Robert Kirkman

Robert Kirkman

Yazar
7.9/10
434 Kişi
·
1.283
Okunma
·
29
Beğeni
·
2.325
Gösterim
Adı:
Robert Kirkman
Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman Yazarı
Doğum:
Richmond, Kentucky, Amerika Birleşik Devletleri, 30 Kasım 1978
Robert Kirkman, Amerikalı bir çizgi roman yazarıdır.

Image Comics tarafından yayımlanan The Walking Dead ve Invincible en çok ses getiren çalışmalarıdır. Marvel Comics tarafından yayımlanan Marvel Zombies ve en az onun kadar tartışmalı Battle Pope çizgi romanları ile de bilinir.

Kirkman ilk çizgi romanını kendisine ait olan yayınevi Funk-O-Tron'da yayınlamıştır. Çizerliğini Tony Moore'nin üstlendiği, konusunun süper kahraman parodisi üzerine kurulu olduğu bu çizgi roman Battle Pope'dir (2000).

Science Dog adında yeni bir mini seri yapacakken, Kirkman ve çizer Cory Walker, Image Comics tarafından SuperPatriotadlı çizgi romanı yapmaları için işe alınırlar. Kirkman, SuperPatriot üzerinde çalışmalarına devam ederken, E. J. Su ile birlikte Tech Jacket (2002) adında yeni bir çizgi roman yaratır. Image Comics, Tech Jacket'ı yayımlamayı kabul eder ama düşük satışlar nedeniyle 6. sayıdan sonra basımı durdurulur.

2003 yılında, Image Comics'in isteği üzerine Kirkman ve Cory Walker yeni bir süper kahraman çizgisi yakalamak içinInvincible'ı yaratır. Hikâye ergenlik çağında olan bir gencin süper güçlerini keşfetmesi ve süper kahramanlık kariyerini konu alır.

Walker çizimlerinin son teslim tarihlerini karşılayamayınca yerini Ryan Ottley aldı. Invincible'ın başlamasından kısa bir süre sonra, Kirkman ve Tony Moore The Walking Dead'i yapmaya başladılar (2003). Çizgi romanı George A. Romero'nun zombi filmlerinden esinlenerek yarattılar. Moore son teslim tarihlerini karşılayamayınca 7. sayıdan itibaren yerine Charlie Adlrad geçti. Moore çizgi romanın kapaklarını çizmeye devam etti ve en popüler kapak çizerlerinden biri oldu. Ünlü yazar ve çizer Will Eisner adına verilen Eisner Award'a aday olmayı da başardı.

The Walking Dead ve Invincible hem eleştirel hem de ticari başarıya ulaştı. Kirkman Invincible'da ki başarısı sayesinde Marvel Comics'de çalışma fırsatı buldu.

Marvel Comics'deki ilk işi yeni bir Sleepwalker serisi yazmaktı fakat bu proje iptal edildi. Ama daha sonra ilk sayısı Epic Comics tarafından yayımlandı (2004). İlerleyen zamanlarda Marvel'ın en önemli yazarlarından biri haline geldi. Captain America, Marvel Knights, Jubilee, Marvel Team-Up, Fantastic Four, Marvel Zombies, Ultimate X-Men ve Phil Hester ile birlikte yarattığı Irredeemable Ant-Man gibi çizgi romanlar da yazdı.

Paramount Pictures, Invincible'ın haklarını satın aldığını açıkladı ve filmin senaryosunu yazmayı da yine Kirkman'a bıraktı.

Kirkman ve çizer Jason Howard, Image Comics için The Astounding Wolf-Man adında, Free Comic Book Day'in bir parçası olacak yeni bir seri yaptılar.

Kirkman'ın Image ortak kurucularıyla birlikte üzerinde çalıştığı iki tane daha projesi bulunmaktadır. Bu projeler, Rob Liefeld ile birlikte Marvel Comics için yaptıkları Killraven ve Todd McFarlane ile birlikte Image Comics için yaptıkları Haunt'dur. Ayrıca dudaklarını bile kaplayan mağara adamı sakalları vardır.

Temmuz 2008 de Kirkman'ın Image Comics'in ortaklarından biri olduğu açıklanmıştır.
"Çoğu insan hiçbir şeye dikkat etmiyor. Hayatı sürekli kendileri için endişelenerek geçiriyorlar ve etrafında olan hiçbir şeyin farkına varmıyorlar."
Kim ejderhalarla uzun süre savaşırsa sonunda kendisi de bir ejderha olur. Ve eğer kuyunun içine çok bakarsanız kuyu da sizin içinize bakar.
Robert Kirkman
Sayfa 161 - Ren Kitap
Bence şeytan en çok, birinin ölüp ruhunun cennete doğru kanatlanmasından nefret eder.
Robert Kirkman
Sayfa 373 - Ren Kitap
454 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Hemen hemen hepiniz genel olarak kullanılan ismiyle Walking Dead veya dilimize çevrilmiş haliyle Yürüyen Ölüler adlı diziyi duymuşsunuzdur. The Walking Dead tutkunu biri olarak dizinin yanında çizgi roman serisini ve 5 kitaptan oluşan roman serisini de okumak istiyordum ve nihayet hem çizgi roman serisine hem de bu seriye başlayabildim.

Diziyi izlememiş kişiler için şunu belirtmek isterim ki Walking Dead sıradan bir zombi dizisi değil. 25 çizgi romandan oluşan Walking Dead çizgi roman serisinin yaratıcısı olan ve diziye zemin hazırlayan Robert Kirkman 5 kitaptan oluşan bu serinin de yazarı. Robert Kirkman şöyle diyor: "Yürüyen Ölüler'le insanların ekstrem durumlar karşısındaki tepkilerini ve bu olayların onları nasıl değiştirdiğini keşfetmek istedim. İyi bir zombi ürünü (kitap,film) bulunduğumuz çevredeki konumumuzu ve ait olduğumuz çevrenin dünyadaki yerini sorgulatır."

Yürüyen Ölüler'in roman serisi 5 kitaptan oluşuyor. Bu ilk kitapta Philipp Blake ve Brian Blake ana karakterler. İki kardeş birbirlerinden çok farklı. Philipp korkusuz, sinirli ve acımasız bir insanken; Brian yaşça daha büyük olmasına rağmen çok cesur olmamakla birlikte daha ılımlı. Serinin ilk kitabı dizide Vali olarak tanıdığımız karakterin, insanları boyunduruğu altına aldığı Woodsboro Kasabası'na gelene kadar yaşadıklarını anlatıyor. Kitabın başı biraz ağır ilerlese de kısa bir süre sonra ısındım ve özellikle son bölümlerde fazlasıyla keyif aldım.

Yürüyen Ölüler, iletişimin olmadığı, hükümetlerin olmadığı, gıdaların azaldığı, kullanılabilir su ve elektriğin neredeyse tükendiği bir ortamda dahi insanlar arasında halen üstünlük kurma mücadelesinin olduğunu gözler önüne seriyor. Her geçen gün dünyayı daha fazla etkisi altına alan bir salgına karşı, böyle bir kötülük ve ekstrem olaya karşı bile insanların tek bir güç olamaması ne kadar zayıf canlılar olduğumuzun göstergesi. Yürüyen Ölüler kan, vahşet, ölüm gibi olayların perde arkasında okuyucuda romandaki isimlerin karakter gelişimlerinin ne yönde ilerleyeceği konusunda bir merak duygusu uyandırmakla birlikte "Aynı durumda olsam ben ne yapardım?" sorusunu sıkça sorduruyor.

İncelemem aracılığıyla belki bu seri dikkatinizi çekmiştir ya da belki çekmemiştir bilemiyorum :) ama şunu söylemek istiyorum. Eğer bu seriyi okumak gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle önce dizisini izlemelisiniz. Aksi takdirde anlatılanları kafanızda canlandırmanız zor olacaktır ve bu da roman serisinden zevk almamanıza neden olabilir. Deyimi yerindeyse diziye bağımlı biri olarak diziyi izlemenizi, ardından roman ve çizgi romanlarına başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ben gerek izlerken gerek okurken oldukça zevk alıyorum.

Hepinize keyifli okumalar...
464 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Yürüyen Ölüler'in roman serisinin ikinci kitabı olan Yürüyen Ölüler: İsyan'ı ilk kitaba oranla daha çok beğendim. Yürüyen Ölüler: İsyan kısa sürede okunabilecek, akıcı ve bol aksiyon içeren bir kitap.

İlk kitapta dizide Vali olarak tanıdığımız Philipp Blake ile tanışmış ve onunla bir yolculuğa çıkmıştık. Bu kitapta ise artık Philipp Blake Woodbury'de "Vali" olarak adlandırılmaya başlanmış ve insanları boyunduruğu altına almıştır. Yürüyen Ölüler: İsyan'da Vali karakterinin yönetimi altındaki Woodbury'nin içinde bulunduğu durum anlatılmadan önce, yaşayan olaylar başka karakterler üzerinden anlatılıyor. Bunlardan biri Lilly. Lilly ve arkadaşları bu salgınla mücadele edip, hayatta kalmaya çalışırken çeşitli mücadelelerin ardından kendilerini Vali'nin yönetimi altındaki Woodbury'de buluyorlar. Dışarıdan son derece seçkin, güvenli bir sığınak olarak görünen Woodbury aslında nasıl bir yer, Vali ve arkadaşlarının baskıcı yönetimlerine insanların tepkileri neler? Cevaplar, Yürüyen Ölüler: İsyan'da.

Yürüyen Ölüler: İsyan'da insanlar bir taraftan zombilerle uğraşırken bir yandan da sürekli olarak birbirleriyle mücadele ediyorlar. Yani aslına bakarsanız böyle bir durumda bile insanoğlunun en büyük düşmanı yine kendisi. Yürüyen Ölüler bunu gözler önüne seriyor. Yine bu kitap aracılığıyla insanların sevdiklerini kaybettiklerinde bu duruma gösterdikleri psikolojik tepkileri de görüyoruz. En kısa zamanda serinin üçüncü kitabı olan Valinin Düşüşü'nü de okumayı planlıyorum. Hepinize keyifli okumalar.
454 syf.
·Beğendi·8/10
Kitaptan sonra dizisini de izlemem gerektiğini ve geç kaldığımı anladım.Oldukça heyecan ve gerilim yaratıyor,zombiler ile baş etmeye çalışan insanların başından geçen olaylar konu ediniliyor.Tabi kitabın devamı da var oda isyan onu da okumak gerekiyor.Eminim diğer serilerde güzeldir.
454 syf.
·89 günde·Beğendi·8/10
Bunun gibi korku kitaplarini okumayi seviyorum. Bu nedenlede bunuda okumayi dusunuyorum. Bir cok serisi var buna basladim kismet olursa diger serilerinide okuyacagim. Sizinde yorumlarinizi beklerim
454 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Walking dead fanı olarak enfes bir kitaptı diyebilirim. Okurken sanki dizide bir sezon geçirmiş oldum. Müthişti. Diziyle bir bağlantısı var mi inan hiç bilmiyorum ama kesinlikle sadece bu kitap film olarak bile çekilebilir. Yazımı o kadar iyidi ki kitabi okurken o an orada olup yaşıyormuş gibi oldum yani. Tavsiye edilir.
454 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
7. sezonuna kadar izlediğim güzel dizinin kitabını alma fırsatım oldu sonunda.
Olay, karakterler diziden tamamen bağımsız zombi serisinin ilk kitabı.Seri 5 kitaptan oluşuyor.
Zombi hastalığı heryere yayılmıştı.Kimse ne olduğunu anlamadan bulaşan bu hastalık sayesinde ölenler,yaralananlar kısa bir süre sonra zombiye dönüşüyor ve geride kalan sağlıklı insanları da kendileri gibi yapmaya çalışıyorlardı.Brian, Philip ve Philip'in küçük,şirin kızı Penny ile bu beladan saklanıyorlardır.Philip kendisinden yaşça büyük olan abisinden daha cesurdur.
Bu hastalığın kendilerine bulaşmaması için Yürüyen Ölüler'den sonsuza dek saklanmak için elinden gelen herşeyi yapan Philip'in eski dostları Bobby ve Nick bu amansız yolculukta beraberlerdir.Dünya artık eskisi gibi değil, heryere büyük bir kasırga vurmuş gibi dağılmıştır. Dışarıdaki boş boş gezen yaratıklardan olmamak için geride kalan "gerçekten yaşayan" insanların toplandığı bir kamp yeri bulmaya çalışırlarken bir ses duydular "Acele edin! Hadi gelin bu taraftan".
Peki bu seslenen kişi onlara yardımcı olabilecek miydi?
Dünyayı eski haline getirebilecekler miydi?
Soluksuz okuduğum bu güzel kitaba 10 üzerinden 10 ;) ama ilk başta dizisini izlemeniz okuduklarınızı gözünüzün önüne getirmekte yardımcı olacaktır.
-bu kitabın yarısına geldiğimde rüyamda Türkiye'nin zombi istilasına uğradığını görmüştüm fena gerçekçiydi :D
320 syf.
·Beğendi·9/10
Film ile kitap birbiri ile örtüşmüyor. Aynı olayın farklı karakterleri üzerine yazılmış bir kurgu. Kitap okuyucuda gerilimi ve heyacanı sağlıyor ama finali insanı gereğince tatmin etmiyor. Bence daha iyi final kurgulayabilirlerdi. Ama kitabı okumanızı tavsiye ederim. Heyecanla okuyup kısa süre içinde bitirdim. Öneririm.
136 syf.
·Beğendi·9/10
Çizimleri çok beğendim. Ve kesinlikle diziden daha güzel. Zaten her şey bu çizgi romanla başladı değil mi? Lori’yi normalde pek sevmezdim. Shane’i ise hiç sevmezdim. Ama bu çizgi romanda ikisi de iyidi. Tek sinir olduğum şu kısa saçlı kadındı. İmkanım olsa serinin tüm çizgi romanlarını alıp okumak isterim. Belki ilerde böyle bir şey yaparım.
454 syf.
·12 günde
Tüm dünyada heyecanla izlenen Yürüyen Ölüler dizisinin ilk romanı sizlerle! "Serinin hayranları için müthiş bir haber! Ama dikkatli olun, çünkü Kirkmanın zombi hikâyelerinin tadını bir kez alan, bir daha bırakamaz!"
The Ossuary
işte böyle tanımlanıyor kitap ve macera başlıyor. Sayfa sayısı 456'dır. Hanife Kılıç çevirisidir. Muhteşem bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Kirkman
Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman Yazarı
Doğum:
Richmond, Kentucky, Amerika Birleşik Devletleri, 30 Kasım 1978
Robert Kirkman, Amerikalı bir çizgi roman yazarıdır.

Image Comics tarafından yayımlanan The Walking Dead ve Invincible en çok ses getiren çalışmalarıdır. Marvel Comics tarafından yayımlanan Marvel Zombies ve en az onun kadar tartışmalı Battle Pope çizgi romanları ile de bilinir.

Kirkman ilk çizgi romanını kendisine ait olan yayınevi Funk-O-Tron'da yayınlamıştır. Çizerliğini Tony Moore'nin üstlendiği, konusunun süper kahraman parodisi üzerine kurulu olduğu bu çizgi roman Battle Pope'dir (2000).

Science Dog adında yeni bir mini seri yapacakken, Kirkman ve çizer Cory Walker, Image Comics tarafından SuperPatriotadlı çizgi romanı yapmaları için işe alınırlar. Kirkman, SuperPatriot üzerinde çalışmalarına devam ederken, E. J. Su ile birlikte Tech Jacket (2002) adında yeni bir çizgi roman yaratır. Image Comics, Tech Jacket'ı yayımlamayı kabul eder ama düşük satışlar nedeniyle 6. sayıdan sonra basımı durdurulur.

2003 yılında, Image Comics'in isteği üzerine Kirkman ve Cory Walker yeni bir süper kahraman çizgisi yakalamak içinInvincible'ı yaratır. Hikâye ergenlik çağında olan bir gencin süper güçlerini keşfetmesi ve süper kahramanlık kariyerini konu alır.

Walker çizimlerinin son teslim tarihlerini karşılayamayınca yerini Ryan Ottley aldı. Invincible'ın başlamasından kısa bir süre sonra, Kirkman ve Tony Moore The Walking Dead'i yapmaya başladılar (2003). Çizgi romanı George A. Romero'nun zombi filmlerinden esinlenerek yarattılar. Moore son teslim tarihlerini karşılayamayınca 7. sayıdan itibaren yerine Charlie Adlrad geçti. Moore çizgi romanın kapaklarını çizmeye devam etti ve en popüler kapak çizerlerinden biri oldu. Ünlü yazar ve çizer Will Eisner adına verilen Eisner Award'a aday olmayı da başardı.

The Walking Dead ve Invincible hem eleştirel hem de ticari başarıya ulaştı. Kirkman Invincible'da ki başarısı sayesinde Marvel Comics'de çalışma fırsatı buldu.

Marvel Comics'deki ilk işi yeni bir Sleepwalker serisi yazmaktı fakat bu proje iptal edildi. Ama daha sonra ilk sayısı Epic Comics tarafından yayımlandı (2004). İlerleyen zamanlarda Marvel'ın en önemli yazarlarından biri haline geldi. Captain America, Marvel Knights, Jubilee, Marvel Team-Up, Fantastic Four, Marvel Zombies, Ultimate X-Men ve Phil Hester ile birlikte yarattığı Irredeemable Ant-Man gibi çizgi romanlar da yazdı.

Paramount Pictures, Invincible'ın haklarını satın aldığını açıkladı ve filmin senaryosunu yazmayı da yine Kirkman'a bıraktı.

Kirkman ve çizer Jason Howard, Image Comics için The Astounding Wolf-Man adında, Free Comic Book Day'in bir parçası olacak yeni bir seri yaptılar.

Kirkman'ın Image ortak kurucularıyla birlikte üzerinde çalıştığı iki tane daha projesi bulunmaktadır. Bu projeler, Rob Liefeld ile birlikte Marvel Comics için yaptıkları Killraven ve Todd McFarlane ile birlikte Image Comics için yaptıkları Haunt'dur. Ayrıca dudaklarını bile kaplayan mağara adamı sakalları vardır.

Temmuz 2008 de Kirkman'ın Image Comics'in ortaklarından biri olduğu açıklanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 29 okur beğendi.
  • 1.283 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 468 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları