Bize Göre

7,2/10  (71 Oy) · 
281 okunma  · 
46 beğeni  · 
2.435 gösterim
Ahmet Hâşim, Bağdat'ta doğdu. 12 yaşında İstanbul'a geldi. 1897'de Galatasaray Sultanisi'ne verildi. Mekteb-i Hukuk'a devam etti. İzmir Sultanisinde Fransızca ve Edebiyat Muallimliği, Maliye Nezaret Mütercimliği yaptı. I. Dünya Savaşı'ndaki askerliği sırasında Anadolu'nun çeşitli yerlerini gördü.

Şiirinin temellerinde Şeyh Galib, Abdülhak Hamid, Cenap Şahabettin yatar. Fransız şiirini ve poetikasını tanıdı. Saf şiir nazariyesini benimsedi.

Yazarın bu eseri, iki bölümden meydana gelir: Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları. Bize Göre; başta sanat, edebiyat meseleleri olmak üzere; tabii ve sosyal çevre, çevre ve psikoloji, kadın, içkinin olumsuzluğu üzerine yazılardan oluşur. Bir Seyahatin Notları ise yazarın daha çok Paris üzerine telif ettiği metinlerden meydana gelir. Bu kronikler Türkçenin seçkin ve güzel metinlerindendir. Kültürümüzün sonraki nesillere taşınması adına bir katkı olması dileğimizle...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786051314365
 • Yayınevi:
  Etkileşim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaren 
12 Oca 13:50 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Hababam Sınıfı adlı eseri okurken Ahmet Haşim 'in adı çok geçmişti ve gerçekten merak etmiştim. Daha sonra tesadüfen bu kitabı kitaplığımda buldum ve okumaya başladım. Elips yayınevi say yayını kadar sadeleştirmediği için beni uğraştırdı açıkçası. Fakat yine de sabrettim.
Ahmet Haşim' in cümleleri ve dili gerçekten çok güzel. Bazı yerlerde (kadınlar hakkında) fikirlerim Haşim ile çatıştı fakat o dönemlerde yaşayan bir insanın fikirleri demeye çalışıyorum.
Haşim'in gözlem yeteneği ve zekasına hayran kaldım. Büyük bir şair olmasını bu gözlem yeteneğine borçlu olmalı. Ağaç ve deniz tasvirlerini çok sevdim. Doğayı çok güzel anlatıyor. Haşim, mutlaka okunması gereken bir şair ve yazar.

haribu 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

15 yıl aradan sonra yeniden buluştuğumuzda,sıradan şeylere bu kadar güzel tasvirler yaparak her cümledede yüzümde kocaman gülümsemeler oluşmasını sağlayan sevgili Ahmet Haşim...

Seni ne kadar özlediğimi okurken daha iyi anladım...insan sevdikleriyle arasına bu kadar yıl koymamalıymış...

Bu kitabın özellikle "Bize Göre" bölümünü çok beğendim...Ahmet Haşim'in o gün dikkatini çeken şeylerle ilgili yazdığı , duygu ve düşüncelerini anlatan bu cümlelerde kimi zaman hüzün,kimi zaman hayret kimi zaman mutluluk hissettim...
İkinci bölüm kısa Paris seyahatini anlatıyor,o bölümün ilk bölüm kadar etkileyici olmadığını kabul ediyorum...

Ahmet Haşim...Ne güzel anlatmışsın Esnemeyi,Çingeneleri,Fransız Kadınlarını,Baş Parmağı...40 derecelik ateşin bile,ne kadar güzel yönleri varmış...

Kısacık,hemen okunan ama okudukça içinizi ısıtan cümlelerle dolu bir kitap...

Hasan DAL 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Bir seyahat, daima alışılmış hayatın düzlüğü dışında, olağanüstü maceralar fikrini gerektirir.
Zannedilir ki ufuklarımızın ötesi bambaşka alemlerin eşiğidir. Güneşin battığı yerde, bulutlardan saraylar kurulduğunu, erguvandan kaleler yükseldiğini, ateşten caddeler açıldığını, zümrüt veya yakuttan tavuslar horozlar dolaştığını görenler, kendi hayatlarından artık tat almaz olurlar ve ufukların arkasında benzersiz bir cihanın saklandığını zannederek, bu alemin hasretini koyulurlar...

Bu acı bir kuruntudur...

Mehmet Aldemir 
 01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

1887-1933 yılları arasında yaşayan yazar/şair Ahmet Haşim’in denemelerinden oluşan eser “Bize Göre”.
Şahsına münhasır bir yazar Ahmet Haşim. Bunu denemelerindeki düşüncelerinden anlıyoruz elbette. Zaten çoğu önemli insanın, yazarın veya sanatçının; çok normal, sıradan insanlar olmasını bekleyemeyiz, diye düşünüyorum. Ahmet Haşim de enteresan duygu ve düşüncelerini korkusuz ve çekinmeden, “kendine göre” dile getiriyor. Bir deneme eseri için çok başarılı bir isim: “Bize Göre”. Baştan kabul ediyor yazar, söylediklerinin tamamen kesin net gerçekler olmadığını. Bize göre böyle diyerek işin içinden sıyrılıveriyor.
Bu bağlamda Haşim’in bazı düşüncelerine katılmayabilir, karşı çıkabilirsiniz, bu çok doğal. Karşınızda enteresan bir yazar var çünkü. Leylekleri, "ay"ı, akşamı çok seven; buna karşın köpeklerden, kargalardan, bahardan, güneşten nefret eden; bir tahtakurusundan cümlelerce “müthiş bir böcek” diye bahsedip, tahtakurusunu yere göğe sığdıramayan, başparmağı en önemli organımız olarak anlatan ve sayamadığım türlü değişik fikirlere sahip bir yazar Ahmet Haşim. Bu kitap, bu değişik düşünceleri bize aktaran bir eser.
Karşıt düşünceler duyduğunuzda “hadi oradan” deyip kestirip atan bir okur değilseniz, ki bir okur asla böyle olmamalıdır diye düşünüyorum, bize yazarının yaşadığı dönemi çok güzel anlatan bu kitabı keyif olarak bir çırpıda okuyacaksınız…

Sadık Kocak 
20 Oca 17:51 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum en farklı yapıtlardan. Bunun farkı biraz roman yönüyle toparlanmış kısa yazılar (gazete yazıları) olmasıydı.
Büyük bir hata yaparak Parıltı yayınlarını tercih etmişimdir. Hiç mi kontrol etmezsiniz bu kadar mı kalitesiz basım yaparsınız yahu.
Kitap ne kadar kendine çekiyorsa baskı kalitesi o kadar uzaklaştırıyor. Yayın evleri farklı oluyor başka yayın evinden de yazarın bu kitabını alıp okuyabilirsiniz ama bu yayın evinden almayın pişman olursunuz ..

Sinem 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarımız düşünce ve fikir hayatı hakkında eleştirilerini ve yorumlarını sunuyor. Değişik ve çoğu zaman çok haklı yorumları var. Edebi anlayışı ve hayatımızın gidişatı hakkında bize küçük ipuçları vermeyi de ihmal etmiyor tabiki. Herkesin kendinden bir şeyler bulacağı ince bir kitap ama içi çok dolu..

damla g. 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitaba "Hayır, edebiyattan değil, karşısında şimdiden yetersizliğimi hissettiğim okuyucudan utanıyorum" sözleriyle başlayan bir yazardan bu kadar güzel şeyler okumak beni beklemediğim bir şekilde müthiş mutlu etti, günümüz yazar ego'su yerine eskiler kokan bir mütevazılık görmek her okura nasip olmalı. Ahmet Haşim sizi bir yazısını okuduğunuzla bırakmaz, hele ki bu kadar iyi gözlemci-yazar olduğunu hissettirmişken.

ali.m.karada 
29 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap denemelerden oluşuyor ve bence kitap daki denemeler den ders alıp hayatınıza farkli bi pencere daha kazandırabilirsin.bi anda okuyup bitirebileceginiz bi kitap deil ben sadece ders calisirken mola larda 15 er dakika okudum.kitap bildiginiz üzere deneme oldugu icin bi roman gibi konu bütün lügü yok bu yuzden surukleyici deil.

Ayşegül Abbak 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İkdam gazetesinde yayınlanan kitaplarını bir araya getirmiş yazar. Gözlemlerini, fikirlerini, deneyimlerini paylaşıyor.Bir de yurt dışı seyahatlerinden bahsediyor. Bende çok hoş bir etki bıraktığını söylemeliyim. Hiç sıkılmadan okudum.

Kitaptan 103 Alıntı

Emire Nişli 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seyahat, hele deniz seyahati, ruhun bütün dertlerine devadır.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 94 - Kum Saati Yayınları)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 94 - Kum Saati Yayınları)
SlmbnKüçükStajer 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

En eski edebiyatan en yenisine kadar, her dilde , şiirin konusu eş değil, sevgilidir.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 27)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 27)
SlmbnKüçükStajer 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar için gercek çekiciliğin ezeli ilkesi , bize göre , daima şundan ibaret kalacaktır:
Çok konuşmamak ve yılışmamak.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 96)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 96)
SlmbnKüçükStajer 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Esnemek, ıztıraplı bir ruh düğümü olan bütün gerilmiş durumların çözülüp açılmasıdır.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 63)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 63)
Emire Nişli 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gece büyük ve siyah bir yapraktır.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 76 - Kum Saati Yayınları)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 76 - Kum Saati Yayınları)
SlmbnKüçükStajer 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir baca üstündeki ufka çizilen bir leylek şekli, hayal dünyasına neler hatırlatmaz.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 67)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 67)