Mor Mürekkep

8,6/10  (69 Oy) · 
266 okunma  · 
74 beğeni  · 
3.343 gösterim
Mor Mürekkep, birbirinden bağımsız konulardan bahseden ama bütünü dikkate alındığında ortak bir ruh etrafında öbeklenen denemelerden oluşuyor. Kimi zaman bir renk, kimi zaman bir kitap veya bir şahıs, kimi zaman da edebi bir sanattan hareketle farklı zaman ve duygusal iklimlerde kaleme alınan bu denemelerde her şeyden önce kıvrak ve akıcı bir Türkçe, bilgi dağarcığınızı zorlayan ve harekete geçiren bir birikimle karşılaşacaksınız. Mor Mürekkep’in çağrışımları okkasında duramayacak kadar zengin ve derin.
(Tanıtım Bülteni'nden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789753626880
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Büşra Bayırlı 
25 Mar 16:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"... Hele mor mürekkep. Aramaya kalkışsanız kırtasiyeci yüzünüze bir garip bakacak. Yine de ben işte, bütün bunları yazdım. Yazdıklarımın bir kısmını kalemime mor mürekkebi çekmeden evvel ben de bilmiyordum, yazarken öğrendim. Bir kısmını ise biliyordum. Keder gözyaşlarının mor olduğunu biliyordum örneğin."
(sayfa 123)

Uzun zaman sonra Nazan Bekiroğlu kitabı elime alınca kopamadım, bırakamadım. Sayfalar aktı gitti. Ne kadar özlemişim şiir kokan cümlelerini, buram buram tüten edebiyat kültürünü. Edebiyata dair çok şey öğreniyorum kendisinden. Araştırmak, bilmek hissi doğuyor. Bunların yanına hemen işaret koyuyorum. Kendi gibi zarif, nahif kalemi iyi ki var. Kendisi de iyi ki var.

Her yazısında kendimden bir şeyler buldum, hissettim. Ama bir kısım var ki daha çok sevdim. Mektup yazan, her yerde mektup seti arayan biri olarak, Hüsn-i Talil bölümündeki ecdadımıza ait mektup satırlarına ve mektup hitaplarına tek kelime ile bayıldım diyebilirim.

Etkinlik için ayrıca çok teşekkür ederim. Çok memnun kaldım. :)