Steve Toltz

Steve Toltz

Yazar
9.2/10
11 Kişi
·
30
Okunma
·
2
Beğeni
·
570
Gösterim
Adı:
Steve Toltz
Unvan:
Avustralyalı Yazar
Doğum:
Sidney, Yeni Güney Galler, Avustralya, 1972
"insanlar, kendilerine çok güveniyorlar. doğru olarak kabul ettikleri şeylerin hayatlarını yönetmesine izin veriyorlar, eğer ben de hayatımı kontrol etmek için böyle bir yol bulursam, aslında kontrolü kaybederim, çünkü bulduğum doğru hayatımı yönetir, ben onun uşağı olurum. ve ben kendime böyle bir hükümdar sunarsam, bu hakim kendim olsam bile, nasıl gelişebilirim?"
"insanların köleleşmeye bu kadar hevesli olması inanılmaz. allah kahretsin. bazen özgürlüklerinden o kadar çabuk vazgeçiyorlar ki, özgürlük onları yakıyor sanırsın."
"romantiklerin kalın kafalı olduğunu farkettim. karşılıksız aşkta güzel ya da enteresan olan bir şey yoktur. boktan bir şeydir, düpedüz boktan. duygularına karşılık vermeyen birini sevmek belki kitaplarda heyecan verici olabilir ama gerçek yaşamda dayanılmaz biçimde sıkıcıdır. heyecan verici ne demektir, sana söyleyeyim: terli, tutkulu geceler. ama rüyasında seni görmeyen uyuyan bir kadının verandasında oturmak ağır ve düpedüz hüzünlüdür."
"Bir sporcunun trajik bir kazada koklama duyusunu kaybettiğini duymazsınız hiçbir zaman, çünkü evrenin hayatımızda daha sonra kullanamayacağımız ibret verici dersler verebilmesi için sporcu bacağını, filozof aklını, ressam gözlerini, müzisyen kulaklarını, aşçı dilini kaybetmelidir. Ya benim dersim? Özgürlüğümü yitirdim."
Kesip atmanın kolay olduğunu öğrendim. İnziva? Kolay. Saklanma? Erime? Basit. Sen dünyadan kendini çekersen, dünya da aynı ölçüde geri çekilir. Çift yönlü bir iştir, sen ve dünya.
"Çocukken içime kapanıktım. Diğer çocukLar ise neşeLi ve konuşkandıLar. Kendimi onLardan üstün hissediyordum. Ama beni kendiLerinden aşağı görüyorLardı, böyLece kıskançLaştım. Bütün dünyayı sevmeye hazırdım. Hiçbiri beni anLamadı: ben de nefret etmeyi öğrendim.."
"Her şeyden konuşuyoruz ama ben her zaman diğerlerinin düşünceleri konusunda tahammülsüzdüm, çünkü bir yerlerden duydukları şeyleri tekrarladıklarından ya da çocukluklarında öğrendiklerini kustuklarından eminim. Bak, herkes kendi düşüncelerini geliştirebilir, kendi fikrini ifade eden kimseyi susturmadım ama bunun kendi fikri olduğundan nasıl emin oluyorsun? Ben emin değilim."
720 syf.
·Puan vermedi
Kelimelerin gücü adına diyorum. Hayatımı bakış açımı degistiren harikulade bir kitaptır. Cok uzun bi zaman o kelimelerin etkisinden kurtulamadim. Her zaman boyleyimdir, mevzu bahisten ziyade söyleyiş dokunur bana. Nitekim burada da öyle oldu. Kelimeler cümleler baska burada. Guzel çeviri:)

Yazarın biyografisi

Adı:
Steve Toltz
Unvan:
Avustralyalı Yazar
Doğum:
Sidney, Yeni Güney Galler, Avustralya, 1972

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 30 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.