Rudi Paul Lindner

Rudi Paul Lindner

Yazar
9.0/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
2
Beğeni
·
697
Gösterim
Adı:
Rudi Paul Lindner
Unvan:
Akademisyen,tarih profesörü
"Geride bıraktıkları bozkırdan çok daha verimli, üretken ve zengin topraklarda yaşayan Osmanlılar, kuzey ve kuzeybatıdaki topraklarda bu zenginliği daha da artırma olanağı bulunduğunu görmüş olmalıdır. Ankara, Sivrihisar ya da daha içerlerde duraklamış olsalardı, tarihleri başka türlü yazılacaktı. İç kısımlardaki bozkırlara seferler ya da akınlar düzenlemeyi ilginç ya da gerekli bulmuş olabilirler, ancak asıl hamleleri daha zengin yöreler olan, daha yeşil otlaklara, daha varsıl cemaatlere, daha önemli yollara sahip olan, daha yoğun kaynaklar ve daha kalabalık bir işgücü sunan kuzey ve kuzeybatıdaki yörelere doğru yapmışlardır."
Rudi Paul Lindner
Sayfa 55 - Osmanlı Tarihöncesi
152 syf.
·10/10
Bugün bitti kitap. İki gün önce almıştım. Rudi Paul Lindner, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun menkıbelere boğulduğu gerçeğini kabul etmekle beraber coğrafyacıların verilerinden bile yararlanarak yeni bir bakış açısı getirmiş.
235 syf.
·Beğendi·10/10
Lindner eserini ortaya koyarken ilk olarak konuyu Osmanlı dönemindeki Anadolu göçebiliği olarak belirlemiş ve Osmanlı yönetiminin göçebe bir aşiretten kallavi bürokratik düzenlemelerin yer aldığı, yerleşik bir oluşuma nasıl dönüştüğünü anlatmak istemiştir. Kitabı 3 bölüme ayırmıştır. İlk bölümde bu değişimin çerçevesini 13. ve 14. Yüzyıl’ı baz alarak çıkarmış ve açıklamaya çalışmıştır. Biraz daha açarsak tartışmanın asıl unsuru, aşiretin doğası ve yetenekleri ile nasıl örgütlü bir topluma dönüşebildiğinin ortaya konulmasıdır.
Osmanlı Kanunları ve Göçebe geleneği adlı 2.bölümde, adından da anlaşıldığı gibi Osmanlı'nın göçebeler karşısındaki yaptırımları ve göçebelerin refleksleri incelenerek Anadolu'daki Osmanlı imgeleminin nasıl Safevi kabusuna dönüştüğünü incelemektedir.
Kitabın 3. Bölümü olan ‘’ Axylon’un At Çekenleri ‘’ adlı bölümde amaç At çekenler aşiretini Osmanlı defterlerinin merceğinden görmektir. Bu nedenle, göçebe tarihini araştırma yöntemi açısından, defterlerin sağladığı veriler ve bunların yorumlanması üzerinde yoğunlaşılacaktır.
Kitap hakkındaki daha detaylı incelemem burada : https://dabb-escobar.blogspot.com.tr/...-kitap-ozeti-ve.html

Yazarın biyografisi

Adı:
Rudi Paul Lindner
Unvan:
Akademisyen,tarih profesörü

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.