Yol Hali

8,3/10  (17 Oy) · 
86 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.362 gösterim
Yâ Nakkaş!
Biraz gez, dünyanın hiç kimsenin olmadığını anlarsın. Nereye kök salsan bir başkalık bir yabancılık taşıdığını. Nereye adım atsan sona kaldığını. O zaman anlarsın Âdem’den bu yana bu yer’li olmadığını. O ilk adımın hatırası yerli yerinde bu kadar taze dururken neyi neresinden kurcalasan arkasından bir iğretilik bir sonradanlık çıkacağını. Mülkün Gerçek Sahibi bu kadar zahirken, toprak üzerinde kimsenin kimseye öncelik hakkı bulunmadığını, sadece bazılarının biraz erken geldiğini bazılarınınsa biraz geç kaldığını.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  978-605-114-309-5
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
11 Oca 19:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nazan Bekiroğlu hocanın; insanın içini ısıtan, insanı duygulandıran, düşündüren bir kitabı. Yol Hali, yol üzerinde yazılmış denemeleri de barındırıyor içinde. Ve okurken ben de Nazan hoca ile birlikte geziyormuşum gibi hissettim kendimi; kâh İran'da kâh Çanakkale'de... Kesinlikle tavsiye edilir.

hande elif hergün 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nazan hocanın kısa yazılarından derlenmiş bir kitap. Ama öyle naif, öyle sakin.. yer yer ağladığım, yeryer de gülümseyip "vallahi de öyle" dediğim sayfalar.. Hele bir öğrencilerine yazdığı yazı vardır ki, yurtta okumus olmamın verdiği etkiyle uzun süre ağlamıştım.

Merve 
06 Oca 22:48 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Bazı sayfalarında içine çekip alan, o mekânlarda bulunduran; bazı sayfalarında ise yalnız kıyısında dolaştıran yol hâli. Nazan Bekiroğlu'nun dili ve uslübu için bile okunmaya değer.

Kitaptan 27 Alıntı

Salih Çermik 
11 Oca 19:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her beden fani. Ama kıymetler baki.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 259 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 259 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)
Salih Çermik 
11 Oca 19:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben ‘iyi ki’ değil ‘keşke’yim hep.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 181 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 181 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)

Nokta varlığın özeti. Noktasını bulamamış ya da yitirmiş her harf ol sebepten kusurlu. Ama eski alfabede sıfırı ifade eden şekilde bir noktadır. O zaman varlık yokluk olur, yokluk varlık. Hamid bu yüzden ihtişamlı bir bilmezden gelişle sorar:

Bu sıfır nedir hesâb içinde?

Tecahül-i arifane, çünkü bütün varlık ancak ona doğru değiştiği bir sıfırla mana kazanır. İlimle kavgalı Fuzulî aşka da ilme de son noktayı koyar o noktada; Leyla, sûret-i aşk-ı Mevla’dır.

Fazla söze hiç gerek yok aslında. Noktanın içinde bütün mümkünler saklı. Mümkün nokta gayr-i mümkün nokta. Sır nokta esrar nokta. Bâb nokta evbâb nokta.

Bilinenden bir eser yok. Bilinmeyen nokta nokta.

Bir parantez vakt-i ömrüm. Ölüm nokta doğum nokta. İsmimden sual edilse, bilin beni üç nokta.

Bir aynada seyrettim âlemin cümlesini. Aynam nokta sırrım nokta. Umduğum kadar büyük değilmiş, dünya nokta ben nokta.

Öyle uzaklaşmışım ki menzilden, sıla nokta gurbet nokta. Döndüm baktım aldığım yol, nokta üstünde nokta. Gelen geçti, giden gitti. Sağım nokta solum nokta. Menzil-i maksûda varmış erenler. Söyleyen yok susan nokta…

Yol Hali, Nazan BekiroğluYol Hali, Nazan Bekiroğlu
Salih Çermik 
11 Oca 19:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

His öğretilmez, ancak bilgi devredilebilir.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 77 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 77 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)
Salih Çermik 
11 Oca 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

‘Ama dostum siz dünyanın cennet olmasını istiyorsunuz.’ Doğru. Çünkü aslen oralıyım. Yoksa böyle acı çekmezdim.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 82 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 82 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)

Şeb-i Yelda, 1914
En son kalpleri dondu, hissettim. Bu kadarı bana bile ağır geldi. Allahuekber, diye inledim. Arşıala titredi, ben mi titremeyecektim?

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 56)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 56)
Salih Çermik 
11 Oca 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşanmışlıktan daha değerli hiçbir şey yoktur daha yıkıcı bir şeyin olmadığı gibi.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 174 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 174 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)
Merve 
06 Oca 18:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Ey dağ, bakma ism-i nâzıma, cism-i nâtüvânıma, süsüme püsüme, yüzüğüme küpeme, bir ezber kolyesinde boynuma astığım lirikler külliyâtına.

İçime bak.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 121)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 121)
Salih Çermik 
11 Oca 19:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk, güzellik karşısında ilgisiz kalamama halidir.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 14 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 14 - Timaş Yayınları - 6. Baskı)
3 /