8,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.180 gösterim
Uçurtmalar, ünlü Fransız romancısının Romain Gary gerçek adıyla yazdığı usta işi romanlardan biri. Olaylar Alman işgali altındaki Fransa'da ve Polonya'da geçer. Almanlar, direnişçiler, yaptığı uçurtmaları birer haberleşme aracı gibi kullanan bir amca ve bütün baskıların direnişlerin arasına sıkışmış büyük bir aşk.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786051031699
 • Orijinal Adı:
  Les Cerfs-volants
 • Çeviri:
  Sema Selçuk
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Operadaki Hayalet 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Romain Gary,(Emile Ajar) ile tanısmamı sağlayan kitap, evimizde kütüphanede sessiz bir şekilde okunmayı bekliyordu, ben yıllarca es geçmistim sonra bir yerde Romain Gary'i duydum ve aklıma bizdeki kitap geldi, Uçurtmalar... eve gittim ve hemen kitaba kendimi teslim ettim, gerçekten inanılmaz bir aşk hikayesi sadece aşk değil ama dönemin II. Dünya Savaşı yıllarına da ayna tutuyor, Nazilerin baskıcı politikaları ve faşizmi, bir aşkı nasıl uçurtmalar gibi savuruyor, ama evet gerçek sevgi asla bitmez o uçurtmalar gibi buluşur gökle bir yerde..

Kitaptan 2 Alıntı

"Kuşların aptal yaratıklar olduğunu söyleyebilirsin; köpekleri birbirlerinin arkasını kokladıkları için iğrenç bulabilirsin; arılardan daha alığı yoktur, oldum olası ballarını başkaları için yaparlar. Yalnız dikkat et, önceleri bu bir bakış biçimiyken sonra yaşam biçimi olur çıkar. Çarpıta çarpıta, sonunda çarpık görmeye başlar insan."

Uçurtmalar, Romain Gary (Emile Ajar)Uçurtmalar, Romain Gary (Emile Ajar)

Ama sen, bir kimseyi ya da bir şeyi seversen, ona senin olan her şeyi, hatta sen olan her şeyi ver, gerisiyle uğraşma.

Uçurtmalar, Romain Gary (Emile Ajar)Uçurtmalar, Romain Gary (Emile Ajar)