Adı:
Travma
Baskı tarihi:
15 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993439
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Kinder
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Fısıldıyorlar, gülüyorlar, tıslıyorlar ve ağlıyorlar.
Gitgide yükseliyor sesleri, gitgide.

Biz Her Yerdeyiz.

Artık Kuralları Biz Koyacağız.

Gelecek Bizim.

Laura Schrader ıssız bir dağ yolunda, kaza yapmış bir araçtan kurtarılır. Aracın bagajında kafatası parçalanmış bir çocuk cesedi bulunmaktadır. Dahası, kazanın gerçekleştiği bölgeye yakın bir köyün tüm sakinleri aniden ortadan kaybolmuştur. Birbiriyle bağlantılı bu olayları inceleyen psikolog Robert Winter ve emniyet güçleri büyük bir bilmeceyle karşı karşıya kalır çünkü yaşadığı travmayı atlatamayan Laura Schrader’in köyde olanlarla ilgili ilk ifadesi hayal ürünü gibi görünmektedir. Laura başına gelenleri Robert Winter’e anlattıkça ve köyde arama başlatan polis kanıtlara ulaştıkça bu kâbustan uyanmak daha da imkânsızlaşır.
328 syf.
İlk olarak kitabın bana hediye olarak gelmesine vesile olan arkadaşa burdan teşekkür etmek istiyorum. :)
Travma Wulf Dorn ile tanıştığım ilk kitap. Türünün korku - gerilim olmasına rağmen aşırı bir gerilim hissi vermedi bana. Zaten diğer yorumlar da yazarın diğer kitaplarının daha fazla heyecan ve gerilim içerdiği yönde. Tabi bu demek değil ki hiç korkmadım ya da gerilmedim. Kitabın yoğun bir haftaya denk gelmesi nedeni ile genellikle gece okuyabildiğim için gerilim duygusu fazlasıyla hakimdi bende. Özellikle sabaha karşı her yer zifiri karanlıkken; sadece saatin rahatsız edici sesinin hakim olduğu, loş ışıklı bir ortamda okurken, kitaptaki fısıltı ve çığlık tasvirlerini sadece okumadım, işittim kulağıma kadar geldi. Hatta bazen korkup birkaç bölüm okuyup kapatmak zorunda kalmış bile olabilirim. :)
Yani işin özeti o kadar da gerilimden, korkudan bağımsız değil. Sadece kitabın konusu günümüz dünyasını ve onun iğrençliklerini gözlerimizin önüne sermiş bu yüzden de biraz gerilim, biraz sitem şeklinde gitmiş. Elinize alınca kısa sürede bitecek, merak uyandıracak ve belki de farkındalık sağlayacak bir kitap. Sadece sonu biraz eksik kalmış gibi geldi. Ben sevdim. Hatta kitabı bitirince acaba bu kurgu gerçek olsaydı, çocukları suçlu bulabilir miydim? Diye kendi kendime sordum ama cevap belliydi. Bulmazdım, çünkü Onları buna mecbur bırakan da, bu sonu kendimize hazırlayan da bizleriz. Umarım bir gün benzer bir felaketle karşı karşıya kalmadan bir şeylerin farkına varırız.
Wulf Dorn'un da dediği gibi "İnsanoğlunun, bakış açısını acilen değiştirmezse kendi kendini yok edeceği de doğru."

"Ama her şey bize bağlı. Yalnızca ektiğimizi biçebiliriz çünkü."
328 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yazarın bütün eserlerini okumuş biri olarak maalesef bu eserini okurken sıkıldım. Sebebi ise heyecanın ve gerilimin olmamasıydı.

Eserin ana fikri çocuklar...
Dünyanın her yerinde şiddete, tacize, tecavüze, haksızlığa uğrayan çocukların bir kaç sayfalık hayatlarından kesitlerinin anlatıldığı eser, bir noktada reklamcı olan Laura Schrader'ın yeğeni Mia ile bağlantılanıyor. Olay kurgusu her ne kadar Şizofren hastalığı ile ilişkilendirilmeye çalışılsa da,bir kaza sonucu bagajda bulunan çocuk cesedi ile bir köy halkının tamamen ortadan kaybolmasının gizemi üzerine kurgulanmış...

Eser, kaza sonucu Laura'nın ifadesini almaya çalışan psikiyatr Robert'ın, onun anlattıkları karşısında dehşete düşüp, yıllar içinde insanların halüsinasyon ve sanrıları arasında gerçeklikten kopuşlarına şahitlik edip, Laura'nın anlattıklarını ise tıbben bir yere koyamayarak onun bildiklerini sabır ile dinledikten sonra onun söylediklerini, aklından geçenleri anlamaya çalışarak ilerliyor...

Son sayfalardan önce ki bölümlerde olayın yaşandığı bölgedeki zehirli atıkların insana halüsinasyon gördürdüğünü yazan yazar, son bölümde ise dünya geneline indirgediği konuyu bağlayamamış. Çocukların dünya üzerinde tüm yetişkinlerden intikam almak için giriştikleri eylemlerin sebebi ise havada asılı kalarak, eser sonlandırılmış...

Yazar teşekkür bölümünde "Yeni ve önceki kadar kasvetli bir edebi alana açılmak üzere bildik yolumdan ayrıldığımda bana güven adına müthiş bir avans sağladılar." diyerek bir kaç isme teşekkürlerini iletmiş fakat bu yazım dili önceki eserlerine göre gerilimden uzak olmuş. Ben okurken hikayenin içine giremedim...
 • Karabasan
  8.3/10 (294 Oy)249 beğeni742 okunma186 alıntı6,4bin gösterim
 • Hain Yüreğim
  8.4/10 (296 Oy)270 beğeni821 okunma139 alıntı7bin gösterim
 • Fobi
  8.3/10 (568 Oy)478 beğeni1.418 okunma295 alıntı12,7bin gösterim
 • Terapi
  8.9/10 (327 Oy)281 beğeni608 okunma191 alıntı7,1bin gösterim
 • Oyunbaz
  8.8/10 (725 Oy)679 beğeni1.876 okunma269 alıntı15,8bin gösterim
 • Şizofren
  8.4/10 (717 Oy)701 beğeni2.009 okunma409 alıntı16,2bin gösterim
 • Bir Sırrım Var
  8.6/10 (247 Oy)231 beğeni682 okunma272 alıntı4.930 gösterim
 • Şeytanın Eli
  8.7/10 (219 Oy)175 beğeni454 okunma139 alıntı5,5bin gösterim
 • Söylemeyeceğine Söz Ver
  8.1/10 (319 Oy)243 beğeni794 okunma159 alıntı9,2bin gösterim
 • 3:01
  7.5/10 (278 Oy)214 beğeni752 okunma125 alıntı11,7bin gösterim
328 syf.
·Beğendi·9/10
Wulf Dorn, Arno Strobel, Grange, Tess ve tabiki Sebastian Fıtzek benim en beğendiğim polisiye gerilim tarzı yazarlardır. Beni tanıyanlar bu beşliye olan hayranlığımı bilirler. Travma Dorn’un son çıkardığı kitaplardan. Şizofren ve psikiyatrist ile başlayan macera travma ve karabasanla şimdilik son buldu ama dilerimki son olmaz. Gelelim kitaba kurgu bagajda bulunan bir çocuk cesetinden sonra köy halkının ortadan kaybolması olarak işleniyor ancak en önemli vurgular dünyanın her yerinde tecavüze, şiddete, tacize ve zulüme maruz kalan çocukların durumu üzerinden anlatılıyor. Ve bu çocuklar intikam almak istiyorlar. Fazla spoiler vermeyeceğim lakin sırf sonu için bile alıp okumanız taraftarıyım. Sadece yalnızken ve karanlık bir ortamda okumayın benim yaptığım hatayı yapmayın :))
328 syf.
·8/10
Kitap ile ilgili bazı yorumları heyecan ve gerilim üzerinde diğer kitaplarına daha az olduğu söylenmiş .Benim içim yazarla tanıştığım ilk kitap olması sebebiyle heyecanlı ,korku ,gerilimi yaşatan bir kitap oldu . Tavsiye ederim . Diğer kitaplarını da alıp okuyacağım .
328 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Travma, Wulf Dorn'nun okuduğum ilk kitabı. Öncelikle Kurgunun güzel olduğunu ve dilinin akıcı olduğunu söyleyebilirim ama gerilim romanı olmasına rağmen gerilimi çok da hissedemedim. Kitabın sonlarına doğru gerilimin arttığını söyleyebilirim. Baktım kitaptan pek zevk alamıyorum açtım YouTube'u yazdım arama kısmına; gerilim müzikleri.
Müzikler sayesinde kitabı 2 günde bitirebildim. Sizede tavsiye edilir.
328 syf.
·Beğendi·8/10
Gerilim deyince akla ilk gelen yazarlardan Wulf Dorn.. Sonunda travma kitabıyla buluşabildim. Anlatım dilini çok merak ediyordum. Ve çok başarılı buldum. Okurken gerçekten gerildim :) Evet konu farklıydı fakat beni etkileyen işleyiş tarzıydı. Konudan çok, konuyu aktarışı, o gerilimi hissettirişi çok iyiydi.. Diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum..
328 syf.
·Puan vermedi
Ana fikri kısaca: Çocuklara zarar veren insanlık sisteminin ancak çocuklar tarafından yok edilebileceği.

Ne kadar acımasızız çocuklara karşı. Ne kadar gaddar... 8 yaşındaki bir çocuğun aç kalan babası tarafından satılmasına mı üzüleyim, Irak 'ta 11-14 yaşları arasında ki çocukların bir terörist olarak yetiştirilmek için acımasızca insanları öldürmek, kafalarını kopartmak zorunda bırakılmalarına mı yanayım yoksa başka küçük bir çocuğun babası tarafından kendini korumak için silahının olması gerektiğini düşünüp doğum günü hediyesi olarak bir tüfek almasına mı yanayım? Biliyorum kurgu , kurgu değil. Bu anlatılanları Wulf Dorn kurgulamış olabilir ama olmadığı da varsayamayız. Aslında bunların hepsi, daha acımasızları her gün oluyor. Her gün bir çocuğun canı yanıyor. Oysaki ne kadar masum varlıklar onlar . Masumiyetlerini ellerinden biz alıyoruz. Söz konusu kendini ifade edemeyen , savunamayan , koruyamayan küçük çocuklar olunca farklı bir insan oluyorum . Hepimiz cocuktuk ve bir çoğumuz acı çektik.

Wulf Dorn' u özellikle de Psikiyatristi okumuş okurlar bu kitap için burun kıvırmıs olabilir ama benim için çok farklı bir yeri var artık. Çok değerli kitaplarımdan bir tanesi oldu. Benim için anlamlı bir kitaptı. Bir kitabı okuduğunuzda size hissettirdikleriyle önemli olur o kitap . Bana çok özel duygular hissettirdi .O yüzden Teşekkürler Wulf Dorn :)
328 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Wulf Dorn uçuk kaçık kurgularının yanında kalemi öyle muhteşem ki, bir çırpıda okunuveriyor kitapları.. Olaylar arasındaki geçişleri tek kelimeyle muhteşem.son dk golü atmayı her zaman seviyor.. Bu kitabında da bu alışkanlığından vaz geçmemiş..
Psikolojik gerilim sevenlere tavsiye ederim.
Yazarin yeni kitaplarını heyecanla bekliyorum..
İyi okumalar :))
328 syf.
·Beğendi·10/10
Insan davranışlarını ,ruh hallerini zamanda yolculuk yaparcasına anlatılmış bir kurgu. Psikoljik tahlilleri verirken aynı zamanda insanı düşündürmeyi hedefliyor. Olayları ardına ardına verirken film izlermis gibi zihinde canlandığını hissettiriyor.Psikoljik gerilimin ustası Wulf Dorn tarafından yazılmış nefes kesen bir kitap..
328 syf.
·3 günde·6/10
Kitap hakkında söyleyebileceklerim,
Wulf dornun birçok kitabını okudum hepsini de beğendim ama bu kitabı bende travma etkisi yarattı... kurgusu güzeldi ve akıcıydı. Olaylar birbirine güzel bağlanmış ve gizemi yitmeden kitabın sonuna kadar devam etti fakat kitabın sonunu pek beğenmedim açıkçası.Daha gerçekçi olabilirdi.
328 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Wulf Dorn için başlangıç romanının Psikiyatrist olması gerektiğini söylerler hep. Zaten o romanla Almanya'nın en çok okunan yazarlarından biri haline gelmişti zamanında. Konusi cok ilgimi çektiğinden Travma'yı gözüme kestirmiştim, kütüphaneme ilk eklediğim de o oldu.

Klasik gerilim filmleri vardır ya; son derece akıcı, gerilim dozu yerinde ve az çok bilgi sahibi olacağımız karakterler barındırır. Hatta sonunda da... şaka şaka. Zaten bırakın sonu hakkında örnek vermeyi, vermek istediği mesaja değindiğim anda tamamen açığa çıkabilecek bir gizemi var Travma'nın. Gizeminin ikinci aşaması dersek daha doğru olur aslında. İlk yarı boyunca anlatılan ve kurulan gizemi tahmin etmek bana biraz fazla kolay geldi. Sonrasında konu şekillenirken de kitap bize sonla ilgili fazlasıyla ipucu veriyor. Zaten bunu yapmak zorunda, çok da zor olmayan gizemleri uzun süre korumak kolay değildir, bu yüzden en iyisi fazla uzatmadan sonlandırmaktır çoğu zaman. Wulf Dorn Travma'da, biraz daha şişirse muhtemelen elinde patlayacak bir balonla oynamış. Balon şişirirken de onemli olan yeteri kadar gerilmiş fakat patlamayacak kadar da rahat olmasıdır. Patlatma deneyimi yaşamış olanlar da bilir, o arayı tutturmak kolay olmaz. Yani aslında, Wulf Dorn'u basit görülebilecek bir hikaye anlattığı için yermek yerine, gerilim ve gizemi hayatta tutup aynı zamanda okuru sıkmayan anlatımı ile uzatmadan hikayesini anlatabildiği için tebrik etmek gerekir.

Kullandığı dil ve benimsediği anlatım biçimi sayesinde Travma'nın son derece akıcı ilerlediğini söylemek doğru tercih olur. Karakterlerin çok derin anlatılmamasının mazereti gerilime odaklanmak olamayacağı için bu hala bir eksik olarak kalacak fakat gerilim amacına ulaşıldığı da bir gerçek. Kulak verilmesi gereken alt metinini bu kadar rahatsız edici ve gerici bir şekilde anlatması da eserin etkisini kuvvetlendirir nitelikte.
Çocukken olaylara ve insanlara önyargısız yaklaşıyoruz ve her şeye, herkese şans tanıyoruz. Sonraları yaşamın gerçek doğasını tanıdıktan sonra resimlere gülen güneşler çizmekten vazgeçiyoruz. O zaman boya kutusundaki koyu renklere uzanıyoruz.
Dünyadaki her şeyin iki yüzü vardı ve her iyiliğin ardında daima bir nebze kötülük de gizliydi.
Wulf Dorn
Sayfa 99 - Pegasus

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Travma
Baskı tarihi:
15 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993439
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Kinder
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Fısıldıyorlar, gülüyorlar, tıslıyorlar ve ağlıyorlar.
Gitgide yükseliyor sesleri, gitgide.

Biz Her Yerdeyiz.

Artık Kuralları Biz Koyacağız.

Gelecek Bizim.

Laura Schrader ıssız bir dağ yolunda, kaza yapmış bir araçtan kurtarılır. Aracın bagajında kafatası parçalanmış bir çocuk cesedi bulunmaktadır. Dahası, kazanın gerçekleştiği bölgeye yakın bir köyün tüm sakinleri aniden ortadan kaybolmuştur. Birbiriyle bağlantılı bu olayları inceleyen psikolog Robert Winter ve emniyet güçleri büyük bir bilmeceyle karşı karşıya kalır çünkü yaşadığı travmayı atlatamayan Laura Schrader’in köyde olanlarla ilgili ilk ifadesi hayal ürünü gibi görünmektedir. Laura başına gelenleri Robert Winter’e anlattıkça ve köyde arama başlatan polis kanıtlara ulaştıkça bu kâbustan uyanmak daha da imkânsızlaşır.

Kitabı okuyanlar 626 okur

 • Beyza Demir
 • İrem
 • Birgül Akmansoy
 • Nuri YILDIZ
 • Nur
 • Selen Selvi
 • Ebru bayar
 • Sabriye ABALIOĞLU
 • Arzu Ha
 • Çiğdem Sayın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%23.5
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%11.8
35-44 Yaş
%32.4
45-54 Yaş
%11.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.5
Erkek
%18.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23 (53)
9
%20 (46)
8
%24.3 (56)
7
%17.4 (40)
6
%7.4 (17)
5
%4.3 (10)
4
%2.6 (6)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0