Muammer Yılmaz

Muammer Yılmaz

Yazar
7.2/10
45 Kişi
·
118
Okunma
·
5
Beğeni
·
1518
Gösterim
Adı:
Muammer Yılmaz
Unvan:
Tarihçi Yazar
Doğum:
Sarıkent, Yozgat, 1945
1945 yılında Yozgat'a bağlı Sarıkent'te dünyaya geldi. Orta öğretimini İstanbul Hayfarpaşa Lisesi'nde tamamlayan Yazar,1969 yılında,İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. 1970 yılında, yedek subay olarak Konya'da vatani vazifesini yaptıktan sonra Özel TED Kayseri Koleji'nde 24 yıl Tarih ve Sosyal Bilgiler öğretmenliği yaptı.Buradan 1995'te emekli oldu. İLESAM üyesi olan yazarın, çeşitli gazete ve dergilerde tarihi,dini,kültürel ve politik konularda yüzlerce makale ve incelemesi yayınlandı.
"Kendimize bir şans vermemiz gerek. Hepimizin dertleri var ama mutlu olmak için de kendimize izin vermeliyiz. Yaptıklarımızla yaşamayı öğrenmek bizi mutluluğa götürecek."
288 syf.
·8/10
Muhtemelen hepimizin bir dünya klasiği olan 80 Günde Devri Alem hakkında bir fikri vardır. Bazılarımız kitabını okumakla kalmayıp hakkında çekilen çeşitli yapımları da izlemişizdir. Bu kitap Jules Verne den etkilenip dünyayı tam 80 günde dolaşmaya karar veren iki insanın macerasını anlatıyor. Üstelik bunu dünyada hala iyi insanlar olduğunu kanıtlamak için para kullanmadan yapmaya karar vermişler. İnsan düşününce bile ne kadar çılgın fakat büyülü bir şeye adım attıklarını anlıyor. İyiliğe inanan bu iki maceraperestin dünyayı yeniden keşfetmesini okuyoruz kitabımızda. Ayrıca belirtmeliyim ki yaptıkları bu çılgınlıktan sonra “Bir hayalim var” gibi bir projeye imza atarak bir çok kişinin yüzünde tebessüm olmuşlar. Üstelik de bunu görmüş olduğunuz kitaptan elde edilen gelirle yapmışlar.

Kitabı genel olarak çok sevdim, özellikle kitabın sonuna eklenmiş olan öğretmenden gelen mektubu okurken gözlerim doldu. Sadece kendi adıma söylemem gerekir ki okurken keşke daha detaylı anlatım olsaydı dedim. 80 günde alınan mesafenin fazlalığı yüzünden tempolu ve hızlı anlatımı olması doğal belki ama bazen insanların ve olayların çok hızlı geçtiğini hissettim. Belki de bir sürü şeyin tek kitaba sığması için biraz konsantre hale gelmesi gerekliydi ama ne bileyim işte insan yedikleri içtikleri, tanıştıkları kişiler hakkında daha detaylı bir şeyler okumak istiyor Eğer öyle anlatılmış olsaydı kesinlikle çok güzel olurdu. Bunun haricinde okurken keyifli zaman geçireceğinize inanıyorum.
128 syf.
·Beğendi·7/10
Fatih'in, padişahlığında doğan şehzadesi Cem'in bahtsız hayatını kısa kısa özet halinde anlatan kitaptır. Abisi Bayezid ile giriştiği taht kavgasını elde olmayan sebebler yüzünden kaybetmiştir. Çoğu tarihçilere göre Fatih Sultan Mehmed'in gözde şehzadesi Cem'dir.
232 syf.
·10 günde·10/10
"Daha önce okunan bir kitabı insan daha sonra neden tekrar okusun ki?"

Diye düşünürken elime geçti bu kitap.. Evet daha önce de okumuştum bu kitabı,tahmini 4-5 yıl önce.. Elime gectigi ve kapağını okuyup içine bir göz gezdirdiğim an anladım neden ikinci defa okunurmuş kitaplar ..

Sindire sindire uzata uzata içinde yazılmış olan ve verilmek istenen mesajları ararcasına okudum .. Yavuz Selim Han'ın divanını, Resulullah asm için yazdığı şiirleri ve Resul'unün asm. öncülüğünde yaptiği fetih ve kutlu yolculuklarıyla Yavuz Sultan Selim Han dı o! Daima daima okunmalı !

Sevgiyle,saygıyla ; seni ve diğer şanlı ecdadı hakkıyla tanıyamanın vermiş olduğu hüzünle ,
Okuyun , okutturun !
~~~

Tarih ile haşır neşir olan yahut Tarih bölümü okuyan ya da Şanlı Ecdadını öğrenmek isteyen herkese tavsiyemdir..

Iyi okumalar dilerim.
304 syf.
·11 günde·5/10
Osmanlının hep güçlü padişahlarını okuduğumuz nice kitap vardır. Bu kitapsa Osmanlıya manevi açıdan bakmamızı sağlıyor. Ve nice kerametlere, efsanelere, yaşamlara alıp götürüyor bizi... Yunus Emre'nin, Hacı Bektaş'ın, Şeyh Galib'in, Hacı Bayram Veli'nin, Akşemseddin'in, Süleyman Çelebi'nin ve nice manevi mimarımızın yaşamlarına kapı aralamak için okuyun. Manevi mimarlarımızın padişahlar ile olan ilişkilerinin de muhteşem olduğunu anlayacaksınız.
192 syf.
·Puan vermedi
- Ayasofya'nın yapılışı İstanbul Fethi ile kiliseden camiye çevrilmesi sonrasında camiden müzeye çevrilmesi süreci.
- Kudüs Fatih'i Selahaddin Eyyubi'nin etnik kökeni
- Şeyh Bedrettin olayı
- Alevilerin Yavuz Sultan Selim'e lanetleri.
- Fatih Sultan Mehmet Han'ın ölümündeki sır.
- Kaşıkçı Elmas'ın sırrı.
- Enver Paşa'nın Milli Mücadele'deki tutumu
- Abdülazizin ölümünün soru işaretleri...
Yazılmayan bir çok konu kaynakları ile açıklayan okuyanı sıkmayan güzel bir kitap. Tarih severler için oldukça iyi....
80 syf.
Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşının hissedeni, yaşayanı, o günlere tanıklık edeni ve vatanı için kendi kendini heba edeni ve tek bir aşk şiiri olmayan bir üstadı. Söyleyecek başka bir şeyler bulamıyorum. Değerli bir insanımız. Onun için ne kadar kitap yazılabilir? Çok ama çok. Böyle insanları iyi anlamak lazım. Özellikle gençler için çok çırpınmış, çok uğraşmış. Ülkenin geleceği gençlerdir. Gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz. İlk önce aileye daha sonra da Öğretmenlerimize çok iş düşüyor.
Sayfaları az ama içeriği yoğun ve duygu yüklü bir eser. Yazara çok teşekkürler ederim.
İyi okumalar.
304 syf.
·5 günde·Beğendi·4/10
Güzel bilgiler içeren bir derleme.Muammer Yılmaz uğraşmış ,araştırmış yazmış.Kendisine teşekkür ederim.Eee bize de okumak düşer.Kütüphanenizde bulması gerektiğine inandığım bir kitap.
232 syf.
·10/10
Kitap gerçekten de muhteşemdi !

Yazar Aziz Sultan ; Yavuz Sultan Selim'i çok güzel anlatmış. Kitabın içeriği çok detaylı olmamakla beraber gayet doyurucu bir içeriğe sahip. Bu kitapta Cihangir Sultan ile ilgili her bilgiye kısa ama öz biçimde ulaşabilirsiniz. Ayrıca içerisinde Cihangir'in Efendimiz Asm. için Divanına yazdığı Şiiri de bulabilirsiniz(hele o ayrı bir muhteşem) Çok detaylı yazmayacağım çunku kesinlikle siz kitabı edinip okumalı ve ne demek istediğimi anlamalısınız.

Iyi okumalar dilerim.
144 syf.
·Beğendi·8/10
Kanuni’nin Gözyaşları, Muammer Yılmaz

▪️Osmanlı İmparatorluğu'nun 10. padişahı ve 89. İslam halifesi. Batıda “Muhteşem Süleyman”, Doğuda ise adaletli yönetimine atfen “Kanunî Sultan Süleyman” olarak adlandırılan, devri “Türk Devri” olarak kabul edilen I. Süleyman..
▪️ 45 yıl 3 ay 7 gün padişahlık yaptı. Saltanatının 2745 gününü (7,5 sene) at sırtında seferlerde geçirdi. 13 büyük seferinde at üzerinde yaklaşık 43 000 kilometre kadar mesafe katetti. 21 eyalet ve 250 sancaktan oluşan Osmanlı Devleti çok geniş sınırlara ulaştı.
▪️ Kimilerinin öve öve bitiremediği, kimilerinin ise;
Şehzadeler Mustafa ve Beyazıd’ı öldürterek yerine işrete ve eğlenceye düşkün Selim’i getirmesiyle Osmanlı devletinin duraklama donemine girmesini hazırladığı,
babası Yavuz Sultan Selim’in kendisine devrettiği hazineyi gereksiz savaşlarla bitirdiği,
Piri Mehmet Paşanın yerine gözdesi olan Pargalı ibrahim paşayı getirerek devlet içinde hiyerarşiyi bozduğu,
Fransızlara verdiği Kapitülasyonlar ile çöküşü hazırladığı yönünde ağır eleştirilerde bulunduğu Kanuni hiç şüphe yok ki Osmanlı İnparatorluğunun en çok göz yaşı döken padişahıdır..
▪️ Bu kitap okuyanları sıkmadan kısaca Kanuni’nin askeri ve siyasi başarılarının yanında neden bu kadar acı ve gözyaşı dolu bir hayat sürdüğünü anlatıyor. İçerisinde Osmanlı hanedan kültürüne ait güzel bilgilerin de bulunduğu bu eseri okumanızı tavsiye ederim...

️”Şark’ta değişmez kader böyledir. İnsanların neden yükseklere çıktığı bilinmediği gibi, neden o yüksek yerlerden bir anda düştükleri de bilinemiyor..” Evet Osmanlı’da çok sık rastlanan bu durum günümüzde de pek değişmemiş gibi görünüyor. Devlet yönetiminde oluşan bu hastalık kronikleşmiş...
144 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabımız Kanuni Hürrem ve erkek evlatları Mustafa,Mehmet,Selim ve Bayezidi anlatmakta yazarımız sanki taraflı yazmış gibime geldi yani şimdiye kadar okuduğunuz osmanlı hakkındaki kitaplar yalan ben doğrusunu yazdım diyor ama okuduğumda o yazılanlardan farklı birşey göremedim aynı hürrem aynı kanuni aynı entrikalar yani al birini vur ötekine

Yazarın biyografisi

Adı:
Muammer Yılmaz
Unvan:
Tarihçi Yazar
Doğum:
Sarıkent, Yozgat, 1945
1945 yılında Yozgat'a bağlı Sarıkent'te dünyaya geldi. Orta öğretimini İstanbul Hayfarpaşa Lisesi'nde tamamlayan Yazar,1969 yılında,İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. 1970 yılında, yedek subay olarak Konya'da vatani vazifesini yaptıktan sonra Özel TED Kayseri Koleji'nde 24 yıl Tarih ve Sosyal Bilgiler öğretmenliği yaptı.Buradan 1995'te emekli oldu. İLESAM üyesi olan yazarın, çeşitli gazete ve dergilerde tarihi,dini,kültürel ve politik konularda yüzlerce makale ve incelemesi yayınlandı.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 118 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.