Marthe Robert

Yazar 7,7/10 · 3 Oy · 1 kitap · 7 okunma ·  2 beğeni
Aykut, bir alıntı ekledi.
29 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

... Kafka, çevresinde pek çoklarının yaptığı gibi doğrudan kullanılabilecek bir çare sayesinde çatışmalarını çözüme ulaştırmayı değil, çelişkilerini bilmezden gelmemek, onlardan kaçmamak, zırlama bir ideolojik seçimle onları önemsizleştirmemek ya da daha da kötüsü onlara razı olmamak için, çelişkileriyle yüzleşmeyi ve onlar üstüne derinlemesine düşünmeyi görev edinir.

Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 53 - Can Yayınları)Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 53 - Can Yayınları)
Aykut, bir alıntı ekledi.
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kafka'daki sıkıdüzen sisteminde, onu gizliden gizliye hazırlayan özezerliğin dışında dikkat çeken bir başka şey de, ilk bakışta ne kadar olumsuz görünürse görünsün, bu sistemin uzlaşmaz olanı uzlaştırmaya yönelik ya da Freud'un düşle nevroz belirtisi konusunda söylediği gibi, birbirine taban tabana zıt iki eğilim arasında ayakta kalabilecek bir uzlaşma yaratmaya yönelik büyük bir çabanın sonucu olmasıdır.

Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 180 - Can Yayınları)Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 180 - Can Yayınları)
Aykut, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kafka'nın düşüncelere karşı tutumunun yarattığı sonuçlardan biri, daha yaşıyorken, onun özel yaşamına uzun süreliğine girebilen kişiler, kadınlar ya da arkadaşları tarafından bile, sürekli yanlış anlaşılmasına neden olan bir çelişkidir. Düşünceler, yol açtıkları bireysel dönüşümlerin yanında çok ama çok hafif kaldıklarından, haklı ya da haksız olmaları kendilerinden kaynaklanmaz; biçimsel içerikleri bireyin kesinlikle kendisi olabilmesi, kendiyle ve kendine belirlediği amaçla uyum içinde olabilmesi için bir şey demediği ölçüde, aynı oranda değersizdir hepsi. Dolayısla Kafka onları geçici olarak sonsuz bir hoşgörüyle karşılar, tam da bir yargı ileri sürebilmek için görmeyi bekleyen yansız bir gözlemciye yaraşacak biçimde.

Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 139 - Can Yayınları)Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 139 - Can Yayınları)
Aykut, bir alıntı ekledi.
31 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kafka hava ve memleket değiştirerek, yabancı kadınlara tutularak ya da etnik ve dinsel bağları çözerek, varlığını güçlendirme umudunu kuşkusuz bırakmaz, ama her zaman için bölünmüş yapısı yüzünden, bunu yalnızca düşüncede, demek ki yazın alanında gerçekleştirmeye çalışır, değil mi ki onda düşünceyle yazın arasında neredeyse fark yoktur. Harekete geçmeye karar verse -ama birbiriyle uyuşmazlık arzularının karmaşası içinde, her türlü karar gözüne olgunlaşmamış görünür- karşılaşabileceği tüm durumları girdileri çıktılarını açıkça görebilmek, her birinin kendisi için hangi fırsatları ve hangi tehlikeleri içerdiğini önceden kestirebilmek için kitaplarında sınamakla yetinmesi gerekir. Zamanının ve enerjisinin büyük bölümünü alan bu sistemli deneye kendini kaptırarak, tam olarak olduğu kişi, tam olarak olduğu yerde kalmayı sürdürebilir: Kafkalar arasında bir Kafka, Yahudiler arasında bir Yahudi, hem onlar arasında hem sürgünde, kimsenin yanına yaklaşamayacağı bir uzaklıkta, ama insan ilişkilerindeki karmaşık sistemde, her şeye karşın bir biçimde yakın olan bir uzaklıkta.

Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 130 - Can Yayınları)Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 130 - Can Yayınları)
Rumeysa Akkol, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017

Olağandışılık sürekli yinelendiğinde merak bile uyandırmayan, herkesçe bilinen bir durumu yansıtır.

Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 18)Franz Kafka Gibi Yalnız, Marthe Robert (Sayfa 18)