Muammer Özkan

Muammer Özkan

Yazar
8.3/10
11 Kişi
·
43
Okunma
·
0
Beğeni
·
567
Gösterim
Fatiha'nın anlamını düşündüm "Hamd alemlerin Rabbi Rahman Rahim ve din gününün Malik'i olan Allah'adır. Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Senden yardım dileriz. Bizi dosdoğru yola ilet. Kendilerine Nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanların ve Sapıklarınkine değil.

Acaba "Ruhuna Fatiha" denilen bu meyyitlerin yaşadıkları hayatta Fatiha ile ilgileri neydi?

Bunlar yaşantılarında Fatiha'nın anlamına teslim olarak sadece Allah'a kulluk edip Sadece Allah'tan yardım bekleyen insanlar mıydı?

Gazaba uğrayanların Ve Sapıkların yolundan Allah'a sığınıyorlar mıydı?

Şayet onlar da bu vasıflar yoksa kendilerine binlerce Fatiha okunsa ne olurdu ve ne kazandırırdı bu meyyitlere?

Sırat-ı müstakim yaşayan insanların Talip olmaları gereken bir yoldu. Yolunu bitirmiş meyyitler için "Bizi doğru yola ilet" duasının ne anlamı vardı? Öldükten sonra mı doğru yola gelecekler, öldükten sonra mı doğru yolun yolcusu alacaklardı?

Ben kendime ve yaşayan insanlara Fatiha'yı okudum
Toprağın altındaki ölülerin başuçlarına Cami kapılarındaki dilencilerin önlerine koydukları birer mendil parçası gibi, Fatiha isteyen kimi mermer kimi taş kimi siyah beyaz tenekelere yazılı "Ruhuna Fatiha" yazısı beni üzdü ve Düşündürdü. Kur'an'ın anası, Kitabın anası Fatiha dirilerin yaşantısından koparılmış, mezar çerçevelerine oturtulmuş. Her gelen genellikle Fatiha'yı sadece ölülere okuyor.
Benim ölüme yakınlığım ne ?
Benim ölüme hazırlığım ne ?
Benim ölümlere duyarlığım ne ?
Ölüme karşı bakışları miyoplaşmış insanlara,ölümü uzak görmemeleri için miyop gözlükler bulursun kabirlerde.
Mezar terbiye ocağıdır.Mezar muhasebe mekanıdır.Mezarlar vahiy ölçüsüyle ve ötenin hesabıyla isabetli kararların alınabileceği,ince duyguların Kur'an ve sünnet ile değerlendirileceği berrak yerlerdir.
İnsan kendisini sık sık hesaba çekmeli.Topluma indiğimiz ve topluma Rabbani doğruları götürdüğümüz bazı zamanlarda kendimizi unutabiliyoruz.
Muammer Özkan
Sayfa 17 - İnsan Dergisi Yayınları
Mezar bir tarihtir. Mezar bir kitaptır. Mezar bir ibret levhasıdır. Yeter ki insan gönlünün gözüyle bakabilirsin, ruhuyla idrak edebilsin kabirleri. Mezar terbiye ocağıdır. Mezar muhasebe mekanıdır. Mezarlar vahiy ölçüsüyle ve ötenin hesabıyla isabetli kararların alınabileceği ince duyguların Kur'an ve Sünnet ile değerlendirilebileceği Berrak yerlerdir. Anlamını ve yaşama gayesini yitiren kentlerin ve insanların yanında
en diri
en canlı
en anlamlı şehirlerdir mezarlar. Mezarlar diridir, mezarlar canlıdır.
Zarar ve ziyana uğramamak için,
daha ölmemişken,bu dünyada nefes alıp verirken din olarak İslam'ı seçmek ve yaşamak en akıllıca iştir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muammer Özkan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 43 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.