7,4/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
570 gösterim
Ünlü Fransız yazar Romain Gary, Fransa'daki edebiyat ortamının lakaytlığına dikkat çekmek için "Onca Yoksulluk Varken" romanını Emile Ajar takma adıyla yazmış ve bu adla ödül kazanmıştı. "Yalan-Roman" da Romain Gary'nin yine Emile Ajar takma adıyla yazdığı dünyaca ünlü romanlarındandır.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786051031156
 • Orijinal Adı:
  Agora Kitaplığı
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Agora Kitaplığı
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 15 Alıntı

meltem şen 
21 May 15:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'' Ama kimse farkında değil; rol yaparlar, günde sekiz saat 'mış gibi ' oyunu oynarlar, böylece kimse dokunamaz onlara. İçlerine kapanıp orada gizli bir hayat sürer, ancak geceleri, düşlerinde ve karabasanlarında ortaya çıkarlar. ''

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 18 - Can Yayınları)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 18 - Can Yayınları)
meltem şen 
23 May 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'' Mesele toplum tarafından 'yeniden kabul edilmek' değil, sorun bu değil. Önemli olan, insanın kendisini, kendi yararına yaniden kabul etmesi. Hatta buna varoluşun gerçek zaferi denebilir. ''

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 137 - Can Yayınları)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 137 - Can Yayınları)
Noir 
30 Nis 23:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan ne kadar uğraşırsa uğraşsın, birini sevmeden soluk alamıyor,"

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)
meltem şen 
22 May 04:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'' Onlara büyüklük çılgınlığını kazıklıyorum, gösterdiğim olağanüstü bakım sayesinde insan kişiliği taşıdıklarına inanıp gidiyorlar. ''

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 36 - Can Yayınları)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 36 - Can Yayınları)
Noir 
01 May 00:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Edebiyat diplomamı aldığımda ben de yazmak istemiştim. Cesaret edemedim ama. Gerçeklerden söz etmek istiyordum. Ama sen de biliyorsun, gerçeklerden söz etmeye hakkımız yok artık

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)
Noir 
30 Nis 23:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kafam yerinde değil. Fazla görünür olduğum için paramparça oldum, dağıldım, ama kalemi tutan sağ elimi buldum ve görüldüğü gibi yazmaya devam ediyorum, çünkü yazdıkça sorumsuz ruhsal unsurların işgaline uğramaktan geçici olarak kurtuluyorum. Kafamı bulmaya çalışmadım bile, nasılsa bana ait değildi. Beni gizlemeyi iyi beceriyor, ama benim kafam değil. Kendime bir yetişkin suratı uydurdum.

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)
Noir 
30 Nis 19:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yazılarında Ajar takma adını kullanıyor; İngilizce açık bırakılmış, aralık anlamına gelen Ajar adı, kuşkusuz bereketli bir edebî ilham kaynağı olarak, bile isteye geliştirdiği mazoşist bir kırılganlığın itirafı."

Doğru değil. Alçak herifler. Ben kitaplarımı kliniklerde, bizzat doktorların tavsiyesi üzerine yazdım. Tedavi edici olduğunu söylüyorlar. Önce resim yapmamı tavsiye etmişlerdi, ama bir sonuç vermedi.

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)
Emrah Kars 
23 Oca 16:26 · Kitabı okudu · 8/10 puan

başlangıç diye bir şey yok. herkes gibi, sıram gelince ben de doğdum, o zamandan beri de bir aidiyettir gidiyor.

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 1 - agorakitaplığı)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 1 - agorakitaplığı)
Noir 
30 Nis 23:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sığındığı dokunulmazlık hayallerinde, zaman zaman ileriye giderek çakı, kâğıt ağırlığı, zincir, anahtarlık gibi çeşitli nesnelerin biçimlerine bürünüyor, bu yolla duyarsızlığa varmaya çalışıyor ve bir nesne olarak, tehdidini sürekli hissettiği toplumla kurallara uygun bir işbirliği tutumunu benimser görünmeyi amaçlıyor. Peşine düşecek kişilerden yakasını sıyırmak için Goncourt Ödülü'nü geri çevirdi."

1975'te Goncourt Ödülü'nü paniğe kapıldığım için geri çevirdim. Savunma sistemimi delmişler, içine nüfuz etmişlerdi; beni bütün sığınaklarımdan çekip çıkaran reklamdan ve Cahors Hastanesi'nde peşimi bırakmayan araştırmalardan çılgına dönmüştüm. Beyin sklerozundan ölmüş olan, kitabımın kahramanlarından Madam Rosa'yı yaratırken yararlandığım annem adına korkuyordum. Benim gibi otuz dört yaşındayken on iki yaşında olan, gizlediğim çocuk adına korkuyordum; belki kırk yaşındaydı, belki yüz, belki de iki yüz bin yaşında, hatta daha bile fazla, çünkü suçsuz olduğunu ileri sürme hakkını elde edebilmek için suçun kökenini bulmak gerekir. İşte bu yüzden geri çevirdim ödülü, ama görünürlüğümü artırmaktan başka işe yaramadı.

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar)
Emrah Kars 
 27 Oca 12:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

cezayirli bir tanıdığım var, kırk yıldır çöpcü rolü oynuyor; bir başkası, metroda bilet zımbalama görevlisi, o da günde üç bin kez aynı hareketi yapıyor; rol yapmazsanız asosyal, uyumsuz ya da sinir hastası damgası yersiniz. hatta daha da ileri gidip size bütünüyle düzmece bir dünyada, oynayarak yaşadığımızı söyleyebilirim, ama o zaman da olgunlaşamadığımi düşünürsünüz.

Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 2 - agorakitaplığı)Yalan-Roman, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 2 - agorakitaplığı)
2 /