Pam Brown

Pam Brown

Yazar
9.2/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.100
Gösterim
Adı:
Pam Brown
Unvan:
Yazar
Doğum:
Seymour, 1948
“Vatanseverlik, dünyadaki insanların acı çekmelerine neden olan en büyük deliliktir. Son aylarda, Avrupa'nın birçok ülkesini dolaştım. Her yerde vatanseverlikten söz ediliyor. Bu yeni bir savaşın habercisidir.”
Charlie, haklıydı...yeni bir savaş sekiz yıl sonra başlasa bile haklıydı.
Dünyaya bu kadar neşe ve cesaret veren Chaplin, ona uygun bir zamanda, bir Noel gecesinde hayata veda etmişti.
Pam Brown
Sayfa 60 - İlkkaynak Kültür ve Sanat Ürünleri
Charlie, haklı olduğuna karar verdiği zaman, herkese karşı durabilirdi.
Pam Brown
Sayfa 31 - İlkkaynak Kültür ve Sanat Ürünleri
Seyirciler onu sevdiler. Özellikle, sahnenin çevresinde koştururken, köşeleri dönme sırasında, bir bacağını havada sallayarak denge sağlamasına kahkahalarla gülüyorlardı.
Pam Brown
Sayfa 24 - İlkkaynak Kültür ve Sanat Ürünleri
Charlie Chaplin 'in filmlerinin çoğu önemli konulardan söz ederdi ama bunu kendi komik anlatımıyla yapardı. Chaplin tarzı takılıp düşmeler, pasta fırlatmalar, sokak kovalamacaları kolay ve kendiliğindenmiş gibi görünürdü; Oysa her çekim doğru olanı yakalayana dek tekrar tekrar yapardı. İstediği etkiyi yakalayana dek bir düşme sahnesini tamamlamak için defalarca düşerdi.
Pam Brown
Sayfa 30 - İlkkaynak Kültür ve Sanat Ürünleri
İşi dışında kalan herşey onun mesleğiyle uyum sağlamak zorundaydı.
Pam Brown
Sayfa 23 - İlkkaynak Kültür ve Sanat Ürünleri
Bir Londra meyhanesinin önündeki birkaç dakika, onun yüreğini müziğe açtı. Bu olayı hiç unutmadı. Bir gün, dünyanın hoşuna gidecek melodileri besteleyecekti.
Pam Brown
Sayfa 15 - İlkkaynak Kültür ve Sanat Ürünleri
104 syf.
Odun kesimi, telgraf ulaklığı, cam üfleme... Charlie Chaplin deyince aklımıza gelmeyecek birkaç işten biri belki... Ancak seksen sekiz yaşında hayata veda edene dek üretmekten vazgeçmemiş olan, başyapıt niteliğinde birçok filmin yazarı, oyuncusu hatta yönetmeni olmuş, dünyaca ünlü 'sessiz' adam Charlie Chaplin; Victoria Dönemi İngilteresinin yoksulluğunda bütün bu işleri yaparak hayatta kalmış. Çocukluğunun büyük bölümünü düşkünler evinde, kimsesizler yurdunda geçirmiş olan Chaplin, annesinin hastalığı, alkolik olan ve çocuklarına bakmak istemeyen babasının ilgisizliğine rağmen 'bir şeyler yapması gerektiğinin' ve 'oyuncu olmak istediğinin' bilincinde; 'küçük ayakları ile kocaman adımlar' atmış hayatı için, "Çalışmak yaşamak demektir ve ben yaşamayı seviyorum. " demiş ve hep çalışmış.

Kitap sayesinde, Chaplin'i farklı özellikleriyle ve yakından tanıma fırsatı buldum.-Bir biyografiden beklenecek en önemli şey :))- İlk çocuğunu kaybettikten sonra sekiz çocuğu daha olduğunu öğrendim mesela ve kitapta geçtiği gibi "Torba gibi bir pantolon, dar bir ceket, melon şapka, büyük ayakkabılar ve küçük bir bıyık..." tipinden daha farklı resimlerini gördüm, zamanın teknolojisi nedeniyle filmlerini büyük zorluklarla çektiğini, sıradan -gibi görünen- hareketleri defalarca tekrarladığını, bizdeki birçok filme konu olarak kaynak olduğunu anlamış oldum. Mükemmelliyetçi bir karakteri olan ve fayda gözeten bir sanatçıymış; dünyadaki, işsizlik, yoksulluk ve haksızlıkları, uluslararası düzeyde çözebilecek bir ekonomik sistem üzerinde çalışmaya karar vermiş ama bu mümkün olmayınca yapabileceği tek ve en iyi şeyi yapmış: film çekmek...

FİLMLERİ:

*Making A Living (Yaşıyor Gibi Yapmak) (1914)
*Kid Auto Races at Venice (Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları) (1914)
*The Immigrant (Göçmen) (1917)
*The Kid (Yumurcak) (1921)
*The Gold Rush (Altına Hücum) (1925)
*City Lights (Şehir Işıkları) (1931)
*Modern Times (Modern Zamanlar) (1936)
*The Great Dictator (Büyük Diktatör) (1940)
*Monsieur Verdoux (Mösyö Verdoux) (1947)
*A King in New York (New York’ta Bir Kral) (1967)
*A Countess From Hong Kong (Hong Kong’lu Hostes) (1967)
...


Bitti ve sanki vedalaştım onunla: Hoşçakal , sessiz olduğu hâlde herkesin anlayabildiği adam.
...
64 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ikinci resimli biyografi kitabı, ilki Charlie Chaplin’di. Anladığım kadarıyla Martin Luther King Jr. Adaletsizliklere, nefret suçlarına sistemli ırkçılığa karşı özgürlük ülküsüne sahip bir liderdi. İnsanların eşit olduğuna inanıyor bu uğurda mücadele ediyordu. Tarihe yön veren lider denmesinin nedenlerinden biri bu, dili dini, ırkı nedeniyle insanların birbiri üzerinde baskı kurmasına karşı duruyordu. Dolayısıyla her türden eşitsizliğe karşı King. Sosyo-ekonomik eşitsizliklere de karşı. Yani Obama'nın, King'in, '’Bir hayalim var'’ adlı ünlü konuşmasına atfen, şöyle bir seçim videosu vardı, ‘'Beni seçerseniz King'in hayali gerçekleşmiş olur.’' Bu doğru değil, King'in hayalini ucuzlatmak, sınırlandırmak olur. Sadece ten rengi değil insanların arasındaki her türden eşitsizliğin karşısındaydı, eşit işe eşit ücret istiyordu King. Yani adı Medeni Haklar Hareketi adı ile özdeşleşen King bugün geri dönse büyük ihtimal ‘’Siz hala bizim bıraktığımız yerde mi takılı kaldınız?’’ derdi, Amerika'nın çok uluslu sömürgeci amaçlarına da karşı olurdu. Bir tür eşitsizliği kutsarken başka bir tür eşitliği kutsamazdı, yoksa tutarlılığına aykırı olurdu diye düşünüyorum. Kitap renkli ve siyah beyaz resimlerle doyurucu yan bilgiler içeriyor, dili akışkan hızlı okunuyor, tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=__2GqomCXLU
64 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kısa ama dopdolu bir biyografi Chaplin'in hayatındaki dönüm noktalarından sevmediği Victoria dönemi, stok çekimler, McCarthy ve kafadarları hepsinden bahsediyor. Renkli, siyah beyaz resimlerle renklendirilmiş. Bilgilendirici yan açıklamalar mevcut. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Pam Brown
Unvan:
Yazar
Doğum:
Seymour, 1948

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.