Psikiyatrist

8,9/10  (209 Oy) · 
459 okunma  · 
203 beğeni  · 
6.430 gösterim
Kimseye inanma
Kendine bile güvenme
Gerçeği arama
Gerçek seni bulacak

"O geldiğinde, beni koruyacağına söz ver!"
Şiddet mağduru bir kadın hasta, psikiyatrist Ellen Roth'un kâbusu haline gelir: Kara Adam tarafından izlendiğini iddia eden hasta, gizemli biçimde, iz bırakmadan ortadan kaybolur. Şimdi kendi hayatını da hastasınınkini de tehlikeye atan korkunç bir oyunun ortasındaki Dr Ellen Roth için hiç kimseye güvenemediği umutsuz bir savaş başlamıştır. Şeytani bir yapbozun parçalarını bir araya getirmeye çalışmaktan başka çaresi kalmayan genç psikiyatrist, korku, şiddet ve paranoyadan oluşan bu labirentte çıkış yolunu bulabilecek midir?

"İnsan zihninde öyle yerler vardır ki kimse buralara ulaşamaz. Psikiyatrist bizi zihnimizin karanlık tarafına götürüyor."
-Donato Carrisi-

"Gerilim romanlarının yeni yıldızı!"
-Weltbild-

"Sanki David Lynch, Stephen King'in bir romanını filme almış gibi. Harika!"
-Thomas Thiemeyer-

"Mükemmel bir gerilim romanı: Dorn, okuru ruhun derinliklerine sürüklemeyi çok iyi biliyor."
-Sebastian Fitzek-

"Psikiyatrist, bu yıl okuduğum en iyi kitaplardan. Çok iyi bir yazar yetişiyor."
-Wolfgang Weninger-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786055360443
 • Orijinal Adı:
  Trigger
 • Çeviri:
  Firuzan Gürbüz
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 08 Şub 14:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı yazarlar vardır henüz hiçbir kitabını okumamış olsanız da, okumaya başladığınızda sizi şaşırtacağından, istediğinizi vereceğinden kuşku duymazsınız. Doğruyu söylemek gerekirse ben de daha önce Wulf Dorn okumamış biri olarak kitabın beklentilerimi karşılayacağından eminim. Nasıl emin olduğumu bilmiyorum, sanırım yazarın dış görünüşünün bile biraz ürkütücü olması, kitap yorumları ve Dorn'un TÜYAP Kitap Fuarı'nda Türk okuyucularıyla kurduğu diyaloglar ve samimi tavırları bunda etkili oldu. Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Psikiyatrist ise beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Bir gerilim romanı okuyacaksanız, türün adından da yola çıkarak o romandan ilk beklentiniz, yazarın olayları ele alış şekli ve bunu okuyucuya aktarırken kullandığı üslubun sizi gerebilmesidir. Psikiyatrist'in bunu başarabildiğini düşünüyorum.

Psikiyatrist'i okurken film izliyormuş gibi hissettiğinizi söyleyebilirim. Aksiyonu yüksek, gerilim dolu ve şaşırtıcı sona sahip bir film. Psikiyatrist'te olaylar henüz kitabın ilk sayfalarında başlıyor ve bu sayede kendinizi bir anda ilgi çekici bir hikayenin ortasında buluyorsunuz. Sayfalar ilerledikçe olayların ne yönde gelişeceği merak duygunuzu kamçılarken bir taraftan da kitabı adeta yaşıyorsunuz.

Ana karakterimiz Ellen Roth, Orman Kliniği'nde çalışan bir psikiyatristtir. Erkek arkadaşı yurt dışına çıktığı için ona yönlendirilen ve Özellikle İlginç Vaka olarak adlandırılan bir vakayla karşı karşıya kalan Ellen'ı sıradışı olaylar ve korku dolu günler beklemektedir. Şiddet gören ve neredeyse konuşamayacak hale gelen isimsiz bir hastanın Kara Adam adını verdiği bir kişi tarafından takip edildiğini söylemesi ve bu hastanın esrarengiz biçimde ortadan kaybolmasıyla, Ellen'ı da içine alan gizemli olaylar başlayacaktır. Peki bu hasta ve onu bu hale getiren Kara Adam kimdir, Ellen bu olaylarda ne tür bir rol oynamaktadır?

Psikiyatrist, adından da anlayabileceğiniz üzere içinde psikolojik öğeleri de barındırıyor. Az da olsa psikolojik travmalar, stres bozuklukları gibi konularda gerek terim olarak gerekse bu rahatsızlıkların bireyde ne şekilde geliştiğiyle ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz. Wulf Dorn okuru bu alanlarda bilgi sahibi yapmakla kalmıyor aynı zamanda ürpertiyor, şaşırtıyor, heyecanlandırıyor. Ayrıca yazar son derece özgün bir konuyu okuyucu ile buluşturmuş. Ben daha önce bu tür bir olayın ele alındığı bir kitap okumamıştım dolayısıyla bu durum da Psikiyatrist'in artılarından biri oldu benim için. İnsan zihninin derinliklerine bir yolculuğun yapıldığı ve bu yolculuğun korku ve gerilim unsurlarıyla harmanlandığı Psikiyatrist, gerilim severlerin kaçırmaması gereken bir kitap.

Rogojin 
 05 Mar 19:00 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Wulf Dorn'un Karabasan'ından ve hiç sevmediğim, aceleye getirilmiş basit eseri Oyunbaz'ının ardından Psikiyatrist adlı kitabı bana bir başyapıt okuduğumu düşündürdü. Eserin polisiye ve gerilim okumayı seven okurlar açısından yeni bir şey anlatmadığını, ancak anlatımı ve özellikle de atmosfer oluşturma biçimi açısından oldukça etkileyici bulduğumu söylemem gerek. Wulf Dorn'un psikiyatrist olmasının yazarlığına etkisi, Karabasan adlı kitabında büyük bir travma yaşayan Simon adlı baş karakteri üzerinden görüldüğü gibi, karakterlerinin karmaşık ruh hallerini, travmalarını, sürçme ve takılmalarını güzel ifade edebilmesi ve bu karmaşıklıkları gerçekçi ve hatta ürkütücü atmosfer, olay ve mekân tasvirleriyle güçlü bir etki yaratacak tarzda yaratabilmesiydi. Karabasan'da özellikle kitabın sonlarına doğru sarkan ve gerçeklik duygusu zedelenmese bile etkileyiciliği hasar gören bu üslûp ve tarz, Psikiyatrist'te en tepede, en zirvede, kesinlikle kalburüstü bir şekilde kotarılıyor; yazar karakterin ya da karakterlerin iç dünyalarını, karmaşalarını, karabasanlarını etkileyici, kâbus gibi iç seslerle kitabın sonuna dek şiddeti artan bir etkileyicilikle yaratmayı başarıyor. Polisiye ve gerilim tarzı kitaplarda en büyük sorunlardan birisi, herşeyin başının sonunun bir anlamda aynı olması. Suç konusunda yeni bir şey söyleyebilen eserler varsa da buna az denk geldiğimden Katzenbach'ın Psikoanalist'ini bir başyapıt olarak görmeye devam ediyorum. Dorn'un Psikiyatrist'i ise bu tür gizemli gerilim kitaplarında çokça denk gelinebilecek bir yapıya sahip olsa ve kitabın sırrı veya sırları ortaya çıktığında çok da yeni bir şey okumadığımızı bize düşündürtse bile, eserin bu sırrı ve daha önemlisi karakterin içindeki cehennemi böylesine etkileyici bir şekilde yaratabilmesine kendi adıma ilk kez denk geliyorum. Cehennem bir başkasıdır diyen kimdi, bir düşünürdü herhalde, ama Wulf Dorn, bu cehennemi insanın travmatik geçmişine, köklerine, insan ruhunun karmaşık ve çok katmanlı yapısına yansıtarak son derece güzel bir eser çıkarıyor ortaya. Bu yüzden okumayan herkese mutlaka öneriyorum Psikiyatrist'i.

Murat Sezgin 
13 Nis 12:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kara Adam. Kara Adam. Kim korkar Kara Adam’dan.

Nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Harika bir psikolojik gerilim kitabı okuduğumdan mı başlasam, yoksa üzerimde bıraktığı etkiyle uyurken görülen rüyanın kontrolünü bilinçli bir şekilde ele aldığınız lüsid rüyalar gördüğümden mi başlasam gerçekten bilmiyorum. Wulf Dorn mesleğini yazarlıkla birleştirerek sizi gerim gerim germeyi, karanlıkta Kara Adamları düşündürmeyi, ele aldığı psikolojik vakalarla bizi heyecanlandırmayı başarıyor. Ve bu yüzden okuduğum son Wulf Dorn kitabı olmayacak Psikiyatrist. Psikolojik gerilim filmlerin sizde bıraktığı etkiyi bilirsiniz. Ama ya psikolojik gerilim kitaplarının? Okurken bizzat yaşadığınız olaylar sizde daha farklı gerilimler yaratacak bu kitabı okurken.

Ellen Roth Orman Kliniği’nde çalışan bir psikiyatristtir. Ellen’in erkek arkadaşı Chris iznini kullanmadan önce ona ÖİV(özellikle ilginç vaka) dosyasıyla İsimsiz bir hasta bırakır. İsimsiz Hasta şiddet mağduru, eli yüzü morluk ve pislik içinde bir kadındır. Ellen kadınla konuşmaya çalışmış ama kadın sürekli Kara Adam dediği kişinin onu takip ettiğini sayıklamıştır. Kara Adam. Kara Adam. Kim korkar Kara Adam’dan. Ellen’ın hayatını kökünden değiştirecek bu kadın bir gün klinikten kaybolur. İsimsiz Hasta klinikten nasıl kayboldu? Ellen’ın hayatı nasıl değişecek? İsimsiz Hasta’nın peşindeki Kara Adam kim? Ve gerçekler kimin canını yakacak? Soluksuz okunan bir psikolojik gerilim kitabı.

Kara Adam. Kara Adam. Kim korkar Kara Adam’dan.

Bilinçaltı ya da daha genel bir tanımla ifade etmek gerekirse zihin dediğimiz oluşun gücünü Psikiyatrist’te çok iyi bir şekilde görmekteyiz. Geçmişte yaşanmış travmalar zihnin kendini koruma içgüdüsü tarafından bastırılarak zihnin yine kendi karanlıklarına gömülür. Bu ilerde kişilikte bölünmelere ya da değişik psikolojik sorunlara neden olur. Psikiyatrist’te bunun gibi bir vaka ile karşı karşıya kalacaksınız. Yazarın olayları anlaşılır biçimde ortaya koyması genelde zor anlaşılan bu gibi psikolojik vakaların daha açık bir biçimde görülmesine yardımcı oluyor. Bu yönden rahatlıkla okunan bir kitap olduğunu garanti ediyorum.

Psikolojiye ilgili biri olarak psikolojik öğelerin romanlarda ya da diğer kitaplarda ele alınması hoşuma gidiyor. Psikozlar, nevrotik hastalıklar ve diğer bir sürü şey... Psikoloji çok geniş bir alan. Bu alana Psikiyatrist ile kısa bir göz atmak için arkanıza yaslanmayın, ensenizde Kara Adam’ın soğuk nefesini hissedin. Ve bu kitapta kimseye inanmayın. Kendinize bile güvenmeyin. Gerçeği aramayın çünkü gerçek sizi yanınızda bulacak…

Meryem Hoşoğlu 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın kurgusuna hayran kalmamak elde değil!!
Her sayfasında ayrı bir gerilim her sayfada sizi yanıltan bir başka olay.
Kitapta psikiyatrist kadın ve onun şiddet mağduru hastasıyla tanıştığı günden beri başına gelenler anlatılmakta. Zamanla her şeyin karmaşık bir labirent haline dönüşmesi sonucu kendinizi adeta kitabın içinde hissediyorsunuz. Ben okurken belli tahminlerde bulundum ama her defasında ters köşe oldum:)
Yazarın zekası hayran kalınası:)
Her sayfada sizi şaşırtıyor.
Bu kitabı okurken pek çok psikolojik terim ve hastalık öğrendim. Kitabı tavsiye ediyorum. Kitap film gibi, her saniyesi gözünüzün önünde..

Pelin 
10 May 21:46 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitabı satın almadan önce yorumları okumuştum ve beklentimi karşılayacak bir kitap olacağını tahmin etmiştim. Tahminim doğru çıktı... Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, gerek anlatım tarzı olarak gerek kurgu olarak çok başarılı buldum. Polisiye ve psikoloji kitaplarına ilgi duyanlara tavsiye ederim. Okurken korkudan kaçacak yer aramayacaksınız belki ancak bazı bölümleri yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz... Tahminleriniz sık sık değişecek okurken, ters köşe olabilirsiniz... İyi okumalar...

Hümeyra 
03 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum ilk Wulf Dorn romanı. Fakat daha ilk romanda tarzını çok sevdim. Diğer iki kitabını da almayı düşünüyorum. Kitaba gelecek olursak; ağır psikolojik sorunları olan hastaların olduğu klinikte çalışan Dr. Ellen Roth'un, son günlerde yeni hastası geldiğinden beri yaşadığı akıl almaz olaylar anlatılıyor. Fakat yaşanan olaylarda bir çelişki var. Bu çelişkiden sıyrılması için gerçeği bulmak zorunda. Yer yer şaşıracaksınız, tempo hiç düşmüyor, oldukça sürükleyici bir kitap bence. Psikolojik-gerilim seviyorsanız Wulf Dorn romanlarıyla bir an önce tanışın derim.

Beyza Aldırmaz 
04 Ağu 02:59 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Wulf Dorn insanın gerçeklik algısıyla oynuyor. Kitabın başında hayatında herşey yolunda giden bir kadın karakter var. Fakat bu kadın karakter eskiden yaşadığı kötü olayları bastırmak için kendisine yeni bir kişilik , başka bir hayat kurmuş. Bir kabuk. Kabuğunda saklanırken onu tetikleyen bir olay sonrasında tehditler aldığını, biri tarafından öldürülmek istendiğini sanıyor. Ama bunların hepsi onun hayal ürününden ibaret. Korkunç bir hikaye. Az da olsa bilinçaltını etkiliyor. Etkileyici bir roman. Ama her zaman ki gibi olan kadını tüm kalbiyle seven adama oluyor. Bu biraz hayal kırıklığı yarattı bende.

kitapsosyali 
18 Nis 00:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çok ama çok güzeldi. Okuduğum ilk Wulf Dorn kitabının, eni iyi seçim olduğunu kanıtladı bana. Son sayfalarda öylesine şaşıracaksınız ki. O gizem, hiçbir sayfada eksilmiyor. Wulf Dorn bu işi çok iyi biliyor!

Yasin 
01 Oca 22:00 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerilim dolu sürükleyici bir kitaptı. Hiç sıkılmadan okudum. Sonunda acaip şaşırdım , bi bölümde acaip iğrendim. Her kitabın bitiminde olduğu gibi şuan boşluktayım hava almak için dışarı çıkıyorum...

Ceren 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın kurgusu tek kelimeyle inanılmaz. Sıkıcı ve sıradan olmaktan çok uzak. Yaratılan karakterler ve birbirleriyle olan ilişkileri en ilgi çekici olan noktalardan biri. Ama kitabın en büyüleyici kısmıysa tahmin edilemezliği. Her sayfada kitabın sonuna ve olayların akışına yönelik tahminleriniz değişiyor. Olaylar da oldukça hızlı gelişiyor. Rahatlıkla okunabilecek güzel bir kitap.

Kitaptan 48 Alıntı

Murat Sezgin 
12 Nis 11:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zayıflığını gösterirsen diğerleri seni yiyip bitirir.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 158 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 158 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
06 Şub 22:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hoşgörünün de sınırı vardır.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 175 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 175 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
06 Şub 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne sebepten olursa olsun, biri kendinden zayıf olana kötü davrandığı takdirde, bu bana göre işlenen tüm suçlardan daha kötüdür.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 72 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 72 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
07 Şub 18:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sorunun karşısında dur, ona karşı çık, arkasına gizlenme.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 394 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 394 - Pegasus Yayınları)
Rüveyde İnce 
16 Haz 14:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsan bazen kendine yalan söylemekte o kadar uzun süre başarılı olur ki sonunda kendi uydurduklarına inanmaya başlar."

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 165)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 165)
Damla Köseoğlu 
07 Şub 18:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın kişiliği ne kadar kırılgan bir şey, tıpkı cam gibi kırılgan. Bir hastalık ya da bazen sadece bir anı, insanı benzersiz yapan şeyi parçalamaya ve geride boş bir beden kılıfı bırakmaya yetiyordu.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 386 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 386 - Pegasus Yayınları)
gökçe türkkan 
13 May 09:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İntihara karar vermiş olan insanların durdurulamayacağını anladım. Biri hayatına veda etmeye gerçekten karar vermişse, bunu söylemiyor. Yapıveriyor."

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 49)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 49)
Şeyma 
 25 Nis 17:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Genellikle delirmek olarak adlandırılan duruma giden yol hiç de uzun değildir.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 247 - Pegasus yayınevi)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 247 - Pegasus yayınevi)
Meursault 
01 Ağu 20:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aklımı yitireceğimi hissediyorum.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 230 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 230 - Pegasus Yayınları)
5 /