Mavi Lale Yitik Lale

8,0/10  (30 Oy) · 
132 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.817 gösterim
Okuyanlarda tiryakilik yapan bir dil ustası. Hikayeleri, denemeleri ve araştırmaları ile kısa zamanda çok geniş bir hayran kitlesi oluşturan, okurların ellerinden bırakamadığı kitaplarıyla Nazan Bekiroğlu artık denemeleriyle de Timaşta. Mavi Lale, dünün değerlerini unutmadan, bugünün değerlerini de yadsımadan her ikisinin sentezinden oluşan bir bakış açısıyla geçmişi geleceğe taşıyan bir zihnin ürünü.

Bekiroğlunun usta kalemiyle, sinemadan edebiyata, hayattan ölüme uzanan serin ve renkli bir yolculuğa çıkarıyor Mavi Lale.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789753626927
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
 08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Bu kitap da çok şey var. Mesela neler mi var? İlk başta Divan Edebiyatından bir parça var. Hz Yusuf ve Züleyha var. Şair Nigar Hanım var. Bir cümle ile de olsa Proust ve yitik zamanı var. Şems var, Hüseyin Rahmi ve roman kahramanları var. Osmanlının iyisiyle kötüsüyle padişahları, sultanları var. Yeri geliyor feministlik, yeri geliyor Aşk, yeri geliyor yitik bir lale var oluyor. Kısaca kitap da yok yok...

Mavi Lale sayesinde Fuzuli’den Mevlana’ya, Atilla İlhan’dan Yahya Kemal’e, Shakespeare’den Homeros’a, Dostoyevski’den Cervantes’e, Matrix’den Melekler Şehri’ne ve inanın tek tek sayamayacağım daha nice yazara, eserine, filmlere dair şeyler bulabilirsiniz. Daha önce duymadıklarınızı duyabilirsiniz. Nazan Bekiroğlu’nun Deneme şeklinde yazdığı bu kitap daha önce okuduğum Nar ağacı eserine göre farklı geldi. Kitap 7 bölüm ve birçok alt konudan oluşuyor. Bilgi verici nitelikte görüyorum. Her bölümde farklı şeyler öğreniyoruz. İçerisinde bilmediğim çok kelime geçiyordu.

Kitabın son kısımlarında dünya klasikleri ve filmlere ait incelemelerini görüyoruz. Benden tavsiye orada geçen kitapları okumadıysanız o incelemeleri de okumayınız. Çünkü çok güzel spoiler içeriyor. Filmler ve kitaplar üzerinde eleştirilerine baktığımızda Namık Kemal ve Roman anlayışını, Paulo Coelho’nun Simyacı ile Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum ve Ağladım’ı karşılaştırması, filmdeki Matrix’in gerçekte ne olduğunu anlatması gibi daha birçok eleştiri görebilirsiniz. Ayrıca “Muhiddin Arabi’nin okunmadığı ülkemde simyacı vb. kitapların iyi satıldığı” cümlesiyle yakınıyor gibi geldi. PolyAnna bölümün de gençlerin bu kitapları ilkel, modası geçmiş gördüklerini ve günümüzde nasıl boş eserlerle vakit harcadıklarını anlatmaya çalışmış. Oscar Wilde ile ilgili yazısı da var. Bazı tarihi kişilerin gerçekte yaşayıp yaşamamış oldukları hakkında bir yazı da içeriyor. Yazarın diğer kitabında ve bu kitabın dikkatimi çeken bir şeyde Şair Nigar Hanım’a çok değer vermesi…

Kitap ile ilgili çok alıntı ve notlar aldım. Kitabı bir günde bitirdim fakat yavaş ve üzerinde durularak okunması gerektiğini düşünüyorum. Kitap yarın elimden çıkacak. Eğer böyle güzel bir eser olduğunu bilseydim vermeyi düşünmezdim.  Okumanızı tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim…

Aklımda Kalan İsimler: Fuzuli, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Hurşidi Ferahşad, Hüma vü hümayun, Atilla İlhan, Erman Hesse ve Bozkır kurdu, Dostoyevski, Mozart, Beethoven, Karamozov Kardeşler, Tolstoy, Diriliş, Anna Karenina, Cervantes, Don Kişot, Balzac ve Kuzen Bette, Kırmızı ve Siyah, En İyi Arkadaşım Evleniyor, Paulo Coelho, Simyacı, Dünya platosu, Truman Show, Matrix, Kara kedi ak kedi, Joe Black, Melekler Şehri, Oscar Wilde, Madam Bovary, Araba Sevdası, Mai ve Siyah, Reşat Nuri Güntekin, Nefertiti, Petrarca, Homeros, Hüseyin Cahid, Mayakovski, Yahya Kemal, Kafka, Halit Ziya, Giotta, Hafız Osman, Şair Nigar Hanım

Mathmazel 
 25 Nis 09:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabi universite yillarinda okumustum.hayatimda iz birakan kitaplardan.
Suslu anlatimi seviyorsaniz tavsiyedir.cumlelerin akisi harika, siirsel bir uslubu var.avucumun icindeki ters lale unutamadigim yazilardan.yazarin bilgisine hayran kalmistim.Bilgisini anlatim bicimine daha da hayran kaldim.tavsiye ederim

Meryem Yılmaz 
14 Nis 18:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benim kelimelerim hep eksik kalıyor seni anlatmaya canım Yazarım. Ama seni okudukça tamamlanıyorum. En bi sevdiğim mi demeli 'Mavi Lale'ye. Bir okyanus dalmasını bilene. 'Sinemadan edebiyata, hayattan ölüme bir sır' ve açık ediyor sırrını Canım Yazarım, Mavi Lale ile.
Şöyle diyor arka kapak; "....Ben. Yani modern zamanların mavi lâleleri kavramakta zorlanan bilinci örselenmiş, ben demekten hoşlanan çocuğu."
Sen ne güzelsin ey kalem ve kelâm sahibi ve seni tanımak, okumak ne güzel..

NLY 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Nazan hocanın bu okuduklarım arasında en yalın anlatımlı kitabı.... Yazmış yine hoca, anlatmış, kendini tanıtmış okuyucusuna.... Davet etmiş kalbine. Mimoza sürgününü de çok beğenmiştim. Bu da aynı tadı bıraktı iç dünyamda...

Burak 
20 Nis 19:47 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu' nun bu tarzda okuduğum ilk eseri oldu ve beğenerek okudum, istifade ettim. Hele kitabın , Nazan hocanın öğrencisi olan arkadaşımdan, imzalı bir şekilde doğum günü hediyem olarak gelmesi ayrı bir anlam kattı benim adıma. Yazarın diğer kitaplarını da okumaya devam edeceğim inşallah...

Sevilay Bekar 
15 Haz 14:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kimi zaman anlamakta zorlansam da Nazan Bekiroğlu yine de harika şekilde sürükledi beni . Anlam denizinde kendime bazen bi kürek aradım fakat okudukça yüzdüğümü küreğe gerek kalmadığını gördüm .

Kitaptan 133 Alıntı

Güneşin anlattıkları herkese göre iken,yağmurun anlattıkları herkese göre değildir,öğrenirsiniz.

Mavi Lale, Nazan BekiroğluMavi Lale, Nazan Bekiroğlu
mavera 
07 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...cümle kapılar kapandı yüzüme. Kalbimin kapılarını acıya açmaya en az niyetli olduğum zamanda oldu bu. Ve ben, kapıların önünde kalakaldım..

Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 88)Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 88)

Ve değil mi ki Hz. Peygamber, " İnsanlar uykudadırlar. Öldükleri zaman uyanırlar",buyurmuştur.

Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 27)Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 27)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
09 Şub 09:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Artık insanlar, yüce değerler uğrunda ölümü hiçe sayışlarıyla ve damarlarındaki soylu kanla değil, ceplerindeki parayla övünmektedirler.

Mavi Lale, Nazan BekiroğluMavi Lale, Nazan Bekiroğlu
mavera 
06 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü kitap surettir, masivadır. Aslolansa mânâdır, maveradır. Öyleyse, vazgeçilebilir bir değişke olarak her suret gibi onun da aşılması, içinden geçilip gidilmesi gerekir..

Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 35)Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 35)
Elçin 
27 Nis 18:02 · Kitabı okudu · 9/10 puan

-Yel değirmenlerini neden dev zannediyorsun?
-Peki ya sen neden devleri yel değirmeni zannediyorsun?

Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 159)Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 159)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
09 Şub 08:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ne kadar güçlü de olsa ağaç, vakti geldiğinde yaprağının düşmesine mani olamaz. Düşerken bir büyük boşluk kalır. Ki ancak düşerken anlaşılır.

Mavi Lale, Nazan BekiroğluMavi Lale, Nazan Bekiroğlu
mavera 
09 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hava soğuk, su soğuk ve yatak sıcakken ve uyku kollarına çağırırken seni; sabah namazına kalktığına yarın rûz-i mahşerde, yatak tanıklık eder, yorgan tanıklık eder, su tanıklık eder..

Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 111)Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 111)