Swami Vivekananda

Swami Vivekananda

Yazar
8.2/10
17 Kişi
·
53
Okunma
·
13
Beğeni
·
1.460
Gösterim
Adı:
Swami Vivekananda
Unvan:
Filozof
Doğum:
Hindistan, 12 Ocak 1863
Ölüm:
Hindistan, 4 Temmuz 1902
Bir keresinde bana çok yakın bir arkadaşım olmuştu...
Bir yüzme havuzunun kenarında otururken avuçlarından birisini biraz su ile doldurdu ve bana uzatıp şunu söyledi:

- Elimde tuttuğum bu suyu görüyor musun? Bu “sevgi”yi sembolize ediyor...

Ben bunu şöyle görüyorum: Elini özenle açık tutar ve suyun orada kalmasına izin verirsen, her zaman orada kalacak ancak, parmaklarını kapamaya kalkar ve sahip olmaya çalışırsan bulduğu ilk aralıktan akacak...

insanların sevgi ile karşılaştıklarında yaptıkları en büyük hata bu...

buna sahip olmaya çalışırlar, talep ederler, beklerler...

ve aynen elinizi kapadığınızda elinizden dökülen su gibi sevgi, aşk da sizden kaçar...

çünkü sevgi özgür olmalıdır, onun doğasını değiştiremezsiniz...

eğer sevdiğiniz insanlar varsa, onların özgür birer varlık olmalarına izin verin...

verin ama beklentiye girmeyin... tavsiyede bulunun ama emretmeyin...

“verir misin” deyin ama hiçbir zaman talep etmeyin... bu, gerçek sevginin sırrıdır...
Gücü ve sevgisi sonsuz bir Tanrının idaresi altındaki bir evrende böyle şeytani işler nasıl oluyor da devam edebiliyor? Niçin mutluluktan çok mutsuzluk var ve niçin iyilikten çok kötülük var? Her şeye gözlerimizi kapatabiliriz ama bu, dünyanın korkunç bir yer olduğu gerçeğini değiştirmez.
İnsanoğlu, doğanın üzerine çıkmak için mücadelesini sürdürdükçe insanoğludur. Bu doğa hem içsel, hem de dışsal bir yapıya sahiptir. Doğa, dışımızdaki maddenin parçacıklarını yöneten yasaları içermekle kalmaz, aynı zamanda, bedenimizi yöneten yasaları da kapsar. Dışsal doğayı fethetmek iyi ve çok büyük bir şeydir; ama içsel doğamızı fethetmek bundan daha önemlidir. Yıldızları ve gezegenleri yöneten yasaları bilmek muhteşemdir; ama insanoğlunun tutku, duygu ve isteklerini yöneten yasaları bilmek daha muhteşemdir.
Evrendeki tüm güçler zaten senindir.
Ellerini gözlerinin üzerine kapatıp,
burası karanlık diye bağıran bizden başkası değildir.
136 syf.
·8/10
Swami Vivekananda'nın farklı tarihlerde İngiltere ve Amerika'da verdiği konferanslardan bazılarının metinlerini iceriyor bu kitap. Vivekanada bu konferanslarda Hintlilerin kadim Vedanta felsefesini Batılı dinleyicilerine anlatıyor ve bu felsefenin özünü olusturan ve tasavvuftaki tabirle vahdet-i vücud anlayışının önemini bilhassa vurguluyor. Ben kitabın iceriği ile başlığının çok örtüşmediği düşüncesindeyim. Çünkü bu konferanslar birincil olarak Vedanta felsefesini, onun tanrı ve insan anlayışını konu alıyor. Kendine güvenmek konusu daha arka planda kalıyor. Bu yüzden bu konuya odaklanmış bir metinle karşılaşmayı bekleyen okuyucular bence hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ama Hint inanç ve felsefe ekollerine ilgi duyanlarsa kitabı ilgi çekici bulacaktır.
152 syf.
·10/10
Karma Sanskritçe kri kelimesinden gelir, “yapmak” demektir, bütün fiilleri kapsar. Karma ektiğini biçme anlamında ele alındığında “ekme” kısmını, kaderse “biçme”, “sonuç”, “meyve” kısmını temsil eder. Sadece fiziki eylemlerimiz değil, sözlerimiz ve düşüncelerimiz de fiildir.
Düşüncelerimizden ve sözlerimizden sorumlu olduğumuzu idrak ettiğimizde rastgele zihin faaliyetinde bulunmamaya, boş konuşmamaya özen gösteririz. Yaptığımız işi severek yaparız, hizmet etmenin zevkine varırız. Dünyaya en az zararı vererek yaşar, etrafımıza faydalı olmaya çalışırız.

Karma yoga fiildeki tavırla ilgilenir. Fiildeki tavrın önemini , Fiilin Sırrı isimli kitapta, Swami Vivekananda şu sözleriyle açıklamaktadır: “Bir kişinin karakterini gerçekten yargılamak isterseniz, bu kişinin yaptığı büyük icraatlara bakmayın. Her budala arada bir kahramana dönüşebilir. Aksine, bu kişiyi en sıradan icraatları yaparken izleyin; sıradan fiiller bu büyük kişinin gerçek karakterini size anlatacaktır. Büyük olaylar en düşük seviyeli insanları bile belli bir yüceliğe yükseltebilir ama sadece karakteri aynı kalan, nerede olursa olsun değişmeyen kişi gerçekten yüce bir kişidir.” Karma yogaya göre fiil adına fiilde bulunmak yeterlidir, fiilin meyvesini Tanrı’ya bırakır. Ödül ve cezayla ilgilenmez, en büyük ödül bencillikten kurtulmak, çıkar hesabı yapmamaktır. İnsanın en büyük sorunu ödül beklentisidir. Sorumluluk duygusuyla yaşamanın kendisi bir ödüldür. Bunu kısa bir süre için bile başarmak kendimiz üzerinde kontrol sahibi olmak demektir. Bu en büyük güçtür, kişinin egosunu dizginleyebilmesinden daha önemli bir şey yoktur.

Yine en büyük yanılgılarımızdan biri dünyanın bize gereksinim duyduğu fikridir. Bu düşünceyi putlaştıran insan yaptığı iyilikleri kendine mal eder, karşılık bekler, şöhret ister, unvan peşinde koşar. Elde ettiği gücü ismini daha çok duyurmak için kullanır sonunda kendi adına aşık olur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Swami Vivekananda
Unvan:
Filozof
Doğum:
Hindistan, 12 Ocak 1863
Ölüm:
Hindistan, 4 Temmuz 1902

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 53 okur okudu.
  • 66 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.