Saygın Ersin

Saygın Ersin

Yazar
8.7/10
123 Kişi
·
247
Okunma
·
15
Beğeni
·
1.833
Gösterim
Adı:
Saygın Ersin
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Manisa, 5 Şubat 1975
5 Şubat 1975'te Manisa'da öğretmen bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta öğreniminin ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'nde yüksek öğrenimine başladı ve bu üniversitenin Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kısa bir gazetecilik deneyiminin ardından yazı hayatına başlayan yazar, İzmir'de yaşamaktadır.
Zülfikar'ın Hükmü, Erbain Fırtınası, Emekli Polisler Lokali Saygın Ersin'in yayımlanmış eserleridir.
“..hakkını vererek ve korkmadan düşündükçe yeniden hissetmeye de başlamıştı ve acı çekmemek için ruhunu nasıl kötürüm bıraktığını anlamıştı.”
Nelere kadirdir bir yemek?
Hangi baharat kılavuzudur kalbe giden yolun?
Kamer, Şems, Merih ve Zühre;
Hangi yıldızlar saklıdır sıcak bir tencerede?
Ve cevza ve mizan ya da kavs;
Hangi burcun kokusudur bir tutam tarçın?
Sarmısak deva mıdır yoksa bela mı?
İsmi nedir taze ekmek kokusunun?
Bir bardak şerbet unutturur mu acıları?
Ya da bir yudum çorba açar mı kapıları
Ne yanar kimse bana âteş-i dilden özge,
Ne açar kimse kapım bâd-ı sâbâdan gayrı...
Saygın Ersin
Sayfa 127 - April
İyi bir aşçı yemek seçmez. Hiçbir şeyden tiksinmez. Aslında yeryüzünde sadece iki tür yemek vardır : iyi yemek kötü yemek. Bir aşçı ya beğenir ya beğenmez. Ama mutlaka tadına bakar.
Yemesi ayrı, yutması ayrı bir zevkti bu pilavı. Tane karabiberin yaktığı yerleri pilavın yumaşaklığı okşuyor, baharat ve pirinç, tereyeğından bir yatakta yekvücut olmuş, yutaklarda oynaşıyordu.
Saygın Ersin
Sayfa 10 - Aprıl
Bir anda zihninde "Eyleyemediklerinin ismini kader koyma!" diyen bir kadının sesi patlayıverdi.
"Korkuyu unut, " demiş, "acıyı unut. Aklına geldiklerinde kellen gider. Eğer canın çok yanıyorsa, talihli say kendini. Hâlâ yaşıyorsun demektir. Yara sarılır, kırık kaynar ama bir tek ölümün çaresi yoktur. "
456 syf.
·8/10
Efsaneler diyarının büyüleriyle çevrili fantastik bir dünya size kapılarını aralıyor. O kapıdan içeri girecek misiniz yoksa sadece seyirci mi kalacaksınız? Seçim sizin :))
Öncelikle kitabın ilk yirmi sayfası efsaneyle ilgili rivayetleri akıcı bir dil kullanarak masal niyetine bize sunuyor. Başlangıçta birçok isim gelip geçiyor, ustalar çıraklar...
Ve sonra efsane başlıyor... Artık isimler oturmuş oluyor, efsane kavranmaya başlanıyor ve olaylar zincirinde kitabın sonuna nasıl geldiğinizi anlamıyorsunuz :)) Oldukca sürükleyici bir kitap fantastik sevenler için. Okurken ben sıkılmadım sizin de sıkılmayacağınızı düşünüyorum. Keyifli okumalar. :)
320 syf.
·Beğendi·9/10
kitabın hangi güzel köşesinden bahsetmeye başlasam diye düşünüyorum... her kısmı ayrı güzel, her bölümü ayrı tatlı. bir çok çeşit ile beslenmiş. geniş bir yelpazeyi içine alıp her mevzunun hakkını veren, üstelik sıkmayan bir kitap. yakın zamanda (Türk yazarlardan) böyle bir kitap okumamıştım.

Osmanlı döneminde geçen, her çeşit olayın döndüğü, kimyasından simyasına bir çok mevzuyu ele alan, kendinizi kimi zaman er meydanında, kimi zaman mutfakta bulacağınız, ara sıra bilinmez diyarlara yolculuk yapacağınız eşsiz bir roman.

yazar, konuyu öyle güzel baharatlamış ki, öyle güzel harmanlanmış ki; takdir etmemek elde değil! kitap bittiğinde o dönemde yaşamış, olayların içindeymiş gibi hissedeceksiniz.

sık sık gaza gelip bir insanı eski hatıralarını yaşatacak leziz bir yemek yapmak isteyecek, bazen kişisel gelişim kitabı okuyormuşçasına kendi iç dünyanızda yolculuk edecek, bazen de gökyüzünün ne demeye çalıştığını çözme merakıyla yanıp tutuşacaksınız.
seherin sesi, tan yerinin ışığı, denizlerin köpüğü, baharatların ilmi, yemeğin derdi, insanın hırsı, intikam duygusu ve daima taze kalan, yüreğe güç veren tertemiz, sapsade bir aşk... hepsi bir arada! gerisini siz düşünün.

osmanlı dönemini özleyenler, astronomiye meraklılar, gastronomiyle ilgilenenler, hafiften kişisel gelişim olsun diyenler, üzerine aşk da kondurulsun isteyenler; tam sizlik bir kitap. tavsiyemdir, mutlaka okuyun.

kitabın bir çok dile çevrilmiş olması yok yere değil. nicelerine! =)) Sevgili Saygın Ersin, yüreğine bereket! ilhamı bol olsun ki yeni eserlerini de tadalım.
sevgiler
320 syf.
·Beğendi·10/10
Her sayfada karnınızı acıktıran bir kitap olabilir mi? Olmaz diyorsanız eğer henüz bu kitabı okumamışsınızdır. Osmanlı mutfağını edebi ve mistik bir şekilde size tattıran bir eserdir Pir-i Lezzet. Ana karakterimiz, bin yılda bir ya gelen ya gelmeyen Pir-i Lezzet ünvanlı, mutfak üstadıdır. Kitapta Ustabaşı olarak nitelendirilen bu kişi bin yılda bir gelen büyük bir yetenek olarak tasvir edilir. Kitap genel olarak onun aldığı eğitim, aşkı, mutfağı ve Osmanlı Sarayı serüveni üzerinedir. Her sayfasında ayrı bir tat alacağınız bir şaheserdir. Kesinlikle tavsiye ederim.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Saygın Ersin kitaplarıyla tanışanlar bir sonraki kitaplari sabırsızlıkla bekliyor.Pir-i Lezzet'te onlardan biri fantastik,tarih,aşk,sabır ve umut yani kısacası herşey den biraz biraz bulabilceğiniz bir kitap...Saygın Ersin ile birçok okurun buluşması gerektiğini düşünüyorum.
581 syf.
·Beğendi·10/10
OKUDUĞUM EN GÜZEL KİTAPLARDAN BİRİSİYDİ. ÇOK ORJİNAL BİR ŞEKİLDE YAZAILMIŞ TÜRK FANTASTİK ROMAN. FANTASSTİK ROMAN OKUYANLARA ŞİDDETLE VE HİDDETLE TAVSİYE EDİLİR. ESERİN YAZARININ TÜRK OLMASI SİZİ ALDATMASIN. SERİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİKTEN SONRA OKUMAYA DİĞERLERİNİDE OKUMAYA KARAR VERDİM
208 syf.
·2 günde·9/10
Orkun Uçar gerçekten de başarılı bir kurguya imza atmış. Kitaptaki sırlar ve şifreler çok mantıklıydı. Şifrelerin çözümü de yine aynı şekilde güzel açıklanmıştı. Ben gerçekten çok zevk alarak okudum. Bir günde bitebilecek bir kitap zaten. Heyecanlı ve sürükleyici olduğu için nasıl okunup bittiği anlaşılmıyor bile.
Tarih, kriptoloji ve kurgu sevenlerin mutlaka okuması lazım.
Böyle kitapların daha da çoğalması umuduyla..

Keyifli okumalar...
208 syf.
·9/10
Güzel kurgulanmış bir kitaptı. Üniversitede bir gece de okumuştum. Sırların çözümü gayet güzel anlatılmıştı. Orkun Uçar böyle kitaplari daha çok yazmali.
320 syf.
·5 günde
Biraz tarih, biraz aşk ve çokça yemek..
Yıldızlardan padişahın, ağaların en sevdiği yemeği öğrenen, kötü olan yemeği fısıltılarla baş tacı yapan Pir-i Lezzet...

Topkapı Sarayı'ndan İskenderiye'ye uzanan ustalık hikayesi ve sevdiği kadın Kamer'e olan büyük aşkını büyük bir ustalıkla anlatmış yazar Saygın Ersin..
Okumanız gereken bir kitap.
İyi okumalar... (; (:
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
1919’da Cumhuriyet yıllarına, 1440 civarı Osmanlı Dönemine, 1300 civarı kuruluş yıllarına, ERKAN denilen kurucu bir örgüt ve tabii günümüze uzanan olaylar silsilesi. Yazarımız öyle güzel yazıyor ki, dün gece ‘Yarın sabah da okurum’ dediğim yer ne kadar da çabuk bitti.
Yazarın anlatım diline söyleyecek herhangi bir kötü eleştiri de bulamıyorum. Bir kitabına başladığınızda ne ara sonu geliyor, anlamak mümkün değil.
Bu arada cümleten Günaydın. Herkese işinde gücünde kolaylık, iyi okumalar dilerim efendim..
456 syf.
·Beğendi·10/10
Kütüphanede rastlayıp bitirmek için geceyi sabah ettiğim serinin 2.kitabını bulamayınca yazarıyla iletişime geçtiren kitaptır. Bu sayede Saygın Ersin ile tanışmış oldum.. Fantastik türleri seviyorsanız işte kitabınız bu...

Yazarın biyografisi

Adı:
Saygın Ersin
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Manisa, 5 Şubat 1975
5 Şubat 1975'te Manisa'da öğretmen bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta öğreniminin ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'nde yüksek öğrenimine başladı ve bu üniversitenin Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kısa bir gazetecilik deneyiminin ardından yazı hayatına başlayan yazar, İzmir'de yaşamaktadır.
Zülfikar'ın Hükmü, Erbain Fırtınası, Emekli Polisler Lokali Saygın Ersin'in yayımlanmış eserleridir.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 247 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.