Sandra Blakeslee

Sandra Blakeslee

Yazar
9.0/10
31 Kişi
·
91
Okunma
·
1
Beğeni
·
393
Gösterim
Adı:
Sandra Blakeslee
Unvan:
Amerikan Bilim Yazarı
Sandra Blakeslee, The New York Times'ın ödüllü bilim yazarıdır. Dr. Judith Wallerstein'la birlikte, çoksatar olmuş Second Chances ve The Good Marriage isimli kitapların ortak yazarıdır. New Mexico'nun Santa Fe şehrinde yaşamaktadır.
Her bilimci, en iyi araştırmanın spekülasyon ve sağlıklı şüphecilik arasındaki diyalektikten doğduğunu bilir. İdealde her ikisi de aynı beyinde bulunmalı, fakat bulunmak zorunda değildir. Her iki aşırı ucu da temsil eden insanlar olduğu için tüm fikirler önünde sonunda acımasızca sınanır.
(önsözünden) ... Yine Galileo bundan tüm gezegenlerin güneşin etrafında döndüğü ve Venüs'ün Yerküre ile Güneş arasına girdiği sonucunu çıkardı. Tüm bunlar basit bir mukavva tüp ve iki mercek sayesinde oldu. Ne matematiksel bir denklem, ne grafik, ne de nicel ölçümler: "sadece" gözlem.
Bu örneği tıp öğrencilerine aktardığımda, alışıldık tepki "Evet, bu Galileo zamanında kolaydı, fakat şimdi 20. yüzyılda tüm büyük keşifler çoktan yapıldı, artık pahalı cihazlar ve ayrıntılı nicel ölçümler olmadan yeni bir araştırma yapamayız" oluyor. Saçmalık! Şimdi bile şaşırtıcı keşifler tam burnunuzun dibinden sürekli size bakıyor. Zorluk bunu fark etmekte....
Sandra Blakeslee
Sayfa 12 - Boğaziçi Üniversitesi yayınevi
326 syf.
Beyin,benlik,zihin gibi kavramlar her zaman ilgi çekici konulardır;fakat piyasada o kadar ucuz ve kof kitap var ki, kitabın yayın evinin rasyonelliğine itibar ederek aldım.Ve sonuçta beni hayal kırıklığına uğratmadı. Belki de bilgili sayılabilecek olan bir durum varsa en komplike durumları bile karşıdakinin düzeyine göre anlatabilmesiyse eğer yazar kesinlikle bilgili diyeceksiniz. Branşdışı okumalar yapanlar için tahayyül etmekte zorlanabileceğiniz durumları çok yalın ve anlaşılır yazmış.
326 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitapta 12 adet vaka öyküsü var, Ramachandran bu vakalar üzerinden beyni anlatarak bizi beynimizin gizemleriyle tanıştırıyor. Övmelere doyamayacağım bir kitap oldu benim için. Her vakasını merakla okudum, her birinden çok şey öğrendim. O kadar iyiydi ki! Nöropsikoloji'ye, Nöroloji'ye ilgisi olan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
326 syf.
·89 günde·10/10
Bu kitap beyine , nörolojiye , psikiyatriye karşı amatör ya da profesyonel ilgisi olan herkesin meraklı sorularının cevabını bulabileceği nitelikte bir kitap.Kitaptaki teorik bilgilerin fazlalığı ilk başta sizi biraz yorabilir ama kitabı okuduğunuz her sayfa ,geçtiğiniz her bölümün kafanızdaki merak tomurcuklarının bir yenisinin yeşermesini sağlıyor.Nörolojinin bilinmeyen yönlerinin , kapalı kalmış kutularının ardındakimizemlere ışık tutan bir kitap bu. Gizemlerin hepsine cevap vermiyor bu alanlarda yaptığı araştırmaları geçmişteki araştırmalarla karşılaştırılarak yeni ufuklar açıyor . Kitabın en güzel yönlerinden bir tanesi bu , kitap bilimin ne kadar dinamik bir yapıda olduğunu ve sürekli ilerlediğini ve ilerleten yerinde biz bu kitabı okuyanlar olduğu gerçeğini o kadar güzel veriyor ki okuyucuya okuduktan sonra eğer bu alanda çalışan biriyseniz inanılmaz bir Azim duygusuyla doluyorsunuz. bu kitap benim eğitim hayatım için çok güzel ufukları açtı . Kitabı bir çok insanın okunmasını birçok insanın başkalarına tavsiye etmesini istiyorum .
326 syf.
·Puan vermedi
Psikoloji eğitimi alanları ya da nörolojiye ilgi duyanların okumasını tavsiye edeceğim bir kitap. Kesinlikle emsallerini görmediğiniz olayları,deneyleri okuyacaksınız. Ramachandran'ı kitaplarından önce tanımak isteyenler TED'de konuşmalarını dinleyebilirler. Keyifli bir sohbeti vardır.
326 syf.
·59 günde·10/10
Güzel bir araştırma. Somut araştırma ve örneklere dayanarak tezler ortaya koyulmuş. Beyne dair yeni şeyler öğrenmek isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.
326 syf.
·9/10
Inanilmaz iyi ve ilgi cekici bir kitapti ben beyne ve farkli hastaliklara merakli oldugum icn hevesle okudm ama eger akademik dil sevmiyrsaniz tavsiye etmiyrmm
Ürün Dirier değerlendirmiş kitabı. Değerlendirmesi ise şu şekilde:

Buyrun Alice’in harikalar diyarına Nörolojinin Sherlock Holmes’ü, Amerikalı nörolog Vilanayur Ramachandran’ın “Beyindeki Hayaletler” kitabı, literatüre girmiş sıra dışı fenomenleri, insan zihninin gizemlerini inceliyor. Kanalımda anlattım

Bize de alıp okumak düşer
326 syf.
·21 günde·Beğendi·9/10
Beynin nasıl çalıştığı konusunda ilginiz varsa mutlaka okumanız gereken bir kitap. Ramachandran'nın doğu bakış açısı ve modern psikiyatri eğitimiyle, nörolojik hastalıklara farklı yaklaşımını güzel bir yazım eşliğinde okumak keyifliydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sandra Blakeslee
Unvan:
Amerikan Bilim Yazarı
Sandra Blakeslee, The New York Times'ın ödüllü bilim yazarıdır. Dr. Judith Wallerstein'la birlikte, çoksatar olmuş Second Chances ve The Good Marriage isimli kitapların ortak yazarıdır. New Mexico'nun Santa Fe şehrinde yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 91 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 218 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.