7,3/10  (71 Oy) · 
230 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.572 gösterim
Klonlama uzmanı Doktor Davis Mooreun on yedi yaşındaki kızı tecavüze uğrayıp acımasızca öldürülür. Olay hakkında soruşturma açılır; ancak bir sonuca varılamaz. Aylar sonra Moore kızının eşyalarını polisten geri alır ve bunların arasında kazayla unutulmuş, içinde katilin DNAsı bulunan küçük bir şişeye rastlar. İşte o an Mooreun beynine korkunç bir düşünce saplanır: Belki kızını değil ama onu öldüren adamı klonlama olanağına sahiptir. Peki kızının katilinin gözlerinin içine bakmaya ne kadar dayanabilecektir? Justin Finn, üç yaşına bastığında diğer çocuklardan farksızdır. Canlı, neşeli ve sevimli: Ondan zerre şüphe etmeyen anne ve babasının gözündeyse masum bir bebek. Ne var ki yüzü, bir gün mükemmel bir genetik kopya olarak soğukkanlı bir katilinkine tıpatıp benzeyecektir.

KLON küçük bir çocuğun bir gizemi çözmesi için dünyaya getirilişinden yola çıkarak, kötülüğün kaynağını sorgulayan, klişelerden uzak, dahice yazılmış özgün bir roman. Kaldırdığınız her taşın altında bir zeka parıltısı göreceksiniz.


"Zekice kurgulanmış bir şaheser... Doğru ve yanlış, kader ve seçimlerimiz arasındaki farkı söyleyebilecek cesarete sahip eşine az rastlanır bir roman."

Salon

"Yılın en iyi kitaplarından biri."

CrimeSpree Magazine"Hedefi on ikiden vuran bir kitap... Guilfoile, şaşırtmacalı anlatımı ve benzersiz kurgusuyla okuyucuyu ters köşeye yatırıyor."

New York Times
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  518
 • ISBN:
  İsbn:6054188819
 • Orijinal Adı:
  Cast Of Shadow
 • Çeviri:
  Yasemin Kanca
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
sevinç eroğlu keskin 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sade akıcı bir anlatımıyla sürükleyici bir bilim kurgu. Finali çok etkileyici, etkisinden uzun süre çıkamıyorsunuz. Belki de benim mutlu son takıntım dan kaynaklanıyor olabilir bu tespitim yada İlahi adalet duygumun sarsılmasından. Sebebi her ne olursa olsun etkileyici bir kitap. Bilim kurgu seven arkadaşların kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.

Özlem Yılmaz 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Doktor olan bir babanın kızının öldürülmesinin ardından katili bulmak için meslek etiğine karşı gelerek yapmış olduğu bir klonlama olayı. Kızının katilini bulmayı bir takıntı haline getirerek yaptığı hata.

Dili güzel, anlatımı hoştu. Bilimkurgu severlerin kaçırmaması gereken film tadında bir kitap. Okurken sanki bir film izliyormuşum gibi okudum.
Her mesleğin bir etiği olmalı. Doktorluğun etiği en önemlisi.

Yoğun işlerim nedeniyle ara vererek okumama rağmen sevdim bu kitabı. Sonu ise gerçekten etkileyiciydi. Kitabı kapattıktan sonra bazı şeyleri o babaya söylemek istedim sanki. Ama söyleyememenin rahatsızlığını hissettim. Gerçek bilinseydi ne olurdu, nasıl hareket edilirdi acaba?
Adalet sistemi de sorgulanmalı mı acaba? Sadece bir tek veriye dayanarak ne sonuçlar verilebiliyor.

Kitapla ilgili ipucu vermeden içimdekileri anlatmaya çalıştım.
Sonuç olarak kitabın diğer popüler kitaplar listesine girmemesine şaşırdım. Tanıtımı fazla yapılamadı sanırım. Ben beğendim. Umarım sizler de beğenirsiniz.

İyi haftasonları, iyi okumalar..
En güzel dostlarınız kitaplarınız olsun.

elvan bağatur 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 14 günde

Klonlama uzmanı Doktor Davis Mooreun on yedi yaşındaki kızı tecavüze uğrayıp acımasızca öldürülür. Olay hakkında soruşturma açılır; ancak bir sonuca varılamaz. Aylar sonra Moore kızının eşyalarını polisten geri alır ve bunların arasında kazayla unutulmuş, içinde katilin DNAsı bulunan küçük bir şişeye rastlar. İşte o an Mooreun beynine korkunç bir düşünce saplanır: Belki kızını değil ama onu öldüren adamı klonlama olanağına sahiptir. Peki kızının katilinin gözlerinin içine bakmaya ne kadar dayanabilecektir? Justin Finn, üç yaşına bastığında diğer çocuklardan farksızdır. Canlı, neşeli ve sevimli: Ondan zerre şüphe etmeyen anne ve babasının gözündeyse masum bir bebek. Ne var ki yüzü, bir gün mükemmel bir genetik kopya olarak soğukkanlı bir katilinkine tıpatıp benzeyecektir. KLON küçük bir çocuğun bir gizemi çözmesi için dünyaya getirilişinden yola çıkarak, kötülüğün kaynağını sorgulayan, klişelerden uzak, dahice yazılmış özgün bir roman. Kaldırdığınız her taşın altında bir zeka parıltısı göreceksiniz. "Zekice kurgulanmış bir şaheser... Doğru ve yanlış, kader ve seçimlerimiz arasındaki farkı söyleyebilecek cesarete sahip eşine az rastlanır bir roman." Salon "Yılın en iyi kitaplarından biri." CrimeSpree Magazine "Hedefi on ikiden vuran bir kitap... Guilfoile, şaşırtmacalı anlatımı ve benzersiz kurgusuyla okuyucuyu ters köşeye yatırıyor." New York Times

figen cane 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çarpıcı bir kurgu, bazı kısımları ağır ilerlese de merak uyandıran, değişik, kitabın sonunda ters köşeye yatıran bir hikaye. Psikolojik analizler içeriyor aynı zamanda. Bu tarz kitapları sevenler okusun derim.

Dr. Elmyra 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Özellikle sonu çok şaşırtıcı, sürükleyici ve ustaca kurgulanmış bir kitap. Sürekli ters köşeye yatırıyor. Gerçek göründüğünden çok farklı olabilir...

Mehmet Ali ERBAY 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kurgusu olsun finali olsun çok güzel çok beğendim, ters köşe olmaya hazır olun sürükleyici ve merak uyandıran bir roman, kesinlikle tavsiye ediyorum..

Umut Çalışan 
06 Nis 09:26 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap daha önce bir benzerini "4'ün Kuralı" isimli kitapta yaşadığım gibi bir arka kapak faciası. Yok efendim eşsiz bir kurguymuş da, vay efendim şaşırtıcı bir sonmuş da... Hepsi yalan. Bir kere eşsiz bir kurgu değil. Bu kurgunun büyük oranda bir benzerini Vandaym abim 2001 yapımı "The Replicant" isimli filmde işlemişti. Velev ki zekice kurgulanmış desek bile aynı oranda yazıya döküldüğünü söylemek imkansız. İlk 250 sayfada iç bayıltan, sıkıcı olan anlatım, son 100 sayfada bitsede gitsek şekline dönüşmüş. Ayrıca "Gölge Evren" isimli teoride bile imkansız online oyun kitabı uzatmaktan başka bir işe yaramamış. Kimbilir belki de yazarın acemilik dönemi eseri olduğu içindir. http://www.umutcalisan.com/2014/03/klon.html

malefizz 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Farkli bir konu farkli bi anlatim .cok begenmis herkese tavsiye etmistim .her ne kadar kitabin sonunda hikayenin kahramanini durdurup
- hey bi dakka bilmen gereken biseyler var

demek isteyip diyemesem de yinede guzeldi .........................................

Ayten Ernaz Tiryaki 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

polisiye-gerilim sevenlerin begenecegi bir kitap.ancak beni MOZZANTİ-GOLBRAİTH-LARSEN plisiyeleri kadar etkilemedi.Bazı luzumsuz ayrıntılar beni sıkmadı desem yalan olur.genel anlamda iyi.

Hanzade sayın 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İntikamla itkilenmis bir babanin meslek etigine karsi kaybettigi savaşın içindeki savrulmalarini anlatırken, genetik kopyalamanin belki en korkulan taraflarina da caktirmadan dikkat ceken bir kitap..

Insan egosunun yaratıcılığa soyundugu her denemede dogaanadan dayak yiyip dersini birturlu almamasinin bir baska örneği belki de..

Hikaye örgüsü güçlü, finali şaşırtıcı ve kendi türünde tatmin edici bir roman..

Tanıtım yetersizligi nedeniyle populer olamadi sanırım..benim beklentimi fazlasiyla karşılamisti

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Duygu Kr 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötü adamın ölmesinden nefret ediyorum. Bence yaptığın şeyle yaşamak zorunda olmak çok daha kötü bir şey.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 75)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 75)
figen cane 
 23 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kötülüğü yapanı öldürmek kötülüğün kendisini öldürmek anlamına gelmiyor. Başka biri onun yerini alıyor. Kötülüğün fiziksel bir sabit oluyor. Tıpkı yer çekimi gibi.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 76)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 76)
neslihan güneş 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mutsuz insanın zihni pişmanlıklarla, suçluluk duygusuyla, kendi kontrolü dışındaki olaylarla ve bir türlü engel olamadığı sonu hep kötü biten kurgularla doludur.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 325)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 325)
Duygu Kr 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalanlar arasında söylenen doğrular sadece uydurulan kılıfın bir parçasıdır.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 390)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 390)
neslihan güneş 
 06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kaç kez insanların resim son derece gerçeği yansıtmasına rağmen "bu resimde çok kötü çıkmışım" dediğini duymuşuzdur? Zihnimizde canlandırdığımız ideal resme uymadığı için kendi gerçek görüntümüzü inkar ederiz.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 232)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 232)
Hilal 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötülüğü yapanı öldürmek kötülüğün kendisini öldürmek anlamına gelmiyor.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 76)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 76)
figen cane 
 29 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Özgürlük
".. korku yüzünden, bilgisizlik yüzünden, sırf dik kafalı bir idealist kendi ütopyasını kurmak istiyor diye özgürlüğü kısıtlayan kanunlar toplumda dalga etkisi yaratır, hepimizi günbegün daha kötüye giden bir sürece sokar."

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 286)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 286)
Hilal 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Platon der ki deneyimlerimiz tıpkı bir mağarada bilinmeyen bir kaynaktan yansıtılan gölgeleri izleyen bir adamın deneyimleri gibidir. Gördüğümüz gölgeler sadece gerçek insanların kusurlu temsilleridir.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 192)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 192)
neslihan güneş 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"O bir sahtekar değildi ve bu yüzden de karısını aldatması imkansızdı."

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 63)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 63)
2 /