1000Kitap Logosu
Mehmet Bicik

Mehmet Bicik

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.3
55 Kişi
185
Okunma
3
Beğeni
1.111
Gösterim
Unvan
Öğretmen, Tarihçi
Doğum
Balıkesir, 1975
Yaşamı
25 Mart 1975´te Balıkesir´in Bigadiç ilçesinin Kırca Köyü´nde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, ortaokulu Şamlı ve Ilıca´da, liseyi de Balıkesir´de okudu. Balıkesir Muharrem Hasbi Lisesi´ni bitirdikten sonra S.Ü. Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümüne girdi(1991) . 1992´de Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü kazandı ve kaydını bu okula aldırdı. 1994-1995 öğretim yılında yatay geçiş yaptığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden 1996´da mezun oldu... İlk görev yeri olan Giresun Şebinkarahisar Lisesi´nde 1996-2000 yılları arasında Tarih öğretmeni olarak çalıştı. 2000-2001 eğitim-öğretim yılında Balıkesir Sındırgı Büyükdağdere İlköğretim Okulu´nda görev yaptı. 2001 Kasımında Balıkesir Burhaniye Lisesi´ne tayin oldu. Burhaniye Lisesi´nde tarih öğretmeni ve Müdür yardımcısı, Burhaniye Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu´nda ve Burhaniye Hacı Mehmet Fevzi Köylü Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde Müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 26 Eylül 2011 tarihinde Burhaniye Atatürk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde Okul Müdürü olarak göreve başlayan Bicik, hâlen görevini sürdürüyor. Tarih ve folklor üzerine araştırmalar yapan, değişik temalarda şiirler yazan Bicik´in yazıları ve şiirleri, değişik dergilerde yayınlandı. Bicik’in, Bigadiç Güzellemesi (Derleme-1996), Bir Sevdâ Uğruna (Şiir-2003), Meşhurların Vasiyetleri (2006), Bilinmeyen Yönleriyle II. Abdülhamid (2008), 101 Soruda Bilinmeyen Yönleriyle Vahdeddin Hain mi Kahraman mı? (2009), Dünya’da İlkler (2012), Türklerin İlkleri (2012), Dünyayı Sarsan Olaylar (2013) ve Meşhurların Mektupları (2013) adlı araştırma kitapları yayınlandı.
N.Cldr
Vahdettin Hain mi? Kahraman mı?'ı inceledi.
283 syf.
·
Puan vermedi
Tarih kitapları objektif yazılmalıdır ne yazık ki yazan bir insan olunca bir tarafı, duruşu, kültür birikimi ve çevresi ya da döneme göre siyasi dayatmalarla yazılagelmistir... Dönem dönem okullarda okutulacak şekilde yazılmış, yer yer arşivler gizlenmiş, zaman zaman da farklı yönlere çekilmek istenmiştir. Her zaman tek bir kaynaktan tarih okumamalidir ki farklı bilgilere ulaşılabilsin. Eserimiz Osmanlı Padisahlarindan Vahdettin hakkında bilmediklerimiz,yanlış bildiklerimiz,eksik bildiklerimiz hakkında bilgi vermektedir. Tarihini bilmek bir toplumun varlığını sürdürebilmesi için dayanaktir, güçtür, kuvvettir. En köklü tarihe sahip bir millet olarak,iyi ya da kötü olsun tarihimizi bilmek,sahip çıkmak yeri geldiğinde arşivleri belge olarak kullanıp savunmak zorundayız. Kitabımız, 101 madde halinde,her maddede konu başlıklariyla, tanık göstererek, belgelere ışık tutarak tarihimizin bir dönemine, Osmanli'nin yıkılışı, Türkiye 'nin kuruluşu, açiklamalarda bulunarak kaleme alınmıştır. Bilgi içerikli bir eserdir.. Farklı bir bakış açısı oluşturacak konulara değinilmiş.
Vahdettin Hain mi? Kahraman mı?
Okuyacaklarıma Ekle
5
Zemzem Baycar
Dünya'da İlkler'i inceledi.
366 syf.
·
6 günde
·
2/10 puan
Açıkçası çok beğendiğim bir kitap olmadı hatta beğenmedim desem daha doğru olur. Bu kitabı yeni bilgiler öğrenirim diye okumaya başladım ama kayda değer öğrendiğim sadece bir iki şey oldu. "Hayat kısa kitap çok" sözünden de yola çıkacacak olursak bu kitap yerine çok daha güzel kitaplar okunabilir. Kısacası ben beğenmedim.
Dünya'da İlkler
5.1/10
· 28 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
16
Emre Şeyda
Dünya'da İlkler'i inceledi.
366 syf.
·
5 günde
Hazır bitirmişken bir iki yorum yazayım dedim ama tam olarak bu kitap hakkında ne yazılır onu da bilemedim. Aslında başlık olarak oldukça çekici duran bir kitap ama ne var ne yok hepsini sığdırma derdine düşmüş gibi dolayısyla bazı önemli ilkler sayfa yetersizliğinden havada kalıyor. Bununla birlikte rahat okunabiliyor ve pek çok bilgiyi tek bir kitapta verebiliyor. Bu yönüyle kitap benim için olumlu oldu.
Dünya'da İlkler
5.1/10
· 28 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1