Şizofren Jan Forstner Serisi 1

8,4/10  (109 Oy) · 
261 okunma  · 
108 beğeni  · 
2.372 gösterim
Ne kadar zaman geçtiği önemli değil
Ne kadar değiştiğin önemli değil
Sessizlik seni çıldırtmaya devam edecek
Ve dehşetin soğuk pençesini hissedeceksin

Psikiyatr Jan Forstner başarısız bir evlilikten ve işini kaybettikten sonra doğduğu yer olan Kahlenberg'e geri döner. Yirmi üç yıl önce, küçük kardeşi iz bırakmadan ortadan yok olmuş, hemen ardından babası bir araba kazasında ölmüştür. Kardeşinin başına gelenlerle ilgili belirsizlik ve babasının korkunç kaybı Jan'ın ruhsal durumunu belirler ve onu rahat bırakmaz.
Kâbuslarını geride bırakmayı ve tekrar yaşamaya başlamayı istiyordur, ama klinikteki bir hasta intihar edince, Jan kendisini yirmi üç yıldır gizli kalmış korkunç sırrı açığa çıkaracak olan soruşturmanın içinde bulur...

"Dorn'un sürekli heyecan veren tarzı tüylerinizi ürpertecek. Okurlar için tam bir zevk."
-Amazon.de-

"Akıcılığı ve hızlı temposuyla sıra dışı bir roman."
-Bookreporter-

"Sizi ele geçiriyor, şaşırtıcı ve nefes kesici. Okurlara tavsiyemiz!" -Hörzu-

"Wulf Dorn ikinci kitabında da okurlara uykusuz geceler geçirtmeyi başarmış görünüyor. (...) Beni baştan sona heyecanlandıran, sıra dışı bir macera."
-Uwe Madel-

"Wulf Dorn Alman polisiye yazarlarından çok azının farklı bir şekilde heyecanlı, sürükleyici eserler yazabildiğinin bilincinde. Okur, kitabın sonuna dek karanlıkta el yordamıyla ilerliyor. Sonu da oldukça şaşırtıcı ve heyecanlı. Bu polisiye filme çekilmeye değer."
-Academic World-

"Wulf Dorn, ilk romanı Psikiyatrist'in mükemmel başarısından sonra Şizofren'le okuru yine mükemmel bir psikolojik maceraya sürüklüyor."
-RTL Radio-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  398
 • ISBN:
  9786053430346
 • Orijinal Adı:
  Kalte Stille
 • Çeviri:
  Tuna Alemdar
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 18 Nis 19:01 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Şizofren
Wulf Dorn'un yazmış olduğu Jan Forstner Serisi 1. kitabı ilk 2010 yılında basılmış tam 400 sayfa Psikolojik - Gerilim tarzı bir eser ...

Kitabın iyi yönleri az olmakla birlikte konu güzel anlatım sade akıcılık çok az bu eserde ...

Kötü yönleri kitap sadece soğuk bir anlatımdan ibaret. olaylar hızlı geçişlerle ilerliyor bazı olaylar kopuk, hareket yok gizem var oda bildik bir gizem. Kitapta Jan Forstner karakterinin hasta bir şizofren olması ve işini yapması biraz saçma geldi bana şizofren bir hasta tedavi edilmeden nasıl Psikolokluğa devam eder onun için kitabın sonu beni şaşırtmadı ....

Kitabın konusuna gelecek olursak Jan Forstner'ın Karderşi Sven Forstner ile birlikte bir gece ölen kızın öldüğü yere gitmeleriyle başlar sonra kardeşi bir anda ortadan kaybolur bizim Jan okur ve Psikolog olur ama hala kardeşinin yaşadığını zanneder ve sanrılar görür bir gün eski mahallesine ve işine geri dönmek zorunda kalır ve geldiği gibi gizemli ilginç olaylar onu takip etmeye başlar ...

Sonuç olarak okuduğum İlk Wulf Dorn eseri kararsız kaldım çünkü bir yazarı tek bir kitapta tanıyamazsınız bu eser orta halli ama diğer eserleri güzeldir bilemem ama şunu da söylemek isterim 12 yaşından beri yazan bir insan böyle olamaz ben fazla beklentiye girdim sanırım yalnız dediğim gibi anlatım çok soğuk geldi bana ve sade aksiyon yok şaşırtıcı olay yok 256. sayfada yangın oluyor bir can ölüyor ne polis var ne bir şey diğer olaylarda da polis yok ilginç bazı eksikler var jan'ın kendisi tedavi görürken işini yapması nasıl sıradan lanse edilmişse sonunda bir Psikiyatır'ın cinayet işlemesi de beni şaşırtmadı doğrusu ama bu oluyor ki diğer eserleri de böyle okuyup göreceğiz okuyan herkese şimdiden keyifli okumalar en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

elif dinç 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Psiokoljik gerilim sevenlere tavsiyemdir...Hiç tahmin etmediğiniz bir sonla biten birtakım ürkütücü olaylar serisi diyebiliriz...Küçük bir çocuğun bir gece kaybolmasının ardından beliren bazen korkutan bazen şaşırtan ve merakla okuyacağınız bir kitap.

niluferinkitapligi 
 22 Şub 15:52 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Psikiyatrist Jan'ın yürütemediği evliliğini sonlandırıp,doğup büyüdüğü bölgedeki bir klinikte işe başlaması.Çocukluğunu geçirdiği yere dönmesiyle hatırladıkları,hayatına hücum eden anıların ağırlığı.Kardeşinin ortadan kayboluşunun gerçekleştiği güne,12 yaşına saplanıp kalan bilinçaltı.Cevaplar ararken sarsılıp,soruların içine batmasıyla büyüyen vicdan azabı.
Yine iyilikle maskelenmiş kötüler,yine kötülüklerle lekelenmiş iyiler.Yine cevapsız sorular,yine sahibini arayan cevaplar.İnsan bilincinin dehlizlerine yapılan yolculuklar.Yine gizem,yine beklenmedik son,yine kusursuz bir kurgu.Kendisi de psikiyatrist olan yazarın,gözlem gücünü en çarpıcı şekilde ortaya çıkardığı bir kitap daha.
Wulf DORN benzersiz.

Purple Rain 
10 Tem 17:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Wulf Dorn'un okuduğum 2.kitabı.Psikolojik gerilim kitaplarında aradığınız ne varsa bu kitapta da mevcut..Kardeşinin ortadan kaybolması sonucu çocukken travma geçiren psikiyatristimizin yıllar sonra yaşadığı yere dönüşü ve bunu takip eden gizemli olaylar serisi..Psikiyatrist romanını da beğenmiştim ancak Şizofren romanını Psikiyatrist'ten heyecan ve gizem açısından çok daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim...

Ece 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Wulf Dorn okuyucuyu ters köşe yapan, yüksek tempolu romanlar yazabilen bir yazar. Şizofrende de okuyucuyu hayal kırıklığına uğratmıyor. Sürpriz sona hazır olun.

Gülman Tuncer 
28 Nis 10:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Wulf Dorn kitapları psikolojik gerilimde kesinlikle bir numara dil ve anlatımı insanı kitaba çekiyor.Tavsiyemdir okuyunuz.Kitap akıl hastanesinden kaçarak kendini öldüren bir kaç hastanın benzer fiziksel özellikler taşıması ve aynı akıl hastanesinde yatması gibi tesadüfleri taşıması sonucunda doktorumuz bunların gerçekten tesadüf mü olduğunu araştırmaya başlaması ile olaylarımız gelişiyor.

Kardelen Özmaden 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Wulf Dorn'un ilk kitabına güvenerek aldığım bir kitaptı ama kesinlikle bir Psikiyatrist kadar sürükleyici değildi. Etkileyiciydi fakat bir şeyler eksik kalmış gibiydi. Alıp okumaya başladığımda bir süre olaylar kafamı karıştırdı sonradan netleşmeye başladı. Wulf Dorn kitabın sonunda yine şaşırttı ama bu çokta etkili değildi.

Volkan Ağbulak 
26 Mar 21:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okurken kendini bir köstebek yuvasında hissediyorsun çok fazla noktaya dokunuyor kitap tıpkı bir örümcek ağı gibi merkeze geldikçe daha içine çekiyor hikaye seni daha merakla okuyorsun. Hikayenin sonu beni tatmin etti bu açıdan bakarsak

Anıl Kabal 
09 Eyl 21:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Muhakkaktır ki bu satırları okuyorsanız beli bir yaşa erişmiş insanlarsınızdır.Bunun da doğal bir sonucu olarak birçok sevdiğiniz insanı kaybetmiş olmalısınız.Ama aranızdan pek çok azı katbettiğini düşündüğü insanın hayatta olabilme ihtimali ile yaşar.Psikiyatr Jan Forstner işte böyle bir insan.Daha çocukken gözlerinin önünde meydana gelen vakanın müntehiresinin ruhuyla konuşabilme ihtimali ile masumluğunun esiri olmuş ve erkek kardeşini kaybetmiştir.Bunun sorumluluğunun özellikle annesi tarafından kendisine yüklenmesi ve babasının gelişen olaylar zincirinde hayatını kaybetmesi zor çocukluğun başlangıcı olmuştu.Bu kitapda konu Jan'ın etrafında gelişiyor.Bu nedenle Jan'ı kısa bir anlatmak istedim.Wulf Dorn, kitabın yazarı.Anlatmaya gerek birçoğumuz biliyoruz.Bilmeyenlerimizse tanışmak isteyecektir elbet.Konu Jan'ın yıllar sonra ve bu kez psikiyatr olarak tekrar evine dönmesiyle aydınlanmaya başlıyor.Konu genel itibariyle akıl hastanesi etrafında gelişiyor olsa da psikoljik terimlerle çok sık karşılaşmıyoruz.Evet akıcılık açısından okunaklılık önemli tabi ama psikoloji dediğimiz zaman her insanda ister istemez gizemli bir merak uyanıyordur.Sanki büyülü bir macera gibi.Bilinmeyene yolculuk sadece bizim değil tüm dünya toplumları için ilgi çekici olmuştur.Bu kitapda da konudan sapmadan psikolojik terimler polisiyevari bir havayla aktarılabilir miydi acaba?Yine de hoş ve ürpertici,merak uyandırıcı bir kitap olmuş.Mevsimin kış olması ve zamansal olarak karanlığın hakimiyeti insanda okuma hevesi ve sıcak bir fincan kahve arzusu uyandırıyor.İyi okumalar keyifli zamanlar....

Hande Kırkımcı 
 04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

İlk defa bu yazarın bir kitabını okudum.Yazar romanda şaşırtmayı seviyor.Psikolojik gerilim okumayı sevenler için okunulabilr.Ben kitabı olurken sıkıldım.Sürekli olarak intiharlar,ölümler,küçük çocukların aileleri tarafından yaşamış olduğu travmalar beni sıktı ve kitabı zor bitirdim.Bir daha bu tarzda kitap okumam.

2 /

Kitaptan 35 Alıntı

Hümeyra 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat bir savaş alanı, onu dileklerimize göre şekillendirebiliriz. Kontrolümüzde olan tek şey ise savaş sırasındaki duruşumuzu belirlemek.

Şizofren, Wulf DornŞizofren, Wulf Dorn
Ferah 
 01 Ağu 15:16 · 8/10 puan

Ama insan kendisi için doğru yolu arıyorsa denemedik bir şey bırakmamalı.

Şizofren, Wulf DornŞizofren, Wulf Dorn
Gülay Akgül 
05 Ağu 00:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

..."zaman her şeyin ilacıdır" gibisinden bir sürü deyiş var. Bunların hepsi saçmalıklar evlat. Acı asla azalmıyor.

Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 57 - Pegasus Yayınları)Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 57 - Pegasus Yayınları)
Funda dene 
06 Tem 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Geçmişi geride bırakmak diye düşündü Jan. Söylemesi kolay..

Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 54)Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 54)

"Ne kadar zaman geçtiği önemli değil. Ne kadar değiştiğin önemli değil. Sessizlik seni çıldırtmaya devam edecek. Ve dehşetin soğuk pençesini hissedeceksin."

Şizofren, Wulf DornŞizofren, Wulf Dorn
Mine Alşan 
24 Ağu 11:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Belki iyiler masallarda, Hollywood filmlerinde veya romanlarda kazanıyordu, ama gerçek dünya kötülere aitti."

Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 135 - Pegasus Yayınları)Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 135 - Pegasus Yayınları)
Sinem A. 
27 May 19:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşam bir savaş alanı,demişti ünlü filozof bir seferinde.Doğumumuzla adım attığımız ve ölünce terk ettiğimiz bir savaş alanı.

Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 260)Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 260)

İnsan yetişkin olduğunda her şey kendisine çocukken hatırladığında daha küçük görünür

Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 20)Şizofren, Wulf Dorn (Sayfa 20)
4 /