Sisters Kardeşler

6,8/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
471 gösterim
2011 Man Booker Ödülü Finalisti
Governor General's Edebiyat Ödülü
Rogers Writers' Trust Roman Ödülü
Giller Ödülü Finalisti
Yılın En İyi Kıtabı
-Amazon.Ca-

Yılın En İyi Romanları Seçkisi
-Washington Post-

Hermann Kermit ölecek. Commodore emri verdi, Eli ve Charlie Sisters kardeşler gerekeni yapacak.

Altına hücum Amerikası'nın şöhretli tetikçileri onlar. Öldürmek Charlie'nin doğasında var; sevdiği işi yapıyor. Eli ise fazla geveze bir vicdana sahip bir katil için. "Belki başka türlü bir hayat mümkündür?" Bu soru dönüp duruyor Eli'ın zihninde, Kermit'in izinde Kaliforniya'daki altın madenlerine doğru yolculukları boyunca. Artık emin, bu onun son işi olacak.

Hermann Kermit herhangi bir iş olsaydı keşke.

Eleştirmenler tarafından geçtiğimiz yılın en iyi kitaplarından biri kabul edilen Sisters Kardeşler, tam Coen Kardeşler'in yazacağı türden bir Western; garip, haşin, çıplak, komik, üzücü - insan doğasını süslemeden, saklamadan, olduğu gibi sergiliyor.

Patrick deWitt, birbirlerine kan, şiddet ve sevgiyle bağlı iki kardeşin öyküsünü muhteşem bir üslupla aktarıyor.

"...Gerçekten, bir çift psikopata böylesine tutulduğumu hatırlamıyorum."
-David Wroblewski-

"deWitt, tıpkı Tarantino gibi kanı komik kılmayı biliyor ve tıpkı Mark Twain gibi okurun iyi bir anlatıcının kişisel arızalarını gözardı etmeye hazır olduğunun farkında."
-Esquire-

"Başta Sisters Kardeşler'i böylesine farklı yapanın ne olduğunu isimlendiremedim. Ta ki kendimi aynada gülümserken yakalayana dek."
-Big Issue-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786056260445
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ceyda Küçükoruç 
20 Haz 12:11 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

OREGON CITY, 1851

Soruyorum size:
Kardeşinizle yapabileceğiniz en abuk iş fikri nedir?
Evet iki kardeş birlikte pek çok değişik iş yapabilir. Aklınıza gelen tüm senaryoların içinde "kiralık katil olan iki kardeş" var mıydı??

Eli ve Charlie Sisters kardeşlerin yaptıkları iş oldukça basit aslında. Öldürme emrini al, Hedefi ortadan kaldır, paranı cebine at, çekip uzaklaş hayatına devam et.
Ancak son işleri bu basit matematiğe pek de uymadı desek yanlış olmaz...

Kitap 1800 lü yılların ortasında geçen bir Western film tadında. Okurken sahneleri gözünüzde canlandırmak çok eğlenceli oluyor. İtiraf etmeliyim ki ben Western filmlerinden nefret ederim . Daha ılımlı bir ifade ile söylersem ilk tercihim olmaz izlemek için. Ancak bu kitabı öyle çok sevdim ki. Sanırım bu Patrick De Witt'in ve kitabı Türkçe'ye muhteşem çeviren Avi Pardo'nun başarısı.

Oldukça ezber bozan bu romanı soluksuz okuyacağınıza eminim.
Para, altın, değerli olan her ne varsa şu hayatta, insanların uğruna öldükleri öldürdükleri... Bir çırpıda hepsini nasıl kaybedebiliyorsunuz okuyun görün derim.. Kiralık katil olmak, algıları kapalı bir öldürme makinesi olmanızı gerektirmez. Sisters kardeşler aldıkları bu (son) iş sayesinde bunu anlıyorlar. Nasıl mı? Buyrun sayfalar sizin için dönsün madem...

Keyifli okumalar...

Kitaptan 4 Alıntı

Muhayyelll 
19 May 12:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hayatımda tanığım en dürüst adamsın. Tipik bir örnek vermek gerekirse, bir adam başka bir adama günaydın derken o insanla yuz yüze olduğu sürece gülümser, fakat adam geçip gittiği anda gülümseme dudaklarımdan silinir. Sahte gülümsemiştir. O adam bir yalancıdır, anlıyor musun?" "Fakat herkes yapar bunu," dedim. "Nezaket gereğidir." "Sen yapmıyorsun," dedi bana. "Senin gülümsemen, küçük olmakla birlikte, başını çevirdikten çok sonra bile dudaklarında kalıyor.

Sisters Kardeşler, Patrick Dewitt (Sayfa 206)Sisters Kardeşler, Patrick Dewitt (Sayfa 206)
Muhayyelll 
19 May 11:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

aynı anda iki şey hissettim: Bu talih değişikliğinden ötürü bir sevinç, fakat aynı zamanda dah sevinçli olmadığım için bir boşluk duygusu; daha doğrusu, sevincimin zorlama ya da sahte olduğu korkusu. İnsan hiçbir zaman gerçekten mutlu olmayacak şekilde yaratılmış belki, diye geçirdim içimden. Belki dünyada öyle bir şey yok aslında.

Sisters Kardeşler, Patrick Dewitt (Sayfa 180)Sisters Kardeşler, Patrick Dewitt (Sayfa 180)