Maya Angelou Marguerite Ann Johnson

Yazar 7,4/10 · 17 Oy · 5 kitap · 44 okunma ·  30 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Maya Angelou
 • Yazarın Tam Adı:
  Marguerite Ann Johnson
 • Unvan:
  Afroamerikan yazar, şair, dansçı, aktris ve şarkıcı
 • Doğum:
  Louis, Missouri, ABD 4 Nisan 1928
 • Ölüm:
  Winston-Salem, Kuzey Karolina, ABD 28 Mayıs 2014
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

30 okur beğendi.
17 puanlama · 42 alıntı
3 haber · 3.874 gösterim
44 okur kitaplarını okudu.
76 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Maya Angelou'nun Biyografisi

(Maya Angelou, 4 Ocak 2015-10 Ocak 2015 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Maya Angelou (Marguerite Ann Johnson, d. 4 Nisan 1928 - ö. 28 Mayıs 2014) Afroamerikan yazar, şair, dansçı, aktris ve şarkıcı. Angelou, yedi tane otobiyografi, üç tane deneme, birkaç tane şiir kitabi yayınlamıştır. Ayrıca Maya Angelou’nun elli yıldan fazla bir süreyi kapsayan kariyerinde birçok oyun, film ve televizyon gösterisi bulunmaktadır. Düzinelerce ödül ve otuzdan fazla onursal doktora derecesi almıştır. Angelou kendi çocukluğunu ve yetişkinlik çağının ilk dönemlerini konu alan otobiyografileri ile tanınmaktadır. Otobiyografilerinden ilki ‘I Know Why the Caged Bird Sing',(1969), 17 yaşına gelene kadarki hayatini anlatmaktadır. Bu otobiyografi Angelou'ya uluslararası tanınırlık ve beğeni getirmiştir.

Angelou, şair ve yazar olmaya genç bir yetişkin olarak yemek yaparak, para karşılığı ilişkiye girerek, gece kulübü dansı ve performansçısı, Porgy ve Bess opera oyunculuğu, Southern Christian Leadership Conference koordinatörlüğü ve sömürgeciliğin sonlandırma günlerinde Mısır ve Gana'da gazetecilik gibi bir seri uğraş sonrası başladı. Ayrıca Angelou aktörlük, yazarlık ve oyun, film, halk televizyonu programlarının yönetmenliğini yaptı. 1982 yılından sonra North Carolina Winston-Salem de bulunan Wake Forest Universitesi'nde eğitim verdi. Burada ilk ömür boyu Amerikan araştırmaları Reynolds profesörlüğünü aldı. Angelou sivil hak mücadelesinde çok aktif bir kişilikti. Martin Luther King Jr. ve Malcolm X ile birlikte çalıştı. 1990 lardan sonra Angelou yaklaşık elli farklı konuşmada bulundu ve konumsularda görünmeye seksenli yaslarına kadar devam etti. 1993 yılında Angelou kendi şiirini "On the Pulse of Morning" başkan Bill Clinton’nın göreve başlama töreninde okudu. Bu şiir okuma 1961 yılında şair Robert Frost'un John F. Kennedy'nin göreve başlama töreninde şiir okumasından sonra bir ilkti.

'I Know Why the Caged Bird Sings' kitabini yayınlanması ile birlikte Angelou kendi hayatini açık olarak tartıştı. Angelou siyahilerin ve kadınların sözcüsü olarak saygınlık kazandı. Angelou yaptığı çalışmalarında siyahilerin kültürlerini savunmayı dikkate aldı. Amerika’daki bazı kütüphanelerin Angelou’nun kitaplarını engelleme girişimine rağmen, çalışmaları okullarda ve üniversitelerde yaygın olarak kullanıldı.

Bir kapıcı ve donanma diyetisyeni olan Bailey Johnson ile hemşire ve krupiye olan Vivien (Baxter) Johnson'ın ikinci çocuğu olarak 4 Nisan 1928 tarihinde St. Louis, Missouri'de doğmuştur. Büyük kardeşi Bailey Jr. ona ''Maya'' takma adını veren kişidir. Angelou üç ve büyük kardeşi dört yaşındayken ebeveynlerinin sorunlu evliliği sona erdi, ve babaları onları Stamps, Arkansas'taki babaanneleri Annie Henderson'ın yanına gönderdi. Devrin diğer Afroamerikalılarının yaşadığı zor koşullara nazaran, Büyük Depresyon ve 2. Dünya Savaşı'nın zorlu ekonomik şartlarını büyükannesi, zekice ve dürüst yatırımları sayesinde sıkıntısız, finansal olarak zenginleşerek atlatmıştır. Çünkü sahip olduğu markette insanların ihtiyaç duyduğu temel yaşam ürünleri satıyordu.

Dört yıl sonra babaları habersizce Stamps'a geldi ve onları annelerinin yanına St. Louis'e geri götürdü. 8 yaşında annesiyle birlikte yaşarken, annesinin erkek arkadaşı Freeman tarafından cinsel istismara ve tecavüze uğradı. O, olayı kardeşine kardeşi de bütün aileye anlattı. Freeman suçlu bulundu ve yalnızca bir gün hapis yattı. Salındıktan dört gün sonra, muhtemelen Angelou'nun amcaları tarafından, öldürüldü. Angelou beş yıl kadar suskunlaştı. Belirttiği üzere: ''Sesimin onu öldürdüğünü düşündüm. O adamı ben öldürdüm, çünkü adını söyledim. Tekrardan hiç konuşmamayı, çünkü sesimin birini öldüreceğini düşündüm.'' Angelou hakkında biyografi yazan Marcia Ann Gillespie ve iş arkadaşlarına göre Angelou, bu sessizlik döneminde o fevkalade hafızasını, kitaplara ve edebiyata olan sevgisini, ve çevresindeki dünyayı dinleme ve gözlemleme kabiliyetini geliştirdi.
Şah Şkr, bir alıntı ekledi.
01 Eyl 2015

"Asla sızlanma. Sızlanmak, bir zalime etrafta bir kurban olduğunu haber verir."

Kızıma Mektuplar, Maya AngelouKızıma Mektuplar, Maya Angelou
MadesaM, bir alıntı ekledi.
 01 Mar 2016

Acı
"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz."

Maya AngelouMaya Angelou
Berduş Adam, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 2017

Ayağa Kalkıyorum
Beni tarihe kaydedebilirsiniz
Acı sözlerinizle, yalanlarınızla,
Beni yerin dibine, çirkefe batırabilirsiniz
Ama uçuşan toz gibi
Ben yine ayağa kalkacağım.

Hırçın özgüvenim üzüyor mu sizi?
Hangi sıkıntıyla kaçıyor rahatınız?
Biliyorum, çünkü oturma odamda keşfettiğim
Petrolü çıkarır gibi yürüyorum.

Aylar gibi ve güneşler
Mutlaklığı gibi medcezirin
Göğeren umutlar gibi
Ben yine ayağa kalkacağım.

Mahvolduğumu görmek mi istemiştiniz?
Boynum eğik ve gözlerim yerde?
İç burkan feryatların dermansız bıraktığı
Gözyaşları gibi düşen omuzlarımla?

Böyle gururlu duruşum incitiyor mu sizi?
Neden kederleniyorsunuz bu kadar?
Biliyorum, çünkü arka bahçemdeki altın madenini
Kazıyormuş gibi gülüyorum.

Beni sözlerinizle vurabilirsiniz,
Gözlerinizle yaralayabilirsiniz beni,
Nefretinizle beni öldürebilirsiniz
Ama hava gibi, su gibi
Ben yine ayağa kalkacağım.

Cazibem dert mi oluyor içinize?
Baldırlarımın birleştiği yerde
Elmaslar varmış gibi dans etmem mi
Şaşırtıyor sizi?

Kulübesinden çıkarak utanan tarihin
Ayağa kalkıyorum
Acıda kök salmış bir geçmişten gelerek
Ayağa kalkıyorum
Yükselen ve uçsuz bucaksız bir kara ummanım ben
Kaynayıp kabarıyorum, dayanıyorum cezirde medde

Korku ve dehşet gecelerini bırakarak geride
Ayağa kalkıyorum
Harikulade aydınlıktaki şafaklara doğru
Ayağa kalkıyorum
Beraberimde atalarımdan yadigar armağanlar
Umudu ve hayaliyim ben kölelerin.
Ayağa kalkıyorum
Ayağa kalkıyorum
Ayağa kalkıyorum.

Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 95 - Ayrıntı Yayınları)Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 95 - Ayrıntı Yayınları)
Berduş Adam, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 2017

Gel ey ölüm çabucak gel.
Kara kefenim dalgalanıyor.
Sus ey kalbim, ölüm gibi sus.
Biricik sevgilim uzaklaşıyor.

Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 26 - Ayrıntı Yayınları)Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 26 - Ayrıntı Yayınları)
crzcarz, bir alıntı ekledi.
06 Tem 2017

Otopsi raporu okundu:
Ölüm sebebi şiddetli insansızlık.

Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 66 - Ayrıntı Yayınları)Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 66 - Ayrıntı Yayınları)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
07 Haz 2015

"Hayatınla ilgili sevmediğin her şeyi değiştir.
Ama önüne değiştiremeyeceğin bir şey çıkarsa,
o zaman ona bakış açını değiştir.
Durumu yeni bir açıdan göreceksin
ve belki de değiştirmek için yeni bir yol bulacaksın. "

Maya AngelouMaya Angelou
Berduş Adam, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 2017

...bir sığınak aramayın gölgemde benim,
Saklanacak hiçbir yer bulamayacaksınız orada.

Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 141 - Ayrıntı Yayınları)Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 141 - Ayrıntı Yayınları)
Berduş Adam, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 2017

Acı bir türküdür belki sürdüğün hayat
Ya da gecelerini bir başına
Geçirmendir yatakta.

Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 102 - Ayrıntı Yayınları)Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 102 - Ayrıntı Yayınları)
crzcarz, bir alıntı ekledi.
06 Tem 2017

Mutluluğun yarışı sona erdiğinde
Acı talan etmek için kol gezerdi.

Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 29 - Ayrıntı Yayınları)Kafesteki Kuşun Şarkısı, Maya Angelou (Sayfa 29 - Ayrıntı Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster
Merve, Annem ve Ben'i inceledi.
 16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslında otobiyografik roman diyebiliriz bu kitaba ama ben kişisel gelişim demek istiyorum. Annelik olgusu güzel işlenmiş. Zorluklara dimdik durabilen harika hayatlar. Eleştirilecek yönleri de elbette var fakat Öğretici yönü çok fazla ve ben olsam nasıl yapardım diye düşündüğünüz noktalar olacaktır. Ben gayet başarılı buldum. Size de tavsiye ederim. Keyifli okumalar.. :)

Ruta/6245, Kızıma Mektuplar'ı inceledi.
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kızıma Mektuplar listemde olan bir kitap değildi. Daha önce adını da duymamıştım. Ama Üsküdar Kitap Fuarı'nda standlar arasında gezerken Profil Kitap'ın 5₺ indirminde gördüm ve kırmızıya olan zaafım nedeniyle kitabı elime alıp inceledim. Arka kapağındaki yazıyı gördükten sonra kendime ikinci kez düşünme fırsatı bile vermeden aldım... Ve mükemmeldi... Maya Angelou yaşadığı dolu dolu hayatın ders çıkarılacak anlarını yazıya dökerek kızları olarak gördüğü biz gelecek nesle büyük bir iyilik yapmış.
Kitap içinde şiir ve şarkılarında yer aldığı 28 mektuptan oluşuyor.
Anlatımı çok akıcı ancak bendeki baskı 2. baskı olmasına rağmen edisyon hataları mevcut. Ama kitabın bir sonraki sayfasında ne olduğu heyecanıyla sayfaları hızlı hızlı çevirirken bir yandan da hemen bitmesinden endişe edip kendinizi dizginlemeye çalışmanız arasında edisyon hataları o kadar da gözünüze batmıyor.
Kitabın kapağında büyük harflerle, "BU KİTABI KIZLARINIZA MUTLAKA OKUTUN." yazıyor. Kızlar, annelerinizin okutmasını beklemeden okuyun ve siz annelerinize okutun.
Ben kitabı 45-60 dakika arası bir sürede bitirdim ve favorilerim arasına ekledim. Kadına şiddet vecinsel istismarın daha da arttığı, ırkçılığın ideolojik bir düşünce tarzı olarak görüldüğü bu dönemde bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Eda Güloğlu, Annem ve Ben'i inceledi.
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harika :) Bir anne evlat ilişkisi bu kadar güzel anlatılabilir. Bir solukta okuduğum en iyi kitaplardan biriydi.İyi bir anne nasıl olunur bize gösterdin Vivian :) Irk ayrımcılığına rağmen çok iyi derecede kendini ispatlamış İki insan Maya Angelou, Vivian Baxter! Çok yaşa Vivian Çok yaşa Maya!

Şule ALTAN, Kızıma Mektuplar'ı inceledi.
25 Ara 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzel bir çalışma.Denemeler derlemesi.Seyahat notları , farklı kültürlere bakış açıları akıcı bir dille işlenmiş.Aynı zamanda samimi.Size bir şeyler katar.Hiçbir şey katmasa kültürünüz artar.Elinizde varsa okuyun derim.