Naki Tezel

Naki Tezel

Yazar
8.3/10
27 Kişi
·
78
Okunma
·
2
Beğeni
·
879
Gösterim
Adı:
Naki Tezel
Unvan:
Türk yazar ve halkbilimcisi.
Hukuk Fakültesi mezunudur. Memurluk ve müşavirlik yapmıştır. Yeni Türk ve Halkbilgisi Haberleri dergilerinde yazdı. Masal derledi, Halkevinde çalıştı. Ulus, Cumhuriyet, Dünya gazetelerinde makaleleri yayınlandı. Yücel, Varlık, Ülkü, Hisar dergilerinde yazdı.
"Evvel zaman içinde... Kalbur saman içinde... Deve tellâl iken... Keçi berber iken... Katır natırken... Ben minarede biçki biçerken... Babam bana bir at aldı, durdur diye... At bana bir tekme vurdu, geri dur diye... O yalan, bu yalan... Fili yuttu bir yılan... Bu da mı yalan?"
"Hemen bütün masallarda, meziyetler, güzelde, iyide ve güçlüde; kusurlar ise çirkinde, kötüde ve zayıftadır."
Naki Tezel
Sayfa 9 - Alfa klasik
"Ziya Gökalp, Millî Mecmua'nın 17. sayısında yazdığı 'Masallar' adlı yazısında şöyle diyor:
'Masalcılar, eski ozanlığın kadınlarda devam eden kısmıdır. Ozanlık babadan oğula kaldığı gibi, masalcılık da anadan kıza geçer. Erkek masalcılar varsa da, ekseriya masalcılar kadın cinsindendir.'"
Naki Tezel
Sayfa 18 - Alfa klasik
528 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Bir varmış bir yokmuş diye başlayan zihinlerde tat bırakan fantastik unsurların da bulunduğu hayallerin gerçekleştiği gökten üç elmanın düştüğü edebi ürünlerdir Türk Masalları.
528 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çocukken evimizde bulunan tek masal kitabıydı. İki ciltti o zaman. Her masalı kimbilir kaç defa okumuşumdur. Yeri çok farklıdır bizim için.
528 syf.
·10/10
Kitap muhteşemdi.Kitapta kültürümüzdeki güzel masalları derlemiş. Hepsi çok güzel ve akılda kalıcı; canım sıkıldıkça çevremdekilere anlatıyorum.Masallardan favorim Kırk Arap:)Ayrıca klasikler dünyasında gezerken okuduğum bir kitap, iyi oldu.
519 syf.
·Puan vermedi
Bir varmış bir yokmuş. Masallara dair ilgide bütün dünyada bir artış yaşanmaktaymış. Büyük bir izleyici kitlesine sahip olan “Grimm”, “Once Upon a Time” gibi masal uyarlaması diziler akla gelen ilk örneklermiş. Sadece ABD’de değil, Rusya’da da büyük yazar Gogol’un “Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları” eserindeki Ukrayna halk masallarından uyarlanan bir film serisi de yazarın adıyla geçtiğimiz yıl gösterime girmiş.

Elbette Türk Sineması da masal uyarlamalarını sergilemekten yakın geçmişte uzak kalmamış. 70’li yıllarda Rüştü Asyalı’nın sinemada canlandırdığı Keloğlan karakteri belleklerimize o denli kazınmış ki, herhangi bir Keloğlan masalını okurken veya dinlerken onun simasının akla gelmemesi artık imkânsız gibiymiş.

İsmail Yiğit

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...naki-tezel-inceleme/
528 syf.
·8/10
Çocukluğumda çok sevdiğim bir abim 2 cilt halinde hediye etmişti bu kitabı. Kitaplığımın baş köşesinde durur hala. Her çocuğa alınması, okunması, okutulması gereken muhteşem bir masal kitabı.
528 syf.
Anadolu'nun çeşitli yerlerinden derlenip kitap haline getirilen, 54 masaldan oluşan bir kitap. Anadolu'ya masallarından gözünden bakmak isteyenler göz atabilir Keyifli okumalar
527 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kitap Türklerin süregelmiş destansı masalların bir araya toplanarak bizlere ulaşmış bir versiyonu. Genel anlamda kitap eğlenceli ve içerisindeki birbirinden güzel masallarla öğretici olsa da kitabın neredeyse yarısından sonra önceki masalları kopyalama olmuş. Aynı hikayeleri dinlemek biraz canımı sıksa da insanın içinde merak duygusu uyandırıyorlar.

İYİ OKUMALAR :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Naki Tezel
Unvan:
Türk yazar ve halkbilimcisi.
Hukuk Fakültesi mezunudur. Memurluk ve müşavirlik yapmıştır. Yeni Türk ve Halkbilgisi Haberleri dergilerinde yazdı. Masal derledi, Halkevinde çalıştı. Ulus, Cumhuriyet, Dünya gazetelerinde makaleleri yayınlandı. Yücel, Varlık, Ülkü, Hisar dergilerinde yazdı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 78 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 33 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.