Bize Göre

7,2/10  (83 Oy) · 
343 okunma  · 
61 beğeni  · 
2.708 gösterim
Ahmet Hâşim, Bağdat'ta doğdu. 12 yaşında İstanbul'a geldi. 1897'de Galatasaray Sultanisi'ne verildi. Mekteb-i Hukuk'a devam etti. İzmir Sultanisinde Fransızca ve Edebiyat Muallimliği, Maliye Nezaret Mütercimliği yaptı. I. Dünya Savaşı'ndaki askerliği sırasında Anadolu'nun çeşitli yerlerini gördü.

Şiirinin temellerinde Şeyh Galib, Abdülhak Hamid, Cenap Şahabettin yatar. Fransız şiirini ve poetikasını tanıdı. Saf şiir nazariyesini benimsedi.

Yazarın bu eseri, iki bölümden meydana gelir: Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları. Bize Göre; başta sanat, edebiyat meseleleri olmak üzere; tabii ve sosyal çevre, çevre ve psikoloji, kadın, içkinin olumsuzluğu üzerine yazılardan oluşur. Bir Seyahatin Notları ise yazarın daha çok Paris üzerine telif ettiği metinlerden meydana gelir. Bu kronikler Türkçenin seçkin ve güzel metinlerindendir. Kültürümüzün sonraki nesillere taşınması adına bir katkı olması dileğimizle...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786051314365
 • Yayınevi:
  Etkileşim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgür Beden 
12 Haz 09:51 · 3/10 puan

Ahmet Haşim'in gözlemlerini aktardığı, bir gazetenin köşe yazılarını andıran türde bir kitap olmuş. Açıkçası beğenmedim. Ve hatta zaman kaybı olarak görüyorum.

Musarra_beyit 
20 Eyl 08:32 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

İkdam Gazetesinde yayınlanan denemelerini bu kitapta toplayan Ahmet Haşim günlük hayatıyla ilgili bir çok konuda yazdığı denemeleri yer alıyor. Gözlemlerini, fikirlerini, deneyimlerini paylaşıyor. Aynı zaman da yurt dışı seyahatlerine de yer veriyor.

haribu 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

15 yıl aradan sonra yeniden buluştuğumuzda,sıradan şeylere bu kadar güzel tasvirler yaparak her cümledede yüzümde kocaman gülümsemeler oluşmasını sağlayan sevgili Ahmet Haşim...

Seni ne kadar özlediğimi okurken daha iyi anladım...insan sevdikleriyle arasına bu kadar yıl koymamalıymış...

Bu kitabın özellikle "Bize Göre" bölümünü çok beğendim...Ahmet Haşim'in o gün dikkatini çeken şeylerle ilgili yazdığı , duygu ve düşüncelerini anlatan bu cümlelerde kimi zaman hüzün,kimi zaman hayret kimi zaman mutluluk hissettim...
İkinci bölüm kısa Paris seyahatini anlatıyor,o bölümün ilk bölüm kadar etkileyici olmadığını kabul ediyorum...

Ahmet Haşim...Ne güzel anlatmışsın Esnemeyi,Çingeneleri,Fransız Kadınlarını,Baş Parmağı...40 derecelik ateşin bile,ne kadar güzel yönleri varmış...

Kısacık,hemen okunan ama okudukça içinizi ısıtan cümlelerle dolu bir kitap...

azime bali 
 29 Tem 14:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk başta anlatış tarzını tuhaf karşıladığım kitap, genel olarak Ahmet Haşim'in döneminde yaşanan olaylara kendi kaleminden öznel tepki ve yorumlar içeriyor. Dönemini ve fikirlerini merak edenlere tavsiye edebilirim.

Hasan DAL 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Bir seyahat, daima alışılmış hayatın düzlüğü dışında, olağanüstü maceralar fikrini gerektirir.
Zannedilir ki ufuklarımızın ötesi bambaşka alemlerin eşiğidir. Güneşin battığı yerde, bulutlardan saraylar kurulduğunu, erguvandan kaleler yükseldiğini, ateşten caddeler açıldığını, zümrüt veya yakuttan tavuslar horozlar dolaştığını görenler, kendi hayatlarından artık tat almaz olurlar ve ufukların arkasında benzersiz bir cihanın saklandığını zannederek, bu alemin hasretini koyulurlar...

Bu acı bir kuruntudur...

Bengü 
 11 Ağu 16:27 · Kitabı okudu

Ahmet Haşim'in şairliğini zaten çok beğenirim bununla beraber düz yazılarında da şiirsel bir dil kullanır. Bize Göre eserini ilk kez bölümüm gereği dersten geçmek için okumuştum . Ancak daha sonra bazı bölümlerini tekrar tekrar okudum ve her seferinde ayrı bir tat aldım. Eserde kırk iki adet çeşitli başlıklar altında fıkra türünde yazı bulunuyor . Haşim'in hayata dair düşüncelerini merak edenler ve aynı zamanda şiirsellikten vazgeçemeyeler bu eseri okumalı.

Mehmet Aldemir 
 01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

1887-1933 yılları arasında yaşayan yazar/şair Ahmet Haşim’in denemelerinden oluşan eser “Bize Göre”.
Şahsına münhasır bir yazar Ahmet Haşim. Bunu denemelerindeki düşüncelerinden anlıyoruz elbette. Zaten çoğu önemli insanın, yazarın veya sanatçının; çok normal, sıradan insanlar olmasını bekleyemeyiz, diye düşünüyorum. Ahmet Haşim de enteresan duygu ve düşüncelerini korkusuz ve çekinmeden, “kendine göre” dile getiriyor. Bir deneme eseri için çok başarılı bir isim: “Bize Göre”. Baştan kabul ediyor yazar, söylediklerinin tamamen kesin net gerçekler olmadığını. Bize göre böyle diyerek işin içinden sıyrılıveriyor.
Bu bağlamda Haşim’in bazı düşüncelerine katılmayabilir, karşı çıkabilirsiniz, bu çok doğal. Karşınızda enteresan bir yazar var çünkü. Leylekleri, "ay"ı, akşamı çok seven; buna karşın köpeklerden, kargalardan, bahardan, güneşten nefret eden; bir tahtakurusundan cümlelerce “müthiş bir böcek” diye bahsedip, tahtakurusunu yere göğe sığdıramayan, başparmağı en önemli organımız olarak anlatan ve sayamadığım türlü değişik fikirlere sahip bir yazar Ahmet Haşim. Bu kitap, bu değişik düşünceleri bize aktaran bir eser.
Karşıt düşünceler duyduğunuzda “hadi oradan” deyip kestirip atan bir okur değilseniz, ki bir okur asla böyle olmamalıdır diye düşünüyorum, bize yazarının yaşadığı dönemi çok güzel anlatan bu kitabı keyif olarak bir çırpıda okuyacaksınız…

failimuhtar 
 30 Haz 23:48 · 5/10 puan

Arada bir güzel sözler söylemek maksadı ile, kadınları da topa tutarak ve açıkça onların gayretlerini 'güzel sözler eşliğinde' küçümseyerek (Bakınız: "Erkeği, seve seve ölüme yollayacak derecede cinsi bir üstünlük ve güce sahip olan kadının erkeğe, yani kendi esirine denk olmak ve benzemek için yaptığı bütün o boğazlanırcasına gayretlerin sebebi delilikten başka ne olabilir?") oluşturulmuş bir takım denemeler silsilesi.

Canım pek bir sıkıldı, "Aşık, yüz bulmayan adamdır." dedim de 'acılarıma merhem buldum bu denememle de' kitabı. Muhakkak ki güzel söz söyleme yeteneğine sahiptir Ahmet Haşim, buradan da anlaşılır; ancak şu içeriğe insan söyleyecek ne bulabilir, bilmiyorum. Biri "zaman kaybı" diye nitelemişti de, "Allah Allah, niye öyle demiş ki?" diye kısa bir an düşünmüştüm. Fakat pek bir haklıymış.

Bir siyasimizin edasıyla "Ben buna cevap veremedim," dercesine, "Ben buna ne desem bilemedim," diyorum, yine de keyifli okumalar dilerim.

thetragedyofmacbeth 
18 Tem 05:32 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

kitap Ahmet HAŞİM'in günlük gazete yazılarından oluştuğu için farklı başlıklar altında kısa yazılar şeklinde ilerliyor. üslup ve ifadeler konusuna gelecek olursak 1928 yılında yazılmış olduğunu unutmamak gerek bu açıdan dili ağır denmese bile farklı gelebilir. aslında okuyucunun tam olarak dönemine göre değerlendirmesi gereken bir kitap. fransaya yapmış olduğu seyahate de yer veriyor haşim bu kitapta ve o dönemde ortaya çıkmış edebi akımlarla alakalı kişisel ve öğretici yorumlarda bulunduğunu söyleyebilirim. soluk soluğa okuyacağınız bi kitap demiyorum ancak yararlı şeylerle karşılaşacağınızdan eminim. dönem hakkında bilgi veriyor olması bile yeterli denilebilir. şimdiden iyi okumalar dilerim

Sadık Kocak 
20 Oca 17:51 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okuduğum en farklı yapıtlardan. Bunun farkı biraz roman yönüyle toparlanmış kısa yazılar (gazete yazıları) olmasıydı.
Büyük bir hata yaparak Parıltı yayınlarını tercih etmişimdir. Hiç mi kontrol etmezsiniz bu kadar mı kalitesiz basım yaparsınız yahu.
Kitap ne kadar kendine çekiyorsa baskı kalitesi o kadar uzaklaştırıyor. Yayın evleri farklı oluyor başka yayın evinden de yazarın bu kitabını alıp okuyabilirsiniz ama bu yayın evinden almayın pişman olursunuz ..

2 /

Kitaptan 155 Alıntı

Emire Nişli 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seyahat, hele deniz seyahati, ruhun bütün dertlerine devadır.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 94 - Kum Saati Yayınları)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 94 - Kum Saati Yayınları)
SlmbnKüçükStajer 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

En eski edebiyatan en yenisine kadar, her dilde , şiirin konusu eş değil, sevgilidir.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 27)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 27)
SlmbnKüçükStajer 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar için gercek çekiciliğin ezeli ilkesi , bize göre , daima şundan ibaret kalacaktır:
Çok konuşmamak ve yılışmamak.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 96)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 96)
SlmbnKüçükStajer 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Esnemek, ıztıraplı bir ruh düğümü olan bütün gerilmiş durumların çözülüp açılmasıdır.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 63)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 63)
Emire Nişli 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gece büyük ve siyah bir yapraktır.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 76 - Kum Saati Yayınları)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 76 - Kum Saati Yayınları)
SlmbnKüçükStajer 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir baca üstündeki ufka çizilen bir leylek şekli, hayal dünyasına neler hatırlatmaz.

Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 67)Bize Göre, Ahmet Haşim (Sayfa 67)