7,4/10  (105 Oy) · 
327 okunma  · 
75 beğeni  · 
2.155 gösterim
Klonlama uzmanı Doktor Davis Mooreun on yedi yaşındaki kızı tecavüze uğrayıp acımasızca öldürülür. Olay hakkında soruşturma açılır; ancak bir sonuca varılamaz. Aylar sonra Moore kızının eşyalarını polisten geri alır ve bunların arasında kazayla unutulmuş, içinde katilin DNAsı bulunan küçük bir şişeye rastlar. İşte o an Mooreun beynine korkunç bir düşünce saplanır: Belki kızını değil ama onu öldüren adamı klonlama olanağına sahiptir. Peki kızının katilinin gözlerinin içine bakmaya ne kadar dayanabilecektir? Justin Finn, üç yaşına bastığında diğer çocuklardan farksızdır. Canlı, neşeli ve sevimli: Ondan zerre şüphe etmeyen anne ve babasının gözündeyse masum bir bebek. Ne var ki yüzü, bir gün mükemmel bir genetik kopya olarak soğukkanlı bir katilinkine tıpatıp benzeyecektir.

KLON küçük bir çocuğun bir gizemi çözmesi için dünyaya getirilişinden yola çıkarak, kötülüğün kaynağını sorgulayan, klişelerden uzak, dahice yazılmış özgün bir roman. Kaldırdığınız her taşın altında bir zeka parıltısı göreceksiniz.


"Zekice kurgulanmış bir şaheser... Doğru ve yanlış, kader ve seçimlerimiz arasındaki farkı söyleyebilecek cesarete sahip eşine az rastlanır bir roman."

Salon

"Yılın en iyi kitaplarından biri."

CrimeSpree Magazine"Hedefi on ikiden vuran bir kitap... Guilfoile, şaşırtmacalı anlatımı ve benzersiz kurgusuyla okuyucuyu ters köşeye yatırıyor."

New York Times
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  518
 • ISBN:
  İsbn:6054188819
 • Orijinal Adı:
  Cast Of Shadow
 • Çeviri:
  Yasemin Kanca
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayşe Yazgan 
 02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın kurgusunu ve anlatım tarzını çok beğendim. Eğer birini klonlama şansım olsaydı, kitaptaki gibi katili mi yoksa kaybettiğim kişiyi mi klonlardım diye düşünmeden edemedim. Sahtede olsa ben kaybettiğimi klonlardım. Bir intikamdansa , teselliyi tercih ederdim. Ama yazar iyiki katili tercih etmiş ve bu şaşırtıcı kitap meydana gelmiş. “Gölge Evren “ isimli sanal oyunun anlatıldığı kısım sadece biraz uzun tutulmuş ama ben genel anlamda beğendim. İyi okumalar.

sevinç eroğlu keskin 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sade akıcı bir anlatımıyla sürükleyici bir bilim kurgu. Finali çok etkileyici, etkisinden uzun süre çıkamıyorsunuz. Belki de benim mutlu son takıntım dan kaynaklanıyor olabilir bu tespitim yada İlahi adalet duygumun sarsılmasından. Sebebi her ne olursa olsun etkileyici bir kitap. Bilim kurgu seven arkadaşların kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.

Klon benzeri kitaplar

Gonca Çiftçioğulları 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Artık teknoloji çok gelişmiş insanlar ölmek üzere olan sevdiklerinin klonlarini üretmeye baslamistir. Bu konuda en basarili öncü ve bu konunun uzmani olan Doktor Davis Moore, insan kolamlamasini siddetle savunmaktadir. Toplum içinde bu konuda büyük destek görmekle birlikte siddetle karsi çıkanlar da vardir. Bu karsi çıkanların başında iseTanri'nin Kudretli Elleri isimli derneğin kurucusu Aylak Mickey gelmektedir. Aylak Mickey dernek adina dokturu bir çok kez tehdit eder ve doktor inandığı doğrularindan taviz vermez. Artik Aylak Mickey'in amaci doktoru ortadan kaldirmak olur. Ilk suikast girişimi başarısız olur. Ikincisinde ise doktorun kızını öldürür. Davis Moore da artik bu işin peşini birakmayacaktir. Kızının eşyalari arasında katilin DNA'sina rastlar ve kafasinda korkunç bir düşünce şekillenir. Boylece katilin klanunu meydana getirir. Kitabin bundan sonrası ise muthis bir heyecan ve gerilim icinde devam ediyor. Cok zekice kurgulanmis bir kitap. Biraz tibbi terimler boğsa da boylesi bir kurgu için son derece gerekli bilgiler olduğu da apaçık ortada.

Nida Balkaya 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Orphan black izleyip klonlara merak sarmıştım. Kızının katilini bulmak için bir babanın çaresiz çırpınışları... Benimde elimde böyle bir imkan olsaydı bende yapardım.

Emet Denizci 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir klonunuz olsa ne düşünürdünüz? Nasıl hissederdiniz? Kitabı okurken bu soru vardı hep kafamda... Kitaba gelecek olursak güzel bir kurgu etkileyici bir son... Bir doktorun kızı öldürülüyor ve eline geçen katilin DNA sından onu klonluyor... Bu bir hata, kanuna aykırı çünkü yaşayan birini klonlamak etik değil... Yıllar içinde katilin büyümesini izliyor... Ve sonra olaylar başlıyor... Bundan sonrası için okumanızı tavsiye ederim... Ve bir şey daha 'Her seçim bir kaybediştir.'

Muzeyyen atilla 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Biyolojiye merakliysaniz seveceginiz bir kitap.surukleyici etkileyici merak uyandirici bir seruven kizin katilini arayan davis in calismalari ve hic beklemedigimiz bir son sizleri bekliyor

FATMA NUR KÖPRÜLÜ 
05 Mar 15:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

okurken sabırsızlandigim nadir kitaplardan biriydi..olay örgüsü zekice kurgulanmış okurken hiç sıkmıyor ve kurguyu anlamak için kafa yorulması gereken bir kitap..

elvan bağatur 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 14 günde

Klonlama uzmanı Doktor Davis Mooreun on yedi yaşındaki kızı tecavüze uğrayıp acımasızca öldürülür. Olay hakkında soruşturma açılır; ancak bir sonuca varılamaz. Aylar sonra Moore kızının eşyalarını polisten geri alır ve bunların arasında kazayla unutulmuş, içinde katilin DNAsı bulunan küçük bir şişeye rastlar. İşte o an Mooreun beynine korkunç bir düşünce saplanır: Belki kızını değil ama onu öldüren adamı klonlama olanağına sahiptir. Peki kızının katilinin gözlerinin içine bakmaya ne kadar dayanabilecektir? Justin Finn, üç yaşına bastığında diğer çocuklardan farksızdır. Canlı, neşeli ve sevimli: Ondan zerre şüphe etmeyen anne ve babasının gözündeyse masum bir bebek. Ne var ki yüzü, bir gün mükemmel bir genetik kopya olarak soğukkanlı bir katilinkine tıpatıp benzeyecektir. KLON küçük bir çocuğun bir gizemi çözmesi için dünyaya getirilişinden yola çıkarak, kötülüğün kaynağını sorgulayan, klişelerden uzak, dahice yazılmış özgün bir roman. Kaldırdığınız her taşın altında bir zeka parıltısı göreceksiniz. "Zekice kurgulanmış bir şaheser... Doğru ve yanlış, kader ve seçimlerimiz arasındaki farkı söyleyebilecek cesarete sahip eşine az rastlanır bir roman." Salon "Yılın en iyi kitaplarından biri." CrimeSpree Magazine "Hedefi on ikiden vuran bir kitap... Guilfoile, şaşırtmacalı anlatımı ve benzersiz kurgusuyla okuyucuyu ters köşeye yatırıyor." New York Times

Özlem Yılmaz 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Doktor olan bir babanın kızının öldürülmesinin ardından katili bulmak için meslek etiğine karşı gelerek yapmış olduğu bir klonlama olayı. Kızının katilini bulmayı bir takıntı haline getirerek yaptığı hata.

Dili güzel, anlatımı hoştu. Bilimkurgu severlerin kaçırmaması gereken film tadında bir kitap. Okurken sanki bir film izliyormuşum gibi okudum.
Her mesleğin bir etiği olmalı. Doktorluğun etiği en önemlisi.

Yoğun işlerim nedeniyle ara vererek okumama rağmen sevdim bu kitabı. Sonu ise gerçekten etkileyiciydi. Kitabı kapattıktan sonra bazı şeyleri o babaya söylemek istedim sanki. Ama söyleyememenin rahatsızlığını hissettim. Gerçek bilinseydi ne olurdu, nasıl hareket edilirdi acaba?
Adalet sistemi de sorgulanmalı mı acaba? Sadece bir tek veriye dayanarak ne sonuçlar verilebiliyor.

Kitapla ilgili ipucu vermeden içimdekileri anlatmaya çalıştım.
Sonuç olarak kitabın diğer popüler kitaplar listesine girmemesine şaşırdım. Tanıtımı fazla yapılamadı sanırım. Ben beğendim. Umarım sizler de beğenirsiniz.

İyi haftasonları, iyi okumalar..
En güzel dostlarınız kitaplarınız olsun.

ÖZGE KOÇAK 
06 Oca 21:57 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok uzun zamandır kütüphanemde bekleyen, artık yeni kitap almayacağım elimdekileri bitireceğim düşüncesiyle Aralık ayında okuduğum bir roman oldu kendisi. Başlarken beklentim çok düşüktü ancak akıcı ve farklı bir konu ile karşılaştım.
Konusundan biraz bahsetmek gerekirse; klonlama merkezinin doktorlarından olan bir bilim insanının, kızının katilini bulmak için yapmış olduğu etik ihlali sonucunda kızının katilini klonlamasını ve sonrasında ortaya çıkan olayları anlatmaktadır. Bilim kurgu sevenler için tercih edilebilir.

3 /

Kitaptan 32 Alıntı

Yaren 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Galiba hepimizin büyüdüğümüz yere karşı bir kırgınlığı oluyor.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 241 - Koridor Yayınları)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 241 - Koridor Yayınları)
Yaren 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Kötü adamların ölmesinden nefret ediyorum. Bence yaptığın şeyle yaşamak zorunda olmak çok daha kötü bir şey."

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 75 - Koridor Yayınları)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 75 - Koridor Yayınları)
DUA 
01 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı bizim yaşamamızı ve O'nun doğrularını yeryüzüne yaymamız için çoğalmamızı istiyor.

Klon, Kevin GuilfoileKlon, Kevin Guilfoile
Duygu Kr 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötü adamın ölmesinden nefret ediyorum. Bence yaptığın şeyle yaşamak zorunda olmak çok daha kötü bir şey.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 75)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 75)
Figen Esen 
 23 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kötülüğü yapanı öldürmek kötülüğün kendisini öldürmek anlamına gelmiyor. Başka biri onun yerini alıyor. Kötülüğün fiziksel bir sabit oluyor. Tıpkı yer çekimi gibi.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 76)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 76)
neslihan güneş 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mutsuz insanın zihni pişmanlıklarla, suçluluk duygusuyla, kendi kontrolü dışındaki olaylarla ve bir türlü engel olamadığı sonu hep kötü biten kurgularla doludur.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 325)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 325)
Gonca Çiftçioğulları 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Justin'le ilgili gözlemlerime dayanarak bir rapor hazirlamam gerekiyor ve eğer bu raporda klonlanmış diğer çocukların davranışlarıyla benzerlikler bulunursa, o zaman birileri bu konuyla ilgili bir çalışma yapabilir. Bana göre, size göre, kendisine göre Justin bir çocuk. Normal bir çocuk. Onu diğerlerinden ayıran bir şey varsa o da ortalamanın üzerinde olmasıdır.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 145)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 145)
Duygu Kr 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalanlar arasında söylenen doğrular sadece uydurulan kılıfın bir parçasıdır.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 390)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 390)
neslihan güneş 
 06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kaç kez insanların resim son derece gerçeği yansıtmasına rağmen "bu resimde çok kötü çıkmışım" dediğini duymuşuzdur? Zihnimizde canlandırdığımız ideal resme uymadığı için kendi gerçek görüntümüzü inkar ederiz.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 232)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 232)
Hilal G 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötülüğü yapanı öldürmek kötülüğün kendisini öldürmek anlamına gelmiyor.

Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 76)Klon, Kevin Guilfoile (Sayfa 76)
4 /