Adı:
Klon
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
518
Format:
Karton kapak
ISBN:
İsbn:6054188819
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Cast Of Shadow
Çeviri:
Yasemin Kanca
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Klonlama uzmanı Doktor Davis Mooreun on yedi yaşındaki kızı tecavüze uğrayıp acımasızca öldürülür. Olay hakkında soruşturma açılır; ancak bir sonuca varılamaz. Aylar sonra Moore kızının eşyalarını polisten geri alır ve bunların arasında kazayla unutulmuş, içinde katilin DNAsı bulunan küçük bir şişeye rastlar. İşte o an Mooreun beynine korkunç bir düşünce saplanır: Belki kızını değil ama onu öldüren adamı klonlama olanağına sahiptir. Peki kızının katilinin gözlerinin içine bakmaya ne kadar dayanabilecektir? Justin Finn, üç yaşına bastığında diğer çocuklardan farksızdır. Canlı, neşeli ve sevimli: Ondan zerre şüphe etmeyen anne ve babasının gözündeyse masum bir bebek. Ne var ki yüzü, bir gün mükemmel bir genetik kopya olarak soğukkanlı bir katilinkine tıpatıp benzeyecektir.

KLON küçük bir çocuğun bir gizemi çözmesi için dünyaya getirilişinden yola çıkarak, kötülüğün kaynağını sorgulayan, klişelerden uzak, dahice yazılmış özgün bir roman. Kaldırdığınız her taşın altında bir zeka parıltısı göreceksiniz.


"Zekice kurgulanmış bir şaheser... Doğru ve yanlış, kader ve seçimlerimiz arasındaki farkı söyleyebilecek cesarete sahip eşine az rastlanır bir roman."

Salon

"Yılın en iyi kitaplarından biri."

CrimeSpree Magazine"Hedefi on ikiden vuran bir kitap... Guilfoile, şaşırtmacalı anlatımı ve benzersiz kurgusuyla okuyucuyu ters köşeye yatırıyor."

New York Times
518 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın kurgusunu ve anlatım tarzını çok beğendim. Eğer birini klonlama şansım olsaydı, kitaptaki gibi katili mi yoksa kaybettiğim kişiyi mi klonlardım diye düşünmeden edemedim. Sahtede olsa ben kaybettiğimi klonlardım. Bir intikamdansa , teselliyi tercih ederdim. Ama yazar iyiki katili tercih etmiş ve bu şaşırtıcı kitap meydana gelmiş. “Gölge Evren “ isimli sanal oyunun anlatıldığı kısım sadece biraz uzun tutulmuş ama ben genel anlamda beğendim. İyi okumalar.
518 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10 puan
#klon #kevınguılfoıle
##Klonlama doktoru Davis'in kızı vahşice öldürülür. Kızının katilini bulma çabası ve dedektif gibi iz peşinde koşturan bir babanın hayatını anlatıyor.Doktor Davis'in katili bulma yöntemi epey farklı olacak. Kitap başında katil belli sanıyorsunuz, sonrasında başka bir kişi çıkıyor.Tam işte bu dediğiniz an süpriz bir son ile bitiyor.
Hiçbir şey göründüğü gibi değildir sözünü tekrarlatacak okurken. Sürükleyici, bir çırpıda okuyacağız bir kitap.
=Kitaptan bazı alıntılar:
**Deneyimlerimiz tıpkı bir mağarada bilinmeyen bir kaynaktan yansıtılan gölgeleri izleyen bir adamın deneyimleri gibidir. Gördüğümüz gölgeler sadece gerçek insanların kusurlu temsilleridir.

**Kendi kendinin farkında olma bir zeka belirtisiydi.Sadece gelişmiş memeliler aynaya bakabilir ve gördüğü görüntünün kendi görüntüsü olduğunu bilebilirdi. Kaç kez insanların resim son derece gerçeği yansıtmasına rağmen bu resimde çok kötü çıkmışım dediğini duymuşuzdur? Zihnimizde canlandırdığımız ideal resme uymadığı için kendi gerçek görüntümüzü inkar ederiz.

**Açıklamanın doğru olanı hemen hemen her zaman en basit olanıdır.

**Bu iş kendinizi biraz Tanrı gibi hissettirir. Bu duyguya bir saniye bile kanmayın. İnsanlar daha iyi, daha mutlu hayatlar sürsünler diye dünyaya hayat veririz;fakat bizler hayat yapmayız. Çiftleşmek hayatın doğası gereğidir ve klonlamada insanın üreme tarihinde başka bir evrimsel basamaktır. Bizler sadece araçlarız.

**Bir insan sana yalan söylüyorsa, itiraf edinceye kadar söylediği ya da yaptığı her şey yalandır.

°°Heyecanla okuyacağınız kitaplardan tavsiye edilir.
 • Kayboluş
  7.7/10 (375 Oy)275 beğeni1.312 okunma120 alıntı7,3bin gösterim
 • Zaman Çarkı
  7.4/10 (347 Oy)264 beğeni1.059 okunma184 alıntı5,2bin gösterim
 • Psikoanalist
  8.3/10 (650 Oy)563 beğeni2.071 okunma1.330 alıntı11,9bin gösterim
 • Şizofren
  8.0/10 (432 Oy)422 beğeni1.500 okunma1.360 alıntı18,4bin gösterim
 • Mefisto Kulübü
  8.6/10 (457 Oy)446 beğeni1.757 okunma580 alıntı6,8bin gösterim
 • Ruh Koleksiyoncusu
  8.7/10 (551 Oy)557 beğeni2.084 okunma486 alıntı9,8bin gösterim
 • Oyunbozan
  7.9/10 (300 Oy)210 beğeni1.193 okunma135 alıntı5,9bin gösterim
 • Gregor ve Gri Kehanet
  7.8/10 (319 Oy)261 beğeni1.240 okunma108 alıntı5,2bin gösterim
 • Kemik Bahçesi
  8.5/10 (320 Oy)310 beğeni1.216 okunma154 alıntı5,3bin gösterim
 • Sessiz Kız
  8.7/10 (424 Oy)409 beğeni1.444 okunma352 alıntı6,6bin gösterim
Kitapları yarım bırakmayı sevmem ama bu kitabı nedense okuyamadım. İlginç bir konusu olduğu ve zekice yazıldığı kesin. Gerçekten hayran bırakıcı bir Bilim Kurgu kitabı. Ama yazarın dili ve üslubu beni kendine çekmedi. Anlatım yorucuydu. Her bölümde başka bir karaktere geçiş yapması olaylar arasında bağlantı kurmamı zorlaştırdı. Sevemedim ama çok ince bir zekayla yazıldığı inkar edilemez bir gerçek.
518 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10 puan
Bir klonunuz olsa ne düşünürdünüz? Nasıl hissederdiniz? Kitabı okurken bu soru vardı hep kafamda... Kitaba gelecek olursak güzel bir kurgu etkileyici bir son... Bir doktorun kızı öldürülüyor ve eline geçen katilin DNA sından onu klonluyor... Bu bir hata, kanuna aykırı çünkü yaşayan birini klonlamak etik değil... Yıllar içinde katilin büyümesini izliyor... Ve sonra olaylar başlıyor... Bundan sonrası için okumanızı tavsiye ederim... Ve bir şey daha 'Her seçim bir kaybediştir.'
518 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Artık teknoloji çok gelişmiş insanlar ölmek üzere olan sevdiklerinin klonlarini üretmeye baslamistir. Bu konuda en basarili öncü ve bu konunun uzmani olan Doktor Davis Moore, insan kolamlamasini siddetle savunmaktadir. Toplum içinde bu konuda büyük destek görmekle birlikte siddetle karsi çıkanlar da vardir. Bu karsi çıkanların başında iseTanri'nin Kudretli Elleri isimli derneğin kurucusu Aylak Mickey gelmektedir. Aylak Mickey dernek adina dokturu bir çok kez tehdit eder ve doktor inandığı doğrularindan taviz vermez. Artik Aylak Mickey'in amaci doktoru ortadan kaldirmak olur. Ilk suikast girişimi başarısız olur. Ikincisinde ise doktorun kızını öldürür. Davis Moore da artik bu işin peşini birakmayacaktir. Kızının eşyalari arasında katilin DNA'sina rastlar ve kafasinda korkunç bir düşünce şekillenir. Boylece katilin klanunu meydana getirir. Kitabin bundan sonrası ise muthis bir heyecan ve gerilim icinde devam ediyor. Cok zekice kurgulanmis bir kitap. Biraz tibbi terimler boğsa da boylesi bir kurgu için son derece gerekli bilgiler olduğu da apaçık ortada.
518 syf.
·7/10 puan
Sade akıcı bir anlatımıyla sürükleyici bir bilim kurgu. Finali çok etkileyici, etkisinden uzun süre çıkamıyorsunuz. Belki de benim mutlu son takıntım dan kaynaklanıyor olabilir bu tespitim yada İlahi adalet duygumun sarsılmasından. Sebebi her ne olursa olsun etkileyici bir kitap. Bilim kurgu seven arkadaşların kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.
518 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Evet kendini okutan bir kitap ama bazen gerçekten sıkıyor konu olarak süper bir konu ama anlatımı pek yeterli değildi.
Doktor Davis’in  bakışından çıkıp büyüyen klon çocuğun bakışından anlatılmaya başladığında daha da kendini okutan bir kitap oldu. Beni bütün kitap boyunca en etkileyen sahne belki de son kısım oldu.

Dediktiflik tarzı konular içeren kitaplardan hoşlananlar ve ters köşeye yatmayı sevenlerin okurken sıkılmayacağını düşünüyorum.
Keyifli okumalar.
518 syf.
Sonunda bitti..
Konusu güzel fakat bu kadar uzatmaya lüzum yoktu sanki. Çeviri ve yazım hataları, anlatım bozuklukları da cabası.. Yaklaşık 10 sayfa oldukça heyecan verici geri kalan 507 sayfa için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ne yazık ki.
518 syf.
·8 günde·8/10 puan
Kitaba başlayacaklara önerim arka kapakta yer alan açıklamaları okumalıdır. Klonlama uzmanı Dr Davis MOORE un 17 yaşındaki kızı vahşice öldürülüyor. Olay yerinde bulunan DNA kalıntılarından katilin klonunu çıkarıyor. Kızının yaşı olan 17 yaşına gelene kadar klonu takip ediyor.
Bir yanda da klonlama karşıtı olan tanrının eli adında bir grup doktorları öldürüyor.
Sürükleyici ve açık bir dille yazılmış olan kitapta değişik temalarda işlenmiş. Örneğin gölge dünya adı verilen sanal yaşam gayet dikkat çekici.
Kitabın sonundaki ters köşe yapma düşüncesi bence gereksiz olmuş.
518 syf.
·59 günde·Beğendi·8/10 puan
Başlarda çok sıkıcı geldi o yüzden yavaş okudum, sonlara doğru daha heyecanlı bir kitapti arada kopukluklar vardı en son birleşiyor hepsi, klonlama olursa hayat nasıl olur ilginç bir hikaye
518 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Harika bir kitaptı.. 2,3 okuyuşta bitirdiğim bir kitaptı.. Çok şaşırtmalı, bol kurguluydu. Klonlama , suç, cinayet hepsi mevcuttu. Okumayı kesinlikle tavsiye ediyorum
Mutsuz insanın zihni pişmanlıklarla, suçluluk duygusuyla, kendi kontrolü dışındaki olaylarla ve bir türlü engel olamadığı sonu hep kötü biten kurgularla doludur.
İnsanların bazen de mutsuz olması gerekir. Hatta depresyona girmeleri bile gerekir veya heyecanlanmaları ya da korkmaları gerekir.
"Kötü adamın ölmesinden nefret ediyorum. Bence yaptığın şeyle yaşamak zorunda olmak çok daha kötü bir şey."
Kevin Guilfoile
Sayfa 75 - Koridor Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Klon
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
518
Format:
Karton kapak
ISBN:
İsbn:6054188819
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Cast Of Shadow
Çeviri:
Yasemin Kanca
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Klonlama uzmanı Doktor Davis Mooreun on yedi yaşındaki kızı tecavüze uğrayıp acımasızca öldürülür. Olay hakkında soruşturma açılır; ancak bir sonuca varılamaz. Aylar sonra Moore kızının eşyalarını polisten geri alır ve bunların arasında kazayla unutulmuş, içinde katilin DNAsı bulunan küçük bir şişeye rastlar. İşte o an Mooreun beynine korkunç bir düşünce saplanır: Belki kızını değil ama onu öldüren adamı klonlama olanağına sahiptir. Peki kızının katilinin gözlerinin içine bakmaya ne kadar dayanabilecektir? Justin Finn, üç yaşına bastığında diğer çocuklardan farksızdır. Canlı, neşeli ve sevimli: Ondan zerre şüphe etmeyen anne ve babasının gözündeyse masum bir bebek. Ne var ki yüzü, bir gün mükemmel bir genetik kopya olarak soğukkanlı bir katilinkine tıpatıp benzeyecektir.

KLON küçük bir çocuğun bir gizemi çözmesi için dünyaya getirilişinden yola çıkarak, kötülüğün kaynağını sorgulayan, klişelerden uzak, dahice yazılmış özgün bir roman. Kaldırdığınız her taşın altında bir zeka parıltısı göreceksiniz.


"Zekice kurgulanmış bir şaheser... Doğru ve yanlış, kader ve seçimlerimiz arasındaki farkı söyleyebilecek cesarete sahip eşine az rastlanır bir roman."

Salon

"Yılın en iyi kitaplarından biri."

CrimeSpree Magazine"Hedefi on ikiden vuran bir kitap... Guilfoile, şaşırtmacalı anlatımı ve benzersiz kurgusuyla okuyucuyu ters köşeye yatırıyor."

New York Times

Kitabı okuyanlar 1.166 okur

 • E  N
 • Özhan Yüksel
 • Yıldırım S.
 • Ahmet Akkaya
 • Boran Karakuş
 • Burak Korkmaz
 • duygu nur ekiz
 • hakki.
 • İrem
 • Esma Hatipoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0.6
13-17 Yaş
%3.7
18-24 Yaş
%23.6
25-34 Yaş
%22.4
35-44 Yaş
%32.3
45-54 Yaş
%14.9
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.2
Erkek
%25.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.8 (64)
9
%15.9 (54)
8
%24.4 (83)
7
%19.4 (66)
6
%9.1 (31)
5
%5.6 (19)
4
%4.4 (15)
3
%1.5 (5)
2
%0.3 (1)
1
%0.6 (2)

Kitabın sıralamaları