Oyunbaz (Jan Forstner Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
15,8bin
Gösterim
Adı:
Oyunbaz
Alt başlık:
Jan Forstner Serisi 2
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053432449
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dunkler Wahn
Çeviri:
Regaip Minareci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Oyunbaz
Oyunbaz
Hep seni düşünüyorum, yakında sen de beni aklından çıkaramayacaksın…

Psikiyatr Jan Forstner bir gün beklenmedik bir anda, kimden geldiği belli olmayan güller alır. İlk başta güllerin, kitabını okuyan bir hayranından geldiğini düşünen Jan bir süre sonra kasabadaki korkunç cinayetler ile evinin kapısına bırakılan imzasız mektuplar ve hediyeler arasında bir bağlantı kurar. Ona sırılsıklam âşık olduğunu itiraf eden, hiç tanımadığı bir kadından telefon aldığında da her an takip edildiğinin farkına varır. Ve en kötüsü, bu kadını durdurmanın hiçbir yolu yoktur…
(Tanıtım Bülteninden)
382 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Kitaplığımda bir yılı aşkın süredir var olup bir türlü klasik okumaktan fırsat bulup da okuyamadığım dehşet güzel bu romanı Sevgili Necip G. hocamızın #28167510(farklı türleri keşfet etkinliği) sayesinde okudum, öncelikle vesile olduğu için kendisine teşekkür ederim.

Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Ve kitap bittikten sonra en arka sayfa da serinin 2. Kitabı bu olduğunu öğrendim büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntü yaşadım açıkçası... Önce Şizofren okuyup ondan sonra oyunbaza geçmek lazımmış...

Yaklaşık 250. Sayfadan itibaren dehşet sürükleyici! Sayfalar nasıl hızlı geçiyor anlamıyorsunuz...Adam kaçtıkça ben de onun yanında nefes nefese kalmış koşuyormuş gibi hissettim, soluksuz okumak bu olsa gerek :) Ters köşelerle dolu bir kitap...En büyük kötülüğü, en büyük darbeyi en yakınımızdakilerden bizi iyi tanıyan insanlardan yemişizdir şüphesiz, kitapta bunu daha iyi kavrıyorsunuz..(Katil kim?)
Bu tarz kitap okumayı çok özlemişim...
Kitabın arka kapağında “evde yalnızken okumak için çok cesur olmanız gerekir “ yazısına katılmıyorum aksine komik buldum bu yazıyı korkuyla alakası olmayan psikolojik gerilim tarzında polisiye bir kitap..
Kalın sağlıcakla..
384 syf.
·2 günde·Beğendi
Wulf Dorn psikoloji gerilim alanında kesinlikle en iyilerden biri olarak ilk sıraları hak ediyor. Akıcı dili, didaktik anlatımı, olayları birbirine bağlaması... Akıl dışı.
Özellikle bu kitabı okurken gerilimi tüm hücrelerinizde hissedeceksiniz. Son sayfasına kadar heyecanınız eksilmeyecek. Sonu tahminlerinizin dışında olacak harika bir eser. Psikoloji gerilim sevenlere kesinlikle tavsiye ederim... Kitap gerçekten çok fazla düşündürüyor konuyu takip ederken sürekli tahminde bulunarak okudum ama konu o kadar akıl almaz bir hal alıyordu ki ve her seferinde yanıldığımı söylemeliyim. Sürekli ters köşe yapan bir konusu vardı bence.
Kitabın 200. sayfaya kadar biraz durağın geçtiğini fakat sonrasında olayların hızla gelişmesi ve ortaya çıkmasıyla inanılmaz sürükleyici bir hal alıyor.
Burada da tahminlerimde yanıldığımı belirtmek isterim.
Ve sonunda gerçekten çok şaşırdım hiç beklemediğim bir son oldu diyebilirim.
Tek kelimeyle muhteşemdi.
wulf dorn'nun bütün kitaplarını okudum ama en iyilerinin bu olduğunu söyleyebilirim. Her türlü övgü ve iltifatı hak eden nadir kitapardan karantinada bir çırpıda bitireceğinize inanıyorum. diğer bütün kitapları da dahil.
384 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Psikiyatr Jan Forstner aldığı güllerin onun hakkında kitap yazan kız arkadaşı Carla Weller'den dolayı bir hayranı tarafından gönderilmiş olduğunu düşünüp hiç üstünde durma gereği duymamıştı...
Başarılı bir psikiyatr olan Jan hem hastaları hemde hastane çalışanları tarafından sayılan ve sevilen iyi bir doktordu. Yoğun çalışmaları arasında Papaz Felix Thanner ile ortaklaşa çalıştıkları bir projeyi hayata geçirme aşamasına getirmişlerdi. Bu yoğun tempo arasında isimsiz telefonlar ve mektuplar almaya başladığında bunların bir hastasının ona olan tutkusu olarak düşünse de Fahlenberg'de işlenen cinayetler ile ilişkili olduğunu çok geçmeden anlamıştı. Telefonlarda kendisinden yardım isteyen bu kadın onu nasıl oluyordu da bu kadar iyi tanıyordu?
Papaz Thanner yaşadığı bir olaydan dolayı vicdanı ile kilise arasında sıkışıp kalmakla beraber ne yapacağını şaşırmış durumdaydı.
Öldürülen gazeteci Volker Nowak ile gizemli kadının nasıl bir bağlantısı vardı?
Doktor Jan sürekli izlenildiği hissi ile artık iyice paranoyaklaşmaya başlamıştı.Aldığı bütün eğitim ve bilgileri bu hasta ruhlu kadın için yeterli olacak mıydı?
Her geçen gün etrafında ki insanların biraz daha tehlikeye yaklaştırdığı düşüncesi ile olabileceklere engel olup, bu konuda ki şüpheler ile baş etmeye çalışıp,katili ikna etme konusunda başarılı olabilecek miydi?
Psikiyatr'da olsa bir katilin zihnine girmek Jan için mümkün müydü?
Paranoya,şüphe bölünmüş kişilik hakkında sayısız tezi olan Jan bu katil karşısında ne yapacaktı?
Artık Jan için güvenli olan hiç bir yer yoktu.


Wulf Dorn psikoloji gerilim alanında kesinlikle en iyilerden biri olarak ilk sıraları hak ediyor. Akıcı dili, sade anlatımı, olayları birbirine bağlaması... Akıl dışı.
Özellikle bu kitabı okurken gerilimi tüm hücrelerinizde hissedeceksiniz. Son sayfasına kadar heyecanınız eksilmeyecek. Sonu tahminlerinizin dışında olacak harika bir eser. Psikoloji gerilim sevenlere kesinlikle tavsiye ederim...
384 syf.
·Puan vermedi
MÜ-KEM-MEL. Tek kelimeyle MÜKEMMEL.
İki günde bitirdiğim ki dış etkenler olmasa (dış etkenlerden kastım anne, baba, karanlık gibi ) bir günde bitirebileceğim mükemmel bir roman...
Psikiyatr Jan Forstner bir gün kimden geldiği belli olmayan güller, mektuplar ve Jan'ın o kişinin ruhsal durumunu anlamasını sağlayan elle çizilmiş resimler alır. Jan bu resimlerden o kişinin akıl sağlığı bozuk, psikozlu, sarışın bir kadın olduğunu, kadının Jan'ı saplantı haline getirdiğini, onu sanrılarında kahramanı olarak gördüğünü öğrenir. Bu kadın akıl sağlığı bozuk biri de olsa sandığımızdan çok akıllı, hem de çok. Jan, Fahlenberg bölgesinde işlenen cinayetler arasında ilişki kurarak bu cinayetlerin kendisini saplantı haline getiren kadın olduğunu anlar ve bu tanımadığı kadının kim olduğunu bulmaya çalışır. Bundan sonra başlayıp dur durak bilmeyen heyecan, korku ve gerilim dolu, sonu asla tahmin edilemeyen-bunu yazarken bile gözümün önünden kitaptaki cümleler geçiyor ve hala inanamıyorum- sayfaları titreyerek çevireceğiniz bir roman. Psikolojik gerilimden hoşlanıyorsanız Oyunbaz’ı okumamazlık yapmayın. Pişman olmazsınız.
384 syf.
·Beğendi·8/10
Wulf DORN ve kitapları, takip ettiğim, sevdiğim, kurgularına hayran olduğum bir yazar. Bu kitap içinde gene sürprizler hazırlamış bize. Severek okudum. Karakterler güzel işlenmiş, bu tarz sevenler için, okumanızı tavsiye ederim. Pişman olmazsınız :) Sevgiyle kalın...
384 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
"Hep seni düşünüyorum, yakında sen de beni aklından çıkaramayacaksın..."

Kitabın arka sayfasında yazılı olan bu cümle kitabı tanımlamaya yetiyor. Bu kitap nasıl çıkacak benim aklımdan?! Wulf Dorn'un KARABASAN adlı kitabını okuyup çok sevememiştim ve diğer kitaplarına şans vermeyi düşünmüyordum. Tavsiyeler üzerine bu kitabı elime aldım ve buna değdi.

Kitap aslında sakin başlıyor ve açıkçası benim gibi çok aşırı derecede korkan bir insan olmayan için sadece heyecanlı bir kitap seviyesinde kalıyor. Ama olaylar bir yerden sonra çözülmeye başlandığında aslında çözülmediğini görüp, daha bir bağlandım kitaba.

Kitabın sonlarına doğru olayların sebrbini anlayınca daha çok sevdim kitabı. Psikolojik sorunları ele alan kitapları daha çok seviyorum. Çünkü psikolojiye direk etki ettiği için gerilme oranı da artıyor okuyan için.

Kitabın ana karakterinin de psikiyatr olması, onu sevmem için büyük bir neden. İşin içinden çıkamayıp, şok olduğum yerleri polis Stark ve bana açıkladı sevgili Jan Forstner.

Kesinlikle tavsiye edilir.
384 syf.
HALA ŞOKTAYIM.
Bugüne kadar bir sürü cinayet ve gerilim okudum hepsinin de olayını çözmem uzun zaman almadı. Fakat Wulf Dorn her seferinde beni şaşırtıyor ve en iyi Kitabı Psikaytrist diye düşünürken bunu okudum. Gizem çözüldükten sonra bile şaşırmaya devam ettim. Sanırım gerilim türünün en büyük yazarı sensin Dorn...
384 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap şimdi bitti ama gerçekten ne diyeceğimi dahi bilemiyorum resmen şoklar içerisindeyim. Kitap Jan adında bir psikiyatr doktorun çevresinde gelişiyor. Bir gün iş yerine gelen bir gülle başlıyor olay. Saplantılı bir kadın var ve devamlı olarak doktorumuza notlar yolluyor, gözetliyor onu.Detay vermeyeceğim sadece demek istediğim kitapta çok fazla tahminlerde bulunuyorsunuz, sürekli bu kişi kesin “saplantılı kadın” diyorsunuz ama yine yanıldığınızı farkediyorsunuz. Kitabın sonunda tam olarak şoka girip öyle boş boş duvara bakıyorsunuz Gerçekten ne diyeceğimi dahi bilmiyorum. Kesinlikle okumalısınız.
384 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Kitabı bir haftada bitirmiş gibi görünebilirim ama aslında sadece 2 gün okuma fırsatı bulabildiğim bir haftaydı. Uzun uzun inceleme yazısı yazmayacağım. Zaten sitede bolca bu tarz incelemeler mevcut ki bu sitede en sevdiğim özelliklerden biri de bu.
Ben sadece bu yazarı beğendiğimi özellikle belirtebilmek adına inceleme ekliyor ve bu yazarın iki kitabını da tavsiye ediyorum ( tabii psikolojik gerilim seviyorsanız )
Okumayı düşünenlere şimdiden keyifli okumalar.
384 syf.
·10/10
Wulf Dorn okuduğum 3.veya 4. kitabı ve kesinlikle tahmin edemediğim bir son oldu ne ara bitirdim? ne ara idrak ettim? nasıl oldu? en son bu böyleydi... şüphe ettiğim karakterlerin masum olması? vay! dedim tekrardan

Yazara ve çevirmene olan hayranlığım bir kez daha arttı çevirmenin işi cidden zor karakterleri doğru bir şekilde anlatmak ve özellikle de yazarı doğrudan ne anlatmak istediği ile anlatması yazıp biçimi cidden takdire şayan Wulf Dorn hakkında konuşmaya başlarsam susmam yine :)

Psikoloji - Gerilim sevenler için hayal kırıklığı olacağını düşünmüyorum tabi herkesin görüşüne saygım var ama okumanıza cidden tavsiye ederim... Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar :)
384 syf.
Olaylar Dr. Jan Forstner'e gelen isimsiz güllerle başlıyor. Daha sonra bunu kapısına bırakılan mektuplar takip ediyor.

-
Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Öncelikle henüz okumayanlar için Şizofreni okumalarını belirtmek istiyorum. Korku gerilim türünde okuduğum tek yazar olduğu için mi Wulf Dorn benim gözümde bu kadar büyük yer edindi diye düşünüyorum ama yorumlara baktığımda ve kitaplarının bu denli etkili olduğunu düşününce öyle olmadığına karar verdim.
Kitap gerçekten çok fazla düşündürüyor konuyu takip ederken sürekli tahminde bulunarak okudum ama konu o kadar akıl almaz bir hal alıyordu ki ve her seferinde yanıldığımı söylemeliyim. Sürekli ters köşe yapan bir konusu vardı bence.
Kitabın 200. sayfaya kadar biraz durağın geçtiğini fakat sonrasında olayların hızla gelişmesi ve ortaya çıkmasıyla inanılmaz sürükleyici bir hal alıyor.
Burada da tahminlerimde yanıldığımı belirtmek isterim.
Ve sonunda gerçekten çok şaşırdım hiç beklemediğim bir son oldu diyebilirim.
Tek kelimeyle muhteşemdi.
Türünü çok iyi bir şekilde ortaya koymuş bir yazar.
Kitapta durmak bilmeyen bir aksiyon ve gerilim sizi her seferinde sarsacak.
Tahmin etmenizi tavsiye etmiyorum, kendinizi bırakın ve okuyun.
İyi okumalar ..
384 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Wulf Dorn ile tanışma kitabımdı. Bu yüzden büyük bir beklentiyle başladım ve kitap kesinlikle beklentimi karşıladı. İlk sayfadan kitabın içine giriyorsunuz zaten. Her sayfasını merakla çevirdim, aksiyonu hiç düşürmedi. Özellikle psikiyatristin çıkarımlarını, teorilerini okuduğum yerlere bayıldım. Yazar ara ara bize kadının iç dünyasını da vermişti. Böylelikle onu anlayabildim, üstündeki baskıyı hissettim. Bir “ruh hastasından” fazlası olduğunu düşündüm. Kafamda soru işareti kalmadı yazar her olayı bağladı. Bir kaç yerde mantıksız bulduğum şeyler oldu. Kısacası hem üzüldüğüm hem merak ettiğim hem de gerildiğim bir kitap oldu. Ters köşelere bayılırım bu yüzden de kitabı çok sevdim. Tam bitti artık her şey çözüldü dediğiniz anda olaylar başka bir şekil alıyordu. Ve o son. Tahmin ederim diyenlere öneriyorum, denesinler :) Çünkü bittiğinde bir süre tavanı boş boş izledim.
“Düşünebiliyor musunuz? Biri, ölmek üzere olan bir insanın imdat çığlıklarını duyuyor ve televizyonunu rahatça izleyebilmek için kapıyı kapatıyor.Tanrım, bu dünya ne hale geldi böyle?”
“Tanrı’nın bu işini pek sevimli bulmuyorum.Her birimize bir zaman hesabı açıyor ama hesaba ne yatırdığını asla söylemiyor.”
"Siz hiçbir zaman karanlığa bakmadınız, yani gerçek anlamda bakmadınız. Orada bütün siyahların iç içe geçtikleri sanılır ama insan oraya ne kadar uzun bakarsa içinde o kadar çok şey görür."
Wulf Dorn
Sayfa 102
Dünyada iyi olan hiçbir şey yoktu. Ve var olduğunu düşünen de bitmiş demekti. Gerçek olan şuydu: İnsanlar kötüydü ve diğerlerini ömür boyu pişmanlığını duyacakları şeylere sürüklüyorlardı. Hırs ve nefretin hüküm sürdüğü bu sinsi, kötü ve riyakâr dünya insana başka seçenek bırakmıyordu.
Wulf Dorn
Sayfa 270 - Pegasus

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oyunbaz
Alt başlık:
Jan Forstner Serisi 2
Baskı tarihi:
Mart 2014
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053432449
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dunkler Wahn
Çeviri:
Regaip Minareci
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Oyunbaz
Oyunbaz
Hep seni düşünüyorum, yakında sen de beni aklından çıkaramayacaksın…

Psikiyatr Jan Forstner bir gün beklenmedik bir anda, kimden geldiği belli olmayan güller alır. İlk başta güllerin, kitabını okuyan bir hayranından geldiğini düşünen Jan bir süre sonra kasabadaki korkunç cinayetler ile evinin kapısına bırakılan imzasız mektuplar ve hediyeler arasında bir bağlantı kurar. Ona sırılsıklam âşık olduğunu itiraf eden, hiç tanımadığı bir kadından telefon aldığında da her an takip edildiğinin farkına varır. Ve en kötüsü, bu kadını durdurmanın hiçbir yolu yoktur…
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.870 okur

  • Lavinia Şans
  • fidan
  • Kübra Şiraz
  • Zeynep gundogdu
  • Birgül Akmansoy
  • Nuri YILDIZ
  • Gnothim
  • Melek Yeşilyurt
  • Ebru bayar
  • Yağmur patkavak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%12.2
18-24 Yaş
%21.3
25-34 Yaş
%21.3
35-44 Yaş
%27.1
45-54 Yaş
%12.2
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.1
Erkek
%14.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38 (275)
9
%23.7 (171)
8
%20.3 (147)
7
%8.9 (64)
6
%4.7 (34)
5
%1.1 (8)
4
%0.3 (2)
3
%0.3 (2)
2
%0.1 (1)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları