Kitap
Kelime Defteri

Kelime Defteri

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
214 Kişi
950
Okunma
282
Beğeni
6,8bin
Gösterim
256 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 15 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Timaş Yayınları · Eylül 2014 · Karton kapak · 9786050817805
Ben ilkokula gittiğim yıllarda öğretmenimiz bize Kelime Defteri tuttururdu. Alfabetik fihrist formunda, ince uzun bir defterdi bu. Türkçe dersi sırasında karşılaştığımız yeni bir kelimeyi ve onun anlamını günlük defterimize değil Kelime Defteri'ne yazar, karşı tarafta cümle içinde kullanırdık. Böylece kendimize ait sözlüğümüz oluşurdu. Şimdi ben de kendi kelimelerimi merak ediyorum ve onları bir araya getirerek cümle içinde kullanmayı deniyorum. Bir tür Kelime Defteri çıkarmak istiyorum kısacası. Bir de merak ediyorum, acaba fark etmediğim kelimelerim de var mıdır benim? Yoksa hepsinin farkında mıyımdır? İşte benim Kelime Defteri'm... Aşk: Ezelden beri aşk olduğu için kelimelerin en başına yazıldı. İnsaniyet: Her türlü davanın üstünde. Tabiat: Yarı ölü düştüğüm bahçede yabani bir lâvanta çiçeğini saçlarımın arasına takma arzusunu duyduğumda, beni taşıdığım can hatırına onaracak olanı da tanıdım. Nergis: Gül devrim, lâle devrim geçti. Şimdi nergis devrimdeyim. Karadeniz: Karadeniz'in ayrı bir kimliği var. O yüzden Kelime Defteri'nde Deniz'e rağmen Karadeniz var. İçinde Fırtına. Çay: Çayı yaratan Allah'a hamd olsun. Ya yaratmamış olsaydı! Yazı: Hayatımın merkezinde duran şey yazıdır, yazarlık değil. Defter: Bitti. Oysa benim daha çok kelimem kaldı. Su gibi. Ateş gibi. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺22,3
8.3
10 üzerinden
214 Puan · 46 İnceleme
Ferman Mamedov
Kelime Defteri'yi inceledi.
256 syf.
Nazan Bekiroğlu'ndan daha önce hiç okumamıştım. Sitede paylaşılan alıntılarını okuyordum. Bu alıntılar üzerinden yazarın, sekr - "manevi sarhoşluk" haliyle yazdığını düşünmüştüm. "Kelime Defteri"yle biraz yanılmış olduğumu anladım. Yine de bu sekr hali apaçık belli oluyor olmasına ama bu halini kontrol ede bilip objektif edebi değerlendirmeler yazabiliyor. Hatta beklentilerimin üzerinde beni şaşırtacak derecede. Bu yönüyle Nazan Bekiroğlu takdire layıktır. Diğer kitaplarını okumadığım için böyle değerlendirmem sadece "Kelime Defteri" üzerinden geçerlidir. Genellikle, yazarların edebi görüşlerini, değerlendirmelerini okurlarıyla paylaştığı eserlerini daha çok severim. Bunun hem yazarı daha iyi tanımamıza hem de eserlerini daha iyi şekilde anlamamıza ve değerlendirme açısı yakalamamıza büyük katkısı oluyordur. İnanıyorum ki "Kelime Defteri" okuyucusunda güzel bir izlenim bırakacaktır. Tolstoy, Dostoyevski, Bulgakov, Çehov, Gorki vb. dehalardan bahseden sayfalar karşınıza çıktığında çok memnun olacak ve tam anlamıyla bir edebi ortamda hissedeceksiniz kendinizi. (Rus dili ve edebiyatı okuduğum için sadece rus yazarların ismini andım, spoiler anlayışının geçerli olduğu bir platformda içeriğe yönelik inceleme tercihim değildir.) Bu kitabı okuduktan sonra düşünüyorum ki Nazan Bekiroğlu okunmalı, en azından "Kelime Defteri".
Kelime Defteri
8.3/10
· 950 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
45
Mihrice
Kelime Defteri'yi inceledi.
256 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kelime Defteri " İnsanları sevmek ne iyi şey..." Ben keyifle okudum bu güzelliği. Beş temel konu başlığı altında yer alan denemelerden oluşuyor eser.Her bir yazıyı çok sevdim. Yazılarında Türk Edebiyatı'ndan ve Dünya Edebiyatı'dan yazara şaire ait düşüncelerine, eserlerinin kahramanlarıyla ilgili yorumlamalarına değinmiş Nazan Bekiroğlu. Bu yazılardan özellikle Rus Edebiyatının ondan ayrı bir yeri olduğunu eserleri ve kahramanlarını harikulade bir şekilde incelemesinden ve bilgisini okuyucusuna aktarmasından anlıyoruz. Kitap okuyucusunu hiç sıkmıyor. Okurken edebiyatla ilgili birçok bilgiyi de öğrenmiş oluyor, yazarları daha yakından tanıma fırsatını yakalıyoruz. "Edebiyat hayat üzerinden seyredilebilecek bir şey. Daha önemlisi hayatı seyrettiren bir ayna." "Mai, bütün kültürlerde ümidin, iyimserliğin, sükunetin, saflığın sembolüdür." "Bu dünya insan için kafiydi. Bu dünyada insan en güzel, en büyük, en bahtiyar olacak mahluktu."
Kelime Defteri
8.3/10
· 950 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Ayfer
Kelime Defteri'yi inceledi.
256 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
binbir kitap!!!
Nazan Bekiroğlu okuyacak iseniz bu son kitabı olmalı aslında. Kelime Defteri 'ne kadar ki eserleri, renklerin dünyası, Rus edebiyatı, bir akademisyenin hayatından küçük kareler, Türk kalemler;bu kitapla bir yapıt halinde sanki... Nazan Hocam benim okur yazarlıkta tek idolümdür. Hep söylemişimdir, bir kitap yazıyorsam eğer aklımda Nazan Bekiroğlu kalemi olsun isterim, onun ard arda yazdığı örneklemeler, betimlemeler ve örnekler sıkılmadan okuyacağınız yegane satırlardır diye düşünüyorum. Kelime defteri o sıkıcı olmayan deneme türünde yazılmıştır. Bekiroğlu sayesinde deneme okumaya niyetlendim :)) Okumadığım ve aslında; kitapta o kadar can alıcı kitap önerileri var ki, bir alıntı bir satır ile o kitaba ilgi duyabilirsiniz işte bunu Nazan Bekiroğlu çok iyi belirtmiş... Kelime Defteri... Bugüne dek bilmediği lügatında olmayan ve sık kullandığı aslında onun için ne ifade ettiği kelimeler o kadar özenli yazılmış ki daha ilk sayfalar da sizi içine çekicek... Uzun vadede, günlere yayarak tadını çıkarıp bir kitapta bin kitap okumak bu olsa gerek... Her kitap da biraz daha hayran kaldığım kalem olan Nazan hocam iyi ki okuyorum sizi...! Okur kalın.
Kelime Defteri
8.3/10
· 950 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
28
Ged
Kelime Defteri'yi inceledi.
256 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kelimelerin konuştuğu bir kitaptan herkese Merhaba :D Üslûp olarak, yaşadığımız bu yüzyılda kalemini sevdiğim biri Nazan Bekiroğlu onunla Yusuf ile Züleyha kitabı ile tanışmıştım. Şiirsel anlatımıyla sizi yormayan hatta içinizi pamuk gibi eden cümleleri ile.Ki uzun zamandır dinginlik istedigim şu günlerde ufak bir terapi oldu diyebilirim. Gelelim Kelimelerin Defteri olan bu kitaba öncelikle ilk defa Nazan Bekiroğlu okuyacaksınız bu kitap ile başlamamanızı tavsiye ederim. Zira şöyle bir şey var bu kitap Bekiroğlunun bir nevi içini döktüğü edebiyat denemelerini oluşturuyor.Yani onu daha yakından tanımak isteyip iç dünyasını görmek isteyenlere daha geniş bir yelpaze sunuyor. Içeriğe gelirsek ilk başta kendince bazı kelimelere değişik tanımlar vermiş ve ardından başlıklar hâlinde deneme yazılarını sınıflandırmış.Yaşantı,Kavram ve olgu daha sonra yazar-eser şeklinde başlıklar altında yorumları yani denemeleri var. Bir başka başlığı ise izlediği filmler ve filme bakış açısı.Bekiroğlu her türlü sanatsal faktörü sanat için seven biri.Ki burada ona dair çok şey göreceksiniz. Gel gelelim "Ben Artık Düz Cümleler Kurmak İstiyorum" adlı başlığa burada dilinin neden süslü olduğunu açıklamış. Duygularını çok yoğun yaşayan biri ki bunu zarif cümlelerinden anlamak mümkün. Bir söyleyişe katılmak isterseniz bu kitap sohbet havası ile tam sizlik efendim şimdiden iyi okumalar dilerim.
Kelime Defteri
8.3/10
· 950 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
57