Matthew Pearl

Matthew Pearl

Yazar
7.6/10
112 Kişi
·
91
Okunma
·
3
Beğeni
·
741
Gösterim
Adı:
Matthew Pearl
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri
Harvard Üniversitesi'nden ve Yale Hukuk Okulu'ndan mezun oldu. Harvard'da ve Emerson Koleji'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. İlk romanı olan Dante Kulübü otuzdan fazla dile çevrilerek, tam kırk ülkede yayınlandı. Yazar Cambridge, Massachusetts'te yaşıyor.
Ama senin gibi dahiler, dünyadan sürgün edilmiş herkes için savaşmakla yükümlüdür dostum.
...yalnızlık insana bir tür huzur da verir, sokakların karmaşasından ve başkalarının sorunlarından uzaklaştırır.
Matthew Pearl
Sayfa 47 - Goa Yayınları
Şiir herkesin aklındaki belirsiz felsefi düşüncelerin özünü tek bir dizede vererek onları kolay aktarılır ve faydalı hale getirir.
...insan bulduğu şeyin ne anlama geldiğini kavramak için, anlamsız olan her şeyi bilmelidir.
Matthew Pearl
Sayfa 183 - Goa Yayınları
26 yazarın yazdığı bir kitap ve her yazarın kendine özgü farklı yazım şeklinin olduğunu bu kitapta çok daha iyi anlıyorsunuz. Usta yazarlar ve süper hikaye ama daldan dala atlar gibiydi. 26 yazar olduğu söylenmese belki de farketmeyecektik farklı tonları bilemiyorum. Genel olarak ortalamanın üstünde diyebilirim
Puanım aslında 5'ti ancak gelirinin bağış olarak kullanılacak olması takdire değer.

26 yazar bir araya gelip, bir kitabı nasıl yazabilir ki? Kitabın kapağını ilk gördüğümde ve sonrasında bu soru zihnime takıldı ve okuyup görmek istedim. İki yazarın bile ortak kitap çıkarması bana hep şaşırtıcı gelmiştir, bir kitap sadece bir yazara ve onun düşünce dünyasına ait gibi hissederim hep.

"İnsanın hayatta yalnızca tek bir şansı olurdu ve kendisine sunulan bu şansa dört elle sarılması gerekirdi."

Kitabı dışı ile yargılayacak olursak, kitaptan etkileyici bir polisiye çıkabileceğini düşünmüyordum ama yazarların arasında kitaplarını severek okuduğum kişiler de olunca merakım arttı. Her yazar ayrı bir bölüm yazmış ve hepsi bir araya gelince hikaye de kopukluk olmuyor, bu yönden takdire değer bir iş çıkmış. Özele inecek olursak;

"Her şeyden uzaklaşmak ve olanları unutmak için çok çaba sarf ettim ama aslında hiçbir zaman unutmuyorsunuz, sadece yaralarınızın üzerini bir doku kaplıyor ve hayatınıza devam ediyorsunuz."

Kitabın konusu ve ilerleyişi fena değildi, her karakterin penceresinden olayı okumak ve çeşitli açılardan bakmak kitaba yakışmıştı. Kitabın sonuna kadar da bir gizem hakimdi, bu da sizi hikayenin içinde tutmak için iyi bir sebep. Ancak kitapta her şey ortalama seviyede idi, cinayet ve plan güzel ama şaşırtıcı olmaktan yoksun, yazar üslupları ise birbirinden farklı olduğu için bölüm geçişleri ya da aynı karakteri farklı yazarlardan okumak kitaptaki bütünlüğü zedeliyor.

"Hayattaki hiçbir şey basit değildir."

Genel olarak değerlendirecek olursam, ben 26 yazarın çalışmasından daha iyi bir sonuç beklerdim, bir polisiye roman olarak tatmin edici bulmadım. Ancak konu bütünlüğünün sağlanması ve kitabın akıcı bir şekilde yazılmış olması da sıkılmadan bitirmenizi sağlıyor. Kitaba kötü diyemesem de iyi diyemem, okusanız da okumasanız da bir şey kaybetmeyeceğiniz kitaplardan. Şuna da değinmek isterim ki, kitabın (yazarlara ödenen para dışında) gelirin Lösemi & Lenfoma Vakfı'na bağışlanacak olmasından çok hoşlandım.
Kitabın kapağında yer alan övgüyü, Dan Brown, yazarın bu kitabı için vermemiştir diye düşünüyorum. Her ne kadar yazarın diğer kitabı olan "Dante Kulübü"nü okumamış olsam da, okuyanların yorumlarında, bu kitapta aradıklarını bulamadıklarına rast geldim. Belki yüzeysel bir yaklaşım olacak ama, işinizin başınızdan aşkın olmadığı, gayet rahat olduğunuz bir periyotta, yaklaşık 350-400 sayfalık bir kitabın elinizde bir haftadan fazla kalmaması gerekir. Bir hafta sürmeden kitabı bitirirsiniz yani. Ama ben bu kitapta o zaman periyodunu baya aştım, ki bu kitabın akıcı olmamasından kaynaklı, bir ayı aşkın bir sürede ancak bitirebildim. Akıcı olmamasının yanında anlatımdaki bunaltıcı hava, karakter bolluğu ve kitaba dahil olan diğer olaylar, kitaptan uzaklaşmama sebep oldu. İtiraf etmem gerekir ki bazı sayfaları, sadece gözümün önünden anlamsızca geçen kelimeler silsilesi olarak algıladım. O kadar kopmuşum kitaptan. Kitabın sonunda bulunan, Poe'nun son günleri ile alakalı araştırmaların yer aldığı bölümü okumak bile, Poe ile ilgili kısmı kavramak adına yeterliydi bence. Onun dışında uzunca bir süre Duponte ve Baron Dupin arasında geçen "Gerçek Dupin kim ve Poe üzerindeki sır perdesini kim aralayacak?" çatışması kitabı kağnı hızında sürükleyen sebepler.
Böylesine sıkıcı bir kitaptan sonra böylesine sıkıcı bir inceleme yazmaktan ötürü üzgünüm. Dört puan vermemin sebebi, kitabın Poe gibi bir yazar hakkında farkındalık oluşturabilme ihtimali olması ve benim gibi bazı Poe okumayanları, Poe okumaya teşvik etmesi.
Dip Not: John Cusack'ın başrolünde olduğu 2012 yapımı "The Raven" filmi, size daha zevkli bir Poe hikayesi sunacaktır. Tavsiye ederim.
3 kişi bir araya gelip aynı konu hakkında düzgün bir şekilde derdini anlatamazken, polisiye dünyasının en başarılı 26 ismi bir araya gelerek, devamlılık konusunda gerçekten çok başarılı bir kitap ortaya çıkartıyor. "uyum" dedikleri bu olsa gerek.
Kitabın konusu güzel olmasına rağmen zor okuduğum, pek beğenmediğim bir kitap oldu. Dante'nin Cehennnem eserini tercüme etmek üzere biraraya gelen Dante Klübü üyelerinin izinden giden ,Dante'yi korumayı kafasına takan bir katilin eserin basılmasını engelleyen kişileri öldürmesini anlatıyor. Aslında konu son derece ilginç , Dante klübünün gerçek olması da olayı daha da çekici yapıyor ancak yazar kurguyu o kadar dağınık anlatmış ki olayın heyecanı kalmıyor.Bunda konunun 1800 'lü yılların Amerika'sında geçmesinin de etkisi olabilir. İlk 200 sayfa kurgu oldukça karışıktı. Sonlara doğru daha güzelleşti.
Başlangıçta biraz ağır bulduğum sonlarına doğru bitmesini istemediğim bir kitap oldu. Üstüne bir de Dante'yi de seviyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. Kitapta bir dönem anlatıldığı gibi Boston'un ileri gelenlerinin İlahi Komedya'da anlatıldığı gibi öldürülmeleri ve bunun üzerine gelişen olaylar anlatılıyor. Kurgu harika, anlatımı güzel ve çarpıcı bir hikaye.
Tam anlamıyla hayal kırıklığı. İsminden mi aldanıp okumaya başladım bilmiyorum ama baladığımı da genelde bitirmek gibi bir huyum var. Hollywood'un ne kadar klişesi varsa bu kitapta toplanmış. Kurgu vasat, edebi herhangi birşey beklemeyin. Sadece akıcı. Bunun yerine Cehennem Silahı serisinden herhangi birini de açıp seyredebilirsiniz. Tekrar bile olsa sıkmaz.
Severek okudum. 26 yazardan Bi hikaye. Adalet eninde sonunda yerini bulur.

Rosemary. Kocası için kendinden vazgeçen bir kadın. Kocası müzede çalışan bir hırsız. Tabloları çalarak yüksek paralara satıyor. Ve bir gün ortadan kayboluyor. Aradan zaman geçer ve ölü bulunur. Tüm işaretler Rosemary'i katil olarak gösterir ve idama mahkum olur.

Devamını kitaptan okuyunuz. ️ tavsiye edilir.
Daha kitaba başlamadan verilen 1420 tarihli Cehennem Topografyası, Paris Halk Kütüphanesi izniyle alınıp eklenmiş. Yine başlamadan verilen önsöz kısmı da öyle. Ön uyarı desek daha yerli olur gerçi. Hikayenin tarihi sanırım 1865’ti.
Başta ölenler ilgi çekici bir şekilde ölüyor. Rahip Talbot, Simonaic’lar gibi yakılırken; Baş yargıç Healey ise Tarafsızlar gibi öldü. Sadık ne diyon karşim, dediğinizi duyar gibiyim. Dante’nin kitabından alınan bir sistem bu. Kitap zaten Dante’yi övmek hatta Shakespeare ve belki de ondan daha değerli göstermek için yazılmış ve şunu diyim ki, bu kadar sık Dante’den bahsedilmesi ondan soğutur be kardeşim. Mesela Simonaic’lar ayrıca şu anlama gelir kısaca. Din kaideleri alıp satan, papazlık görevini kötüye kullananlara söyleniyor diye biliyorum.
Ölenlerin ölüm şeklinde Dante izlerinin görülmesi bile büyük olay olmuş kurguya göre. Tabi kitap için tamamen kurgu demek saçma olur çünkü gerçekten de Dünyada bir Dante Kulübü varmış eskiden. Üstelik buradaki ana karakterler de orijinal isimlerinde kullanılınca yazara bende çok büyük saygı uyandı desem yeridir. Her zaman bu kadar kaliteli eser göremeyiz kanımca ve buradaki kalite kastım da araştırmalara dayanan eserler. Yazarı tebrik ediyor, herkese keyifli okumalar ve Mutlu günler diliyorum..

Yazarın biyografisi

Adı:
Matthew Pearl
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri
Harvard Üniversitesi'nden ve Yale Hukuk Okulu'ndan mezun oldu. Harvard'da ve Emerson Koleji'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. İlk romanı olan Dante Kulübü otuzdan fazla dile çevrilerek, tam kırk ülkede yayınlandı. Yazar Cambridge, Massachusetts'te yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 91 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 23 okur okuyacak.