·
Okunma
·
Beğeni
·
6.634
Gösterim
Adı:
Şizofrenik
Sayfa sayısı:
428
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952520972
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Baskılar:
Şizofren
Şizofrenik
Psikiyatrist Yan Forstner'in evliliği başarısız. Boşandıktan sonra işini kaybetti ve doğduğu ve büyüdüğü yer olan Falenberg'e döndü. Küçük kardeşi 23 yıl önce toz ve toz olmadan öldü ve kısa bir süre sonra babası korkunç bir trafik kazasında öldü. Kardeşinin aniden kaybolması, kaderi bilinmemektedir ve babasının korkunç kaderi ciddi bir psikolojik darbedir ve ona olan bu gizemli olaylar onu yalnız bırakmaz. Yan, bu kabuslardan kurtulmak ve tekrar normal hayata dönmek istiyor. Ama bir hasta klinikte intihar ettikten sonra, Jan 23 yıl boyunca saklanan korkunç sırrı açmaya karar verir ve araştırmaya başlar.
398 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Öncelikle şunu söylemeliyim ki araştırmadan aldığım ilk kitap. İzmir Ege Üniversitesi' nin küçük parkı' nı bilenler hatırlayacaktır ki küçük parkın girişinde seyyar bir kitapçı vardır. Ordan yüzlerce kez geçip her defasında gözlerimi tezgahtan alamıyordum. O gün Üniversitedeki son sınavımı vermiş, tuhaf duygular içindeydim. Hayatım boyunca unutamayacağım yaşadığım o hüznü. 4 yıl boyunca mezun olmayı beklemiş ve beklediği gün geldiği için havada asılı kalan anlamsız bir nesne gibi hissediyor ve yürüyordum açıkçası. (: Kitapçının önünden geçtim ve "ulan 4 yıl boyunca tezgahı uzaktan uzaktan kesip biçtin bari bir kitap al da göz hakkını öde" diye geçirirken içimden kitabın sahte olduğunu anlamam için aradan bir buçuk ay geçmesi gerekiyormuş.

Kitaba gelirsek...
Yani psikoloji-gerilim kitabı olduğunu şimdi anlıyorum ama 398 sayfalık kitabın son 50 sayfası haricinde çokta psikolojiyle ilgili olduğunu söyleyemem. Alanında 3. Sınıf bir yazar olduğunu söyleyebilirim. Çeviri yapan Tuna Alemdar hakkında hiçbir bilgi olmaması da ayrı bir durum. Ziraat fakültesi öğretim üyesi (!) Çıkışlı bir abimiz...

Kitap, okurken sürükleyecektir sizi. Yani gerilim üzerine karalanan bir kaç şeyi okuyan herkes sürüklenir. Herhangi bir alt mesajı yok. Gönderme yok. Sade düz bir kitap. "Şizofren" ismi tamamen tuzak. Cinayetleri işleyen zat' ın şizofreni hastalığıyla hiçbir ilişkisi yok. Bence yazar şizofreninin ne demek olduğunu bile bilmiyor. Daha önce psikiyatri hastalarına yardım etmiş yazar hastabakıcı olarak. E yani şimdi...
Neyse...

7 puan verdim.
En kötü kitap 6 puandır benim için. Emek için tabi ki.
1 puan da sadece son 50 sayfa için. Gerçekten sonu çok iyiydi... Sadece sonu...

İki farklı mekanı, olayı, kişiyi anlatıyorsanız eğer ilk olan olay için x ikinci olan olay için y şeklinde ilerler. Yani ilk önce x olayı anlatılır sonra y olayi. x x y x y y bu saçma sapan bir düzen. Arada z ler giriyor filan. Neyse. Benden bu kadar. Ha bu arada kitap 398 sayfa gözüküyor ama Can Yayınları basmış olsaydı 230 sayfaydı bu kitap. Pegasus puntoyu ve hikaye sonu boşluklarını çok vermiş. O yüzden yani.

~~Keyifle okuyunuz~~ (¿)
~~Kitapla kalın~~
398 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Şizofren okuduğum dördüncü Wulf Dorn kitabı. Psikolojik gerilim kitaplarını çok seven biri olarak, Wulf Dorn da bu alanda başarılı bulduğum ve kitaplarını beğenerek okuduğum yazarlardan biri. Yazarın ülkemizde yayınlanmış yedi kitabı bulunmakta ve bu yedi kitaptan ikisi bir seriye ait kitaplar. Serinin ismi Jan Forstner serisi, Şizofren de bu serinin ilk kitabı; diğer kitabın ismi ise Oyunbaz. Seriye de ismini veren Jan Forstner yaşadığı bir travma nedeniyle önce işini ardından da eşini kaybeden eski bir psikiyatr. Yirmi üç yıl önce yaşanan ve küçük erkek kardeşinin ortadan kaybolup babasının da ölmesiyle sonuçlanan olaylar zinciri Forstner'ın hayatına kabus gibi çökmüştür ve işine geri dönme şansının bulunduğu bugünlerde dahi geçmiş asla peşini bırakmayacaktır.

Alman bir yazar olan Wulf Dorn'un kitaplarındaki olaylar da Almanya'da ve özellikle kış mevsiminde geçiyor. Ben nedense her zaman kış mevsimini korku, gerilim öğeleri içeren filmler ve kitaplarla daha çok bağdaştırırım, kış mevsimi daha bir uygun gelir o gerilim ortamına ve hatta bu tarz kitapları yine kış mevsiminde okumayı daha çok severim. Bundan bahsetmemin nedeniyse kitap atmosferini çok beğenmiş olmam ve Şizofren hakkında düşüncelerim için bunu bir artı olarak gördüğümü söyleyebilirim, kitabın atmosferini çok sevdim. Şizofren diğer Wulf Dorn kitaplarında da olduğu gibi yine sonunu çok merak ettiren, oldukça sürükleyici bir kitap. Okurken sayfaların nasıl geçtiğini fark etmiyorsunuz bile. İnsan zihninin karmaşık yapısını cinayetlerle, kaybolmalarla süsleyerek ortaya bu tarzda başarılı kitaplar çıkardığını düşündüğüm yazarın, diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da yine açık, duru bir dili var ve bu da kitapta akıcılığı sağlıyor. Yani bu sayede kitaptan bir saniye bile kopmuyorsunuz. Kitaba dair söyleyebileceğim olumsuz şeylerin sayısı fazla değil, sonunu az çok tahmin edebildim ama bu benim için çok fazla sorun teşkil etmiyor, önemli olan okuma sırasında aldığım haz.

Bugüne kadar okumuş olduğum Wulf Dorn kitapları arasında en çok Psikiyatrist'i beğenmiştim, yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve bu nedenle yazarın sonrasında okuduğum diğer tüm kitaplarını onunla karşılaştırıyorum. Şizofren ve Psikiyatrist arasında bir karşılaştırma yapacak olursam Psikiyatrist'in benim için birkaç tık üstte olduğunu söyleyebilirim. Zaten bana göre bu türden hoşlanıyorsanız Dorn okumaya Psikiyatrist ile başlamak çok iyi olacaktır. Yazara ait okuyacağım bir sonraki kitap ise Karabasan olacak, ardından da Forstner'ın maceralarına Oyunbaz ile devam edeceğim.
 • Oyunbaz
  8.8/10 (335 Oy)302 beğeni744 okunma109 alıntı7.936 gösterim
 • Psikiyatrist
  8.7/10 (603 Oy)569 beğeni1.321 okunma136 alıntı17.276 gösterim
 • Fobi
  8.2/10 (223 Oy)184 beğeni514 okunma76 alıntı6.799 gösterim
 • Kurt Gölü
  8.4/10 (368 Oy)352 beğeni981 okunma175 alıntı4.156 gösterim
 • Diriliş
  8.9/10 (250 Oy)226 beğeni652 okunma68 alıntı5.848 gösterim
 • Psikoanalist
  8.1/10 (314 Oy)260 beğeni856 okunma365 alıntı6.280 gösterim
 • Sona Kalan
  8.6/10 (230 Oy)219 beğeni711 okunma37 alıntı3.890 gösterim
 • Buz Gibi Soğuk
  8.9/10 (236 Oy)232 beğeni753 okunma34 alıntı4.461 gösterim
 • Ruh Koleksiyoncusu
  8.7/10 (231 Oy)237 beğeni838 okunma75 alıntı4.878 gösterim
 • Halüsinasyon
  8.4/10 (269 Oy)224 beğeni613 okunma88 alıntı12.454 gösterim
398 syf.
·Puan vermedi
Psiokoljik gerilim sevenlere tavsiyemdir...Hiç tahmin etmediğiniz bir sonla biten birtakım ürkütücü olaylar serisi diyebiliriz...Küçük bir çocuğun bir gece kaybolmasının ardından beliren bazen korkutan bazen şaşırtan ve merakla okuyacağınız bir kitap.
398 syf.
·Beğendi·7/10
Diğer Wulf Dorn kitaplarında da olduğu gibi parça parça olaylar parça parça Kişiler birleştikçe şok oldum. Olay örgüsü kişilerin birbirleri ile bağlantıları o kadar beklenmedik bir şekilde ortaya çıkıyor ki hikayeyi daha da Farklı bir yöne çekiyor. Hayranlıkla okuduğum bir Wulf Dorn kitabı daha her bölümün bambaşka heyecanı vardı. Kitapta eleştirdiğim tek bir nokta var. Karakterlerin isimleri bu kadar benzer olmak zorunda mıydı? İlk başladığım zamanlarda kimin kim olduğunu hep karıştırdım ve Alman isimleri olduğu için isimleri okuması benim için hayli zor oldu. Ama bir süre sonra insan hikayenin içine girince bunların bir önemi kalmıyor. Mutlaka okunması kitaplardan bence..
398 syf.
·Beğendi·9/10
Wulf Dorn okuyucuyu ters köşe yapan, yüksek tempolu romanlar yazabilen bir yazar. Şizofrende de okuyucuyu hayal kırıklığına uğratmıyor. Sürpriz sona hazır olun.
398 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Vakti bol olanlar için bir solukta okunabilecek kitap.Elimden hiç bırakmak istemedim.bulduğum her boş anımda elime aldım .akıcı olması,anlatış biçimi,olaylar örgüsü bence çok güzel.
398 syf.
·Puan vermedi
Yine Wulf Dorn yine ben
Wulf Dorn hayranlığım kolay kolay bitmeyecek ona inanıyorum.Şizofren de olayların bağlantılığı yine benim aklımı başımdan aldı, iki tahminim vardı, her okuyucu gibi bir tanesi daha ağır basıyordu bende de ama tabii diğer sonuç çıktı üzüldüm birazcık yalan yok ama öyle bir kurgulamış öyle iyi yazmış ki kendi kendime “aaaa bu daha mantıklı” dedim.Jan Forstner neler hissetti ise bende hissettim kırgınlık,sinir,kontrol kaybetme ve sonuca varma yorum yapamadan geçemediğim bir kitap işte
Herkese tavsiye ederim özellikle psikoloji ve gerilim kitapları okumayı sevenlere :)
%76 (300/398)
·Puan vermedi
Yağmur toprağa düşer, su aynı su, toprak aynı toprak. Birinden nergis biter, ötekinden dev çınarlar. İnsan, insan aynı manzarayı farklı gördü mü çıldırır, tuhaftır. Saçlıoğlu bir başka kitabında, "Herkesin aynı görüntüyü farklı gösteren birden çok penceresi vardır." derken ne güzel anlatır. Farklılıklar, kavga değil köprü yaratmalı. İnsanlığını unutmadan, insan için, insanca yaşamalı...
398 syf.
·11 günde·Beğendi·6/10
#şizofren #wulfdorn #pegasusyayinlari
Psikiyatr Jan Forstner 23 yıl sonra doğduğu yer olan Kahlenbergeger'e geri döner.23 sene önce yaşanan ölümler ve kardeşinin kayboluşu Jan'da derin ruhsal sorunlara sebep olmuştur.Yeni bir hayat kurmak için geldiği bu yerde karşılaştığı bir intihar vakası, onu tekrar eskiye geri götürecektir.23 sene önceki sır perdesini aralamaya başlayacak ve tüm sırlar ortaya çıkacaktır.Kitap güzel lakin öldürmeye başlama sebebi çok tutarlı gelmedi bana.Sonu ilginç.Okunabilir kitaplardan.
398 syf.
·Beğendi·9/10
Başlarken biraz tereddütlerim vardi bazı arkadaslarin akicilik ile ilgili sorunu olmus ama bence kitaptan ne bekledigine bağli birazda... Ben bir çirpida okudum her bölümünde ayri bir merak ve gizem vardi... Kitap bittikten sonra bile insanda etkisini sürdürüyor heyecan verici ve etkileyiciydi ...
398 syf.
·1 günde·8/10
Psikiyatrist Jan'ın yürütemediği evliliğini sonlandırıp,doğup büyüdüğü bölgedeki bir klinikte işe başlaması.Çocukluğunu geçirdiği yere dönmesiyle hatırladıkları,hayatına hücum eden anıların ağırlığı.Kardeşinin ortadan kayboluşunun gerçekleştiği güne,12 yaşına saplanıp kalan bilinçaltı.Cevaplar ararken sarsılıp,soruların içine batmasıyla büyüyen vicdan azabı.
Yine iyilikle maskelenmiş kötüler,yine kötülüklerle lekelenmiş iyiler.Yine cevapsız sorular,yine sahibini arayan cevaplar.İnsan bilincinin dehlizlerine yapılan yolculuklar.Yine gizem,yine beklenmedik son,yine kusursuz bir kurgu.Kendisi de psikiyatrist olan yazarın,gözlem gücünü en çarpıcı şekilde ortaya çıkardığı bir kitap daha.
Wulf DORN benzersiz.
398 syf.
·Beğendi·9/10
Wulf Dorn'un okuduğum 2.kitabı.Psikolojik gerilim kitaplarında aradığınız ne varsa bu kitapta da mevcut..Kardeşinin ortadan kaybolması sonucu çocukken travma geçiren psikiyatristimizin yıllar sonra yaşadığı yere dönüşü ve bunu takip eden gizemli olaylar serisi..Psikiyatrist romanını da beğenmiştim ancak Şizofren romanını Psikiyatrist'ten heyecan ve gizem açısından çok daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim...
"Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?" "Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi?" "Neden insanları değiştirmektense, insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?" "Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!" Ve en sinir bozucusu da, "Bana normalin tanımını yapabilir misiniz
Hayat bir savaş alanı, onu dileklerimize göre şekillendirebiliriz. Kontrolümüzde olan tek şey ise savaş sırasındaki duruşumuzu belirlemek.
..."zaman her şeyin ilacıdır" gibisinden bir sürü deyiş var. Bunların hepsi saçmalıklar evlat. Acı asla azalmıyor.
Wulf Dorn
Sayfa 57 - Pegasus Yayınları
"Ne kadar zaman geçtiği önemli değil. Ne kadar değiştiğin önemli değil. Sessizlik seni çıldırtmaya devam edecek. Ve dehşetin soğuk pençesini hissedeceksin."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şizofrenik
Sayfa sayısı:
428
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952520972
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Baskılar:
Şizofren
Şizofrenik
Psikiyatrist Yan Forstner'in evliliği başarısız. Boşandıktan sonra işini kaybetti ve doğduğu ve büyüdüğü yer olan Falenberg'e döndü. Küçük kardeşi 23 yıl önce toz ve toz olmadan öldü ve kısa bir süre sonra babası korkunç bir trafik kazasında öldü. Kardeşinin aniden kaybolması, kaderi bilinmemektedir ve babasının korkunç kaderi ciddi bir psikolojik darbedir ve ona olan bu gizemli olaylar onu yalnız bırakmaz. Yan, bu kabuslardan kurtulmak ve tekrar normal hayata dönmek istiyor. Ama bir hasta klinikte intihar ettikten sonra, Jan 23 yıl boyunca saklanan korkunç sırrı açmaya karar verir ve araştırmaya başlar.

Kitabı okuyanlar 747 okur

 • Pərvin
 • AllAysh

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları