Nun Masalları

7,6/10  (95 Oy) · 
332 okunma  · 
91 beğeni  · 
3.617 gösterim
Nazan Bekiroğlu’nun Unutulmaz Eseri “Nun Masalları” Timaş’ta.

Masal gemisi, nihayet İstanbul Boğazı’ndan, son padişahla son şehzadesini alarak uzaklaştı.
Hiçbir şey kalmadı geriye.
Bir büyük boşluk kaldı geriye.
Bir deutun bunları, bulutların ufuk üzerinde koştuğu güz akşamları, kıyıya iyice yanaşan masal gemilerinin gölgelerine bakarak ve dahi o gölgeleri kendisi gibi görebilecek başkalarının varlığını da vehmederek dalgalara söyleyen öykücü.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  978-975-263-668-2
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
1 Çay 1 Kitap™ 
 24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Birbirinden çılgın on iki hikaye... Hele ki Enderun Ağasına aşık ve aşkından bitap bir genç kalfa; genç kalfaya olan aşkı kendisine tüm ülkede ünlenecek şiirler yazdırtan bir mezarlık bekçisi ve dertlere deva gizemli bir lalenin hikayesi var ki!"

Nazan Bekiroğlu'nun bu kitabını Elfida’nın kaleminden tanımak için : http://1cay1kitap.com/nun-masallari/

Sessiz Okur 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Evett dün gece bitirmiş olduğum, Nazan Bekiroğlu'nun ilk kitabı olan Nun Masalları da hitama erdi. Kitabın ismi "Masal" olarak geçsede, hikâye ve denemelerden oluşan bir eser. Birçok okuyucusunu yoran bir kitap olmuş; lâkin ben hiç sıkılmadan büyük merakla okudum. Ilk kısımlarda Hattat-Padişah-Mezar Bekçisi-Genç Kalfa- ilaahir karakterlerden oluşan hikâyeler mevcut. Mamafih kendi yazdıklarını elestirel yönde deneme olarak yazması beni kendine çekti diyebilirim. Okuyucusuyla konuşan kitapları ve kendi kendiyle konuşan kitapları okumayı seviyorum.

Son kısımlarda yine küçük hikâyeler mevcuttu. Hatta "Akşam Ağası" isimli hikâyeyi okurken, sanki okumadım da o an kendimi oradaymışım zannettim. Nazan Hoca'nın hayal gücü çok kuvvetli. Zira sanıyorum ki, bir otobüs durağında beklerken, hayatını araştırdığım eski bir zatın, gerçekmiş gibi yanıma gelmesini ben asla aklıma getiremezdim. Bu yönden benim için keyifli bir bakış oldu :)

Kitapta altını çizdiğim çok fazla yer oldu. Kitabın son kısmında Şair Nigâr Hanım'ı kaleme almış ve zaten ikinci kitabı da Nigâr Hanım için ve onun adıyla yazdığı bir eser olmuş. Son kısımdaki Nigâr Hanım'a gösterdiği ilgiyi biraz abartılı buldum. Yani karşı cinsi sever ve över gibi kaleme almış, her ne kadar çok değerli biri olsa da, bu denli duygu aktarımı yani bir kadının bir başka kadını bu denli, bu kadar çok övmesi beni şaşırttı. Zaman zaman "Yanlış mı anlıyorum, yoksa bir erkekten mi bahsediyor veya erkek gözüyle mi yazıyor" diye düşündüğüm oldu. Fakat yine bununla birlikte, öyle ya da böyle duygu aktarımı çok güzeldi.

Kendimce bir karara vardım. Bazı yazarların ilk yazdıkları kitaplardan başlayıp tarih sırasına göre okuyacağım inşallah. Bunlardan biri de Nazan Bekiroğlu. Lâkin Nun Masalları'ndan sonraki iki kitabının basımı gözükmüyor. Nasıl bulacağımı da bilemiyorum. Belki bir gün bir yerlerde önüme düşer Tavsiye edeceğim kitaplar arasında yerini aldı

Esraa 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 4/10 puan

Şimdiye kadar sayfası az olmasına rağmen bu kadar uzun süre elimde kalan bir kitap olmamıştı. Bu kitap ilk oldu. Neden bilmiyorum ama bir türlü kitaba kapılıp gidemedim. Açıkçası ilgimi ve dikkatimi çekemedi yazar. Kitabın beğendiğim bir tarafı ise sayfa tasarımları onlar da olmasa sanırım kitabı yarım bırakmak zorunda kalacaktım.. :)

Nadiye Aksu Bozan 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Kutuphanemde yedi yıllık okunmayi beklemenin verdiği bir yorgunluk vardı sayfalarda o yüzden çok akıcı bir okuma olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu biraz benim okumaya ayırdığım zamanla biraz da Nazan hocanın üslubuyla alakali bir durumdu sanırım. Bir otobüste, banka yada hastane kuyruğunda, çok bunalmış olduğunuz bir zamanda okunacak bir kitap değil bana göre. Bu kitap için özel dingin ve mutlu bir zaman ayırmanız gerekiyor. Söylemler muazzam ama bütün cümleler üzerinde düşünüp hayal etmeniz gerekiyor tam manasıyla olaydan kopmamak için. Bir de öyle her hangi bir sayfada birakamiyorsunuz okumayı çünkü tekrar başladığınızda önceki sayfalarla bağlantı kurmak epey zorlaşıyor.
Aralara serpiştirilmiş manzum kısımlar biraz yoğun anlamlar içerdiği için öyle hemen okuyup geçilecek cinsten olmadığı için sayfalarda ilerlemek çok kolay olmadı benim için.
Bütün bunların yani sıra yine de her kütüphanede bulunması gereken bir kitap diyebilirim. Farklı bir kitabı okurken bile arada elinize alıp şöyle bir göz gezdirerek kafanızı dagitabileceginiz kadar da edebi lezzeti yoğun bir eser olmuş. Güzel mutlu dingin zamanlarının için yanınızda olması temennisiyle.

Esma 
10 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nazan Bekiroğlu'nun okuduğum ikinci kitabıydı bu. İlk kitabında kendimden çok şey bularak ikinci kitabını da okuma gereksinimi duydum ve yine kendimden çok şey buldum.Öyle güzel yüreğe dokunan bir kitap ki adeta okurken biri size sözleriyle sarılıyormuş gibi hissediyorsunuz.Bu kitap hiç bitmemeli hikayeler devam etmeli denilen kitaplardan bir tanesi kesinlikle.

busunkitapligi 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biliyorum çoğu kişi için favori değil bu kitap ama benim için gerçekten çok özeldir. O kadar kendimi bulduğum ve etkilendiğim bir kitap ki nasıl yorum yapacağımı bilmiyorum.

Esengül 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

Heybeme bir Nazan Bekiroğlu kitabı daha attım. Nun Masalları'nı okuyarak...

Nazan Hoca'nın denemeleriyle tanışmış biri olarak masalımsı öykülerinden oluşan bu kitabını Sessiz Okur 'un tavsiyesi üzerine okudum. Beni bu kitapla tanıştırdığın için çok teşekkür ederim. :)

Yazarın ilk eseri olmasından dolayı onun yetkinliğini kademe kademe elde edebilmek için ilk basamak niteliğinde.

Romanlarını henüz okumadım. Lakin deneme türüyle yazmış olduğu eserlerine bakarak bu ilk kitabı kıyaslamam doğru değil aslında. Çünkü bu kitap öykülerden oluşuyor. Kendi içerisinde kendine bağlı bir yorum yapmam gerekirse ilk eser olmasından ötürü yazarın elbette ki eksikleri ya da fazlalıkları vardır.

Zaten bu yönü de üçüncü öyküsündeki yavanlıktan ve durağanlığından fark ediliyor. Diğer öyküleri merakı canlı tutan, okudukça sürükleyen bir gidişata sahip.

Dilinin büyüleciliği, süslü ve ağır cümleleri henüz ilk kitabından itibaren yer edinmiş meğer. Tür farkı var, normaldir demek hazırcılığa kaçsa da süslü ve büyüleyici anlatım genellikle öykü, masal ve romanlara özgü sayılır. Fakat Nazan Hoca, bu özelliği denemelerine de taşıyabiliyor. Bu yönü de kalemini okunur kılıyor.

Nun Masalları'nı okuma serüvenim günlerdir ağır ilerlese de bitirebilmiş olmanın huzuruyla arka kapağını kapattım.

Kitapta üç öykü ve Nigar Hanım bölümü bulunmakta. İlk iki öyküyü çok beğendim. Özellikle Genç Mezarlık Bekçisi ve Genç Kalfa'nın serüvenini anlatan öyküye hayran kaldım.

Eğer Nazan Bekiroğlu eserlerini okumak istiyorsanız eserlerini kronolojik sıraya göre okumanızı tavsiye ederim. İlk eser olduğu için bu kitabıyla başlamanız ilk adım olacaktır.

Aşsız eşsiz işsiz 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Benim işime yarayabilecek tek yanında yaşanamayanın acısı. Bunca yaşanmışsa rağmen yarım kalanın..
Siz hep yaşayandınız. Ben dışardan bakan
Siz hep dokunandınız . Bende dokunamayan
Ben kendimi sizin hayatınıza gönüllü devreden,siz o hayatı devralan..
Ben........

Suskun/ca 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğumun masallarında imzası olmasa da şimdi okuduğum masallarda Nazan hocamın imzası var... Osmanlı devrinden seçip çıkardığı tüm o güzel kelimeleriyle sıraladığı dizelerde kayboluyorum daima... Hep yazsa keşke o... Bende hep okusam...

Göksel Göktürk 
 10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Nazan Bekiroğlu çok farklı bir yazar. Kelimelerin denizinde kendini bir damla olarak gören ve o denizdeki tüm damlalarla iç içe geçmek isteyen birisi. Kitapta bir kahve ile kış günü yağan karların sıcaklığını hissedeceğiniz birbirinden güzel 12 hikaye var. Ama hem dil yönünden hem üslüp yönünden biraz farklı olduğundan dolayı herkese hitap etmeyebilir. Hikayelerin çoğunda dini motifler var kitabın isminden anlaşılacağı üzere. Ben okurken zevk aldım ama çok bir şey kattı mı diye sorarsanız bir şey diyemem. Zaten ben o amaçla da okumamıştım. Sadece Nazan hocanın kelimelerinin yarattığı senfonide kendimi kaybetmek istemiştim. Bu kitabını okuyanlar ve öyle çok da beğenmeyenler hocaya bir şans daha versinler denemelerini okuyarak. Umarım beğenirsiniz.

3 /

Kitaptan 161 Alıntı

1 Çay 1 Kitap™ 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendimi korumak için korunaksızlığımı arttırmaktan başkaca da bir işe yaramayan şeyi, en iyi susmayı biliyorum.

Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 97 - Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz. Okumayı unutmayın!)Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 97 - Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz. Okumayı unutmayın!)
Mâsiva 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugün dünlerim için ağlıyorum,dedi,yarın da bugünlerim için zahir.

Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 82 - Timaş)Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 82 - Timaş)
Muharrem Okumuş 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben ki, hep özne oldum ömrümün yollarında, lâkin hiç eylem olamadım.

Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 91 - Timaş Yayınları)Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 91 - Timaş Yayınları)
1 Çay 1 Kitap™ 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ölümü anlamak kolay da, ya bu varlık ne oluyor?
Uyumuşum uyanmışım, bir de bakmışım ki varmışım.

Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 100 - Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 100 - Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)
Mâsiva 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sesini duymak isterdim. İsterdim ki bir akşam üzeri,martılar kar çiçekleri arasında çığlık atarken seninle de bir deniz kıyısında karşılaşalım. Ağla ve ben senin sesini duyayım.

Nun Masalları, Nazan BekiroğluNun Masalları, Nazan Bekiroğlu

"Beni anla, bana vâkıf ol, beni oku
Sesim sana ulaşsın; sende çoğalayım,
sende yankılanayım, sana bölüneyim.
Daha ne isterim, ne olsun daha?"

Nun Masalları, Nazan BekiroğluNun Masalları, Nazan Bekiroğlu
Mâsiva 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ya Rabbim,demişti,ölüme en az yakışan şey çocuk. Sen ölümü şu en az yakıştığı suretten uzak tut.

Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 88 - Timaş)Nun Masalları, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 88 - Timaş)
Mâsiva 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... beni bir tek sen anlarsın. Sen beni tam anlarsın. Hiç boşluk kalmadan.

Nun Masalları, Nazan BekiroğluNun Masalları, Nazan Bekiroğlu

Kitapla ilgili 1 Haber