Robert Winston

Robert Winston

8.1/10
21 Kişi
·
54
Okunma
·
6
Beğeni
·
985
Gösterim
Adı:
Robert Winston
Tam adı:
Robert Maurice Lipson Winston, Baron Winston
Unvan:
İngiliz bilim adamı, politikacı ve sunucu
Doğum:
Londra, İngiltere, 15 Temmuz 1940
"Bu kilisede bulunan hiç kimsenin merak etmesine gerek yok. Merak etmek gereksiz. Eğer içinizden bir şeyleri merak eden olursa, o Tanrıtanımazdır!"
Bazı insanlar için, "Tanrı Fikri"nin hayatta kalmış olması bile Tanrının gerçekliğini kanıtlamaya yetecek bir olgudur.
''Herkes haklıdır ; çünkü herkes kendi doğrusunu yaratma özgürlüğüne sahip olan birer tanrıdır.'
Babil kentinin yerel Tanrısı olarak görülen Marduk'un aklına sonradan insanı yaratmak gelir.
Günümüzde Yahudilerin et ve süt ürünlerini bir arada yemeyi reddeder ve bu kaşrut yani beslenme yasaları ilkesi Kutsal Kitapta "oğlağı annesinin sütünde haşlama"nın yasaklanmasından türemiştir.
Çoğu erkeğin her altı dakikada bir, kadınların yüzde 20'sinin en az günde bir kez seksi düşündüğü söylenmektedir .
Robert Winston
Sayfa 117 - Say yayınları
Hem Müslümanlar hem de Yahudilerin ölülerini olabildiğince çabuk gömmek istemeleri şaşırtıcı değildir; çünkü iki din de sıcak iklimde yaşayan kültürlerde ortaya çıkmıştır, bu koşullarda cesetleri çabucak ortadan kaldırmak zorunludur.
Kitap biz insanların eski çağlardan başlayıp günümüze kadar gelen evrim sürecimizi anlatıyor olaylara karşı nasıl tepki verdiğimiz bu olayları nasıl gördüğümüzü ve nasıl farklı bakabiliriz bir takım bilgilerle birlikte sağlıkla ilgili bir çok terim var ben biraz yüzeysel okuduğum için hızlı bitirdim ama derine inince biraz daha uzun sürecektir yalnız insan çok şey katıcağı kesin bazı fikir ve teorileri mantıksız gelmekle birlikte mantığa uygun düşen teorilerde mevcut kitabın her okuyana birşeyler vereceği düşüncesindeyim..
Fiziksel aktivitelerden tutunda duygusal yaşantımıza kadar elektriksel ve de kimyasal bir bütün olan kıvrımlı yapının müthiş işleyişini anlatıyor. Yazar yine belgesel olarak yayınlanmış tv programı olan araştırmasını kitaplastirmis. Terimsel ifadelere mümkün olduğunca az yer verilmiş. Bu yüzden okurken hiç zorlanmiyorsunuz. Fiziksel olarak bakıldığında hicbir insanda genel olarak farklılık göstermeyen bu muhteşem yapının bunca dahinin, sanatçının, filozofun ve de herhangi birinin kişiliğini, bakış açısını yada olayları degerlendirisini nasıl farklı etkilediğini okurken şaşırarak değerlendiriyorsunuz. Evrenin en karmaşık ve de hala en gizemli nesnesi belkide..
Yazar bu kitabında tamamıyla objektif ve bilimsel bakış açısıyla Tanrı ve Dinler Olgusunu,Nasıl ortaya cıktıklarını,Toplumlarda nasıl ihtiyac duyulduğunu ve tarih öncesinden beri bu olguların tanımının nasıl ve ne sekilde yapıldığını ve ekstra olarak ta dinlerin kendi aralarında nasıl bölündüğünü buradan yola çıkarak ta doğal olarak insanları nasıl böldüğünü anlatmaya çalışmış.

Tarih öncesi ve Tarih boyunca ortaya cıkan dinlerin hemen hepsinin mutlaka ama mutlaka ortak yönleri olduğunu,bazılarının efsanelerden,bazılarının yazmalardan elde edilen bilgilerle birbirlerinden bir şeyler alarak zamanımıza kadar geldiklerini belgelemiş.

İnsanoğlunun Tanrı fikrine nasıl ulaştığı ve neden gerek duyduğu irdelenmiş.Yazarımız bu arada Musevi olduğu halde İslam Dinine gayet sempatik ve samimi bir şekilde yaklaşmış.Yalnız İslam'ın inananlarınca nasıl yanlış yorumlandığını ve amacının dışına nasıl tasındığına da değinmeden edememiş.

Kitabın sağlamlığı yazarı araştırmaya itti beni,cidden hiçte beklemediğim bir insan profili ile karşılaştım.Kökten dincilik fikirleri çok ilginç,kitapta altı çizilecek çok fazla cümle var.Argümanlar sağlam,araştırmalar boş değil.Bu arada unutmadan bir kitabı okurken,aynı zamanda araştırma yapmak inanılmaz zevkli,bu kitapta kendisini hem okutuyor,hemde araştırmaya itiyor.

Bu ve benzeri eserleri çok severim ve mutlaka okumaya gayret gösteririm.Yaygın inanısın aksine bu tür kitapları okuyupta çarpılanı daha görmediğim için birazda cesaretliyim bu konuda,belkide ben doğuştan çarpık olduğum için farkedilmiyordur,oda başka mesele ;)

Daha öncesinde Tanrı'nın tarihi- Karen Armstrong okumus ve incelemesini sunmustum.Bu tür kitaplarda fazla okuduğunuz zaman soyle bir önyargı doğuyor haliyle acaba bunda da daha önce okuduğum bir sürü konu varmı yine?Tanrı'nın Tarihi kitabının neredeyse yarısı alıntıydı "ben bunu okumustum yaa" dediğim bir sürü bölüm vardı,haliyle bu kitapta da benzerleri gibi bir önyargı olustu,ancak yazarı tebrik etmek gerek ben bunu okumustum yaa dediğim çok çok az kısım vardı(o kadar olsun lafını etmeye değmez)

Kitap çok sağlam mitoloji,bilim,antropoloji,tarih,arkeoloji,teoloji ve daha birçok bilim dalı hakkında arastırma içeriyor,sağlam da araştırılmış.Zevkle okunacak ve arsivlenecek kitaplar arasında.


Kitabın pdf.sini okumak isteyen arkadaşlar için incelemenin sonunda adresini de verdim.


Kitaptan alıntı :
-----------------

"Bu kilisede bulunan hiç kimsenin merak etmesine gerek yok. Merak etmek gereksiz. Eğer içinizden bir şeyleri merak eden olursa, o Tanrıtanımazdır!"

--------------------

Vakaların büyük kısmında değilse bile çoğunda, toplum marjinal grupların ezilmesini haklı göstermek için onları en büyük tabuları çiğnemekle suçlamaya hazır görünmektedir.

-------------------


Bugün pek çok Hıristiyan, Darwinci evrim kuramını kabul etmekte ve böylesine harikulade bir sürecin Tanrı tarafından başlatıldığını düşünmektedir. Ama sorun şudur ki Tanrı Fikri,yanıtladıklarından daha çok soru sorulmasına neden olmaktadır. Evrimin Tanrının eseri olduğunu
düşünsek bile, ortada birçok çözülmemiş bilmece kalmaktadır.
• Tanrı her şeye gücü yeten ve çok iyi bir varlık olmasına rağmen, neden acı ve kötülüğe yer veren bir sistem yaratmıştır?
• Tanrı ezeli ve ebedi bir varlık olmasına rağmen neden tarihe müdahale etmektedir?
Darwincilik,Tanrının var olmadığını ileri sürerek, pek çok insanı bu tür sonu gelmez spekülasyonlarla uğraşmaktan kurtarır. Darwin’in en uygun olanın hayatta kalması fikrinin, en çok “Tanrı öldü” sözüyle tanınan Alman filozof Friedrich Nietzsche’nin çalışmaları üstünde büyük etki
yapmış olması şaşırtıcı değildir.


----------------

Çağımızda, uzun zaman önce kurumsallaşmış,örgütlü bir yapıya sahip dinler, artlarında bilimin ya da Pazar ekonomisinin dindiremediği ruhani bir açlık bırakarak gerileme dönemine girmiştir. İnsanlar, kendilerini hiçbir direnişe aldırmadan okuldan üniversiteye, üniversiteden işyerine
taşıyan bir montaj hattı üzerinde yaşadıkları hissine kapılmaktadır. İş hayatında ise, en son çıkan cep telefonu ya da otomobili satın alabilmek için uzun saatler çalıştıkları ve kapitalist makinenin parçalarından başka bir şey olamadıkları duygusu yakalarını hiç bırakmamaktadır.
Bilimsel bilginin ilerlemesi, doğaüstüne ve Tanrıya olan inancın gerilemesine yol açmaktadır. 19. yüzyıldan bu yana din kuramcıları sekülerleşme olarak bilinen bir sürecin devam etmekte olduğunu ileri sürmektedir. Bu süreç, en belirgin niteliğini dinin gitgide zayıflaması olan modern hayatı yaratmıştır.

---------------

İnsanın bilgisi eksiktir. Bu, bilimin önemsiz olduğu anlamına gelmez; bilim insanın sahip olduğu en önemli araçtır. Ama insan bu aracı kullanarak yapabileceklerinin bir sınırı olduğunu unutmamalıdır. Bu sınırı unutmak tehlikelidir. Bilim kendisinin ya da kavrayışının ötesinde bulunan uçsuz bucaksız evrenin niçin var olduğunu hiçbir zaman tam olarak açıklayamayacaktır. İnsan,yaşamın amacını aramaya devam etmelidir; ama yaşamın amacı yaşamın amacını aramaktan ibaret de
olabilir.


Hepinize Bol Kitaplı Günler,Keyifli Okumalar.Teşekkür Ederim.
robert-winston-tanrinin-oykusu.pdf

https://yadi.sk/i/uYkvozlu3H7EXg
Silahı icat ettik:
Vahşi hayvanlara yem olmaktan kurtulduk, karnımızı daha iyi doyurduk, eşitlik kültürü yarattık; ama başımıza patlayıcıları, nükleer füzeleri, kitle imha silahlarını bela ettik…
Tarımı icat ettik:
Açlık riskini asgariye indirdik, ama özgürce yaşarken kendimizi toprağa bağımlı hale getirdik, karşımızda askerler, krallar, rahipler ve sınıflı bir toplum bulduk.
Yazıyı icat ettik:
Demokrasinin, bilimin ve sanatın yolunu açtık, ama aynı zamanda monarşiyi, oligarşiyi, plütokrasiyi de yaratmış olduk.
Elektroniği icat ettik:
Özgürleştik, insan iletişiminin önünde dikilen coğrafya engelini aştık, ama böylece devlet aygıtını daha baskıcı hale getirdik, özgürlüğümüzü yitirdik, özel yaşamımızdan olduk.
Genetik mühendisliği, nanoteknoloji, epigenetik insanın önündeki pek çok sağlık sorununu çözecek, insana daha uzun ve sağlıklı bir yaşam vaat edecek gibi görünüyor, ama geleceğimizi korkunç biçimlerde tehdit de ediyor.
“Uygarlığımızda bir distopya dönemine girip girmediğimizi bize zaman gösterecek.”
– Robert Winston
İnsanlar eylemlerinin altında yatan temel dinamikleri keşfedemediğinde çoğunlukla eylemlerinin özgün ve özgür olduğu fikrine kapılırlar. Ancak davranışlarımızı belirleyen temel dinamikleri kavramaya başladığımızda aslında çok da alternatifimizin olmadığını ve bizi belirleyen gen, kültür, dil vs. gibi yapıların hayatımızı nasıl biçimlendirdiğini keşfederiz. Robert Winston da bu kitabında temel belirleyicilerden birisi olan içgüdülerimiz üzerinde duruyor. Bunu yaparken de genetikten ziyade evrimsel süreci kendisine referans alıyor. Kitap birçok konuda iyi açıklamalar sunuyor ve ufuk açıcı bir şekilde ilerliyor. Winston'un güzel yanlarından birisi çok sayıda araştırma ve çalışmadan haberdar olması ve bir olgu ile ilgili farklı sonuçlara ulaşan araştırmalardan bizi haberdar etmesi. Yani yazarın objektif bir tutum çabası takdire şayan. Ancak kitabın son kısmında yazar birden U dönüşü yapıyor ve sırf mensup olduğu dini (Yahudilik) doğrulamak adına kitabın başından sonuna kadar gelen onca çalışmayı reddedecek şeyler söylüyor. Üstelik şimdiye kadar kanıtlarla desteklenmiş çalışmaların karşısına koyduğu kişisel görüşlerini doğrulamak için de hiçbir kanıt öne süremiyor. Richard Dawkins'i militan bir ateist olmakla itham ettiği kısımlarda kendisi, Dawkins'in bunu kanıtlarla yapma çabasını da görmezden gelerek kişisel kanaatlerle yapıyor. Dolayısıyla son bölümüne kadar gayet güzel bir kitaptı. Ancak sonuç kısmı tam bir hayal kırıklığıydı benim için. İçerisinde öğrenilecek çokça şey var, bence kesinlikle okumaya değer.
Oldukça değerli bilgiler edinilebilecek bir kitap. Homo Sapiens ve Homo Deus ile benzer kategoride olsa da onlardan daha akıcı diyebilirim. Tüm canlıların genleri bir sonraki nesle aktarmak için oluşturulmuş makinalar olduğu fikri başta garip gelse de tüm davranışlarımızın temelinde bunun yattığını görmek zor olmuyor.
Hayat,savaş,aşk,nefret gibi oldukça detaylı olduğunu düşündüğümüz kavramların aslnda ne kadar basit hedefler için geliştirilmiş araçlar olduğunu öğrendikçe şaşırıyorum.
"Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrıyı yarattı?" Tanrı fikrini tarih öncesinde alarak, özellikle Yahudi tarihi ve inanç sistemiyle anlatmıştır. Anlatımında yazarın Yahudi kimliği biraz fazla öne çıkmış olsada, din tarihi, inanç sistemlerine çok farklı yaklaşımlarla okunabilecek bir kitap.
Kitap, popüler bilim için sade dili, akıcı üslubuyla kendini rahatça okutturuyor. Yazarın daha önce yazdığı "beynin işleyişi" kitabı gibi değil. Ağır bilim yok.

Konusuna gelirsek, insanlığın başından beri bilinen icatlardan en can alıcıları incelenmiş ve yüzeysel şekilde ele alınmış. Tarımın icadı, sopanın taşın icadı, petrol, dijital iletişim, genetik... Yazar bu icatların nasıl ve neden ortaya çıktıklarını ve bilinen iyi yanları dışında kötü yanlarını da ele alıyor. Bu tarz kitaplardan hoşlanıyorsanız muhakkak okuyun derim
dinler tarihini eleştiri olmaksızın güzel ve yalın bir dille ele alan yazarın bu kitabını okumak gerçekten çok keyifliydi çok önemli bilgilere yer veren yazar belli ki çok araştırma yapmış konusu hakında merakı olanlar eminimki çok beğenerek okuyacaklardır kesinlikle tavsiye ediyorum.
İnsan!

Garip,çözülemez,tahmin edilemez,ne istediği/isteyeceği kestirilemez bir acayip canlı formu.Kuşkusuz gezegen üzerindeki en zeki ama aynı zamanda acımasız format.

Robert WINSTON bu kitabında insan içgüdüsünü araştırıyor,savannah'ın ilkel toplumlarından günümüze Psikoloji,Sosyoloji,Biyoloji,Antropoloji,Fizyoloji,Cinsellik dürtüsü,Özgecilik,Kıskançlık,Ahlak,Din ve İçgüdü konularını ele almış ilgi çekici,kendisini rahatlıkla okutabilen bir çalışma.Bazı konuların bizim memlekette tabu olduğunu düşünürsek,HARARI'nin kitabı Sapiens'i çağrıştıran,hatta paralel çizgilerde ilerleyen birçok konu var ama kesinlikle aynı dil değil.

Kitabı okuyunca insanın katetmiş olduğu yolda hem zeka,hemde fiziksel değişimini (aslında değişmemesi mi desem çıkamadım işin içinden),kültürler arası farklılıklarla izah etmeye çalışmış.Olmuş mu?Bence çok güzel olmuş.

İçgüdülerimiz,şiddet,aşk,cinselik DNA'mız da mı işli?Acaba bu hislerle birlikte mi doğarız yoksa içinde yaşadığımız toplumun kültürel yapısı mı bizi yönlendirir.

Kitabı okurken çoğu bölümde eğlenceli yazılar var,ama bir bölüm var ki bizim toplumun kültürel yapısı DANK!! diye kafanıza vuruveriyor :) Nemi? 'Çok seviyordum öldürdüm Hakim Bey'

Kitabı okursanız eğer sundan eminim Kadınlar diyecek ki 'işte!Erkekler her zaman her yerde aynı!
Erkeklerde diyecek ki 'Vayy kadınlara bak az değillermiş valla!'

Aşağıda kitaptan azbuçuk bişiler çaldım spoiler yerine geçmez merak etme oku bu kadarcık seyi ;)

Okunası kitaplardan biri,ben ilgi ile okudum.

Aşağıdaki Linkte İzlemek isteyeceğiniz bir belgesel var.

https://www.youtube.com/watch?v=0fYyGGs9Qwg

KİTAPTAN ;
--------------------------------------

Evrim acımasızdır ve yaratıcılığının sonu yoktur. Evrimin acı, üzüntü ve ahlak tanımayışı pek çok farklı türün çeşitli üyelerinin başlarına gelenlerden anlaşılmaktadır: Sürüye yeni
gelen erkekler tarafından öldürülen aslan yavruları; kamikaze karıncalar; çiftleşme sırasında dişi örümcekler tarafından mideye indirilen erkek örümcekler; intihar eden asker
karıncalar. Hepsi de matematiksel denklemlere göre hareket etmektedirler. Genleri için en iyi olan şeyi yapmaktadırlar.İnsanlar da vahşi ve anormal görünen eylemler gerçekleştirebilmektedirler.
Bu kötü davranışların en kötülerinden biri bebek öldürmedir. İnsan nasıl olur da yeni doğmuş bir bebeğin gülümsemesi karşısında duyduğu sıcak ve sevecen hisleri bir kenara itip soğukkanlı bir katile dönüşebilir? Çocuk öldürmek gerçekten içgüdülerimizle ilgili bir şey olabilir mi?
Aslında, bebek öldürme ister modem ister geleneksel olsun bilinen her kültürün gelenekleri arasında yer almaktadır.

Venezüella'daki Orinoco Irmağı boyunda yaşayan Yanomamo halkı zaman zaman bebek öldürme uygulaması gerçekleştirmektedir. Napoleon Chagnon bu halk arasında yaptığı
araştırmalarda eğer bir kadın ilkinden çok kısa süre sonra ikinci çocuğunu yaparsa o kadının ikinci bebeğini öldürmek zorunda bırakıldığını bildirmektedir. Bir köy liderinin
karısı kendisinin tam olarak böyle bir şey yaptığını belirtmiştir.Ve kadın bu hareketinin sebebinin sütünü iki yaşındaki ilk çocuğuna ayırmak zorunda olması olduğunu söylemiştir.
Ama bu kararı vermek zorunda oluşu bebeğini öldürdüğü için acı çekmesini engellememiştir. Sevgi, hatta bir canlının yavrusuna beslediği sevgi bile, tüm öteki faktörlere ağır basmamaktadır.

---------------------------------------

Büyük kuzey İtalya kent devletlerinden biri olan Floransa' da yazılmış beş yüz yaşındaki bir kitabın insanın evrimine ilişkin modem teoriler üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Niccolo Machiavelli'nin bu en çok bilinen eseri 1513 yılında yazılan ama yazarın ölümünden sonra 1532' de yayımlanan Prens adlı kitaptır. Eser prenslerin hile dahil her türlü yola
başvurarak kendi topraklarını kontrol altında tutmaları gerektiği temasını işler. Machiavelli "amaca ulaşmak için her yol mubahtır" özdeyişinin amansız savunucularındandı.
Prens'in birkaç yerinde Machiavelli kuzey İtalya'nın Romagna bölgesinin kötü şöhretli tiranı Cesare Borgia'yı över. Prens manipülasyon ve kontrol konulan açısından bir ders kitabı
niteliğindedir. Okuruna, sinsice taktikler kullanmanın ve istediğini elde etmek için yalan söyleyip hile yapmanın kurallarınıanlatır. Machiavelli bize rol yapmamız gerektiğini söyler.Örneğin "cömert lideri" oynayabilir, böylece karanlık motivasyonlarımızı ve kendi çıkarlarımızı gözetmekten başka
en ufak bir kaygı taşımadığımız gerçeğini gizleyebiliriz.Machiavelli şöyle yazar: "Örneğin, merhametli, güvenilir, insancıl,masum, dindar görünmek (ve öyle olmak) faydalıdır,ama yine de, eğer öyle olmamanız gerekirse tutumunuzu kolaylıkla değiştirebilmeniz ve ters yöne çevirebilmeniz için, bu görünümün dozunu iyi ayarlamalısınız."

-------------------------------------

İnsanlar neden şiddete başvurur?
Şiddet eğiliminin bir patoloji olduğu fikri yıllardır dile getirilmektedir.Patolojiler insan zihni ya da vücudunun bir yönünün uygun şekilde işlememeye başladığı durumları anlatırlar. Karaciğer hastalığı gibi, beyinde bazı biyokimyasal değişimlerle birlikte ortaya çıkan şizofreni de bir patolojidir. O halde, belki de şiddet zihinsel bir rahatsızlığın belirtisi, zihinsel süreçlerimizde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun işaretidir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Winston
Tam adı:
Robert Maurice Lipson Winston, Baron Winston
Unvan:
İngiliz bilim adamı, politikacı ve sunucu
Doğum:
Londra, İngiltere, 15 Temmuz 1940

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 54 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 145 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.