Kültür ve Dil

7,1/10  (8 Oy) · 
48 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.036 gösterim
Türk dili ve kültürü üzerinde söz söyleyenler, ayrı kanaat ve ilkelerden hareket etmenin tabii neticesi olarak ayrı neticelere varmaktadır. Ayrı ilkeleri belirleyen temel unsurlar arasında Türk kültürünün kaynakları, İslam dininin Türk toplumunun yapısına etkileri ve Batılılaşma meselesinin boyutları gibi önemli konular vardır.

"Eşyayı kullanma ve ona hakim olma tarzı" şeklinde tarih edilen kültür, bir çok yerde ancak dil sayesinde, ifadeye bürünmekte ve manalar kazanmaktadır. Bu noktada dili kültürden, kültürü de ortaya çıktığı ve boy verdiği ortamın ortamın dünya görüşünden ayrı düşünmek mümkün değildir.

Prof. Dr. Mehmet Kaplan, elinizdeki eserinde bu önemli konulara açıklık getirmektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  201
 • ISBN:
  9789759952815
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
failimuhtar 
05 Kas 2016 · 7/10 puan

Ne yazık ki sıkılarak bitirdiğimi söylemek mecburiyetindeyim; kitabın yapısına tam olarak dikkat etmedim yahut neye göre ve kim tarafından oluşturulduğuna dair tam manasıyla bir fikrim yok (Ön sözünde denemelerinin bir kısmının toplandığını söylüyor ancak bunu kendisinin yapmamış olduğunu ümit ediyorum.) fakat tamamen yanlış bir düzen içerisinde bir araya getirildiği hakkında tartışabilirim. Makaleler ya da denemeler, her ne denirse, farklı yıllarda yazılmış ancak neredeyse hepsi birbirini tekrarlıyor. Bir cümleyi belki on defa benzer şekillerde gördüğümü rahatlıkla iddia edebilirim, bu benim gözümde oldukça hoş olmayan bir şey zira bir yenilik söz konusu olmadığı gibi düşüncelerini destekleyen cümlelerin de değerini yitirmesine sebep oluyor. Söylendiği gibi derleme olması da durumu kurtaran bir vasıf değil maalesef şayet bir kitap vücuda getiriliyorsa, bundan çok daha iyisi yapılmalı fikrimce; düzeltilmeli, eklenmeli, çıkarılmalı vs.

Üstelik yine ön sözünde, Mehmet Kaplan, "düşünceyi bozduğu için polemiği sevmediğini" dile getiriyor lakin kitabında yer yer hoş olmayan polemiklerle birlikte tabirlerle de karşılaşıyoruz; sayfa yüz kırk üçteki gibi: "kırıtgan kadınlar".

Fikirlerinin çoğu haklı bir dava üzerine oluşturulmuşsa da, yer yer oluşturulma şekline yahut oturtulamamışlığına bağlı olarak ters düştük yazarla. Açıkçası ben beğenemedim. Bu konuda, benzer fakat kesinlikle çok daha yetkin bir şeyler okumak isteyenler için Nihad Sami Banarlı'dan "Türkçenin Sırları"nı tavsiye ederim.

Enes ESEN 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk kültürü ve dilinin kaynakları ve geçirdiği devirlerden (İslâmiyet öncesi, İslâmiyet, batılılaşma sonrası dönemleri) kalkarak Türkçenin bugünkü durumu, Türk kültürünün kaynakları olarak gelenekler, din ve Türk insanı üzerinde tespitler yapılmakta bunların mevcut durumlarıyla uzlaşma-ayrılma noktaları açısından getirilen teklifler değerlendirilmektedir. Hoş tespitler ve akıcı bir dile sahip...

Kitaptan 9 Alıntı

Şule KAYAN 
 13 Mar 11:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk Musikisi
Musiki dilin anlatamadığını anlatır.Alet bizi kâinatın içinde gizli bulunan kozmik musikiye götürür.Mevlana'yı coşturan insan sesi değil,neydi.Neyi de insan üflüyordu ama,ney insandan çok daha farkli şeyler söylüyordu.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 57)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 57)
Serdar eren 
15 Ağu 18:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kültür denilince karşımıza bir yığın hadise çıkar. Daha önce de belirttiğim gibi,bir toplumda, tabiatın dışında, insan elinden ve dilinden çıkma her şey kültür kavramına girer.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 27 - Dergâh yayınları)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 27 - Dergâh yayınları)
failimuhtar 
05 Kas 2016 · İnceledi · 7/10 puan

Kültürlü olmak demek, tarihin ve eski eserlerin terbiyesini almak, olgunlaşmak, ondan sonra yeni eserler vücuda getirmek veya ruhunu onlara da açmak demektir.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 55)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 55)
failimuhtar 
05 Kas 2016 · İnceledi · 7/10 puan

...Kendi ruhunda bir şiir, bir tiyatro, bir roman veya bir kitabın büyüleyici tesirini hissetmemiş bir insana kültürün tesir gücünü anlatmak hemen hemen imkansızdır.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 120)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 120)
failimuhtar 
05 Kas 2016 · İnceledi · 7/10 puan

Mazi hakkında tefsirde bulunmak başka, onu ilmi olarak tanımak başka bir şeydir. Bugün hangi ideolojiye mensup olursa olsun, bütün düşünen gençlik, tarihi kaynakları bizzat okumak ve onun üzerinde araştırma yapmak istiyor. Sosyal, politik ve kültürel hiçbir mesele tarihi bir perspektif içine konulmadan anlaşılamaz. Kültür, bizzat kaynaklara gidilmekle edinilir.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 146 - 147)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 146 - 147)
failimuhtar 
05 Kas 2016 · İnceledi · 7/10 puan

Dünyayı seyredecek yerde dürbünün kendisine bakan biri, dünyayı değil, dürbünü görür.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 141)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 141)
failimuhtar 
05 Kas 2016 · İnceledi · 7/10 puan

...Biz bugün değişen dünya ortasında, kanunda denildiği gibi, "kendimize has özellikleri kaybetmeden", çağa uygun, yeni, ileri, güzel bir kültür ve medeniyet vücuda getirmek zorundayız. Milliyetçilik asla bir "narsisizm", ayna karşısına geçerek kendisine hayran olmak değildir. O, bir "benlik şuuru", "kendisine güvenme duygusu", "yeni şeyler yaratma iştiyakı ve iradesi"dir.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 36)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 36)
Serdar eren 
15 Ağu 18:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dilini bilmediğimiz bir ülkede, etrafımızda milyonlarca insan kaynaşsa da kendimizi "yalnız" hissederiz.

Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 35 - Dergâh yayınları)Kültür ve Dil, Mehmet Kaplan (Sayfa 35 - Dergâh yayınları)