Mehmet Kaplan

Yazar 8,2/10 · 73 Oy · 15 kitap · 262 okunma ·  48 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

48 okur beğendi.
73 puanlama · 138 alıntı
0 haber · 4.128 gösterim
262 okur kitaplarını okudu.
94 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
10 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mehmet Kaplan'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mehmet Kaplan'ın Biyografisi

18 Mart 1915 tarihinde Eskişehir Sivrihisar’da doğmuştur. Ortaöğrenimini Eskişehir’de tamamladı. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı asistanı, 1939′da lisans, 1942′de doktora, 1943’de doçent, 1952’de profesör oldu.
1958-1959’da Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde dekanlık ve rektör vekilliği görevlerinde bulundu. Kaplan’ın ilk yazıları 1930’ların sonunda Gençlik, İnkılapçı Gençlik dergilerinde göründü. 1943-1946 arasında İstanbul dergisinde yayınlanan inceleme ve eleştiri yazılarıyla tanındı. 1947’den sonra Hareket, Şadırvan, İstanbul, çağrı, Hisar, Türk Edebiyatı gibi dergilerde yazdı.
Önceleri incelemelerini metnin anlatım biçimine dayandırırken; daha sonraki yıllarda sanatçının kişiliği, biyografisi, psikolojisi gibi öznel etkenlerle metin arasında bağlantılar kuran bir yaklaşımla edebiyat tarihine yöneldi. Dilin yenileşmesi karşısında tavır aldı. Kaplan’ın yabancı dilleri: Fransızca, İngilizce, Almanca’dır. 23-02-1986 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

Mehmet Kaplan'ın Kitapları Kitap Ekle

8,2/ 10  (31 Oy) ·  114 Okunma
7,0/ 10  (9 Oy) ·  22 Okunma
5. Şiir Tahlilleri 2 (Cumhuriyet Devri Türk Şiiri)
9,0/ 10  (6 Oy) ·  20 Okunma
9. Sevgi ve İlim (Denemeler)
5,5/ 10  (2 Oy) ·  5 Okunma
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
 19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Konuşma bir insan hakkında pek az bilgi verir. Kültürlü bir insanı tanımak için okuduğu, bilhassa tekrar tekrar okuduğu kitapları bilmek lazımdır.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 149)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 149)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
 13 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Türkçüler Batı’nın ilim ve tekniğini reddetmedikleri gibi, din aleyhtarı da değillerdi. Onlar da batıl inançlara çatıyorlardı, fakat dinin özüne, esasına dokunmuyorlardı.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 99)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 99)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dinî inançlar ve müesseselerin yıkıldığı ülkelerde, onların yerini birer din müesseseleri haline gelen ideolojiler almıştır. Dinler gibi çağdaş ideolojilerin de duaları, ilâhileri, efsaneleri, mabedleri, heykelleri, resimleri vardır. Fakat aklî temele dayanan ideolojilerde dinlerdeki derinlik, güzellik ve derin mânalar yoktur.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 106)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 106)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yüzyıldan beri Batılılar Türkleri incelemeyi bir bilim dalı haline getirmişlerdir. Bu ilme “Türkoloji” adı veriliyor.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 25)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 25)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anayasa’da “resmî dil Türkçedir” denildiği halde, Türkiye’de öğretim dili Türkçe olmayan okullar ve üniversiteler vardır. Bu durum Anayasa’nın lafzına ve ruhuna aykırı değil midir?

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 187)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 187)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Türkiye’de Kur’an’dan sonra en çok Mevlana’nın Mesnevi’si okunmuştur.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 46)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 46)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Fabrika işçisi, koyulduğu makineyi âdeta düşünmeden kullanır. Bu da onu makinenin bir parçası yapar.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 109)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 109)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Halk anlasın diye karmakarışık vakıaları basitleştirmek, onu bilmediği pek çok hakikatten mahrum etmek demektir. İyi bir romancı veya hikâyecinin eseri de halkın bilmediği kelimeler ve ifade şekillerini ihtiva edebilir. Burada da basitleştirme ve sadeleştirme, halkı, tanıması veya zevk alması gereken duygu ve düşüncelerden uzak tutar.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 157)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 157)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yıkılmakta olan toplum kendini kurtaracak kahramanlar arar. Bunun örneklerini ya tarihte bulur veya hayali ile yaratır.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 89)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 89)
eskimolardan kim kaldı?, bir alıntı ekledi.
 29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Neden bir zamanlar büyük devlet ve medeniyet kurmuş olan milletler yok oluyor? Devletleri var eden ve yaşatan temel varlığın millet olduğunu biliyoruz. Acaba milletleri millet yapan amil nedir?

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 24)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 24)
Bütün Alıntıları Göster

Mehmet Kaplan kitap incelemeleri

eskimolardan kim kaldı?, Kültür ve Dil'i inceledi.
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 54 günde · Beğendi · 8/10 puan

anahtar kelimeler: kültür, dil

her üniversite çağına gelmiş, edebiyat okuyan öğrencinin okumasının farz olduğu mehmet kaplan’ın deneme kitabı.
kaplan, “kültür, dilden doğar.” der. fakat bu onların ayrı semantiklere sahip olduğu gerçeğini değiştirmez. belli bir insan topluluğuna (millet) ait sesli göstergeler dizesi dil olarak nitelendirilir. aynı millete mensup toplumlar, aynı dili konuşurlar. milletin oluşumu ile birlikte maddi ve manevi özellikler oluşur. bu özelliklerin bütününe kültür denir. kültür, bir toplumun kimliğin oluşturur, onu diğer toplumlardan farklı kılar.
mehmet kaplan kitapta “ağaç da bir kültür mahsulüdür.” der. atalarımız ağaç ile mimariyi uzlaştırmışlardı.
bununla beraber kitabında sıkça yahya kemal’i methetmiş, hatta “kendi gök kubbemiz” şiirine de yer vermiştir. türk asıllı olmayan, fakat yüzlerce yıldan beri türkler tarafından benimsenmiş, sevilmiş, türk kültürüne hizmet etmiş “saat, hür, mimar, sükûnet, tarih...” gibi kelimelerin türkçe’den atılırsa, şiirlerin güveler tarafından yenilmişe benzeyeceğini söyleyerek öz türkçe akımını yermiştir.

kültürü dilden ayrı tutmak, onu dilin içine ihtiva etmemek millet kavramına aykırı ve yanlış bir tutumdur. konuyla ilgili kitaptaki bir pasaj: “ milli şuur” adı üstünde “şuur” demektir. şuur ise bilmek, farkına varmak mânasına gelir. milletinin tarihini bilmeyen, kelimenin gerçek mânası ile “milli şuur”a sahip olamaz.

Vâveyla, Kültür ve Dil'i inceledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okumadı

Bir ülkeyi yalnız orduları değil, fikir adamları, şairleri, ressamları da korur. Bilgi ve sevgi de bir koruma vasıtasıdır. Hem de en güzel , en tesirli koruma vasıtası !!

Şükrü Bayar, Kültür ve Dil'i inceledi.
 01 Şub 10:22 · Kitabı okudu · 7 günde

Eser Mehmet Kaplanın çeşitli zamanlarda yazdıkları denemelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş. Denemeler, arasında ufak tefek düşünce farklılıkları var, bunun da normal karşılanması gerek çünkü denemelerde 1945 yılında yazılmış olan da var, 1982 yılında yazılmış olan da. Arada ki yaklaşık kırk yıllık zaman farkı insanın düşüncelerinin değişmesi olasılığını da mümkün kılıyor. Genel olarak Kültür üzerine yazılan denemeler ile başlayan eser, daha sonraları kültürü oluşturan en büyük değerlerden dil üzerene yazılmış denemeler ile son buluyor. Ancak yazarın dil konusunda ki ileriye dönük olarak yaptığı tespitlerden yerinde olmayanları da yok değil. Örnek verecek olursa yazar 1982 yılında yazmış olduğu eser de Türkiye'de o dönemde küçük bir çevre tarafından kullanılan ''ulus'', ''örneğin'', ''saptamak'' gibi kelimelerin günlük yaşama asla yerleşemeyeceği tahmininde bulunuyor. Bu tahminin yerinde olmadığını, Bugün bu kelimelerin günlük yaşantımızda sıklıkla başvurduğumuz kelimelerden olması açıkça gösteriyor.
Eser Kültürümüzü ve Dilimizi nasıl korumamız ve geliştirmemiz gerektiği konusunda bizlere telkinlerde bulunup, kendi fikirlerini de bizlere anlatmaktan çekinmiyor. Özellikle yabancı kelimelere bakış açısı benim de kelimelere bakışımla örtüşüyor. Sonuç olarak fikrimce okunması ve kütüphanenizde yer alması gereken bir kitap.

yorumcunuz., Kültür ve Dil'i inceledi.
28 Oca 19:38 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ünivesite 1 zamanında Türk dili dersinde hocanın verdiği ödev kitabıydı. 15 makanenin özetini istemişti. Az bile istemiş. Her makaleden ayrı ayrı şeyler öğreniyorsunuz. Lise müfredatında okutulması gereken kitap niteliğinde

"Bir ülkeyi yalnız orduları değil, fikir adamları, şairleri, ressamları da korur. Bilgi ve sevgi de bir koruma vasıtasıdır. Hem de en güzel, en tesirli koruma vasıtası."

"Kültür" ve "Dil" kavramlarının bir milletin varoluşu ve gelişimi açısından önemini dile getirmeyi amaçlayan bu eser, Mehmet Kaplan hocanın uzun bir zaman diliminde kaleme aldığı makalelerinden oluşmaktadır. Kitabın içerisinde yer alan Öz Türkçe - Osmanlıca tartışmaları, dil devrimiyle ilgili bize farklı bakış açıları kazandırmaktadır.

Meryem Yılmaz, Nesillerin Ruhu'yu inceledi.
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yine üniversite döneminde okutulmuş bir eser, yine iyi ki..
'Nesillerin Ruhu' adıyla müsemma bir kitap, biz varız, Anadolu var, medeniyetimiz, birikimimiz, bir geçiş hali..
Daha önsözde 'Millî olan herşey bizi yeniden düşünmeye sevk etmelidir' diyor Mehmet Kaplan ve bunu yapıyor kitapta, düşündüklerini kaleme alışı bizi de düşündürüyor.. Ve ekliyor 'Unutmayalım ki, ebedî hakikatler bile, biz onları düşündüğümüz müddetçe vardırlar.'
O halde unutmayalım, hakikatlerimiz ve mukaddesatımız hakkında düşünelim..
Keyifli okumalar...

Ahmet Neşet Akar, Nesillerin Ruhu'yu inceledi.
 11 Oca 18:41 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mehmet kaplan okunduğunda fikirlerinin etkisinde kalmamak mümkün olmuyor.Cok doğru, veciz tespitleri ile bunlarla beraber birçok problemi ele alışı ve çözümler sunması okuyucuyu bir yandan düşündürürken bir yandan da farkında olmadan okuyucuların problem çözme yeteneğine katkı sağlıyor...

Gülcan Sönmez, Sevgi ve İlim'i inceledi.
26 Mar 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Genç Maksim Gorki fırıncı çıraklığı yaparken, Tolstoy'un romanlarındaki canlılığa hayret eder, acaba kağıdın içinde büyülü bir şey mi var diye ışığa tutar bakarmış.Zira kelimeler vasıtasıyla bir dünya hayali uyandırmak işi bir büyüden başka nedir ?

failimuhtar, Kültür ve Dil'i inceledi.
05 Kas 2016 · 7/10 puan

Ne yazık ki sıkılarak bitirdiğimi söylemek mecburiyetindeyim; kitabın yapısına tam olarak dikkat etmedim yahut neye göre ve kim tarafından oluşturulduğuna dair tam manasıyla bir fikrim yok (Ön sözünde denemelerinin bir kısmının toplandığını söylüyor ancak bunu kendisinin yapmamış olduğunu ümit ediyorum.) fakat tamamen yanlış bir düzen içerisinde bir araya getirildiği hakkında tartışabilirim. Makaleler ya da denemeler, her ne denirse, farklı yıllarda yazılmış ancak neredeyse hepsi birbirini tekrarlıyor. Bir cümleyi belki on defa benzer şekillerde gördüğümü rahatlıkla iddia edebilirim, bu benim gözümde oldukça hoş olmayan bir şey zira bir yenilik söz konusu olmadığı gibi düşüncelerini destekleyen cümlelerin de değerini yitirmesine sebep oluyor. Söylendiği gibi derleme olması da durumu kurtaran bir vasıf değil maalesef şayet bir kitap vücuda getiriliyorsa, bundan çok daha iyisi yapılmalı fikrimce; düzeltilmeli, eklenmeli, çıkarılmalı vs.

Üstelik yine ön sözünde, Mehmet Kaplan, "düşünceyi bozduğu için polemiği sevmediğini" dile getiriyor lakin kitabında yer yer hoş olmayan polemiklerle birlikte tabirlerle de karşılaşıyoruz; sayfa yüz kırk üçteki gibi: "kırıtgan kadınlar".

Fikirlerinin çoğu haklı bir dava üzerine oluşturulmuşsa da, yer yer oluşturulma şekline yahut oturtulamamışlığına bağlı olarak ters düştük yazarla. Açıkçası ben beğenemedim. Bu konuda, benzer fakat kesinlikle çok daha yetkin bir şeyler okumak isteyenler için Nihad Sami Banarlı'dan "Türkçenin Sırları"nı tavsiye ederim.

Ferdi Kapan, Kültür ve Dil'i inceledi.
29 Nis 00:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kesinlikle üniversite de bazı bölümlerde ders kitabı olarak okutulması gereken kitap. Çoğu sorunu irdeleyip sorunu ve cevabı olarak okuyucuya sunuyor. Türk kültürü dili ve sanatında önemli tespitler yapan Mehmet Kaplan yeri geldiğinde öğüt ve öneri vermekten de kaçınmıyor . soru işaretlerim olan birçok konuyu açıklığa kavuşmamı sağladı. Devamlı elimin altında tutucağım bir kitap.

Bütün İncelemeleri Göster