Torî Mehmet Kemal Işık

Yazar 0.0/10 · 0 Oy · 5 kitap ·  0 beğeni
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 May 23:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Marul (Has) bitkisini kendimize haram ettik. Çünkü adı ' Hasiye Peygamber adına benzer. Fasulye ve mavi renkte bize haramdır. Yunan Peygamber hürmeti için balık yemeyiz. Ceylan, bir peygamberimizin koyunu olduğu için yemeyiz. Şeyh ve şagirtleri horoz etini yemezler. Çünkü adları geçen yedi tanrıdan biri olan Melek Tawus horoz şeklindedir. Şeyh ve şagirtleri kabak da yemezler. Ayakta işemek, edephanede suya dokunmak ve hamamda yıkanmak bize haramdır. Şeytan kelimesini söylemek caiz değil, çünkü tanrımızın adıdır. Hem de buna benzer kelimeleri de mesela kaytan, şat, şer telaffuz etmek caiz değil, ayrıyeten melun veya benzeri, mesela lane, nal gibi kelimeleri telaffuz etmek caiz değildir.

Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 141)Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 141)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 May 23:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Temizliği temsil eden Ateş, her türlü fenalığı ve pisliği ortadan kaldıran bir unsurdur. Ateşin yansıması, bir ailede hayatın varlığına kanıt oluşturur. Ocağın sönmesi ise o ailenin felaketinin ve yok oluşunun kanıtı sayılmaktadır.

Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 63)Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 63)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 May 23:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yezidiler ş ve t harflerini şeytandan ötü­rü kullanmazlar. Mavi rengi sevmezler. Ruhlarının beden değiştirdiğine inanırlar.

Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 59)Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 59)