek tatmin etmese de ikinci kez okudum. İster istemez kendimi kitaptaki karakterin yerine koydum okurken. Bu yüzden oldukça akıcı ve sıkıcı olmayan bir kitap.

Konusu, ergenliğinden beri epilepsi hastası olan 26 yaşındaki bir kadını anlatmaktadır. Bu kadın epilepsi hastalığı için daha önce hiç denenmemiş bir yöntemi kabul ediyor. Ameliyat ettiği doktor, Elizabeth'in kriz geçirmesine neden olan beynindeki bölgelere elektrotlar yerleştirir. Her kriz geçirmeden önce gül kokusu alan kadın, ne zaman gül kokusu gelse o zaman düğmeye basıp krizlerinin önüne böylelikle geçebiliyor.

Bu deney test aşamasındayken ülkenin dört bir yanından doktorlar da deneye katılımcı olarak izlemeye gelirler. Beynin farklı noktolarına takılan elektroktları doktoru farklı akımlarda uyarı gönderir. Fakat son nokta yani 12. bölge farklıdır. 12.bölge uyarıldığında Elizabeth, Jenny Curran adındaki genç İngiliz kadının hayatını yaşamaya başlar. Olaylara müdahale etmesi mümkün değildir fakat Jenny ne hissedirse onu hisseder. Hatta bu Jenny'nin kocasına aşık olmasına kadar gider.

Yazarın Sil Baştan eserini de çok merak ediyorum. Ken Grimwood okumak pişmanlık değildir, bilimkurgu filmlerinin efektleriyle zihninizi uyuşturmak yerine bu yazarın kitaplarını okuyup zihninizi olabildiğince açabilirsiniz. Keyifli okumalar...
Hadi yaaaa tühh falan dedirtiyo sonunda (daha başka şeylerde diyosun ama onları yazamam:))) Hikaye çok güzel anlatım akıcı tıbbi terimler sıkıcı. Tavsiye edilir.
Ken grimwood bana gore sıkı bir adam fawer hayranı. Bunu söylemenin nedenleri ise çoğu şeyde bilimsel açıklamaya kaçması ve anlatım tarzıdır.

Yazar zaten 3 kitabında da zaman konusunu ele almış. Gerçekten de çok özgün fikirlerle yazılmış kitaplar. Ama sadece ben de mi oldu bilmiyorum; kitabı okurken yazar sanki özenmeye çalışmış. Kime mi? Tabi ki Adam FAWER amcamıza...:)

Kitaptan 3 puan kirardim ama final bölümlerini çok iyi yazdığını dusunuyorum o yüzden 2 puan da karar kıldım.

Kitabın konusuna gelince epileptik bir hastalığı olan elizabeth'in hastalığını yenmek için beynine yerleştireceği elektrotlar üzerinden gelişen olaylar.

Okuyup okumamaniz için bir şey demeyeceğim çünkü çok özgün ve farklı olan bu konunun anlatım tarzı da özgün olsaydı kesinlikle okunmalı diyebilirdim.

Sonuç olarak final bölümleri ve konusu için okunur diye düşünüyorum.

DÜZENLEME:günler sonra adam fawer ile ken grimwood'un yaşamlarınz baktım ve utanılacak bir şey farkettim. Ken grimwood 2003 yılında vefat etmiş FAWER ise hala yaşıyor ve kitaplarını GRİMWOOD'dan 18-20 yıl sonra yazmış bense yukarıda gördüğünüz gibi GRİMWOOD amcamıza FAWER'dan etkilenmiş diyorum. Ne gülünç bi durum :)
Epilepsi hastası genç kadın geçirdiği ameliyatla sağlığına kavuşur. Bilime hizmet adına beynine birtakım cihazlar yerleştirilmesine izin verir. Artık hayatında hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktır. Özellikle final çok etkileyici. Bir solukta okudum.
Bu kitaba başlamama yazarın Sil Baştan eseri neden oldu çünkü yazarı ilk orada tanıdım. Ayrıca yazarın olaylara bakışı, anlatımındaki hem gerçek hem de gerçeküstücülük ile yoğrulmuş olay örgüsü, bilimselliğe başvurmuş olması ve karakterleri mükemmel yönlendirmesi beni bir sonraki kitabı Kayboluş 'a büyük bir tutkuyla, heyecanla yönlendirdi.
Yazar Elizabeth karakterini çok güzel bir koltuğa oturtmuş ve yanına da romanında fazlalığa sebebiyet vermeyecek arkadaşlar koymuş...
Baş karakter Elizabeth on üç yaşında epilepsi (sara) hastalığıyla tanışır. Bu hastalık ile geçirdiği zamansız krizler onu her türlü sorunla baş başa bırakır ve onun hayatında hep sınırlar oluşturur. Taki doktorunun onun beynine yerleştirdiği elektrotlar aracılığıyla 1800'lerin Victoria Döneminde Jenny 'in bedenine girip orada sorunsuz, krizsiz bir hayatta yeniden var olana kadar. Ama tabi "güzel şeyler daima çabuk biter" bu yeni ve sorunsuz hayat da Elizabeth 'i çok kötü bir şekilde köşeye sıkıştırır ve o çok sevdiği hayatta yaşamak için tutunduğu dal yaşamını bitiriverir.
Kayboluş istediğimi vermese de güzel bir kitaptı, mükemmel değildi ancak okunabilir bir roman. Özellikle sonu şaşırtıcı ve garipti, hâlâ hislerim kesinleşmedi bu konuda ve hiç de kesinleşmeyecek galiba. İlk bölümler epilepsi hastalarınızı anlamanızı ve empati kurmanızı sağlıyor, bu kısımları çok beğendim, farkındalığımızı arttırmamız gerektiğini bir kez daha görmüş oldum.
Konusu ve hikayesi ile güzel bir kitap olsa işlenişini ve Elizabeth'in tavırlarını sevemedim ben, yine de güzel bir kitaptı.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/08/kaybolus.html
Tek nefeste bitireceğiniz, sonunu merak edeceğiniz ve bitirdiğinizde hayal kırıklığı karışımı bir şok geçireceğiniz bir kitap. Ben ki doktor olmayı düşleyen biri olarak çok etkilendim. Tıbbi terimlerden de rahatsızlık duymadım açıkçası. Ayrıca bol bol acaba böyle bir şey gerçek olabilir mi diye düşündüm. Yazar öyle bir yazmış ki aslında imkansız olan bir şey bir anda olabilir haline gelmiş. Okuyun derim bir şey kaybetmez aksine çok şey kazanırsınız
Beyin ameliyatı sonucu bir nevi ruh ikizini düşlerde yakalayan kadın olayın elzemine kapılır alemler arası başka vucuda brünmek ilk zmanlar hoşuna gitmesede sonrasında onu uyanamayacağı bir uykuya yatırır değişik bir sonu olduğunu iddaaa ediyorum en sevdiğim ise hakeden karekter kötü dahi olsa kazanıyor klsik iyiler kazanır düşüncesi yoktur
Epilepsi farkındalığı yaratmak için mor gözlük kampanyası başlatıldı malum. Gözlügümüz yok ama bari bugün bu kitaba yorum yazarak biz de bi' selam edelim kampanyaya. Kitabın konusu kisaca epilepsiyle mücadele sırasında beynine müdahale edilen bir kadının, bazı anlarda kendisini başka bi cağda, başka bir kadının yerinde görmesi. Cümle hiç çarpıcı olmadı ama kitap çok çarpıcı. Yani bu şekilde ne söylesek az oluyor çünkü yazar çok güzel bir fikir bulmuş. Ve bu fikri gayet güzel işlemiş. Gene "kadının yerinde olsam ne yapardım?" diye çok sordurdu bu kitap bana yazarın diğer kitapları gibi.
...Zamanı aldatmak için
Zaman gibi görünün; gözünüz, eliniz, diliniz hoş geldin desin.
Görünüşünüz günahsız bir çiçek olsun, siz onda gizlenen bir yılan.
Tavşanlar tehlikeyle karşılaştıklarında 'donup' kalarak kendilerini görünmez hatta ölmüş gibi göstermeye çalışırlar.
Ken Grimwood
Sayfa 36 - Koridor
İnsanların beyninde pek çok şey ters gidebilir ve bunların hiçbiri onları'deli' kılmaz.
-"Komik görünüyorum degilmi? Saçım yok, sadece bandajlar. Beni böyle de sevebilir misin?"
-"Sus,aptal melek"
Ken Grimwood
Sayfa 41 - Koridor yayıncılık
Ey insan oğlu bu vatan da bu toprakta bu Bayrak Altindaa yaşamak deyil sadece bugün 3 yaşındaki kız çocuğu na cinsel istismar da bulunan şerefsiz leri yasatcakmiyiz nerde bu millet idam gelsin idam
Ken Grimwood
Sayfa 52 - insanlık yayin evi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayboluş
Baskı tarihi:
Kasım 2010
Sayfa sayısı:
333
Format:
Karton kapak
ISBN:
6054188611
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Breakthrough
Çeviri:
Elif Özkaya
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Hayatınızı başka bir insanın bedeninde yaşasaydınız…

Artık beyninin içine yerleştirilen küçük elektrotların kontrolündeydi...
Artık zihninin sessiz bölgeleri uyanıktı ve kendi sesinde ona ait olmayan bir çığlık işitiyordu; yüzyıl öncesinden gelen... kurnaz, duygusal ve cani ruhlu birinin zihninde ve bedeninde yankılanıyordu bu ses.

Epilepsi tedavisi gören Elizabeth Austin’in beynine minyatür elektrotlar yerleştirilmiştir. Elizabeth elektrotları kendisine verilen ufak bir cihazla aktif tutarak krizlerini kontrol edebilmektedir. Ve artık bırakmak zorunda kaldığı, özlediği hayata dönerek evliliğindeki sorunları çözmeye ve tekrar işine başlamaya hazır olduğunu hisseder. Buna karşın, ameliyatın bir parçası olarak son derece riskli olduğu halde fazladan elektrot yerleştirilmesine razı olur. Bu elektrotlardan biri uyarıldığında kendisine ait olmayan bir hayatı yaşamaya başladığını, başka bir bedende vücut bulduğunu fark eder. Doktorundan bu gelişmeleri saklayan Elizabeth, şimdiki ve önceki hayatı arasındaki geçişlerde bocalarken, keşfettiği yeni hayatın onu daha mutlu ettiğini hisseder. Ama bu hayatın hazırladığı korkunç oyunun içine çekildiğinden habersizdir.

Kitabı okuyanlar 497 okur

  • Ayşe Karabel
  • Caner Yetiş
  • AGK
  • Dilek ayar
  • Halim Memiş
  • Zafer Kaçar
  • Ayşe Dilan Kurt
  • Ali Karadavut
  • Volkan ÖZTÜRK
  • Batuhan Oğuz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%4.6
18-24 Yaş
%31.8
25-34 Yaş
%29.2
35-44 Yaş
%24.1
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.4
Erkek
%30.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.6 (28)
9
%15 (27)
8
%25.6 (46)
7
%20 (36)
6
%12.8 (23)
5
%4.4 (8)
4
%5 (9)
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları