Kayboluş

7,5/10  (145 Oy) · 
395 okunma  · 
89 beğeni  · 
2.719 gösterim
Hayatınızı başka bir insanın bedeninde yaşasaydınız…

Artık beyninin içine yerleştirilen küçük elektrotların kontrolündeydi...
Artık zihninin sessiz bölgeleri uyanıktı ve kendi sesinde ona ait olmayan bir çığlık işitiyordu; yüzyıl öncesinden gelen... kurnaz, duygusal ve cani ruhlu birinin zihninde ve bedeninde yankılanıyordu bu ses.

Epilepsi tedavisi gören Elizabeth Austin’in beynine minyatür elektrotlar yerleştirilmiştir. Elizabeth elektrotları kendisine verilen ufak bir cihazla aktif tutarak krizlerini kontrol edebilmektedir. Ve artık bırakmak zorunda kaldığı, özlediği hayata dönerek evliliğindeki sorunları çözmeye ve tekrar işine başlamaya hazır olduğunu hisseder. Buna karşın, ameliyatın bir parçası olarak son derece riskli olduğu halde fazladan elektrot yerleştirilmesine razı olur. Bu elektrotlardan biri uyarıldığında kendisine ait olmayan bir hayatı yaşamaya başladığını, başka bir bedende vücut bulduğunu fark eder. Doktorundan bu gelişmeleri saklayan Elizabeth, şimdiki ve önceki hayatı arasındaki geçişlerde bocalarken, keşfettiği yeni hayatın onu daha mutlu ettiğini hisseder. Ama bu hayatın hazırladığı korkunç oyunun içine çekildiğinden habersizdir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  333
 • ISBN:
  6054188611
 • Orijinal Adı:
  Breakthrough
 • Çeviri:
  Elif Özkaya
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Selim YURTDAŞ 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okurken empati yeteneğinizin geliştiğini hissediyorsunuz...

Yaman 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitap anlattığı hikayeyle paralel olarak, epilepsi hakkında detaylı bilgiler edinmemizi ve epilepsi rahatsızlığına sahip insanlarla empati kurmamızı sağlıyor. Onların yaşadıklarını ve hissettiklerini anlamamıza yardımcı oluyor. Diğer yandan kurgusuyla insanı içine çekiyor. Merak duygusuyla akıcı bir şekilde kitabı okumamızı sağlıyor.
Ve vurucu finaliyle, okuyanı ortada bırakıyor. Şaşkın ve heyecan içinde. Son sayfayı iki kez okudum. Daha doğrusu ikinci kez okuma ihtiyacı hissettim. Tahmin edilebilir bir sondu ama insanın o an kabul edesi gelmiyor :)
Kısacası okumaya değer bir kitap. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Kayboluş benzeri kitaplar

Evin doruk 
23 Oca 15:25 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın kahramanı beynine yerleştirilmiş elektrotlar yüzünden başka bir kişinin bedeninde onun hayatını yaşıyor. Çok sürükleyici bir kitaptı, bitmesini istemedim.

Teslime Yıldız 
13 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir nefeste okuduğum kitabın sonu beni pek tatmin etmese de ikinci kez okudum. İster istemez kendimi kitaptaki karakterin yerine koydum okurken. Bu yüzden oldukça akıcı ve sıkıcı olmayan bir kitap.

Konusu, ergenliğinden beri epilepsi hastası olan 26 yaşındaki bir kadını anlatmaktadır. Bu kadın epilepsi hastalığı için daha önce hiç denenmemiş bir yöntemi kabul ediyor. Ameliyat ettiği doktor, Elizabeth'in kriz geçirmesine neden olan beynindeki bölgelere elektrotlar yerleştirir. Her kriz geçirmeden önce gül kokusu alan kadın, ne zaman gül kokusu gelse o zaman düğmeye basıp krizlerinin önüne böylelikle geçebiliyor.

Bu deney test aşamasındayken ülkenin dört bir yanından doktorlar da deneye katılımcı olarak izlemeye gelirler. Beynin farklı noktolarına takılan elektroktları doktoru farklı akımlarda uyarı gönderir. Fakat son nokta yani 12. bölge farklıdır. 12.bölge uyarıldığında Elizabeth, Jenny Curran adındaki genç İngiliz kadının hayatını yaşamaya başlar. Olaylara müdahale etmesi mümkün değildir fakat Jenny ne hissedirse onu hisseder. Hatta bu Jenny'nin kocasına aşık olmasına kadar gider.

Yazarın Sil Baştan eserini de çok merak ediyorum. Ken Grimwood okumak pişmanlık değildir, bilimkurgu filmlerinin efektleriyle zihninizi uyuşturmak yerine bu yazarın kitaplarını okuyup zihninizi olabildiğince açabilirsiniz. Keyifli okumalar...

Beyza Aldırmaz 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 6/10 puan

İlginç. Sıradışı bir kitap. Hayal gücünüzün doruklarına çıkartıyor adeta. Hayatta herşey mümkün olabilirmiş gibi bir düşünceye kapılıyor insan. Bir yandan imkansız gibi görünen ama diğer yandan da günümüzde yaşanabilecek çok olası bir olay. Eskiden yaşamış başka bir kadının bedeninde ve hayatında yaşamak...

neslihan güneş 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hadi yaaaa tühh falan dedirtiyo sonunda (daha başka şeylerde diyosun ama onları yazamam:))) Hikaye çok güzel anlatım akıcı tıbbi terimler sıkıcı. Tavsiye edilir.

Ken grimwood bana gore sıkı bir adam fawer hayranı. Bunu söylemenin nedenleri ise çoğu şeyde bilimsel açıklamaya kaçması ve anlatım tarzıdır.

Yazar zaten 3 kitabında da zaman konusunu ele almış. Gerçekten de çok özgün fikirlerle yazılmış kitaplar. Ama sadece ben de mi oldu bilmiyorum; kitabı okurken yazar sanki özenmeye çalışmış. Kime mi? Tabi ki Adam FAWER amcamıza...:)

Kitaptan 3 puan kirardim ama final bölümlerini çok iyi yazdığını dusunuyorum o yüzden 2 puan da karar kıldım.

Kitabın konusuna gelince epileptik bir hastalığı olan elizabeth'in hastalığını yenmek için beynine yerleştireceği elektrotlar üzerinden gelişen olaylar.

Okuyup okumamaniz için bir şey demeyeceğim çünkü çok özgün ve farklı olan bu konunun anlatım tarzı da özgün olsaydı kesinlikle okunmalı diyebilirdim.

Sonuç olarak final bölümleri ve konusu için okunur diye düşünüyorum.

DÜZENLEME:günler sonra adam fawer ile ken grimwood'un yaşamlarınz baktım ve utanılacak bir şey farkettim. Ken grimwood 2003 yılında vefat etmiş FAWER ise hala yaşıyor ve kitaplarını GRİMWOOD'dan 18-20 yıl sonra yazmış bense yukarıda gördüğünüz gibi GRİMWOOD amcamıza FAWER'dan etkilenmiş diyorum. Ne gülünç bi durum :)

Güler Bilkay Aygün 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Epilepsi hastası genç kadın geçirdiği ameliyatla sağlığına kavuşur. Bilime hizmet adına beynine birtakım cihazlar yerleştirilmesine izin verir. Artık hayatında hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktır. Özellikle final çok etkileyici. Bir solukta okudum.

elvan bağatur 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde

Bu kitaba başlamama yazarın Sil Baştan eseri neden oldu çünkü yazarı ilk orada tanıdım. Ayrıca yazarın olaylara bakışı, anlatımındaki hem gerçek hem de gerçeküstücülük ile yoğrulmuş olay örgüsü, bilimselliğe başvurmuş olması ve karakterleri mükemmel yönlendirmesi beni bir sonraki kitabı Kayboluş 'a büyük bir tutkuyla, heyecanla yönlendirdi.
Yazar Elizabeth karakterini çok güzel bir koltuğa oturtmuş ve yanına da romanında fazlalığa sebebiyet vermeyecek arkadaşlar koymuş...
Baş karakter Elizabeth on üç yaşında epilepsi (sara) hastalığıyla tanışır. Bu hastalık ile geçirdiği zamansız krizler onu her türlü sorunla baş başa bırakır ve onun hayatında hep sınırlar oluşturur. Taki doktorunun onun beynine yerleştirdiği elektrotlar aracılığıyla 1800'lerin Victoria Döneminde Jenny 'in bedenine girip orada sorunsuz, krizsiz bir hayatta yeniden var olana kadar. Ama tabi "güzel şeyler daima çabuk biter" bu yeni ve sorunsuz hayat da Elizabeth 'i çok kötü bir şekilde köşeye sıkıştırır ve o çok sevdiği hayatta yaşamak için tutunduğu dal yaşamını bitiriverir.

Esma Tezgi 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kayboluş istediğimi vermese de güzel bir kitaptı, mükemmel değildi ancak okunabilir bir roman. Özellikle sonu şaşırtıcı ve garipti, hâlâ hislerim kesinleşmedi bu konuda ve hiç de kesinleşmeyecek galiba. İlk bölümler epilepsi hastalarınızı anlamanızı ve empati kurmanızı sağlıyor, bu kısımları çok beğendim, farkındalığımızı arttırmamız gerektiğini bir kez daha görmüş oldum.
Konusu ve hikayesi ile güzel bir kitap olsa işlenişini ve Elizabeth'in tavırlarını sevemedim ben, yine de güzel bir kitaptı.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/08/kaybolus.html

3 /

Kitaptan 9 Alıntı

MadesaM 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatınızı başka bir insanın bedeninde yaşasaydınız?!...

Kayboluş, Ken Grimwood (Koridor)Kayboluş, Ken Grimwood (Koridor)
Tuncay YILDIRIM 
 05 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kaybetmek
...Zamanı aldatmak için
Zaman gibi görünün; gözünüz, eliniz, diliniz hoş geldin desin.
Görünüşünüz günahsız bir çiçek olsun, siz onda gizlenen bir yılan.

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 242)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 242)

yaşam ile mücadele
Tavşanlar tehlikeyle karşılaştıklarında 'donup' kalarak kendilerini görünmez hatta ölmüş gibi göstermeye çalışırlar.

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 36 - Koridor)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 36 - Koridor)
Merve Ka 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Davidden eşine ..
-"Komik görünüyorum degilmi? Saçım yok, sadece bandajlar. Beni böyle de sevebilir misin?"
-"Sus,aptal melek"

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 41 - Koridor yayıncılık)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 41 - Koridor yayıncılık)
Esma Tezgi 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kendini inanılmaz yalnız ama bir yandan da meşum ve görünmez bir kalabalığın tam ortasındaymış gibi hissediyordu.

Kayboluş, Ken GrimwoodKayboluş, Ken Grimwood
ecitah 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zamanı aldatmak için
Zaman gibi görünün.

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 242)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 242)
Merve Ka 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Elizabeth:;
Sanırım herkes tüm evrendeki tek ve gerçek birey sadece kendileriymiş gibi hareket ediyor.

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 160 - Koridor yayıncılık)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 160 - Koridor yayıncılık)
Abdullah SAFİDEMİR 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O zaman bana bak ve gülümse, seni yaşlı dırdırcı şey. Gülümsenecek çok fazla şeyimiz var artık."

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 76 - Koridor Yayınları 2. Baskı)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 76 - Koridor Yayınları 2. Baskı)
MadesaM 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Elizabeth gulumsedi, yine mutlu ve kendinden emindi."Evet,"dedi, "yeni uyandım."...

Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 115 - Koridor)Kayboluş, Ken Grimwood (Sayfa 115 - Koridor)