Adı:
Psikiyatrist
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055360443
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Trigger
Çeviri:
Firuzan Gürbüz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Kimseye inanma
Kendine bile güvenme
Gerçeği arama
Gerçek seni bulacak

"O geldiğinde, beni koruyacağına söz ver!"
Şiddet mağduru bir kadın hasta, psikiyatrist Ellen Roth'un kâbusu haline gelir: Kara Adam tarafından izlendiğini iddia eden hasta, gizemli biçimde, iz bırakmadan ortadan kaybolur. Şimdi kendi hayatını da hastasınınkini de tehlikeye atan korkunç bir oyunun ortasındaki Dr Ellen Roth için hiç kimseye güvenemediği umutsuz bir savaş başlamıştır. Şeytani bir yapbozun parçalarını bir araya getirmeye çalışmaktan başka çaresi kalmayan genç psikiyatrist, korku, şiddet ve paranoyadan oluşan bu labirentte çıkış yolunu bulabilecek midir?

"İnsan zihninde öyle yerler vardır ki kimse buralara ulaşamaz. Psikiyatrist bizi zihnimizin karanlık tarafına götürüyor."
-Donato Carrisi-

"Gerilim romanlarının yeni yıldızı!"
-Weltbild-

"Sanki David Lynch, Stephen King'in bir romanını filme almış gibi. Harika!"
-Thomas Thiemeyer-

"Mükemmel bir gerilim romanı: Dorn, okuru ruhun derinliklerine sürüklemeyi çok iyi biliyor."
-Sebastian Fitzek-

"Psikiyatrist, bu yıl okuduğum en iyi kitaplardan. Çok iyi bir yazar yetişiyor."
-Wolfgang Weninger-
(Tanıtım Bülteninden)
416 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bazı yazarlar vardır henüz hiçbir kitabını okumamış olsanız da, okumaya başladığınızda sizi şaşırtacağından, istediğinizi vereceğinden kuşku duymazsınız. Doğruyu söylemek gerekirse ben de daha önce Wulf Dorn okumamış biri olarak kitabın beklentilerimi karşılayacağından eminim. Nasıl emin olduğumu bilmiyorum, sanırım yazarın dış görünüşünün bile biraz ürkütücü olması, kitap yorumları ve Dorn'un TÜYAP Kitap Fuarı'nda Türk okuyucularıyla kurduğu diyaloglar ve samimi tavırları bunda etkili oldu. Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Psikiyatrist ise beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Bir gerilim romanı okuyacaksanız, türün adından da yola çıkarak o romandan ilk beklentiniz, yazarın olayları ele alış şekli ve bunu okuyucuya aktarırken kullandığı üslubun sizi gerebilmesidir. Psikiyatrist'in bunu başarabildiğini düşünüyorum.

Psikiyatrist'i okurken film izliyormuş gibi hissettiğinizi söyleyebilirim. Aksiyonu yüksek, gerilim dolu ve şaşırtıcı sona sahip bir film. Psikiyatrist'te olaylar henüz kitabın ilk sayfalarında başlıyor ve bu sayede kendinizi bir anda ilgi çekici bir hikayenin ortasında buluyorsunuz. Sayfalar ilerledikçe olayların ne yönde gelişeceği merak duygunuzu kamçılarken bir taraftan da kitabı adeta yaşıyorsunuz.

Ana karakterimiz Ellen Roth, Orman Kliniği'nde çalışan bir psikiyatristtir. Erkek arkadaşı yurt dışına çıktığı için ona yönlendirilen ve Özellikle İlginç Vaka olarak adlandırılan bir vakayla karşı karşıya kalan Ellen'ı sıradışı olaylar ve korku dolu günler beklemektedir. Şiddet gören ve neredeyse konuşamayacak hale gelen isimsiz bir hastanın Kara Adam adını verdiği bir kişi tarafından takip edildiğini söylemesi ve bu hastanın esrarengiz biçimde ortadan kaybolmasıyla, Ellen'ı da içine alan gizemli olaylar başlayacaktır. Peki bu hasta ve onu bu hale getiren Kara Adam kimdir, Ellen bu olaylarda ne tür bir rol oynamaktadır?

Psikiyatrist, adından da anlayabileceğiniz üzere içinde psikolojik öğeleri de barındırıyor. Az da olsa psikolojik travmalar, stres bozuklukları gibi konularda gerek terim olarak gerekse bu rahatsızlıkların bireyde ne şekilde geliştiğiyle ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz. Wulf Dorn okuru bu alanlarda bilgi sahibi yapmakla kalmıyor aynı zamanda ürpertiyor, şaşırtıyor, heyecanlandırıyor. Ayrıca yazar son derece özgün bir konuyu okuyucu ile buluşturmuş. Ben daha önce bu tür bir olayın ele alındığı bir kitap okumamıştım dolayısıyla bu durum da Psikiyatrist'in artılarından biri oldu benim için. İnsan zihninin derinliklerine bir yolculuğun yapıldığı ve bu yolculuğun korku ve gerilim unsurlarıyla harmanlandığı Psikiyatrist, gerilim severlerin kaçırmaması gereken bir kitap.
416 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Wulf Dorn'un Karabasan'ından ve hiç sevmediğim, aceleye getirilmiş basit eseri Oyunbaz'ının ardından Psikiyatrist adlı kitabı bana bir başyapıt okuduğumu düşündürdü. Eserin polisiye ve gerilim okumayı seven okurlar açısından yeni bir şey anlatmadığını, ancak anlatımı ve özellikle de atmosfer oluşturma biçimi açısından oldukça etkileyici bulduğumu söylemem gerek. Wulf Dorn'un psikiyatrist olmasının yazarlığına etkisi, Karabasan adlı kitabında büyük bir travma yaşayan Simon adlı baş karakteri üzerinden görüldüğü gibi, karakterlerinin karmaşık ruh hallerini, travmalarını, sürçme ve takılmalarını güzel ifade edebilmesi ve bu karmaşıklıkları gerçekçi ve hatta ürkütücü atmosfer, olay ve mekân tasvirleriyle güçlü bir etki yaratacak tarzda yaratabilmesiydi. Karabasan'da özellikle kitabın sonlarına doğru sarkan ve gerçeklik duygusu zedelenmese bile etkileyiciliği hasar gören bu üslûp ve tarz, Psikiyatrist'te en tepede, en zirvede, kesinlikle kalburüstü bir şekilde kotarılıyor; yazar karakterin ya da karakterlerin iç dünyalarını, karmaşalarını, karabasanlarını etkileyici, kâbus gibi iç seslerle kitabın sonuna dek şiddeti artan bir etkileyicilikle yaratmayı başarıyor. Polisiye ve gerilim tarzı kitaplarda en büyük sorunlardan birisi, herşeyin başının sonunun bir anlamda aynı olması. Suç konusunda yeni bir şey söyleyebilen eserler varsa da buna az denk geldiğimden Katzenbach'ın Psikoanalist'ini bir başyapıt olarak görmeye devam ediyorum. Dorn'un Psikiyatrist'i ise bu tür gizemli gerilim kitaplarında çokça denk gelinebilecek bir yapıya sahip olsa ve kitabın sırrı veya sırları ortaya çıktığında çok da yeni bir şey okumadığımızı bize düşündürtse bile, eserin bu sırrı ve daha önemlisi karakterin içindeki cehennemi böylesine etkileyici bir şekilde yaratabilmesine kendi adıma ilk kez denk geliyorum. Cehennem bir başkasıdır diyen kimdi, bir düşünürdü herhalde, ama Wulf Dorn, bu cehennemi insanın travmatik geçmişine, köklerine, insan ruhunun karmaşık ve çok katmanlı yapısına yansıtarak son derece güzel bir eser çıkarıyor ortaya. Bu yüzden okumayan herkese mutlaka öneriyorum Psikiyatrist'i.
 • Şizofren
  8.4/10 (304 Oy)315 beğeni756 okunma95 alıntı6.711 gösterim
 • Oyunbaz
  8.8/10 (339 Oy)305 beğeni748 okunma109 alıntı7.980 gösterim
 • Kafes
  8.2/10 (1.297 Oy)1.048 beğeni2.850 okunma166 alıntı21.897 gösterim
 • Çırak
  8.7/10 (756 Oy)682 beğeni2.641 okunma135 alıntı10.343 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.131 Oy)1.036 beğeni3.446 okunma311 alıntı17.459 gösterim
 • Şeytanı Uyandırma
  8.4/10 (655 Oy)604 beğeni2.225 okunma144 alıntı13.064 gösterim
 • Günahkâr
  8.6/10 (490 Oy)458 beğeni1.918 okunma102 alıntı7.188 gösterim
 • İkiz Bedenler
  8.8/10 (448 Oy)422 beğeni1.718 okunma122 alıntı6.488 gösterim
 • Gece Nöbeti
  8.4/10 (425 Oy)389 beğeni1.456 okunma74 alıntı8.280 gösterim
 • Trendeki Kız
  7.4/10 (1.136 Oy)821 beğeni2.923 okunma324 alıntı16.174 gösterim
416 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kara Adam. Kara Adam. Kim korkar Kara Adam’dan.

Nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Harika bir psikolojik gerilim kitabı okuduğumdan mı başlasam, yoksa üzerimde bıraktığı etkiyle uyurken görülen rüyanın kontrolünü bilinçli bir şekilde ele aldığınız lüsid rüyalar gördüğümden mi başlasam gerçekten bilmiyorum. Wulf Dorn mesleğini yazarlıkla birleştirerek sizi gerim gerim germeyi, karanlıkta Kara Adamları düşündürmeyi, ele aldığı psikolojik vakalarla bizi heyecanlandırmayı başarıyor. Ve bu yüzden okuduğum son Wulf Dorn kitabı olmayacak Psikiyatrist. Psikolojik gerilim filmlerin sizde bıraktığı etkiyi bilirsiniz. Ama ya psikolojik gerilim kitaplarının? Okurken bizzat yaşadığınız olaylar sizde daha farklı gerilimler yaratacak bu kitabı okurken.

Ellen Roth Orman Kliniği’nde çalışan bir psikiyatristtir. Ellen’in erkek arkadaşı Chris iznini kullanmadan önce ona ÖİV(özellikle ilginç vaka) dosyasıyla İsimsiz bir hasta bırakır. İsimsiz Hasta şiddet mağduru, eli yüzü morluk ve pislik içinde bir kadındır. Ellen kadınla konuşmaya çalışmış ama kadın sürekli Kara Adam dediği kişinin onu takip ettiğini sayıklamıştır. Kara Adam. Kara Adam. Kim korkar Kara Adam’dan. Ellen’ın hayatını kökünden değiştirecek bu kadın bir gün klinikten kaybolur. İsimsiz Hasta klinikten nasıl kayboldu? Ellen’ın hayatı nasıl değişecek? İsimsiz Hasta’nın peşindeki Kara Adam kim? Ve gerçekler kimin canını yakacak? Soluksuz okunan bir psikolojik gerilim kitabı.

Kara Adam. Kara Adam. Kim korkar Kara Adam’dan.

Bilinçaltı ya da daha genel bir tanımla ifade etmek gerekirse zihin dediğimiz oluşun gücünü Psikiyatrist’te çok iyi bir şekilde görmekteyiz. Geçmişte yaşanmış travmalar zihnin kendini koruma içgüdüsü tarafından bastırılarak zihnin yine kendi karanlıklarına gömülür. Bu ilerde kişilikte bölünmelere ya da değişik psikolojik sorunlara neden olur. Psikiyatrist’te bunun gibi bir vaka ile karşı karşıya kalacaksınız. Yazarın olayları anlaşılır biçimde ortaya koyması genelde zor anlaşılan bu gibi psikolojik vakaların daha açık bir biçimde görülmesine yardımcı oluyor. Bu yönden rahatlıkla okunan bir kitap olduğunu garanti ediyorum.

Psikolojiye ilgili biri olarak psikolojik öğelerin romanlarda ya da diğer kitaplarda ele alınması hoşuma gidiyor. Psikozlar, nevrotik hastalıklar ve diğer bir sürü şey... Psikoloji çok geniş bir alan. Bu alana Psikiyatrist ile kısa bir göz atmak için arkanıza yaslanmayın, ensenizde Kara Adam’ın soğuk nefesini hissedin. Ve bu kitapta kimseye inanmayın. Kendinize bile güvenmeyin. Gerçeği aramayın çünkü gerçek sizi yanınızda bulacak…
416 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"Zayıflığını gösterirsen diğerleri seni yiyip bitirir."
Ellen tüm hayatını bu söz üzerine kurmuş. Bir psikiyatristin bozulan psikolojisi. Ne kadar zor. İnsan kendini mesleğine adıyor ama aslında ihtiyaçtan dolayı. Sanırım hepimiz böyleyiz. Kendimizde ne eksikse onu tamamlayabileceğimiz mesleklere yöneliyoruz.
Yazarın kitabını ilk kez okudum. Başka kitapları var gel beleşe vereceğim oku yeterki derseniz de almam da okumam da. Bir başkası için bu kitap hayatında okuduğu en güzel kitaplardan biri olabilir ama benim için değil. Okuyacağım kitapların içerisinde argo sözcükler ve yakışıksız bulduğum konular yer almamalı. En azından bu açık bir dille belirtilmemeli. Ama tek sorun bu da değil. Yazarın dilini çok sade buldum kitap okuyormuş hissi vermedi, üzgünüm. Kısacası; konu itibariyle harika ama diğer etkenler yönünden harika değil. (Ortada bir emek olduğu için fazla da ağır konuşmak istemiyorum.)
416 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kitabın kurgusuna hayran kalmamak elde değil!!
Her sayfasında ayrı bir gerilim her sayfada sizi yanıltan bir başka olay.
Kitapta psikiyatrist kadın ve onun şiddet mağduru hastasıyla tanıştığı günden beri başına gelenler anlatılmakta. Zamanla her şeyin karmaşık bir labirent haline dönüşmesi sonucu kendinizi adeta kitabın içinde hissediyorsunuz. Ben okurken belli tahminlerde bulundum ama her defasında ters köşe oldum:)
Yazarın zekası hayran kalınası:)
Her sayfada sizi şaşırtıyor.
Bu kitabı okurken pek çok psikolojik terim ve hastalık öğrendim. Kitabı tavsiye ediyorum. Kitap film gibi, her saniyesi gözünüzün önünde..
416 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Kimseye inanma.
Kendine bile güvenme.
Ellen mı, yoksa Lara mı?
İkisini de dene, tarafını seç...
Hayatımda okuduğum en değişik kitaplardan birinin kapağını şuan kapatmış bulunuyorum. Gerek konusu, gerek işleyiş biçimi, gerek vardığı yer olsun gerçekten "efsane" diye tabir edebilirim.
Şu anda tahmin edemeyeceğiniz kadar şaşkınım aslında. Kitabı okuduğunuzda insan beyninin aslında ne kadar güçlü bir yapı olduğunu, insan psikolojisinin, beyni ne raddelere getirebileceğini çok şaşırtıcı bir biçimde göreceksiniz.

Kitapta psikoloğumuz Ellen Roth'un kliniğe gelen bir hastasıyla hayatı değişmeye başladı, lakin olay gerçekten böyle miydi? Olaylar Ellen'ı ve meslektaşı Mark'ı çok farklı yerlere getirdi ve çok farklı yerlerde bıraktı. Tıpkı bir gelgitin kıyıda kumları biriktirdiği gibi biriktirdi iki ayrı kişiyi, ve onları hayatın çok farklı yerlerinde, başladıkları durumdan çok bir farklı biçimde bıraktı oldukları yerlere.

Okuduğum ilk Wulf Dorn kitabıydı Psikiyatrist, ama asla sonuncusu değil. Çok akıcı, çok kolay okunan, gerilimin, heyecanın ve merak duygusunun hiç düşmediği bir kitaptı.
Öğrendiğim terimler, öğrendiğim psikolojik rahatsızlıklar, lucid rüyalar, beynin insan zihnine oynadığı oyunlar, beni şok etti, onun için yazacak pek fazla bir şey de bulamıyorum aslına bakarsanız. Ama şunu söyleyebilirim: Bu kitabı okumadan ölmemenizi dilerim.
Keyifli okumalar...
416 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Psikiyatrist yazarın ilk kitabı olmasından mütevelli aralarda konudan hafif sapmak gibi girişimleri olmuş olsa bile fevkaladenin fevkinde ki konusuyla tüylerinizi diken diken edebilecek bir öykü sermiş önünüze türü sevenler için biçilmiş resmen :))
416 syf.
·10 günde·8/10
Kitabı satın almadan önce yorumları okumuştum ve beklentimi karşılayacak bir kitap olacağını tahmin etmiştim. Tahminim doğru çıktı... Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, gerek anlatım tarzı olarak gerek kurgu olarak çok başarılı buldum. Polisiye ve psikoloji kitaplarına ilgi duyanlara tavsiye ederim. Okurken korkudan kaçacak yer aramayacaksınız belki ancak bazı bölümleri yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz... Tahminleriniz sık sık değişecek okurken, ters köşe olabilirsiniz... İyi okumalar...
416 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle roman yazar Wulf DORN tarafından 2017 yılında yayımlanmış. En azından en güncel yeni baskı bu tarihte diyebiliriz. Kitabın fiyatı 22.5 tl (idefix.com). Sayfa sayısı 416 umarım bu gözünüzü korkutmamıştır. Pegasus Yayınlarının bize sunduğu pikolojik gerilim türünde bir roman diyebiliriz.

..

Kimseye inanma

Kendine bile güvenme

Gerçeği arama

Gerçek seni bulacak

..

Son zamanlarda sürekli psikolojik kitaplar okuyordum ama okuduğum kitaplarda genellikle bir kurgu olmuyordu. Bu durumdan fazlasıyla muzdariptim. Ne bileyim izlediğim psikoljik gerilim filmleri gibi bir kitap arıyordum sanırım sonunda aradığımı bulmuşum. Sanırım dememin nedeni ise kitabın sonlarına doğru bu kanıya varıyor olmam.

Öncelikle yazarımız Wulf Dorn’ dan bahsetmek gerekirse 1969 doğumlu ve 12 yaşından berikısa öyküler yazan ve bu anlamda fazlasıyla ilgi görmüş birisi. 1994′ ten beri bir psikiyatri kliniğinin mesleki rehabilitasyon bölümündeki hastalara destek veriyor. Aslında kitabın arka kısmında yazan yazar bilgisi haricinde Wulf Dorn hakkında başka bir yerden ne kadar araştırma yapsam da net bir bilgi edinemedim. Kendi sitesine de ulaşamadım ama yine de linkini bırakayım (http://www.wulfdorn.de). Umarım ulaşmak istediğiniz bir bilgi olduğunda bu siteden ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında böyle net olmayan ve sadece destek veren tarzda bir şey yazdıkları için psikoloji alanında bir eğitimi olmadan çevreden gördükleriyle, kendi araştırdıklarıyla bazı bilgilere sahip olarak bir psikolojik roman yazdığını düşündüm. Hala daha net bir bilgim yok eğer bilgisi olan varsa bana ulaşırsa memnun kalırım. Hal böyle olunca kitabı okurken yer yer ne saçma ya diyordum. Çünkü ufacık bir psikolojik terim çıkmasın hemen yıldızlanarak dipnotta anlamı veriliyordu. Bu bana çok basit gelmişti.

Başlarda ergen kitabı okuduğumu ama kitabı yarım bırakmamak için okumaya çalıştığımı dile getiriyordum ama sonu öyle bir şaşırttı ki beni hala bu düşünceyi savunmuyorum. Spoiler vermeyeceğim bu konuda rahat olabilirsiniz.

Kitapta psikiyatr Ellen Roth başrolü üstleniyor. Yan karakterler olarak da yine klinikten psikiyatr meslektaşları Mark ve Chris var.

Kitabın başında Ellen’ ın sevgilisi Chris bir geziye çıkıyor ve Ellen’ a bir ÖİV hastasını bırakıyor. Bu arada ÖİV’ in açılımı özellikle ilginç vaka demek, çevirilerden bu hale nasıl gelmiş bilmiyorum orjinali çok daha idealdir bence neyse Ellen’ ın bu hastayla birlikte hikayesi de başlıyor. Türüne psikolojik gerilim dediğimizi unutmayalım bu süreçte başına çok fena olumsuzluklar geliyor. Bir nevi kaçış ve katili yakalama gibi kendinizi polisiye romanında hissedebilirsiniz. Çünkü Ellen’ ın arayışı esnasında yaptığı tahminlerle siz de oturduğunuz yerden katili veya en meşhur ifadeyle Kara Adam’ ı bulmaya çalışıyorunuz.

Kitap resmen psikolojik bir roman okuduğunuzu yüzünüze yüzünüze bağırıyor. Çünkü en ufak şeylerde ne narsist ya da ufak ses duyulmalarında şizofren olamam tarzında cümlelere şahir oluyorsunuz bu esnada istemsizce gülebilirsiniz biraz basit kaçıyor çünkü.

Bu arada yazarımız Wulf Dorn ne kadar kütürel bir insan olduğunu göstermekte baya ısrarcı. Hitchcock’ un Sapık filminden tutun Stephen King’e hatta ordan yönetmen David Lynch’ e kadar değiniyor. Bu noktada okurken wawww!! demelisiniz sanırım :))

bla bla bla

Ensest ilişkiden, kimlik karmaşasına kadar kitabın sonlarına doğru gerilimi damarlarınızda daha net hissedebileceğiniz roman. Sonu için bile okunmaya değer.
416 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Wulf Dorn’un tamamen tavsiye üzerine aldığım ve okuduğum ilk kitabı. Kitap beklentimi karşıladı mı? Evet
Yazarın olayları kurgulamasını ve anlatım tarzını başarılı buldum. Hatta bazen kendimi korku filmi izliyormuşum gibi hissedip, kitabı kapatarak bir kaç saniye kendime gelmeyi beklediğim anlar da oldu.
Psikiyatrist; gerilimi yüksek bir eser, daha ilk sayfalarda aksiyon başlıyor ve okuyucu kendini direk olayların içinde buluyor. Psikiyatrist Ellen Roth, seyahate çıkan erkek arkadaşı Chris’in özel ricasıyla ilgilendiği yeni hastayla karşılaşıyor ve olaylar başlıyor...
Tavsiye ediyorum.
Keyifli okumalar.
416 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bir sene önce satın alıp, okuması için arkadaşıma vermiştim. Tabi ki okurken en büyüleyici yerini söylemişti. Böyle olunca da ben okumak istemedim. Sevmiyorum kitaptaki olayların bana aktarılmasını. Hep kitaplığımda bana göz kırpıyordu en sonunda okumaya karar verdim. Bittiğine üzüldüğüm kitapların başında geliyor. Okumanızı tavsiye ederim.
416 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kimseye inanma
Kendine bile güvenme
Gerçeği arama

Klasik olacak belki de ama nereden başlayacağımı, nasıl toparlayacağımı bilemiyorum. Kitap internetten almayı düşündüğüm kitaplara bakarken karşıma çıktı. O sırada yorumları okuyarak ve beğenebileceğimi düşünerek aldım. Gerçekten de beni hiç yanıltmadı. Kitap bir çırpıda okunup bitiyor. Anlatımı o kadar akıcı ve kurgu o kadar iyi kurgulanmış ki siz fark etmeden sayfalar birbiri ardına çevriliyor. Bir bakmışsınız bu kadar okudum mu ya diyorsunuz ve yine bir bakıyorsunuz kitap bitmiş. Ben hayat koşturması içinde biraz geç bitirdim bu beni üzdü ama son 160 sayfa bir günde bitti.

Konudan çok bahsetmek ve farkında olmadan spoi vermek istemiyorum. Kendim bir kitap olsun dizi ya da film olsun hakkında araştırma yaparken uyarılmadan yazılan içeriklerden hiç hoşnut olmuyorum. Aynı zamanda bunu yapmadan yazabileceklerim de her yerde okuyabileceğiniz birbirini tekrar eden sözcük yığını haline geliyor. Sadece şunu söylemek istiyorum evet kitap için bir psikolojik gerilim romanı ve her sayfası içine çekiyor. İçindeki psikolojik bilgiler size bir genel kültür sağlayabilecek şekilde ya da bir psikoloji öğrencisiyseniz kitap size küçük mesleki bilgiler sağlayabilir :) Bazı sayfaları sabah, bazı sayfaları otobüste, bazı sayfaları gece karanlıkta küçük bir ışık altında okudum ve o karanlıkta okuduğum bazı yerlerde o kadar ürktüm ki etrafımı kontrol etme isteği duydum. Sizi içinde yaşatan, olayları 3 boyutlu hale getiren bir anlatımı var. Kimi zaman kendimi karakterin yerine koydum kimi zaman yanlarında oturan bir kişi gibi hissettim. Olaylar devamlı önümde canlandı. Son sayfaya kadar sizi şaşırtmayı başarıyor. Bazı küçük yerlerde güldürdü, son sayfalara doğru beni ağlattı ve çoğunlukla da şaşırttı diyelim.

Bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. Küçük bir acaba varsa içinizde olmasın. Mutlaka alıp okuyun. Zaten sonrasında sizde hak vereceksiniz. Wulf Dorn gerçekten güzel bir yapıt ortaya koymuş.

Son olarak kitaptan küçük bir alıntı ile son vermek istiyorum. Kitap hakkında düşündüğüm ve şu ana kadar okuduğum kitaplar arasında bu kitap için diyebileceğim bir yorum olsun bu.
"Aynı şeyi tekrar tekrar söyleyebilirim: Bu, hayatımda duyduğum en çılgın hikaye."
Ne sebepten olursa olsun, biri kendinden zayıf olana kötü davrandığı takdirde, bu bana göre işlenen tüm suçlardan daha kötüdür.
Wulf Dorn
Sayfa 72 - Pegasus Yayınları
"İnsan bazen kendine yalan söylemekte o kadar uzun süre başarılı olur ki sonunda kendi uydurduklarına inanmaya başlar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Psikiyatrist
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055360443
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Trigger
Çeviri:
Firuzan Gürbüz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Kimseye inanma
Kendine bile güvenme
Gerçeği arama
Gerçek seni bulacak

"O geldiğinde, beni koruyacağına söz ver!"
Şiddet mağduru bir kadın hasta, psikiyatrist Ellen Roth'un kâbusu haline gelir: Kara Adam tarafından izlendiğini iddia eden hasta, gizemli biçimde, iz bırakmadan ortadan kaybolur. Şimdi kendi hayatını da hastasınınkini de tehlikeye atan korkunç bir oyunun ortasındaki Dr Ellen Roth için hiç kimseye güvenemediği umutsuz bir savaş başlamıştır. Şeytani bir yapbozun parçalarını bir araya getirmeye çalışmaktan başka çaresi kalmayan genç psikiyatrist, korku, şiddet ve paranoyadan oluşan bu labirentte çıkış yolunu bulabilecek midir?

"İnsan zihninde öyle yerler vardır ki kimse buralara ulaşamaz. Psikiyatrist bizi zihnimizin karanlık tarafına götürüyor."
-Donato Carrisi-

"Gerilim romanlarının yeni yıldızı!"
-Weltbild-

"Sanki David Lynch, Stephen King'in bir romanını filme almış gibi. Harika!"
-Thomas Thiemeyer-

"Mükemmel bir gerilim romanı: Dorn, okuru ruhun derinliklerine sürüklemeyi çok iyi biliyor."
-Sebastian Fitzek-

"Psikiyatrist, bu yıl okuduğum en iyi kitaplardan. Çok iyi bir yazar yetişiyor."
-Wolfgang Weninger-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.330 okur

 • Dilberay Sayar
 • C
 • Salon Çiçeği
 • Beyza Metin
 • Zehra nur mert
 • HÜSEYİN SOYSAL
 • Özge Karakaya
 • Mavzer reşitoğlu
 • Fatma Nur Bilgin
 • Aygun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%22.9
18-24 Yaş
%22
25-34 Yaş
%16.1
35-44 Yaş
%20.9
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.9
Erkek
%19.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.8 (229)
9
%24.4 (148)
8
%20.8 (126)
7
%9.9 (60)
6
%3.8 (23)
5
%1.7 (10)
4
%0.5 (3)
3
%0.7 (4)
2
%0.2 (1)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları