Mor Mürekkep

8,3/10  (46 Oy) · 
163 okunma  · 
46 beğeni  · 
2.026 gösterim
Mor Mürekkep, birbirinden bağımsız konulardan bahseden ama bütünü dikkate alındığında ortak bir ruh etrafında öbeklenen denemelerden oluşuyor. Kimi zaman bir renk, kimi zaman bir kitap veya bir şahıs, kimi zaman da edebi bir sanattan hareketle farklı zaman ve duygusal iklimlerde kaleme alınan bu denemelerde her şeyden önce kıvrak ve akıcı bir Türkçe, bilgi dağarcığınızı zorlayan ve harekete geçiren bir birikimle karşılaşacaksınız. Mor Mürekkep’in çağrışımları okkasında duramayacak kadar zengin ve derin.
(Tanıtım Bülteni'nden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789753626880
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muharrem Okumuş 
 25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 10/10 puan

Nazan Bekiroğlu okumak onun dünyasına, satır aralarında misafir olmaktan da öte. Yüreğinize dokunacak o kadar söz, o kadar cümle ve o kadar noktalama dahi var ki sözcüklerin yüreğinize işlememesi için ayrıca çaba göstermeniz lazım. Anlatımı ise o kadar akıcı ve duru. Bu eserde başka eserlere sıkça çağrışımlarda ve atıflarda bulunması bu akıcılığı bir kaç noktada sekteye uğratabilir. Daha doğrusu eğer zaten okuyan biriyseniz her çağrışım ve atıfta, kitap içinde yeni bir kitap, Nazan Hoca'nın penceresinden nice yazarlar ve şairler beliriyor gözünüzde. Bu noktada daha fazla okumam gerektiği, yolun henüz çok başında olduğum itirafında da bulunmak istiyorum.

Herhangi bir kelimeden çok güzel ufuklara yelken açabileceğiniz bir eser. Yazar bazen size tembihlerde bulunurken, en çok da bir kıssa ile sizi kendinizle baş başa bırakıyor. Dahası kendinizden de öte bir dünyanın arayışı içersinde okuyorsunuz kitabı.

Deneme türünde, bir birinden bağımsız halde yazılmış gibi duran bölümlerden oluşsa da eser, kitabın seyri ilerledikçe bağımsız olan bölümlerin kelime kelime, ince ince bağlandığını fark ediyor, bir sonraki bölümü ayrı, apayrı heyecan ve merakla bekliyorsunuz.

Kendime dair, kitabı okuduktan sonra artık her kelimede, her harfte, her noktada ki noktalar kümesi tüm kelime ve harfler, değil bir mana binlerce mana arayışı içerinde olacağım kanısındayım. Bir “Nûn Masalı” ise şayet yazılanlar, bana dair olan da bir “Mim Masalı”dır kim bilir. Mim ile başlayıp, yine mim ile kendini tamamlayan ismimin yüklediği manadır benim de bir ömür, bir “muharrem” olarak, bir “yasak” olarak yaşayışım. Bundandır belki de benim kendime dokundukça cennetten kovulmak misali yalnızlık sürgünlerim, bundandır belki bana dokunanın ismimin manasından nasipdâr olması.

Okuyalım dostlar, kendimize, ismimize ve ömrümüze manalar yüklercesine. Yaşamakla birlikte ölümü de kabullenircesine okuyalım, okutalım.

İyi okumalar…

Esraa 
19 Tem 12:01 · 6/10 puan

Kitabı okumaya ilk başladığımda sıkıldım açıkçası ama "Eşik" bölümüne geldikten sonra keyif almaya başladım ve kitap çok hızlı ilerledi.. Her başlıkta farklı bir konuyu ele alıp o konunun içinde de bir çok şair ve yazardan onların roman, hikâye ve şiirlerinden örnekler vererek farklı bir hava katılmış. Kitabın sonuna gelmeden bazı yerler yine sıkıcı geçse de sonunu güzel bağlamış. Okunası kitaplardan :)

Ruta 
16 Tem 01:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mor Mürekkep Üzerine Hafif Bir Yazı;

"Yaşı kırka geldiği gün, hayatının anlamını bir türlü öğrenemediğini fark eden yazıcı, 'Madem böyle olmuyor' dedi, 'Ben de farklı bir yol tutarak hayatımın anlamını çözerim, hayatımın ve böylece hayatın anlamını.'" diyerek Mor Mürekkep serüvenini başlatırken okuyucuya biraz ipucu veriyor bu kitabı neden yazdığı ve okuyucunun bu kitabı neden okuması gerektiği hakkında.

Beş kısma ayırıyor yazılarını/hayatını ve her kısımda binlerce pencere açıypr okuyucuya hayat hakkında. Yazıyor, okutuyor; hayatının anlamını kavrıyor, hayatın anlamını kavratıyor...

Hayatın sadece beş harften ibaret kof bir kelime olmadığını anlatıyor her satırında.

Sadece tek bir anlamı karşılayan bir kelime olmadığını anlatıyor satırlarındaki tahtına oturtulduğunda.

Arapça'daki 'Elif' harfi gibi, yanına eklenen her harfle farlı bir anlama bürünebilen bir kelime olduğunu kavratıyor.

"Mürekkep neredeyse tarihe karışıyor." diyerek hayatı mor mürekkeple karıştırıp tarihin hayatın ta kendisi olduğunu kavratıyor okuyucuya.

Kays'tan (Mecnun) Yusuf'a, Ekho'dan İsa'ya, Hamlet'ten Hüsrev'e, Puşkin'den Edhemoğlu İbrahim'e varana kadar yüzlerce kişiyi misafir ediyor satırlarında, sabit kalemlerin kağıda düştükten biraz sonra rengini mora teslim etmesinin ispatı ve mor mürekkebin nasıl hayatı yansıttığını göstermek için.

Eser hakkında bir şeyler söylemek çok mümkün değil ve açıkçası yazarın kalemine dil uzatmak da haddim değil. Yine de ben işte, haddim olmayarak bütün bunları yazdım. Bibliofili olarak edinmem gereken dersleri edindim ve mor mürekkep ile bu kelimeleri satırlara dizerek ölümsüzleştirdim.

Ruchan Yalçın 
26 Tem 23:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok güzel ve etkileyici. Nazan Bekiroğlu'nun okuduğum ilk kitabı ve bazı yerleri anlamakta güçlük çektim. Bazı şeyleri anlayamadım. Anlayınca da çok hoş bir tat bırakıyor insanda. Edebi birikimim daha artınca belki 5-6 sene sonra tekrar okurum.

Lütfiye SOYLU 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Nazan Bekiroğlu'nun keyifli denemeleri.Daha sonra okuduğum kitaplarında hep bir "Mor Mürekkep" hissi arasam da nafile.Zirvede bırakmadığı iyi olmuş tabi de biz de garip bir okuruz bekliyoruz işte aynı tadı ya da aynı içtenliği mi demeliyim?Bilemedim şimdi.

Behzat POYRAZ 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk okuduğumda bişey anlamadığım,ama daha sonra okudukça okuyasım geldi.aslında bu kitabı anlamak için nazanın dilini biraz tanımanız gerekiyo.kesinlikle tavsiye ederim.ama dediğim gibi biraz ağır.

Kübra Doğan 
12 May 20:03 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Sorgulamak gerek bazen hayatı neredeyse bütün satırların altını çizdiğim eser diyebilirim bana hitap ediyor gibi özel hissediyorum Mor Mürekkebi okurken ...

mehmet tekiner 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap güzel. Bazı yerlerde kelime oyunları çok iyi.
Ancak bazı yazıları okumadan atlamak zorunda kalıyor insan. Mesela "nakkaş"
Bekiroğlu'ndan daha üst seviye yazılar bekliyordum desem, küstahlık etmiş olur muyum?

Kitaptan 156 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir "yazar" artık "yazmaz" olduysa,
Bilin ki ya sahiden yaşıyordur.
Ya da sahiden ölüyordur.

Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 25 - Timaş)Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 25 - Timaş)
Meyrem KARADENİZ 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kelimeler hayattan çıkıyor, hayat kelimelerden değil.

Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 13 - Timaş)Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 13 - Timaş)

Ziya Paşa diyor ya, insanın ihtiyacı bir lokma ekmek iken, bu keşmekeş-i derd-i ihtiyaç neden?

Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 209)Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 209)
Meyrem KARADENİZ 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan kendi ruhunun labirentlerinde dolaşıyor.

Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 79 - Timaş)Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 79 - Timaş)

Neden yokluklarında bıraktıkları boşluk, varlıklarıyla doldurdukları yerden bunca geniş? Her defasında kendimizi de çoğaltarak ilâve ettiğimizden mi?

Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 214)Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 214)

Aşktan bahsettik, aşkı tanımıyorduk.Öldük, ölmüyorduk.Sadakatten söz ettik, sadakati bilmiyorduk.Sevdik, aslında sevmiyorduk. Aldık, veriyorduk; verdik, alıyorduk.Söz yerini buluyordu sadece, iyi düşüyordu, uygun.İçimiz bir hoş, ha bire büyüyorduk…

Söylemesek ölürdük.
İnanmadan söyledik, yine öldük.

Mor Mürekkep, Nazan BekiroğluMor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu
Meyrem KARADENİZ 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mucize, kapılarını ancak kendisine inananlara açar.

Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 134 - Timaş)Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 134 - Timaş)

Fakat aynı kelimeleri kullansalar da söyledikleri şey birbirinin aynı değil. Çünkü birinde kelimeler yaşantının ifadesi, diğerinde yaşanmadan sezilenin.

Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 20)Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 20)
Meyrem KARADENİZ 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aynı sözcüklerle konuşuyoruz ama bir türlü aynı kavrama aynı mânâyı veremiyoruz.

Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 106 - Timaş)Mor Mürekkep, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 106 - Timaş)