Theseus

8,2/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
643 gösterim
André Gide'in Yunan mitolojisinden esinlerek kaleme aldığı kısa bir roman Theseus. Tam bir tarihsel uygunluk peşinde olmayan Gide, mitlerin de çeşitli yorumlara açık olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Gide, Theseus'un ağzından, büyük kahramanın hayatının farklı dönemlerini, yaşadığı aşkları, gösterdiği kahramanlıkları, maceradan maceraya koşarken gerektiğinde nasıl kurnazca davrandığını, aklın merkezi Atina'yı ihya edişini anlatıyor. Bu sırada yer yer Gide'in sesi, kahramanının sesine karışıyor... Kaderi olgunlukla karşılayan bilge Theseus, hesap verme zamanı gelen André Gide biraz da!

Ben kaderimi tamamladım. Ardımda Atina şehir devletini bırakıyorum. Ben Atina'yı, karım ve oğlumdan daha çok sevdim. Onu kendi şehrim yaptım. Benden sonra benim düşüncelerim ölümsüzce orada yaşayacak. Yalnız ölmeyi gönül rızasıyla bekliyorum. Dünya nimetlerini tattım. Benden sonra, benim sayemde insanların kendilerini daha mutlu, daha iyi ve daha özgür hissedeceklerini düşünmek içimi açıyor. Ben eserimi gelecekteki insanlığın iyiliği için yarattım. Yaşadım.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789750715143
 • Çeviri:
  Aysel Bora
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
25 Mar 19:07 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Andre Gide'nin okuduğum ilk eseri.Mitolojik bir roman olmasına rağmen çok akıcı bir dille yazılmış.kitap,mitolojik bir kahraman olan Theseus'un,aşkları,mücadeleleri,savaşları ve Atina şehrini kurmasını kendi ağzından anlatıyor.mitoljik hikayeleri anlatan kitapları çok sevmesem de,bu kitabı kesinlikle sıkılmadan okudum.bu da yazarın yazma tekniğinin başarısından kaynaklıyor sanırım.

Kitaptan 2 Alıntı

Madam Tutli Putli 
08 May 21:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her şeyin geçici olduğunu biliyorum ama ben yalnız şu anla ilgileniyorum.

Theseus, André Gide (Sayfa 35 - Can Yayınları)Theseus, André Gide (Sayfa 35 - Can Yayınları)
Madam Tutli Putli 
08 May 23:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

... gelecekte ne olacaksan, hepsi geçmişinden, şu anki halinden destek alacaktır.

Theseus, André Gide (Sayfa 41 - Can Yayınları)Theseus, André Gide (Sayfa 41 - Can Yayınları)