Adı:
Travma
Yazar:
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993439
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Regaip Minareci
Biz her yerdeyiz. Artik kurallari biz koyacağiz. Gelecek bizim.Laura schrader ıssız bir dağ yolunda, kaza yapmış bir araçtan kurtarılır. Aracın bagajında kafatası parçalanmış bir çocuk cesedi bulunmaktadır. Dahası, kazanın gerçekleştiği bölgeye yakın bir köyün tüm sakinleri aniden ortadan kaybolmuştur. Birbiriyle bağlantılı bu olayları inceleyen psikolog robert winter ve emniyet güçleri büyük bir bilmeceyle karşı karşıya kalır çünkü yaşadığı travmayı atlatamayan laura schrader’in köyde olanlarla ilgili ilk ifadesi hayal ürünü gibi görünmektedir. Laura başına gelenleri robert winter’e anlattıkça ve köyde arama başlatan polis kanıtlara ulaştıkça bu kâbustan uyanmak daha da imkânsızlaşır…“psikolojik gerilimin yeni ustası!”

-Elle france -“wulf dorn, okuyucusunun kalp atışlarını nasıl hızlandıracağını çok iyi biliyor.”

-La repubblica-(Tanıtım Bülteninden)
328 syf.
İlk olarak kitabın bana hediye olarak gelmesine vesile olan arkadaşa burdan teşekkür etmek istiyorum. :)
Travma Wulf Dorn ile tanıştığım ilk kitap. Türünün korku - gerilim olmasına rağmen aşırı bir gerilim hissi vermedi bana. Zaten diğer yorumlar da yazarın diğer kitaplarının daha fazla heyecan ve gerilim içerdiği yönde. Tabi bu demek değil ki hiç korkmadım ya da gerilmedim. Kitabın yoğun bir haftaya denk gelmesi nedeni ile genellikle gece okuyabildiğim için gerilim duygusu fazlasıyla hakimdi bende. Özellikle sabaha karşı her yer zifiri karanlıkken; sadece saatin rahatsız edici sesinin hakim olduğu, loş ışıklı bir ortamda okurken, kitaptaki fısıltı ve çığlık tasvirlerini sadece okumadım, işittim kulağıma kadar geldi. Hatta bazen korkup birkaç bölüm okuyup kapatmak zorunda kalmış bile olabilirim. :)
Yani işin özeti o kadar da gerilimden, korkudan bağımsız değil. Sadece kitabın konusu günümüz dünyasını ve onun iğrençliklerini gözlerimizin önüne sermiş bu yüzden de biraz gerilim, biraz sitem şeklinde gitmiş. Elinize alınca kısa sürede bitecek, merak uyandıracak ve belki de farkındalık sağlayacak bir kitap. Sadece sonu biraz eksik kalmış gibi geldi. Ben sevdim. Hatta kitabı bitirince acaba bu kurgu gerçek olsaydı, çocukları suçlu bulabilir miydim? Diye kendi kendime sordum ama cevap belliydi. Bulmazdım, çünkü Onları buna mecbur bırakan da, bu sonu kendimize hazırlayan da bizleriz. Umarım bir gün benzer bir felaketle karşı karşıya kalmadan bir şeylerin farkına varırız.
Wulf Dorn'un da dediği gibi "İnsanoğlunun, bakış açısını acilen değiştirmezse kendi kendini yok edeceği de doğru."

"Ama her şey bize bağlı. Yalnızca ektiğimizi biçebiliriz çünkü."
328 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yazarın bütün eserlerini okumuş biri olarak maalesef bu eserini okurken sıkıldım. Sebebi ise heyecanın ve gerilimin olmamasıydı.

Eserin ana fikri çocuklar...
Dünyanın her yerinde şiddete, tacize, tecavüze, haksızlığa uğrayan çocukların bir kaç sayfalık hayatlarından kesitlerinin anlatıldığı eser, bir noktada reklamcı olan Laura Schrader'ın yeğeni Mia ile bağlantılanıyor. Olay kurgusu her ne kadar Şizofren hastalığı ile ilişkilendirilmeye çalışılsa da,bir kaza sonucu bagajda bulunan çocuk cesedi ile bir köy halkının tamamen ortadan kaybolmasının gizemi üzerine kurgulanmış...

Eser, kaza sonucu Laura'nın ifadesini almaya çalışan psikiyatr Robert'ın, onun anlattıkları karşısında dehşete düşüp, yıllar içinde insanların halüsinasyon ve sanrıları arasında gerçeklikten kopuşlarına şahitlik edip, Laura'nın anlattıklarını ise tıbben bir yere koyamayarak onun bildiklerini sabır ile dinledikten sonra onun söylediklerini, aklından geçenleri anlamaya çalışarak ilerliyor...

Son sayfalardan önce ki bölümlerde olayın yaşandığı bölgedeki zehirli atıkların insana halüsinasyon gördürdüğünü yazan yazar, son bölümde ise dünya geneline indirgediği konuyu bağlayamamış. Çocukların dünya üzerinde tüm yetişkinlerden intikam almak için giriştikleri eylemlerin sebebi ise havada asılı kalarak, eser sonlandırılmış...

Yazar teşekkür bölümünde "Yeni ve önceki kadar kasvetli bir edebi alana açılmak üzere bildik yolumdan ayrıldığımda bana güven adına müthiş bir avans sağladılar." diyerek bir kaç isme teşekkürlerini iletmiş fakat bu yazım dili önceki eserlerine göre gerilimden uzak olmuş. Ben okurken hikayenin içine giremedim...
 • Karabasan
  8.5/10 (132 Oy)106 beğeni279 okunma92 alıntı3.578 gösterim
 • Hain Yüreğim
  8.6/10 (137 Oy)123 beğeni331 okunma59 alıntı4.668 gösterim
 • Fobi
  8.2/10 (254 Oy)202 beğeni563 okunma79 alıntı7.204 gösterim
 • Terapi
  8.7/10 (127 Oy)98 beğeni218 okunma71 alıntı3.520 gösterim
 • Oyunbaz
  8.8/10 (357 Oy)320 beğeni793 okunma114 alıntı8.316 gösterim
 • Şeytanın Eli
  8.6/10 (113 Oy)92 beğeni192 okunma46 alıntı3.108 gösterim
 • Şizofren
  8.4/10 (324 Oy)336 beğeni806 okunma115 alıntı7.183 gösterim
 • Söylemeyeceğine Söz Ver
  8.2/10 (151 Oy)108 beğeni315 okunma85 alıntı5.205 gösterim
 • Bir Sırrım Var
  8.7/10 (105 Oy)89 beğeni222 okunma55 alıntı2.860 gösterim
 • 3:01
  7.5/10 (148 Oy)117 beğeni325 okunma48 alıntı7.233 gösterim
328 syf.
·8/10
Kitap ile ilgili bazı yorumları heyecan ve gerilim üzerinde diğer kitaplarına daha az olduğu söylenmiş .Benim içim yazarla tanıştığım ilk kitap olması sebebiyle heyecanlı ,korku ,gerilimi yaşatan bir kitap oldu . Tavsiye ederim . Diğer kitaplarını da alıp okuyacağım .
328 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Wulf Dorn için başlangıç romanının Psikiyatrist olması gerektiğini söylerler hep. Zaten o romanla Almanya'nın en çok okunan yazarlarından biri haline gelmişti zamanında. Konusi cok ilgimi çektiğinden Travma'yı gözüme kestirmiştim, kütüphaneme ilk eklediğim de o oldu.

Klasik gerilim filmleri vardır ya; son derece akıcı, gerilim dozu yerinde ve az çok bilgi sahibi olacağımız karakterler barındırır. Hatta sonunda da... şaka şaka. Zaten bırakın sonu hakkında örnek vermeyi, vermek istediği mesaja değindiğim anda tamamen açığa çıkabilecek bir gizemi var Travma'nın. Gizeminin ikinci aşaması dersek daha doğru olur aslında. İlk yarı boyunca anlatılan ve kurulan gizemi tahmin etmek bana biraz fazla kolay geldi. Sonrasında konu şekillenirken de kitap bize sonla ilgili fazlasıyla ipucu veriyor. Zaten bunu yapmak zorunda, çok da zor olmayan gizemleri uzun süre korumak kolay değildir, bu yüzden en iyisi fazla uzatmadan sonlandırmaktır çoğu zaman. Wulf Dorn Travma'da, biraz daha şişirse muhtemelen elinde patlayacak bir balonla oynamış. Balon şişirirken de onemli olan yeteri kadar gerilmiş fakat patlamayacak kadar da rahat olmasıdır. Patlatma deneyimi yaşamış olanlar da bilir, o arayı tutturmak kolay olmaz. Yani aslında, Wulf Dorn'u basit görülebilecek bir hikaye anlattığı için yermek yerine, gerilim ve gizemi hayatta tutup aynı zamanda okuru sıkmayan anlatımı ile uzatmadan hikayesini anlatabildiği için tebrik etmek gerekir.

Kullandığı dil ve benimsediği anlatım biçimi sayesinde Travma'nın son derece akıcı ilerlediğini söylemek doğru tercih olur. Karakterlerin çok derin anlatılmamasının mazereti gerilime odaklanmak olamayacağı için bu hala bir eksik olarak kalacak fakat gerilim amacına ulaşıldığı da bir gerçek. Kulak verilmesi gereken alt metinini bu kadar rahatsız edici ve gerici bir şekilde anlatması da eserin etkisini kuvvetlendirir nitelikte.
328 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Yaşadığın hayatin gerçekliğini sorgulatan, bugüne kadar yapılan herşeyin bir gün mutlaka karşına çıkacağını,fizyolojik değişim ve gelişimlerin bir insanda duygulanım durumunu ne ölçüde etkileyebileceğini sarsıcı,etkileyici ve kan donduran bir çıplaklıkla anlatan,öğreten ve sonu itibarıyla kan donduran epik bir yapıt.
328 syf.
·2 günde·7/10
#Kitapyorumu
#WulfDorn
#Travma

Bitti...
Gerilim sever bir okur olarak, severek beğeni ile okuduğum yazarlardan birisi Wulf Dorn tabiki Grange ve Tess'den sonra. Yazarın diğer eserlerine göre bu eserinde maalesef heyecan ve gerilimin dozu düşüktü. İlk başladığımda gerilerek güzel ilerliyordu fakat, sayfalar ilerledikçe psikolojik gerilim yada korku katagorisinde yer alan filmlere dönüşen bir kurgu oldu. Yine de fena değildi okuduğuma pişman değilim. İtiraf etmeliyim ki ara ara ürperdiğim yerler oldu. Aslında merak uyandıran bölümler vardı her ne kadar sonu tatmin edici olmasa havada asılı kalan bir son olsa da güzeldi.
Olay kurgusu bir kaza sonucu bagajda bulunan bir çocuk cesedi ile bir köy halkının bir sır olarak tamamen ortadan kaybolmasının esrarı üzerine kurulmuş. Kitaptaki bir diğer konu da dünyanın her yerinde tecavüze, tacize, şiddete, işkenceye... uğrayan çocukların yetişkinlerden intikam alma isteği...
Baş karakterimiz Laura ıssız bir köy yolunda kaza yapmış olarak ablasının eski eşi Patric tarafından bulunuyor bagajında kafatası parçalanmış bir çocuk cesedi ile birlikte. Laura'nın tüm uyarılarına rağmen Patrick eski eşi ve kızı mia'yı aramak için köye giderek köy sakini olan 163 kişi ile birlikte gizemli bir şekilde ortadan kaybolur ve bir bilmece haline gelen gerçek mi halüsinasyon mu ayırt edilemeyen bu olayı çözmeye çalışan polis ve psikiyatr ile devam eder... Bu tarz sevenlere tavsiye ederim ama çok daha iyilerini de okumuştum...

Teşekkürler.
Kitapla Kalın...
328 syf.
·3 günde·9/10
"Travma";yazdığı türde,uzun psikiyatristlik tecrübesinin de etkisiyle harikalar yaratan Alman yazar Wulf DORN'un son kitabı. Kitabının sonunda;normalde yazdığının dışında bir yola girdiğini söylediği romanı.
Çocuklar...Dünyanın her noktasında;istismara uğrayan, dövülen,açlıktan ölen,öldürülen, satılan çocuklar.Ve hepsinin çığlığını kulaklara duyuracak fısıltılar.Paranormal uyaranları dozunda kullanan,ustalıkla kitabı yine elden bıraktırmayan bir kurgu.
Bütün kitaplarını okumuş sadık bir DORN okuru olarak;bundan önceki altı kitabını daha çok sevmekle beraber,yeni yolunda da seve seve arkasından gideceğimi biliyorum. Kalemini, mesleki birikimini ve son sayfaya kadar tahmin edilmesi olanaksız o gizemi seviyorum.
Çıkış sırasına göre okunması önerisi ile birlikte yine bu türün benim için zirvesi Wulf DORN diyorum.
328 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kitap hakkında söyleyebileceklerim,kurgusu güzeldi ve akıcıydı.Olaylar birbirine güzel bağlanmış ve gizemi yitmeden kitabın sonuna kadar devam etti fakat 2 puan kırmamın nedeni kitabın sonunu pek beğenmemiş olmamdan ötürü.Biraz daha fazla yer verilebilirdi sonu için,biraz daha neler olduğu hakkında bir şeyler yazılabilirdi ama genel olarak güzeldi.Tavsiye ederim.
328 syf.
·Beğendi·10/10
Harika bir kitaptı. Okurken tek okumaktan korktum.yanımda birileri varken okuyordum. iki gün etkisinden çıkamadım.şiddetle tavsiye ediyorum.lütfen bu kitabı alın ve tek başınıza okumayın.
328 syf.
·2 günde·10/10
hakikaten mükemmel bir kitaptı. ilk gerilim kitaplarımdandı. bu kitap eğer ilk okuyacağınız gerilim kitaplarınızdansa okumayın çünkü etkisinde çok fazla kalabilirsiniz. Kitaptaki canilik orta ve son sayfalarda fazla ama güzel bir şekilde ne çok ayrıntıya giriliyor ne de sıkıyor sizi kesinlikle okuyun.
328 syf.
·1 günde·8/10
Wulf Dorn ' dan başka bir şaheser daha!
Kitap arka kapak yazısıyla beni acayip heyecanlandirmişti.Ama diğer kitapları kadar etkilendiğimi soyleyemeyeceğim maalesef.Daha çok Dünya'daki pislikler hakkında farkındalık yaratan bir kitaptı.
Ucu açık bir sonu vardı.Bu iyi mi kötü mü karar veremedim. :)
Gerilimi iliklerinize kadar hissedemiyorsunuz.Öyle hissetmek istiyorsanız sizi Psikiyatrist, Karabasan, Hain Yüreğim ' e alalım.
Son olarak, sen ne güzel bir yazarsın Dorn!
328 syf.
·1 günde·7/10
Kitaba kesinlikle bayıldım tek oturuşta gömdüm resmen kitabı daha önceki Wulf Dorn kitapları gibi hikayesi sürükleyici arada anlattığı hikayeler ise insanın midesine yumruk etkisi yaratıyor gel gelelim kitabın sonunu sevmedim keşke hastaneden çıktığında bitseydi en sondaki o bilim kurgu olayını Wulf Dorn'a yakıştıramadım son haricinde kesinlikle mükemmel
Belki kimi evlilikler çok erken bitiyor ama insanın, hayatının sonuna kadar her sabah işe yaramaz birinin yanında uyanmasından iyidir.
Wulf Dorn
Sayfa 92
Dünyadaki her şeyin iki yüzü vardı ve her iyiliğin ardında daima bir nebze kötülük de gizliydi.
Wulf Dorn
Sayfa 99 - Pegasus

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Travma
Yazar:
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993439
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Regaip Minareci
Biz her yerdeyiz. Artik kurallari biz koyacağiz. Gelecek bizim.Laura schrader ıssız bir dağ yolunda, kaza yapmış bir araçtan kurtarılır. Aracın bagajında kafatası parçalanmış bir çocuk cesedi bulunmaktadır. Dahası, kazanın gerçekleştiği bölgeye yakın bir köyün tüm sakinleri aniden ortadan kaybolmuştur. Birbiriyle bağlantılı bu olayları inceleyen psikolog robert winter ve emniyet güçleri büyük bir bilmeceyle karşı karşıya kalır çünkü yaşadığı travmayı atlatamayan laura schrader’in köyde olanlarla ilgili ilk ifadesi hayal ürünü gibi görünmektedir. Laura başına gelenleri robert winter’e anlattıkça ve köyde arama başlatan polis kanıtlara ulaştıkça bu kâbustan uyanmak daha da imkânsızlaşır…“psikolojik gerilimin yeni ustası!”

-Elle france -“wulf dorn, okuyucusunun kalp atışlarını nasıl hızlandıracağını çok iyi biliyor.”

-La repubblica-(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 199 okur

 • Zekiye şirin
 • Aslıhan güler
 • Aleyna Köse
 • Melike °•
 • İrem Yılmaz
 • Kitapini
 • Asiye Pınarcı
 • Nihan
 • ●eѕмerι̇ɴ вι̇rι̇
 • SCBooks

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%23.5
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%11.8
35-44 Yaş
%32.4
45-54 Yaş
%11.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.5
Erkek
%18.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.9 (22)
9
%22.9 (22)
8
%21.9 (21)
7
%14.6 (14)
6
%6.3 (6)
5
%5.2 (5)
4
%5.2 (5)
3
%0
2
%1 (1)
1
%0