Mutluluk Sanatı

8,3/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
704 gösterim
"Hayatımızın gerçek amacının mutluluğu aramak olduğuna inanıyorum. Bu açık. İster bir dine inanalım ister inanmayalım ya da ister şu dine ister bu dine inanalım, hepimiz hayatta daha iyi bir şeyi arıyoruz. Bu nedenle, hayatımızın gerçek yönü mutluluğa doğrudur..."
-Dalai Lama

Dünyanın en büyük lideri, ilk kez bir psikiyatr ile bir araya gelerek, o zor kazanılan sakinliğe nasıl ulaştığını ve bizim bu içsel barışı nasıl bulabileceğimizi anlatmaktadır.
Meditasyonlar, hikayeler, budizm ve psikolojinin birleştiği noktalar sayesinde Dalai Lama, günlük hayatta yaşadığımız depresyonları, korku ve endişeleri, öfkeyi, kıskançlığı ya da sadece kötü bir ruh halini nasıl yenebileceğimizi göstermektedir. Hayatımızda karşılaştığımız engelleri aşarak derin ve kalıcı bir içsel barışa nasıl ulaşılacağını açıklamak için ilişkileri, sağlığı, aileyi ve işi tartışmaktadır. 2500 yıllık Budist meditasyonları ve sağlıklı bir sağduyuyu temel alan Mutluluk Sanatı, okuyuculara tüm insanların ortak sorunları hakkında yardımcı olmak için geleneklerin sınırlarını aşan bir kitaptır.

Mutluluk Sanatı, 70 haftayı geçkin bir süredir, hala New York Times bestseller listesinde birinci sıradaki yerini korumakta ve 20 ülkede çok satan kitaplar listesinin üst sıralarında yer almaktadır.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789756388136
 • Orijinal Adı:
  The Art Of Happiness
 • Çeviri:
  Güneş Tokcan
 • Yayınevi:
  Klan Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Son yirmi, otuz yıl içinde yüzlerce bilim adamının yaptıkları araştırmalar, saldırganlığın doğuştan gelmediğini ve şiddete eğilim göstermenin pek çok biyolojik, sosyal ve çevresel nedenden kaynaklandığını göstermiştir. Nöropsikolojimizde şiddete eğilim göstermemiz için bizi zorlayan hiçbir şey yoktur. Temel insan doğasını inceleyen pek çok araştırmacı, temelde iyi, koruyucu insanlar olarak gelişme potansiyelimiz olduğu gibi, şiddet dolu, saldırgan insanlar olarak gelişme potansiyelimiz (gizil gücümüzün) olduğunu da düşünmektedirler; bu durumlardan hangisinin baskın çıkacağı bir eğitim sorunudur.

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 69 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 69 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan zekası, şefkatle doğru bir şekilde dengelenmenmeden gelişirse o zaman yıkıcı olabilir. İnsanı felakete götürebilir.

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 66 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 66 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçek mutluluk, zihin ve kalp arasında daha fazla bağlantı kurar. Esas olarak bedensel zevke bağlı olan mutluluk sabit değildir, bir gün oradayken bir sonraki gün orada olmayabilir.

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 41 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 41 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ve ne kadar uğraşsak da, genellikle, kendimiz için iyi olduğunu bildiğimiz şeyi seçmeyiz. Bunun bir nedeni de "doğru seçimin" genellikle zor seçim olmasıdır. Zevklerimizden bazı fedakarlıklar yapma ile ilgili olan seçim.

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 43 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 43 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mutluluğu aramanın ilk adımı öğrenmektir.

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 48 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 48 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Doğumumuzdan ölümümüze dek geçen süre içinde varoluşumuza bakarsak, izlediğimiz yolun temel olarak başkalarının sevgisi ile beslendiğini görebiliriz.

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 64 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 64 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
 28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatımızın gerçek amacının mutluluğu aramak olduğuna inanıyorum. Bu açık. İster bir dine inanalım, ister inanmayalım ya da ister şu dine ister bu dini inanalım, hepimiz hayatta daha iyi bir şeyi arıyoruz. Bu nedenle hayatımızın gerçek yönü mutluluğa doğrudur...

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 21 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 21 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bazen insanların yaptıkları şeyleri neden yaptıklarını açıklamak çok zordur... Genellikle bunun tek bir açıklaması olmadığını görürsün. Eğer kişisel yaşamların ayrıntılarına girersek, insan zihni çok karışık olduğu için ne olup bittiğini, neyin meydana geldiğini anlamak çok zorlaşacaktır."

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 14 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 14 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aç gözlülüğün en belirgin özelliği, kişi bir şeyi elde etme İsteği hissettiğinde, onu elde ederek tatmin olmamasıdır. Bu nedenle, bir tür sınırsızlık, dipsizlik meydana gelir ve bu da belaya yol açar. Aç gözlülüğün ilginç bir yanıda her ne kadar temeli oluşturan güdü bir tatmin aramak olsa da, arzuladığınız nesneyi elde ettikten sonra hala tatmin olmamış olmanızdır. Aç gözlülüğün gerçek panzehiri hoşnutluktur.

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 37 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 37 - Dharma Yayınları)
İlker Uzun 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İster bir gün ister bir yüzyıl yaşayalım, asıl soru hep var olur: hayatımızın amacı nedir? hayatınızı anlamlı kılan nedir?

Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 24 - Dharma Yayınları)Mutluluk Sanatı, Dalai Lama (Sayfa 24 - Dharma Yayınları)
2 /