Tanrının Öyküsü Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrıyı Yarattı?

8,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
536 gösterim
Tanrı Fikri, tarih boyunca insanın peşine düştüğü en uzun süreli fikir olmuştur. Çünkü hayatı ve evreni anlama gereksinimi, insan beyninin çevremizdeki dünyayı yorumlama biçiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Zerdüştçülüğün Avesta'sı, Hinduizmin Vedalar'ı, Museviliğin Tevrat'ı, Hristiyanlığın İncil'i ve İslamın Kuran'ı... bütün kutsal kitaplar ve metinler aslında hep aynı öykünün peşine düşmüştür.

Robert Winston, BBC'de yayımlanan Tanrının Öyküsü adlı belgesel diziyi, dinleri çıkış noktaları ve temel esaslarıyla birlikte ele alarak, insanın bu Tanrı Fikri'ne nasıl ulaştığını gösteren bir kitaba dönüştürüyor. Altını çizdiği yerler kadar eleştirdiği noktaları da belirtmekten çekinmeyen Winston, kişisel deneyimlerini aktarmayı ve yüzyılımızın din algısıyla bağlantılar kurmayı da ihmal etmiyor.

"Din insan bilincinin şafağından bu yana var olmuştur, çünkü insanı insan yapan pek çok öğeyi kucaklamıştır: ayrılma ve birleşme, sevgi ve nefret, öfke ve merhamet, kesin yasalar ve yalın dindarlık, kesinlik ve belirsizlik. Hiçbir fikir bu denli uzun zaman varlığını sürdürmemiş, birbirinden tamamen farklı bu kadar çok gereksinim, istek ve duyguyu bir araya getirmemiş ve onu anlamaya yönelik bu kadar çok yol açılmasına esin kaynağı olmamıştır. "
-Robert Winston-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9789754689051
 • Çeviri:
  Sinan Köseoğlu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
MaGeLLaN 
21 Ağu 02:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazar bu kitabında tamamıyla objektif ve bilimsel bakış açısıyla Tanrı ve Dinler Olgusunu,Nasıl ortaya cıktıklarını,Toplumlarda nasıl ihtiyac duyulduğunu ve tarih öncesinden beri bu olguların tanımının nasıl ve ne sekilde yapıldığını ve ekstra olarak ta dinlerin kendi aralarında nasıl bölündüğünü buradan yola çıkarak ta doğal olarak insanları nasıl böldüğünü anlatmaya çalışmış.

Tarih öncesi ve Tarih boyunca ortaya cıkan dinlerin hemen hepsinin mutlaka ama mutlaka ortak yönleri olduğunu,bazılarının efsanelerden,bazılarının yazmalardan elde edilen bilgilerle birbirlerinden bir şeyler alarak zamanımıza kadar geldiklerini belgelemiş.

İnsanoğlunun Tanrı fikrine nasıl ulaştığı ve neden gerek duyduğu irdelenmiş.Yazarımız bu arada Musevi olduğu halde İslam Dinine gayet sempatik ve samimi bir şekilde yaklaşmış.Yalnız İslam'ın inananlarınca nasıl yanlış yorumlandığını ve amacının dışına nasıl tasındığına da değinmeden edememiş.

Kitabın sağlamlığı yazarı araştırmaya itti beni,cidden hiçte beklemediğim bir insan profili ile karşılaştım.Kökten dincilik fikirleri çok ilginç,kitapta altı çizilecek çok fazla cümle var.Argümanlar sağlam,araştırmalar boş değil.Bu arada unutmadan bir kitabı okurken,aynı zamanda araştırma yapmak inanılmaz zevkli,bu kitapta kendisini hem okutuyor,hemde araştırmaya itiyor.

Bu ve benzeri eserleri çok severim ve mutlaka okumaya gayret gösteririm.Yaygın inanısın aksine bu tür kitapları okuyupta çarpılanı daha görmediğim için birazda cesaretliyim bu konuda,belkide ben doğuştan çarpık olduğum için farkedilmiyordur,oda başka mesele ;)

Daha öncesinde Tanrı'nın tarihi- Karen Armstrong okumus ve incelemesini sunmustum.Bu tür kitaplarda fazla okuduğunuz zaman soyle bir önyargı doğuyor haliyle acaba bunda da daha önce okuduğum bir sürü konu varmı yine?Tanrı'nın Tarihi kitabının neredeyse yarısı alıntıydı "ben bunu okumustum yaa" dediğim bir sürü bölüm vardı,haliyle bu kitapta da benzerleri gibi bir önyargı olustu,ancak yazarı tebrik etmek gerek ben bunu okumustum yaa dediğim çok çok az kısım vardı(o kadar olsun lafını etmeye değmez)

Kitap çok sağlam mitoloji,bilim,antropoloji,tarih,arkeoloji,teoloji ve daha birçok bilim dalı hakkında arastırma içeriyor,sağlam da araştırılmış.Zevkle okunacak ve arsivlenecek kitaplar arasında.


Kitabın pdf.sini okumak isteyen arkadaşlar için incelemenin sonunda adresini de verdim.


Kitaptan alıntı :
-----------------

"Bu kilisede bulunan hiç kimsenin merak etmesine gerek yok. Merak etmek gereksiz. Eğer içinizden bir şeyleri merak eden olursa, o Tanrıtanımazdır!"

--------------------

Vakaların büyük kısmında değilse bile çoğunda, toplum marjinal grupların ezilmesini haklı göstermek için onları en büyük tabuları çiğnemekle suçlamaya hazır görünmektedir.

-------------------


Bugün pek çok Hıristiyan, Darwinci evrim kuramını kabul etmekte ve böylesine harikulade bir sürecin Tanrı tarafından başlatıldığını düşünmektedir. Ama sorun şudur ki Tanrı Fikri,yanıtladıklarından daha çok soru sorulmasına neden olmaktadır. Evrimin Tanrının eseri olduğunu
düşünsek bile, ortada birçok çözülmemiş bilmece kalmaktadır.
• Tanrı her şeye gücü yeten ve çok iyi bir varlık olmasına rağmen, neden acı ve kötülüğe yer veren bir sistem yaratmıştır?
• Tanrı ezeli ve ebedi bir varlık olmasına rağmen neden tarihe müdahale etmektedir?
Darwincilik,Tanrının var olmadığını ileri sürerek, pek çok insanı bu tür sonu gelmez spekülasyonlarla uğraşmaktan kurtarır. Darwin’in en uygun olanın hayatta kalması fikrinin, en çok “Tanrı öldü” sözüyle tanınan Alman filozof Friedrich Nietzsche’nin çalışmaları üstünde büyük etki
yapmış olması şaşırtıcı değildir.


----------------

Çağımızda, uzun zaman önce kurumsallaşmış,örgütlü bir yapıya sahip dinler, artlarında bilimin ya da Pazar ekonomisinin dindiremediği ruhani bir açlık bırakarak gerileme dönemine girmiştir. İnsanlar, kendilerini hiçbir direnişe aldırmadan okuldan üniversiteye, üniversiteden işyerine
taşıyan bir montaj hattı üzerinde yaşadıkları hissine kapılmaktadır. İş hayatında ise, en son çıkan cep telefonu ya da otomobili satın alabilmek için uzun saatler çalıştıkları ve kapitalist makinenin parçalarından başka bir şey olamadıkları duygusu yakalarını hiç bırakmamaktadır.
Bilimsel bilginin ilerlemesi, doğaüstüne ve Tanrıya olan inancın gerilemesine yol açmaktadır. 19. yüzyıldan bu yana din kuramcıları sekülerleşme olarak bilinen bir sürecin devam etmekte olduğunu ileri sürmektedir. Bu süreç, en belirgin niteliğini dinin gitgide zayıflaması olan modern hayatı yaratmıştır.

---------------

İnsanın bilgisi eksiktir. Bu, bilimin önemsiz olduğu anlamına gelmez; bilim insanın sahip olduğu en önemli araçtır. Ama insan bu aracı kullanarak yapabileceklerinin bir sınırı olduğunu unutmamalıdır. Bu sınırı unutmak tehlikelidir. Bilim kendisinin ya da kavrayışının ötesinde bulunan uçsuz bucaksız evrenin niçin var olduğunu hiçbir zaman tam olarak açıklayamayacaktır. İnsan,yaşamın amacını aramaya devam etmelidir; ama yaşamın amacı yaşamın amacını aramaktan ibaret de
olabilir.


Hepinize Bol Kitaplı Günler,Keyifli Okumalar.Teşekkür Ederim.
robert-winston-tanrinin-oykusu.pdf

https://yadi.sk/i/uYkvozlu3H7EXg

Tarık Dinç 
25 Tem 12:38 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrıyı yarattı?" Tanrı fikrini tarih öncesinde alarak, özellikle Yahudi tarihi ve inanç sistemiyle anlatmıştır. Anlatımında yazarın Yahudi kimliği biraz fazla öne çıkmış olsada, din tarihi, inanç sistemlerine çok farklı yaklaşımlarla okunabilecek bir kitap.

hakan akbaş 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 83 günde · 8/10 puan

dinler tarihini eleştiri olmaksızın güzel ve yalın bir dille ele alan yazarın bu kitabını okumak gerçekten çok keyifliydi çok önemli bilgilere yer veren yazar belli ki çok araştırma yapmış konusu hakında merakı olanlar eminimki çok beğenerek okuyacaklardır kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kitaptan 10 Alıntı

Sevda k. 
14 May 01:08 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

"Bu kilisede bulunan hiç kimsenin merak etmesine gerek yok. Merak etmek gereksiz. Eğer içinizden bir şeyleri merak eden olursa, o Tanrıtanımazdır!"

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 102 - Say)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 102 - Say)
Sevda k. 
06 May 14:30 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Bazı insanlar için, "Tanrı Fikri"nin hayatta kalmış olması bile Tanrının gerçekliğini kanıtlamaya yetecek bir olgudur.

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 19 - Say)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 19 - Say)
Sevda k. 
11 May 00:52 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Bizi hayvanlardan ayıran bilinç hem bir lütuf hem de bir lanettir.

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 68 - Say)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 68 - Say)
Sevda k. 
24 May 23:39 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Dünya istikrarsız hale gelince insanlar öbür dünyada teselli ararlar.

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 303 - Say)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 303 - Say)
Sevda k. 
20 May 14:36 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Günümüzde Yahudilerin et ve süt ürünlerini bir arada yemeyi reddeder ve bu kaşrut yani beslenme yasaları ilkesi Kutsal Kitapta "oğlağı annesinin sütünde haşlama"nın yasaklanmasından türemiştir.

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 199 - Say)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 199 - Say)
hakan akbaş 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Herkes haklıdır ; çünkü herkes kendi doğrusunu yaratma özgürlüğüne sahip olan birer tanrıdır.'

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 444)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 444)
Sevda k. 
13 May 23:37 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Babil kentinin yerel Tanrısı olarak görülen Marduk'un aklına sonradan insanı yaratmak gelir.

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 81 - Say)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 81 - Say)
Tarık Dinç 
25 Tem 12:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hem Müslümanlar hem de Yahudilerin ölülerini olabildiğince çabuk gömmek istemeleri şaşırtıcı değildir; çünkü iki din de sıcak iklimde yaşayan kültürlerde ortaya çıkmıştır, bu koşullarda cesetleri çabucak ortadan kaldırmak zorunludur.

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 37)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 37)
Tarık Dinç 
25 Tem 12:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Din insan bilincinin şafağından bu yana var olmuştur, çünkü insanı insan yapan çok öğeyi kucaklamıştır: ayrılma ve birleşme, sevgi ve nefret, öfke ve merhamet, kesin yasalar ve yalın dindarlık, kesinlik ve belirsizlik.

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 23)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 23)
Sevda k. 
09 May 17:28 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Vakaların büyük kısmında değilse bile çoğunda, toplum marjinal grupların ezilmesini haklı göstermek için onları en büyük tabuları çiğnemekle suçlamaya hazır görünmektedir.

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 56 - Say)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 56 - Say)