Mohsin Hamid

Mohsin Hamid

Yazar
6.9/10
21 Kişi
·
71
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.111
Gösterim
Adı:
Mohsin Hamid
Unvan:
Pakistanlı Yazar
Doğum:
Lahore, Pakistan, 1971
New York'ta yaşayan Pakistanlı bir yazar. Princeton Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Yüksek lisansını Harvard Hukuk Fakültesi'nde yaptı.
"Yani aslında ben de bir çeşit vatan hasreti çekiyorum. Ama benim ülkem uzun, bir deri bir kemik parmakları olan bir adam."
"Gözlemci bir insansın. Niye böyle olduğunu biliyor musun? İnsan kendini oraya ait hissetmediği zaman olur. Bana inan bilirim."
Kendisini geçen adamın grubun favorilerinden değil de yavaş koşanlarından biri olduğunu görene kadar iyi koştuğunu zanneden bir maratoncu gibi hissettim kendimi.
Batının içindeki Doğu, doğunun kalbinde atan Batı. Bilhassa Türkiye gibi her ikisini de bünyesinde barındıran bir coğrafyadan bakınca bu meselelere. Ama genede nedense ısrarla mekanik biçimde kullanırız bu kategorik ayrılmaları
Hiç bir ülkenin başka ülkelerin insanlarına ölümü Amerika kadar kolaylıkla dayatmadığını ve kendisinden bu kadar uzak onca insana Amerika kadar korku salmadığını söyledim.
Bize ait olan bir şey artık bizde olmuyor ve bize ait olmayan bir şey de artık içimizde oluyor
Mohsin Hamid
Sayfa 188 - pegasus yay.
200 syf.
·3 günde·10/10
Amerika rüyasının gerçekleşmesinden sonra gelen aşkın ve çelişkili düşüncelerin yarattığı bunalım sonunda yurt edindiği çekici, cezbedici Amerika'yı terk edip ülkesine dönen Cengiz'in hikayesi anlatılıyor bu güzel kitapta. Kendini okutan bir kitap Elif Şafak'ında dediği gibi oturup tartışılması, eleştirilmesi gereken bir yapıt. Okuyunuz. İyi akşamlar.
200 syf.
·Beğendi·6/10
Kesinlikle giriş ve gelişme bölümleri çok iyiydi ama sonuç beni hiç tatmin etmedi. O kadar etkiliyor ki kitap sizi muhteşem bir son için hazırlıyor ama malesef sizi yarı yolda bırakıyor gibi hissettiriyor.
200 syf.
11 eylülü 2001 yılında cengiz adlı pakistanlı bir gencin amerikada okuduğu ve yaşadığı zamanı anlatan aynı zamanda amerikada yaşayan pakistan vb. müslümanların uğradığı zorlukları ve amerikanın afganistan a yaptığı acımasız saldırıları anlatan bir kitap.

Onca yoğunluk arasında yinede son sürat okuduğum ve ilk defa okuduğum türün değiştiği bir roman oldu
200 syf.
·Beğendi·9/10
Aslinda herkesin bildigi seyleri anlatmis ama kitabin icindeki OSMANLİ ZAMANİNDAKİ YENİ CERİLERİ SUANKİ ABD nin uygulamasinin belirtirken birseyleri farketmenize neden olacaktir...
200 syf.
Ve yine 11 eylül ama bu defa pakistanlı bir yazar anlatıyor. Ismi iddialı bir kitap iyi gidiyor başlarda ama sonu fossss.. Elif şafak bu kitap için okumak eleştirmek tartışmak lazım demiş ama bence çok ta tartışacak bir şey yok...
200 syf.
·9 günde·7/10
Baştan sona kahramanımız Cengiz'in ağzından 11 Eylülün Amerika da ki müslümanlara neler hissettirdiğini ve neleri değiştirdiğini dinliyoruz. Kendisi de bir Amerikan ürünü olan Cengiz, bir yayınevi sahibi kendisine yeniçeri benzetmesi yapınca birden kendine geliyor ve hayatı değişiyor. Değişik bir anlatım stili olmuş. Okunması kayıp olmaz.
200 syf.
·5/10
Yazarın kendi hayat hikayesinden izler taşıyan bir roman. Adından bu kadar söz edilince okumak istedim ancak beklentimi karşılamadı. Size bilmediğiniz bir dünya yahut gördüğünüz bildiğiniz bir durumun mükemmel bir tasavvufunu çıkarmıyor. Kitapta eksik olan derinlik. Ana karakterin yetiştiği toplum ve içinde yaşadığı rüya toplum arasında ikilemi yüzeysel olarak geçiştirilmiş.
200 syf.
·7 günde
SPOILER!!!

Erica is like America which is but isn’t gained for Changez. He lives in America, contrarily he is out, because he feels himself like a stranger there. He does not belong to there.

She always thinks about Chris. Chris represents Christianity or American Dream. Chris has died, but according to Erica, he is alive.Inreality, Chris (Christianity) is dream like American Dream.
America exploits some areas/cities. While he does it, he uses Christianity as a powerful weapon.Christianity is only tool for exploitation.Similarly, Erica makes Changez miserable.There is only Chris for Erica. She always remembers the memories of Chris and herself. While Changez falls in love with her, he even wants to marry her, Changez is only good friend for her.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mohsin Hamid
Unvan:
Pakistanlı Yazar
Doğum:
Lahore, Pakistan, 1971
New York'ta yaşayan Pakistanlı bir yazar. Princeton Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Yüksek lisansını Harvard Hukuk Fakültesi'nde yaptı.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 71 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 90 okur okuyacak.