Psikiyatrist

8,7/10  (120 Oy) · 
230 okunma  · 
106 beğeni  · 
5.170 gösterim
Kimseye inanma
Kendine bile güvenme
Gerçeği arama
Gerçek seni bulacak

"O geldiğinde, beni koruyacağına söz ver!"
Şiddet mağduru bir kadın hasta, psikiyatrist Ellen Roth'un kâbusu haline gelir: Kara Adam tarafından izlendiğini iddia eden hasta, gizemli biçimde, iz bırakmadan ortadan kaybolur. Şimdi kendi hayatını da hastasınınkini de tehlikeye atan korkunç bir oyunun ortasındaki Dr Ellen Roth için hiç kimseye güvenemediği umutsuz bir savaş başlamıştır. Şeytani bir yapbozun parçalarını bir araya getirmeye çalışmaktan başka çaresi kalmayan genç psikiyatrist, korku, şiddet ve paranoyadan oluşan bu labirentte çıkış yolunu bulabilecek midir?

"İnsan zihninde öyle yerler vardır ki kimse buralara ulaşamaz. Psikiyatrist bizi zihnimizin karanlık tarafına götürüyor."
-Donato Carrisi-

"Gerilim romanlarının yeni yıldızı!"
-Weltbild-

"Sanki David Lynch, Stephen King'in bir romanını filme almış gibi. Harika!"
-Thomas Thiemeyer-

"Mükemmel bir gerilim romanı: Dorn, okuru ruhun derinliklerine sürüklemeyi çok iyi biliyor."
-Sebastian Fitzek-

"Psikiyatrist, bu yıl okuduğum en iyi kitaplardan. Çok iyi bir yazar yetişiyor."
-Wolfgang Weninger-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786055360443
 • Orijinal Adı:
  Trigger
 • Çeviri:
  Firuzan Gürbüz
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 08 Şub 14:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı yazarlar vardır henüz hiçbir kitabını okumamış olsanız da, okumaya başladığınızda sizi şaşırtacağından, istediğinizi vereceğinden kuşku duymazsınız. Doğruyu söylemek gerekirse ben de daha önce Wulf Dorn okumamış biri olarak kitabın beklentilerimi karşılayacağından eminim. Nasıl emin olduğumu bilmiyorum, sanırım yazarın dış görünüşünün bile biraz ürkütücü olması, kitap yorumları ve Dorn'un TÜYAP Kitap Fuarı'nda Türk okuyucularıyla kurduğu diyaloglar ve samimi tavırları bunda etkili oldu. Yazarın okuduğum ilk kitabı olan Psikiyatrist ise beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Bir gerilim romanı okuyacaksanız, türün adından da yola çıkarak o romandan ilk beklentiniz, yazarın olayları ele alış şekli ve bunu okuyucuya aktarırken kullandığı üslubun sizi gerebilmesidir. Psikiyatrist'in bunu başarabildiğini düşünüyorum.

Psikiyatrist'i okurken film izliyormuş gibi hissettiğinizi söyleyebilirim. Aksiyonu yüksek, gerilim dolu ve şaşırtıcı sona sahip bir film. Psikiyatrist'te olaylar henüz kitabın ilk sayfalarında başlıyor ve bu sayede kendinizi bir anda ilgi çekici bir hikayenin ortasında buluyorsunuz. Sayfalar ilerledikçe olayların ne yönde gelişeceği merak duygunuzu kamçılarken bir taraftan da kitabı adeta yaşıyorsunuz.

Ana karakterimiz Ellen Roth, Orman Kliniği'nde çalışan bir psikiyatristtir. Erkek arkadaşı yurt dışına çıktığı için ona yönlendirilen ve Özellikle İlginç Vaka olarak adlandırılan bir vakayla karşı karşıya kalan Ellen'ı sıradışı olaylar ve korku dolu günler beklemektedir. Şiddet gören ve neredeyse konuşamayacak hale gelen isimsiz bir hastanın Kara Adam adını verdiği bir kişi tarafından takip edildiğini söylemesi ve bu hastanın esrarengiz biçimde ortadan kaybolmasıyla, Ellen'ı da içine alan gizemli olaylar başlayacaktır. Peki bu hasta ve onu bu hale getiren Kara Adam kimdir, Ellen bu olaylarda ne tür bir rol oynamaktadır?

Psikiyatrist, adından da anlayabileceğiniz üzere içinde psikolojik öğeleri de barındırıyor. Az da olsa psikolojik travmalar, stres bozuklukları gibi konularda gerek terim olarak gerekse bu rahatsızlıkların bireyde ne şekilde geliştiğiyle ilgili bilgi sahibi oluyorsunuz. Wulf Dorn okuru bu alanlarda bilgi sahibi yapmakla kalmıyor aynı zamanda ürpertiyor, şaşırtıyor, heyecanlandırıyor. Ayrıca yazar son derece özgün bir konuyu okuyucu ile buluşturmuş. Ben daha önce bu tür bir olayın ele alındığı bir kitap okumamıştım dolayısıyla bu durum da Psikiyatrist'in artılarından biri oldu benim için. İnsan zihninin derinliklerine bir yolculuğun yapıldığı ve bu yolculuğun korku ve gerilim unsurlarıyla harmanlandığı Psikiyatrist, gerilim severlerin kaçırmaması gereken bir kitap.

Meryem Hoşoğlu 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın kurgusuna hayran kalmamak elde değil!!
Her sayfasında ayrı bir gerilim her sayfada sizi yanıltan bir başka olay.
Kitapta psikiyatrist kadın ve onun şiddet mağduru hastasıyla tanıştığı günden beri başına gelenler anlatılmakta. Zamanla her şeyin karmaşık bir labirent haline dönüşmesi sonucu kendinizi adeta kitabın içinde hissediyorsunuz. Ben okurken belli tahminlerde bulundum ama her defasında ters köşe oldum:)
Yazarın zekası hayran kalınası:)
Her sayfada sizi şaşırtıyor.
Bu kitabı okurken pek çok psikolojik terim ve hastalık öğrendim. Kitabı tavsiye ediyorum. Kitap film gibi, her saniyesi gözünüzün önünde..

Hümeyra 
03 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum ilk Wulf Dorn romanı. Fakat daha ilk romanda tarzını çok sevdim. Diğer iki kitabını da almayı düşünüyorum. Kitaba gelecek olursak; ağır psikolojik sorunları olan hastaların olduğu klinikte çalışan Dr. Ellen Roth'un, son günlerde yeni hastası geldiğinden beri yaşadığı akıl almaz olaylar anlatılıyor. Fakat yaşanan olaylarda bir çelişki var. Bu çelişkiden sıyrılması için gerçeği bulmak zorunda. Yer yer şaşıracaksınız, tempo hiç düşmüyor, oldukça sürükleyici bir kitap bence. Psikolojik-gerilim seviyorsanız Wulf Dorn romanlarıyla bir an önce tanışın derim.

Ceren 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın kurgusu tek kelimeyle inanılmaz. Sıkıcı ve sıradan olmaktan çok uzak. Yaratılan karakterler ve birbirleriyle olan ilişkileri en ilgi çekici olan noktalardan biri. Ama kitabın en büyüleyici kısmıysa tahmin edilemezliği. Her sayfada kitabın sonuna ve olayların akışına yönelik tahminleriniz değişiyor. Olaylar da oldukça hızlı gelişiyor. Rahatlıkla okunabilecek güzel bir kitap.

niluferinkitapligi 
 02 Şub 21:56 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Gerilim kitabı yazarlarının en iyileri arasında gösterilen Alman Yazar Wulf DORN'u ilk kez okudum.Ve okuduktan sonra diyorum ki,kesinlikle abartılmamış bir övgü.Polisiye ya da psikolojik gerilim kitaplarındaki başarı düzeyi,tahmin edilemez sonlarıyla ölçülür bu bir gerçek.Ve ne kadar erken tahmin edilirse,kurguyu o kadar zayıf buluruz.Türe özellikle düşkünlüğü olan okurlar,normalden de daha kısa sürede isabetli son tahmini yaparlar ama,bu kitap en iyi ihtimalle birkaç tahmini alabora edecek nitelikte sağlam kurgulanmış.Hem de kitap boyu,dozu en küçük bir azalma göstermeyen gerilimiyle birlikte.
Şiddet görmüş bayan hastasının aniden ortadan kaybolmasıyla olay örgüsünün tam ortasına düşen bir kadın psikiyatrist.Zamanın,olay ve kişilerin gerçekliğini şüpheye düşüren bir gizem.Akıl oyunları ve beklenmedik bir son.Türünün meraklılarının okumasını özellikle isterim.
Kitabı okuyup sevenlere;çok benzer bir insan dramını anlatan,Robert de Niro'nun Hide and Seek filmini de tavsiye ederim.

Yasin 
01 Oca 22:00 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerilim dolu sürükleyici bir kitaptı. Hiç sıkılmadan okudum. Sonunda acaip şaşırdım , bi bölümde acaip iğrendim. Her kitabın bitiminde olduğu gibi şuan boşluktayım hava almak için dışarı çıkıyorum...

Burak Erdoğdu 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gercekten turunde basarili bir eser. Yazar degme okuyucuyu her seferinde ters koseye yatirabilecek meziyette...Gerilimseverlerin okumasini tavsiye ederim

Hatice Sultan 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır bu kadar kaliteli bir roman okumamistim. Kitabı elimden bırakmak çok zor oldu.Bu bolum bitsin bırakacağım derken bir baktım kitap bitmiş. Anlatılan olay müthiş bir yaratıcılıkla kurgulanmış.Yazarın dili olabildiğince sade gereksiz betimlemeler yok bu nedenle hikaye hiç kopmadan devam ediyor.Ve kitabı okurken adeta film izliyordum her sahne gözümde canlandı. Ve kitabı bitirdigimde bu adamın tüm kitaplarını okuyacağım dedim

selin baydar 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

wulf dorn isimli muazzam psikolojik gerilim yazarının okuduğum ilk kitabı açık konuşmam gerekirs kapağı beni çok etkilediği için almıştım.Muhteşem bir kitap , psikolojik gerilim severler için özenle seçilmiş bir kitap şiddetle öneriyorum.2 günde bitirmiştim beni etkisi altına alan nadir kitaplardan biri

büşra yıldız 
 30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabi okurken sıkılmıyorsunuz. Kucuk bir kiz cocugunun gecirdigi travmanin gormezden gelinmesinin gelecekte nelere senep olacagini gayet güzel bir dille anlatmis. Ben cok begendim. Kisi cozumlemelerine ipuclarina bayildim. Hem eglendim hem merak ettim. Herkese Tavsiye ederim

4 /

Kitaptan 9 Alıntı

Damla Köseoğlu 
06 Şub 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne sebepten olursa olsun, biri kendinden zayıf olana kötü davrandığı takdirde, bu bana göre işlenen tüm suçlardan daha kötüdür.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 72 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 72 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
06 Şub 22:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hoşgörünün de sınırı vardır.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 175 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 175 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
07 Şub 18:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sorunun karşısında dur, ona karşı çık, arkasına gizlenme.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 394 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 394 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
07 Şub 18:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın kişiliği ne kadar kırılgan bir şey, tıpkı cam gibi kırılgan. Bir hastalık ya da bazen sadece bir anı, insanı benzersiz yapan şeyi parçalamaya ve geride boş bir beden kılıfı bırakmaya yetiyordu.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 386 - Pegasus Yayınları)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 386 - Pegasus Yayınları)
Hümeyra 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hepimizin öğrendiklerini ilk kez tek başına hayata geçirmek zorunda kalacağı bir an vardır. O zaman öğretmenin gitme zamanıdır.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 79)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 79)
Meryem Hoşoğlu 
09 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şiddete uğramış ve boşanmaya başvurarak ya da kadın sığınma evlerine kaçarak bundan kurtulabilecek kadar güçlü kadınlar vardı. Ama bu gücü bulamayan diğerleri de vardı. Dehşete çabucak son vermeyi, sonu gelmeyen şiddete tercih edenler.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 32)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 32)
Selin K. 
 17 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

...dağınık saçları arasında oluşan koyu lekeye baktı. İçindeki doktor, kesik yarasının en kısa zamanda dikilmesi gerek, dedi. Ama savaşcının düşündüğü tek şey şuydu: S.ktiret...

Psikiyatrist, Wulf DornPsikiyatrist, Wulf Dorn
Utku 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Batan güneşin son gölgeleri Lorch'ların evini boğulmakta olan birinin parmakları gibi kavradı, sonunda yavaşça kaydı ve karanlıkla birlikte eriyip gitti.

Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 393)Psikiyatrist, Wulf Dorn (Sayfa 393)