Tanrının Öyküsü Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrıyı Yarattı?

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
439 gösterim
Tanrı Fikri, tarih boyunca insanın peşine düştüğü en uzun süreli fikir olmuştur. Çünkü hayatı ve evreni anlama gereksinimi, insan beyninin çevremizdeki dünyayı yorumlama biçiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Zerdüştçülüğün Avesta'sı, Hinduizmin Vedalar'ı, Museviliğin Tevrat'ı, Hristiyanlığın İncil'i ve İslamın Kuran'ı... bütün kutsal kitaplar ve metinler aslında hep aynı öykünün peşine düşmüştür.

Robert Winston, BBC'de yayımlanan Tanrının Öyküsü adlı belgesel diziyi, dinleri çıkış noktaları ve temel esaslarıyla birlikte ele alarak, insanın bu Tanrı Fikri'ne nasıl ulaştığını gösteren bir kitaba dönüştürüyor. Altını çizdiği yerler kadar eleştirdiği noktaları da belirtmekten çekinmeyen Winston, kişisel deneyimlerini aktarmayı ve yüzyılımızın din algısıyla bağlantılar kurmayı da ihmal etmiyor.

"Din insan bilincinin şafağından bu yana var olmuştur, çünkü insanı insan yapan pek çok öğeyi kucaklamıştır: ayrılma ve birleşme, sevgi ve nefret, öfke ve merhamet, kesin yasalar ve yalın dindarlık, kesinlik ve belirsizlik. Hiçbir fikir bu denli uzun zaman varlığını sürdürmemiş, birbirinden tamamen farklı bu kadar çok gereksinim, istek ve duyguyu bir araya getirmemiş ve onu anlamaya yönelik bu kadar çok yol açılmasına esin kaynağı olmamıştır. "
-Robert Winston-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9789754689051
 • Çeviri:
  Sinan Köseoğlu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
hakan akbaş 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 83 günde · 8/10 puan

dinler tarihini eleştiri olmaksızın güzel ve yalın bir dille ele alan yazarın bu kitabını okumak gerçekten çok keyifliydi çok önemli bilgilere yer veren yazar belli ki çok araştırma yapmış konusu hakında merakı olanlar eminimki çok beğenerek okuyacaklardır kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kitaptan 1 Alıntı

hakan akbaş 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Herkes haklıdır ; çünkü herkes kendi doğrusunu yaratma özgürlüğüne sahip olan birer tanrıdır.'

Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 444)Tanrının Öyküsü, Robert Winston (Sayfa 444)