1000Kitap Logosu
Resim
Raymond Queneau

Raymond Queneau

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.2
62 Kişi
165
Okunma
15
Beğeni
1.331
Gösterim
Unvan
Fransız yazar
Doğum
Fransa, 21 Şubat 1903
Ölüm
25 Ekim 1976
Yaşamı
Raymond Queneau (1903 - 1976), düzyazı ve şiirlerinde dili büyük bir ustalıkla kullanan 20. yy. ortalarının önde gelen gelen Fransız yazarıdır. Ansiklopedik merakları da olan yazar, etkili Encyclopédie de la Pléiade'in önce düzeltmenliğini, 1955'ten sonra da yönetmenliğini yaptı. 1920'lerde gerçeküstücülükten etkilenerek benimsediği sözcük oyunlarını, kara mizahı ve otoriteye karşı alayı içeren üslubunu sonradan da sürdürdü. 1960'lı yıllarda edebiyatın sınırlarını genişletmek amacıyla bir grup arkadaşıyla oulipo akımını kurdu. Mizahi üslubu ve dilsel çarpıtmalarıyla gerçekte köklü kötümserliğini ve ölüm konusundaki saplantısını gizliyordu. Konuları genellikle bir banliyöde, bir lunaparkta ya da metroda geçen romanlarında saçma bir dünya imgesi çizen Queneau, bu yapıtlarında sıradan insanların yaşamını, günlük dildeki argodan yüksek şiirsel anlatıma kadar değişen bir üslupla betimler. Queneau'nun yayınladığımız diğer kitapları: Zazie Metroda, Zorlu Bir Kış Biçem Alıştırmaları ve Dostum Pierrot’dur.
140 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
99 farklı metin, farklı bakış açısı, farklı kelimeler... Aynı olay! Normal bir olay ancak bu kadar sıradışı bir şekilde anlatılabilirdi. Kitaptaki olayı ilk sayfada kavrıyorsunuz, sayfanın geri kalanında aynı olayı okuyacağınızı biliyorsunuz ama elinizden bırakamıyorsunuz. Sonunu görmek istiyorsunuz 'Daha ne kadar farklı cümleler kurabilir ki?' diye yazarı takip ediyorsunuz, bir yerde bocalamasını dikkatle bekliyorsunuz. Ancak kitap bitince yazarın kelimeleri ve cümleleri kullanma bütünlüğüne hayran kalıyorsunuz. Okuyun ne demek istediğimi anlayacaksınız... Not: Ferit Edgü'nün ' Yazmak Eylemi' adlı kitabı bu kitaptan esinlenip kaleme aldığı bir olayı 101 farklı şekilde anlattığı bir yazı imiş. Kitabın başlarında 'Biçem Alıştırmaları kitabını okumayan bu kitabı okumasın' diye bir cümle ile başlamış. İlgisini çekenlere duyurulur.
Okuyacaklarıma Ekle
140 syf.
·
Puan vermedi
Gerçekten harika bir kitap. Aynı hikayeyi ki bu hikaye iki paragraftan mürekkeptir, yüz farklı şekilde anlatıyor yazar. Kimi şarkı kimi mişli geçmiş zaman, kimi sone kimi kitap arkası yazısı biçiminde... Bir okura elbet çok hoş gelebileceği gibi bir yazar için de bulunmaz bir kaynak, beklenmedik bir ilham meyvesi oluveriyor bu kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
272 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
"Ağca və 7 cücə"nin müasir versiyasını oxumuş kimi oldum. Sadəcə burada şahzadə, kraliça, ovçu yox idi, sadəcə 1 qız ilə 7 inqilabçı var idi. Normalda bu kimi hallarda Stokholm sindromu özünü göstərir, amma burdakı sindromu "Ağca və yeddi cücə" adlandırmaq daha dəqiq olardı.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.