Matthew Pearl

Matthew Pearl

7.0/10
36 Kişi
·
84
Okunma
·
3
Beğeni
·
735
Gösterim
Adı:
Matthew Pearl
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri
Harvard Üniversitesi'nden ve Yale Hukuk Okulu'ndan mezun oldu. Harvard'da ve Emerson Koleji'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. İlk romanı olan Dante Kulübü otuzdan fazla dile çevrilerek, tam kırk ülkede yayınlandı. Yazar Cambridge, Massachusetts'te yaşıyor.
Ama senin gibi dahiler, dünyadan sürgün edilmiş herkes için savaşmakla yükümlüdür dostum.
...yalnızlık insana bir tür huzur da verir, sokakların karmaşasından ve başkalarının sorunlarından uzaklaştırır.
Matthew Pearl
Sayfa 47 - Goa Yayınları
Şiir herkesin aklındaki belirsiz felsefi düşüncelerin özünü tek bir dizede vererek onları kolay aktarılır ve faydalı hale getirir.
...insan bulduğu şeyin ne anlama geldiğini kavramak için, anlamsız olan her şeyi bilmelidir.
Matthew Pearl
Sayfa 183 - Goa Yayınları
Kitabın kapağında yer alan övgüyü, Dan Brown, yazarın bu kitabı için vermemiştir diye düşünüyorum. Her ne kadar yazarın diğer kitabı olan "Dante Kulübü"nü okumamış olsam da, okuyanların yorumlarında, bu kitapta aradıklarını bulamadıklarına rast geldim. Belki yüzeysel bir yaklaşım olacak ama, işinizin başınızdan aşkın olmadığı, gayet rahat olduğunuz bir periyotta, yaklaşık 350-400 sayfalık bir kitabın elinizde bir haftadan fazla kalmaması gerekir. Bir hafta sürmeden kitabı bitirirsiniz yani. Ama ben bu kitapta o zaman periyodunu baya aştım, ki bu kitabın akıcı olmamasından kaynaklı, bir ayı aşkın bir sürede ancak bitirebildim. Akıcı olmamasının yanında anlatımdaki bunaltıcı hava, karakter bolluğu ve kitaba dahil olan diğer olaylar, kitaptan uzaklaşmama sebep oldu. İtiraf etmem gerekir ki bazı sayfaları, sadece gözümün önünden anlamsızca geçen kelimeler silsilesi olarak algıladım. O kadar kopmuşum kitaptan. Kitabın sonunda bulunan, Poe'nun son günleri ile alakalı araştırmaların yer aldığı bölümü okumak bile, Poe ile ilgili kısmı kavramak adına yeterliydi bence. Onun dışında uzunca bir süre Duponte ve Baron Dupin arasında geçen "Gerçek Dupin kim ve Poe üzerindeki sır perdesini kim aralayacak?" çatışması kitabı kağnı hızında sürükleyen sebepler.
Böylesine sıkıcı bir kitaptan sonra böylesine sıkıcı bir inceleme yazmaktan ötürü üzgünüm. Dört puan vermemin sebebi, kitabın Poe gibi bir yazar hakkında farkındalık oluşturabilme ihtimali olması ve benim gibi bazı Poe okumayanları, Poe okumaya teşvik etmesi.
Dip Not: John Cusack'ın başrolünde olduğu 2012 yapımı "The Raven" filmi, size daha zevkli bir Poe hikayesi sunacaktır. Tavsiye ederim.
Kitabın konusu güzel olmasına rağmen zor okuduğum, pek beğenmediğim bir kitap oldu. Dante'nin Cehennnem eserini tercüme etmek üzere biraraya gelen Dante Klübü üyelerinin izinden giden ,Dante'yi korumayı kafasına takan bir katilin eserin basılmasını engelleyen kişileri öldürmesini anlatıyor. Aslında konu son derece ilginç , Dante klübünün gerçek olması da olayı daha da çekici yapıyor ancak yazar kurguyu o kadar dağınık anlatmış ki olayın heyecanı kalmıyor.Bunda konunun 1800 'lü yılların Amerika'sında geçmesinin de etkisi olabilir. İlk 200 sayfa kurgu oldukça karışıktı. Sonlara doğru daha güzelleşti.
Başlangıçta biraz ağır bulduğum sonlarına doğru bitmesini istemediğim bir kitap oldu. Üstüne bir de Dante'yi de seviyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. Kitapta bir dönem anlatıldığı gibi Boston'un ileri gelenlerinin İlahi Komedya'da anlatıldığı gibi öldürülmeleri ve bunun üzerine gelişen olaylar anlatılıyor. Kurgu harika, anlatımı güzel ve çarpıcı bir hikaye.
Daha kitaba başlamadan verilen 1420 tarihli Cehennem Topografyası, Paris Halk Kütüphanesi izniyle alınıp eklenmiş. Yine başlamadan verilen önsöz kısmı da öyle. Ön uyarı desek daha yerli olur gerçi. Hikayenin tarihi sanırım 1865’ti.
Başta ölenler ilgi çekici bir şekilde ölüyor. Rahip Talbot, Simonaic’lar gibi yakılırken; Baş yargıç Healey ise Tarafsızlar gibi öldü. Sadık ne diyon karşim, dediğinizi duyar gibiyim. Dante’nin kitabından alınan bir sistem bu. Kitap zaten Dante’yi övmek hatta Shakespeare ve belki de ondan daha değerli göstermek için yazılmış ve şunu diyim ki, bu kadar sık Dante’den bahsedilmesi ondan soğutur be kardeşim. Mesela Simonaic’lar ayrıca şu anlama gelir kısaca. Din kaideleri alıp satan, papazlık görevini kötüye kullananlara söyleniyor diye biliyorum.
Ölenlerin ölüm şeklinde Dante izlerinin görülmesi bile büyük olay olmuş kurguya göre. Tabi kitap için tamamen kurgu demek saçma olur çünkü gerçekten de Dünyada bir Dante Kulübü varmış eskiden. Üstelik buradaki ana karakterler de orijinal isimlerinde kullanılınca yazara bende çok büyük saygı uyandı desem yeridir. Her zaman bu kadar kaliteli eser göremeyiz kanımca ve buradaki kalite kastım da araştırmalara dayanan eserler. Yazarı tebrik ediyor, herkese keyifli okumalar ve Mutlu günler diliyorum..
İlk 200 sayfa sabredebilirseniz güzel bir roman okuma fırsatınız olabilir. Ben 3 kere başa döndüm ve birçok kere vazgeçmeyi düşündüm. İyi ki vazgeçmemişim. Romanın devamı oldukça akıcı ve heyecanlıydı. Dante hakkında verdiği bilgileri özellikle çok beğendim.
Bir yandan beğendim bir yandan da bit artık dediğim kitaplardan oldu. Öncelikle, her ne kadar kitaptan önce bilinmeyen ayrıntılara ve bilgilere yer verilmiş olsa da bir kurgu dedektiflik romanıdır ve hâlâ Poe'nin ölümü bir gizemdir. Kitaba böyle başlanmalı. Her şeyi açıklayan bir makale olarak görüp okursanız hem büyük bir yanlışlık olur hem de çok saçma gelir sıkılırsınız kitaptan. Bunun dışında gayet akıcı ve ilgi çekici bir dedektiflik romanı.

Quentin çok sevdiği yazarın sır dolu ölümü karşında çok şaşırır ve ünlü Fransız dedektif Duponte ile birlikte bu sırrı çözmeye karar verir.

Ne kadar yazarın sonlara doğru biraz uzatıp sıktığını düşünsem de okumaya değer bence, saygılar.
Edgar Allen Poe en sevdiğim ve en sıra dışı bulduğum yazardır. Haliyle bu durum onun hayatını da çekici hale getiriyor. Modern Amerikan edebiyatının kurucularından olan Poe'nun hayatı tam bir muamma. İsmi etrafında yüzlerce hikaye anlatılır. Bu kitapta onun ölümünün üzerindeki sis perdesi aydınlatılmaya çalışıyor. Tabii ki bir kurgu ancak akla en yatkın kurgu olduğu da bir gerçek. Poe'yu seviyorsanız okuyun derim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Matthew Pearl
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri
Harvard Üniversitesi'nden ve Yale Hukuk Okulu'ndan mezun oldu. Harvard'da ve Emerson Koleji'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. İlk romanı olan Dante Kulübü otuzdan fazla dile çevrilerek, tam kırk ülkede yayınlandı. Yazar Cambridge, Massachusetts'te yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 84 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 23 okur okuyacak.