Meryem Aybike Sinan

Meryem Aybike Sinan

Yazar
8.0/10
25 Kişi
·
60
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.230
Gösterim
Adı:
Meryem Aybike Sinan
Unvan:
Öğretmen,yazar
Malatya'da doğdu. İlk hikâyesi ortaokul yıllarında yayımlandı. Ondokuz Mayıs üniversitesi, Türkoloji Bölümü'nden, Türkolog unvanıyla mezun oldu.

Kubbealtı, Somuncu Baba, Yeni Dünya, Kümbet, Tercüman, Türkiye gibi gazete ve dergilerde makaleleri yayımlandı.

Kocaeli'de edebiyat öğretmenliği yapmaktadır.
"Biçare gönül bilmezem avare nedendir / Derman nedürür bilsem ona çare nedendür / Her dem feleğin cevri ile yar cefası / Bilsem ki bu ben baẖt -ı siyah-kare nedendir ? "

(Bilmem ki dünyada değişen bir şey var mı ? Sevenler yine kavuşamıyor ve aşıklar yine arayışa devam ediyor . Belki de feleğin hali bu)
Keşke bütün kadınlar pasta, börek tarifleri öğreneceklerine, ruhen kendilerini geliştirip, akademik anlamda da becerikli olsalar. O zaman daha sağlıklı çocuklarımız olur öyle değil mi? Karnı aç çocuğu doyurursunuz bir şekilde, ama beyni aç çocuğu belli bir yaşta isteseniz de doyuramazsınız.
Şimdilerde kendi yüreği de bilmediği bir adamın sevdasının
içinde yürümüş gidiyordu.
Önüne engeller koysalar, dağlar
dile gelse duramazdı, gidiyordu.
Ey gül bahçesine güneş gibi doğan güzellik, Gülzarım, Has Bahçem, Mihr-i Mah'ım,
Ladik'teki bütün ceylanların suretinde seni bulmuş, bülbüllerin avazında seni işitmiş, bütün şiirlerde seni yazmışım.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Böyle güzel bir eseri övmek gerekmez kendi bu işi bizzat yapar zaten. Hem nasıl övülür bilemiyorum, bana hissettirdiklerini dile dökmem gerekir ama kelimelerim kifayetsiz ve -her şekilde- yetersiz kalacaktır. Şiirleriyle hem-dem olup Mihri'nin gönül yükünü bir nebze de olsa sırtladım sanki. Ne zor kadın olmak. Kadın şair olmak... Eleştirebilinecek tek yönü sonuydu. Sansasyonel bir son istemiyordu kitap o kadar güzeldi k; sonu çarpıcı olmasa da olurdu, biraz zorlama oldu sanki...

Ah Mihri, Kelimelerin Sultanı, Mihr-i Mah.... Keder, kaderi olmuş şair kadın;
Bir insan bu kadar acıyı nasıl kaldırdı? Şiir olmasaydı sen de kaldıramazdın besbelli.

Ey maşukunu müşkül bırakan yiğit, Hüsn-ü suretli güçlü kalemli Hatem Çelebi. Vuslat ateşi seni de çok yaktı. Ah "Kaşki" Amasya'da kalıp sevdana sahip çıkabilseydin....
272 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Meryem Aybike Sinan'ın okuduğum 2. Kitabı oldu. İlk okuduğum; Kelimelerin Sultanı Mihri Hatun'du ve çok sevmiş, etkisinden uzun süre çıkamamıştım. Bu kitabında Mihri'ye ait çok tekrarlar gördüm. Konu bile benzeşiyordu, gerçi sonu çok daha iyi bu kitabın. Velhasıl yazış tarzını sevdiğim ama kendini tekrar eden bir yazar Meryem Aybike Sinan -bence-
Eğer ki okumadıysanız kesin şans verin derim ama bu Mihri Hatun'a olurdu şahsımca.
Bu kitaba da haksızlık etmek istemem, elimden kaydı gitti sayfalar seviyorum ben tarihi aşk romanlarını hem kararında hem daha ilgi çekiciler.
Kitabın konusu güzel, işleyişi güzel, bitimi de güzeldi.
192 syf.
·3 günde·7/10
Divan şiirinin hanım şairlerinden Mihrî'yi anlatması açısından oldukça kıymete değer. Gerçeklikten kopmayan bir kurgu ile döneme ayna tutulmuş. Eseri bitirdiğimde daha sağlıklı bir yorum yapabilirim.
240 syf.
·7 günde·8/10
Akıcı, başlayınca bırakmamacasına okunuyor. Hz. Süleyman devri ve şimdiki Kudüs paralel anlatılıyor. Hz. Süleyman ve dönemini okurken, günümüzde bir yahudi kız ile filistinli müslümanın aşkını da okuyoruz. Aşkın tanımlarıyla bezeli, anlatımı güzel, tavsiye ederim.
192 syf.
Bir günde bitirebilirsiniz. Ama sonu belki de sizi daha da meraklı bir hale getirebilir. Daha önce yazarın dili ile tanışmayanlar başlarda biraz sıkılıp kitabı nereye atsam diye düşünebilirsiniz.
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Her sürgün yeni bir kanatlanmayı içerisinde barındırır.Ve her zindan yepyeni bir özgürlük türküsüne gebedir.Eller kelepçelenir,beden hapsedilir ancak insanın ruhuna,yüreğine ve gönlüne pranga vurulamaz...
240 syf.
·3 günde·6/10
ALT KISIMDA KİTAPTAKİ GÖRDÜĞÜM YANLIŞ DÜŞÜNDÜĞÜM ÖNEMLİ BİR DİNİ BİLGİDEN BAHSEDİCEM BİLDİĞİM KADARIYLA .öncelikle bu kitap Hz. Süleyman ibadet ihsan yada bilgisini hayatını çok fazla içeren bir bilgi kitabı değil daha iyi kitaplar var(ahmet cemil akıncı) kitap iki ayrı aşkı anlatıyor bir günümüzden Harun ve Rahel diğerisi ise HZ.Süleyman Ve Belkıs...Öncelikle kitap iyi ileriliyor okutuyor güzel ve sade dille yazılmış (keşke bölüm başlarında tarih ve yer olsaydı bazen karışıklık oluyor ) kendini zaten sayfa sayısına bakmayın çok fazla bölümlere ayrıldığı için akıp gidiyor,Rahel Ve Harun hikayesini sürekli merak ediyorsunuz bazen kopsanızda hikayeden Hz.Süleyman ve Belkıs tan daha iyi işleniyor içselleştiriliyor.Onun sonu daha güzel yazılabilirdi. neyse asıl konuya gelecek olursam(DİNİ VE BAŞTTA BELİRTTİĞİM):Yüzük kayıp edip sonra o yüzüğü geri kazanması... Hikayede buna yer verilmesi beni şok etti. Çünkü Hz. Süleyman sadece bir yüzükle gücten düşmesi olayı komik geldi. Ayette 'Biz Ona Mucize Verdik' diyor sizin hikayenizden gidecek olursak sadece bir yüzük o yüzüğü kayıp edince gücten düşecek ve kimse tanımayacak Koskoca Peygamberimizi.Rabbim izin veririmi bir Şeytanın Peygamber kılığına girmesini?yada yüzüğü gidince ona yüzüğü hemen geri vermemesi... Herşeyi en doğrusunu Allah bilir. ancak bu durum biraz değişik. herşey yüzükmüşte Şeytan kılığına girip çalmışmışta. yüzüğü geri kazanınca eski haline gücüne dönmüşmüşte Peygamberimiz..Maalesef aklım almıyor... Bu Green Lantern (süper kahraman) filmi değil Koskoca sultan Hz. Süleyman.. Yapmayın bu kadar küçük bir şey olamaz, böyle düşünürsek diğer insanlardan(iman etmeyenlerden) farkımız kalırmı?.. bu benim düşüncem ve bilgim. Herşeyin yine en doğrusunu Allah bilir.Kitabı kaynağı sanırım ya Zebur ya Tevrat... Ancak şu dünyada Değiştirilmeyen tek kitap Hz.Muhammed (sav) Peygamberimize gönderilmiş olan KURAN-I KERİMDİR...

Yazarın biyografisi

Adı:
Meryem Aybike Sinan
Unvan:
Öğretmen,yazar
Malatya'da doğdu. İlk hikâyesi ortaokul yıllarında yayımlandı. Ondokuz Mayıs üniversitesi, Türkoloji Bölümü'nden, Türkolog unvanıyla mezun oldu.

Kubbealtı, Somuncu Baba, Yeni Dünya, Kümbet, Tercüman, Türkiye gibi gazete ve dergilerde makaleleri yayımlandı.

Kocaeli'de edebiyat öğretmenliği yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.