Patrick Dewitt

Patrick Dewitt

Yazar
7.7/10
32 Kişi
·
56
Okunma
·
2
Beğeni
·
616
Gösterim
Adı:
Patrick Dewitt
Unvan:
Kanadalı Yazar
Doğum:
Sidney, Kanada, 6 Mart 1975
Patrick deWitt (1975 doğumlu) Kanadalı bir romancı ve senarist. Vancouver Island, British Columbia'da dünyaya geldi ve daha sonra California ve Washington eyaletlerinde yaşıyordu. Halen Portland, Oregon'da yaşıyor.

İlk kitabı Ablutions (2009) New York Times Editörlerin Seçimi adlı bir kitaptı. 2011'de Man Booker Ödülü, 2011 Scotiabank Giller Ödülü, Rogers Yazarlar'ın Güven Kurbanı Ödülü ve 2011 yılında Vali General'in İngiliz dili kurma ödülü için kısa listeye alındı. 2011'de dört ödül listesinin hepsini yapmak için Esi Edugyan'ın yanısıra iki Kanadalı yazardan biriydi. 1 Kasım 2011'de Rogers Ödülü'nün kazandığı ilan edilmiş ve 15 Kasım 2011'de Kanada'nın 2011 Genel Valiliği İngiliz Dil Kurgusu ödülünün sahibi olarak ilan edilmiştir. 26 Nisan 2012'de The Sisters Brothers 2012 Stephen Leacock Ödülünü kazandı. Edugyan'ın yanısıra, The Sisters Brothers, 2012 tarihli Walter Scott'un tarihsel kurmaca ödülü için aday gösterildi.

Üçüncü romanı Undermajordomo Minor, 2015 yılında basıldı. [8] Roman, 2015 Scotiabank Giller Ödülü için uzun zamandır listelenmiştir.
...yeter ki her şey huzurlu, kolay ve dünyadaki mevcut konumumdan bütünüyle farklı olsun.
"Ehemmiyetsiz başarılar zaman içinde birbirine eklenerek mühim şeylere dönüşür, ne demek istediğimi anlatabiliyor muyum evlat?"
Baron gülümsedi. "Nasıl gidiyor Myron?"
"Eh, yuvarlanıp gidiyorum işte efendim."
"Hep aynı mı?"
"Hayatın hengamesi."
"Melankoli ne durumda, sorabilir miyim?"
"İnatçı ve ısrarcı, maalesef."
"Keşke mütevazı saadet de böyle azimli olsaydı ha?"
"Çok doğru dediniz efendim."
"Pekala. Çocukken, babamla kahvaltı masasında oturuyorduk. Kendi payımı bitirmiştim ve onun hakkı olduğunu bildiğim halde son sosisi ona sezdirmeden alıp yedim. Boş tabağı görünce bana bakarak demişti ki: 'Kimileri açgözlülüğü kaliteli bir takım elbise gibi taşır. Ama sen, oğlum, bunu bir damga gibi, beceriksizce taşıyorsun.' Evet, ne diyorsun, evlat?"
"Her kalbin bir tonu vardır, her çanın olduğu gibi. Senin kalbinin tonu kulağa fazlasıyla kasvetli geliyor ve gözlerine bakınca gözlerim ağrıyor."
"Sen bana dönünceye kadar yaşamaya devam edeceğim öyleyse. Dönmezsen, beklerken öleceğim. Sana sözüm olsun."
385 syf.
Ah şu kadınlar... Neden böyle bir giriş yaptın diye sormayın. Hayat sürüp gittikçe erkekler bu cümleyi, kadınlar ise bunun "erkekler" li versiyonunu kullanmaya devam edecekler. Bu kaçınılmaz gibi görünüyor.
Öncelikle baş karakterimizin isim seçimini hatalı bulduğumu söylemeliyim. İsmi Lucien, buraya kadar normal her şey. Ama anlatımda kısaltma olarak Lucy kullanılıyor ve bu da erkek karakteri kadın gibi algılamaya sebebiyet veriyor. Kitabı ortadan açıp da Lucy ile Klara'nın aşkına denk gelseniz, bunun eşcinsel bir ilişki olduğunu düşünebilirsiniz ve kimse de sizi bu konuda suçlayamaz. Bari başka bir isim koysaydın ya karaktere yazar kardeş. İşte bu bizim Lucien, ilginç bir,  hastalıktan kurtuluş hikayesinin ardından Bury'den ayrılıp Von Aux Şatosu'na kahyalık yapmaya gidiyor. Bilmediği bir yere ne diye gidiyor peki? Sebebi macera arayışı desek kendimizi kandırırız çünkü bu kitabın destek kolonları tek bir malzemeden yapılmış: Aşk. Delikanlı Lucien, aşkı tattığı Marina'yı eller alınca, sılayı terk edişine sağlam gerekçeyi de elde etmiş oluyor böylece. Şatoya varmadan, Bury'nin eğlenceli sakinleri ile tanışıyor ister istemez. Şatoda ise emektar Olderglough, zorlama aşçı Agnes ve kayıpları oynayan Baron Von Aux bekliyor kendisini. Lucien, alışkın olmadığı bu tuhaf dünyaya uyum sağlamakta pek de gecikmiyor, adaptasyonu yüksek bir genç adam olarak gördüm kendisini. Tam işleri yoluna koymuş, düzeni oturtmuş iken hoop..! Ne oluyor? Tabii ki de kafasını destek kolonlarından birine çarpıyor. Aşka. İnsan hayatında bir kez aşık olur lafına inanmıyorum. Belki zaman bana bunun tersini söyletir, belki de beni haklı çıkarır. Şu an düşüncem, insan birçok kez aşık olur. Lakin bazısı daha derin, bazısı ise nispeten sığ deneyimlerdir. İşte bizim Lucien de köyünde bıraktığı aşkı hatırlatmayacak şekilde bir kez daha aşık oluyor. Klara... Güzel yüzlü, iyi huylu Klara. Bizimkinin içi gidiyor tabii. Ama Klara da öyle bir Klara ki, "dışardan baktım yeşil türbe, içeriye girdim estağfur tövbe" dedirtecek türden. Çok derin anlatmadan değinelim, hani o, aslında ne istediğini bilmeyen fakat "kadınlar gizemli yaratıklardır" mottosunun ardına sığınan, Bahçeli'nin "ne yapmak, nereye varmak istemektedir?" tabirine cuk oturacak bir hatun kişi. Lucien'in işi pek zor anlayacağınız. Lakin gönül de ferman dinlemiyor. Bu arada, köydeki aşkını bir insan azmanına kaptıran Lucien'in burada da bir rakibi olacak: Asker Adolphus. Klara, Adolphus'un adını duydukça tribe girip Lucien'i, Lucien'in adını duydukça krize girip Adolphus'u kanser edip duracak. Yalnız kitaptaki tek aşıklar bunlar değil. Bir de Baron var ki onun olayı hepten fena.
Baron-Barones, Dük-Düşes ve Kont-Kontes arasındaki sahne, cinsellik, fetişizm ve buram buram sadomazoşizm kokarken, kitaptaki güzel metaforlardan birini de sergiliyor okuyucuya. Yalnız benim favori metaforum "Koca Delik" oldu. Jeolojik bir kavram, Jinekolojik bir kavrama dönüşüverdi birden. Neyse, bu bile spoiler gibi oldu. Bu kadarı yeter.
Kadınlara dair bir şeyler söyledik de erkeklere değinmezsek olur mu hiç? Eşitlik ilkesine ters :P Kitabımızdaki aşık erkeklerin alayı aptal aşık. En makul karakterler, aşka bulaşmamış olanlar. Aşık olanlar ise, sevdicekleri yanlarındayken kuşlar gibi şen ve cıvıldak, sevdicekleri olmadı mı kafada ne beyin kalıyor ne de bıngıldak. Avareye, müptezele bağlıyorlar resmen.
Kitabın eğlenceli atmosferinin yanında diyalogların da gayet nüktedan ve etkileyici olduklarını belirtmeden geçersem ayıp etmiş olurum.
Finale gelecek olursak... Vazgeçtim finale falan gelmiyorum arkadaş. Okuyun, ona göre yorumunuzu yapın finale dair de. Bakalım siz de Lucien ile aynı sonu yaşamaya mı karar vereceksiniz, yoksa dümeni başka sulara mı kıracaksınız?
360 syf.
·5 günde·7/10
OREGON CITY, 1851

Soruyorum size:
Kardeşinizle yapabileceğiniz en abuk iş fikri nedir?
Evet iki kardeş birlikte pek çok değişik iş yapabilir. Aklınıza gelen tüm senaryoların içinde "kiralık katil olan iki kardeş" var mıydı??

Eli ve Charlie Sisters kardeşlerin yaptıkları iş oldukça basit aslında. Öldürme emrini al, Hedefi ortadan kaldır, paranı cebine at, çekip uzaklaş hayatına devam et.
Ancak son işleri bu basit matematiğe pek de uymadı desek yanlış olmaz...

Kitap 1800 lü yılların ortasında geçen bir Western film tadında. Okurken sahneleri gözünüzde canlandırmak çok eğlenceli oluyor. İtiraf etmeliyim ki ben Western filmlerinden nefret ederim . Daha ılımlı bir ifade ile söylersem ilk tercihim olmaz izlemek için. Ancak bu kitabı öyle çok sevdim ki. Sanırım bu Patrick De Witt'in ve kitabı Türkçe'ye muhteşem çeviren Avi Pardo'nun başarısı.

Oldukça ezber bozan bu romanı soluksuz okuyacağınıza eminim.
Para, altın, değerli olan her ne varsa şu hayatta, insanların uğruna öldükleri öldürdükleri... Bir çırpıda hepsini nasıl kaybedebiliyorsunuz okuyun görün derim.. Kiralık katil olmak, algıları kapalı bir öldürme makinesi olmanızı gerektirmez. Sisters kardeşler aldıkları bu (son) iş sayesinde bunu anlıyorlar. Nasıl mı? Buyrun sayfalar sizin için dönsün madem...

Keyifli okumalar...
385 syf.
·3 günde·Puan vermedi
 Çok keyifle ve elimden bırakmak istemeden okudum. Fantastik öğeler, aşk, macera dolu hoş bir kitap. Ben konu olarak "Miyav ! Kafayı Mı Yediniz Siz?" e benzettim. Kafa boşaltmak, klasiklerin arasında küçük bir mola vermek için bu iki kitabı da öneririm. Kitap kalın ama harfler büyük punto ,  boş sayfa sayısı çok olduğu ve de akıcı bir kitap olduğu için kisa sürede bitiriliyor.
385 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Patrick Dewitt'in son romanı ''Kahya ve Klara'' yetişkinler için bir peri masalı. Sürükleyici, eğlenceli, tuhaf, komik, biraz da ahlak dışı bir peri masalı. Bazı yerlerinde sıkılsam da sonlarını merakla okudum. Dili akıcı karşılıklı konuşmalar çok hoşuma gitti. Patrick Dewitt'in diğer kitabı olan ''Sisters-Kardeşler'' okumayı düşünüyorum. Sisters-Kardeşler'in filmi çevrilecekmiş.
Şuanda 50 sayfa okudum. Güzel gidiyor ama içeriğinde sigarayı özendiriçi ve havalı bulunduğunu anlatıyor ve cinsellikte var bunlar dışında iyi.............
385 syf.
·6/10
ilginc bir sato halki. Kendine yardimci tutan bos satonun kahyasiyla, hirsiz kizi arasinda kalmis degisik bir cocuk. Hikaye sonuna dogru ilginclesiyor. Hosuma giden bir kitap oldu.
360 syf.
·3812 günde·Beğendi·8/10
Okuduğum en tuhaf, en farklı mizahi, en western tarzda kitap diyebilirim. Filmide çıkıyor. İçerisindeki iki kardeşin inanılmaz öyküsü bu kadar mı iyi anlatılır gerçekten mükemmel
360 syf.
·9/10
Düşünsenize hem kardeşsiniz hem apayrı... Aslında günlük hayatımızda kardeşi olanlar bu cümleyi kurarlar birbirleri için genelde fakat her zaman mı, hayır! Kızdıkları ya da hoşlarına gitmediği veyahut kendilerine benzemeyen ve bu benzememişi olumsuz bir durum olarak gördükleri anda. Aslında hep farklıyız, kardeş olsak da olmasak da. Sisterslar da...

Yazarın biyografisi

Adı:
Patrick Dewitt
Unvan:
Kanadalı Yazar
Doğum:
Sidney, Kanada, 6 Mart 1975
Patrick deWitt (1975 doğumlu) Kanadalı bir romancı ve senarist. Vancouver Island, British Columbia'da dünyaya geldi ve daha sonra California ve Washington eyaletlerinde yaşıyordu. Halen Portland, Oregon'da yaşıyor.

İlk kitabı Ablutions (2009) New York Times Editörlerin Seçimi adlı bir kitaptı. 2011'de Man Booker Ödülü, 2011 Scotiabank Giller Ödülü, Rogers Yazarlar'ın Güven Kurbanı Ödülü ve 2011 yılında Vali General'in İngiliz dili kurma ödülü için kısa listeye alındı. 2011'de dört ödül listesinin hepsini yapmak için Esi Edugyan'ın yanısıra iki Kanadalı yazardan biriydi. 1 Kasım 2011'de Rogers Ödülü'nün kazandığı ilan edilmiş ve 15 Kasım 2011'de Kanada'nın 2011 Genel Valiliği İngiliz Dil Kurgusu ödülünün sahibi olarak ilan edilmiştir. 26 Nisan 2012'de The Sisters Brothers 2012 Stephen Leacock Ödülünü kazandı. Edugyan'ın yanısıra, The Sisters Brothers, 2012 tarihli Walter Scott'un tarihsel kurmaca ödülü için aday gösterildi.

Üçüncü romanı Undermajordomo Minor, 2015 yılında basıldı. [8] Roman, 2015 Scotiabank Giller Ödülü için uzun zamandır listelenmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 56 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.